سه شنبه 29 بهمن 1398
اهمیت مشاوره مدیریت چیست؟

اهمیت مشاوره مدیریت چیست؟

سرعت پیشرفت تکنولوژی و سرعت تغییرات محیطی در جهان امروز به گونه‌ای است که در صورتی که شرکت‌ها خود را با آن وفق ندهند با ورشکستگی مواجه می‌شوند. این عدم سازگاری با محیط امروز می‌تواند به دلیل ناآگاهی مدیران ارشد سازمان‌ها نسبت به مسائل روز و عوامل استراتژیک تاثیرگذار باشد. از طرفی سازمان‌ها هنوز هم نسبت به اهمیت مشاوران مدیریت در کمک به سازمان‌شان تردید دارند. در این مقاله سعی شده است که برهان‌هایی مبنی بر اهمیت روز افزون مشاوره مدیریت در تدوین برنامه‌های استراتژیک، تدوین راهبردهای بازاریابی و ... آورده شود و برخی از مزایای مشاوران مدیریت برای سازمان‌ها شرح داده شود.

همان طور که می‌دانید کسب‌وکارهای مدرن با محیطی پر از ریسک و عدم اطمینان عجین شده‌اند و این محیط در تصمیماتی که مدیران می‌گیرند، بسیار تاثیرگذار است. از طرفی مشاوره مدیریت یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های مدیریتی است که در ۵۰ سال اخیر توسعه یافته و در این زمینه بسیار اثربخش است.

در مقالات قبلی همیار مشاور نویان به بررسی برخی از نقش‌های مشاوره مدیریت و اینکه چرا به مشاوره مدیریت نیاز داریم پرداخته شد. موردی که به نظر می‌رسد هنوز هم توسط مدیران سازمان‌ها به خوبی درک نشده است، تعریف مشاوره مدیریت است. مدیران ارشد سازمان‌ها دوست دارند که بدانند شرکت‌های مشاوره مدیریت در این دنیای مدرن چه اهمیتی دارند. در ادامه نویان‌تیم سعی می‌کند به این موارد بپردازد.

مشاوره مدیریت چیست؟

کلمه مشاوره به معنای دادن مشورت‌های حرفه‌ای در مورد یک موضوع خاص است. این تعریف یک تعریف بسیار کلی است که حتی می‌تواند فعالیتی که وکلا و پزشکان نیز انجام می‌دهند را شامل شود. اما موضوعی که در این مقاله می‌خواهیم در مورد آن بنویسیم چیز دیگری است. گاهی برخی از سازمان‌ها به برخی از تخصص‌ها نیاز دارند که کارکنان فعلی آن‌ها نمی‌توانند آن‌ها را ارائه دهند؛ برای مثال معمولا زمانی که شرکتی تصمیم می‌گیرد به یک بازار جدیدی ورود کند، یا می‌خواهد عملکرد و اثربخشی فعلی سازمان را بهبود بخشد و یا تصمیم دارد که یک سیستم جدیدی را در سازمان خود راه‌اندازی کند، ممکن است به مشاوران مدیریت نیاز داشته باشد. که در این مواقع سازمان‌ها می‌توانند منابع انسانی خود را آموزش دهند یا اینکه برخی از کارها را برون سپاری کنند و از شرکت‌های مشاوره مدیریت کمک بگیرند.

مشاوره مدیریت با حل مشکلات مدیریتی، استراتژیکی، مالی، عملیاتی و ... سر و کار دارد. سازمان‌ها، شرکت‌های مشاوره مدیریت را برای حل مشکلات خاصی که در آن‌ها به وجود آمده است به کار می‌گیرد، چرا که آن‌ها مهارت‌های خاص، تجربیات و نگاهی کلی و بیرونی نسبت به سازمان دارند. رسالت مشاوره مدیریت کمک به سازمان‌ها در بهبود عملکردشان از طریق تصحیح ساختار سازمانی، تدوین برنامه‌های استراتژیک، تدوین برنامه‌های بازاریابی، تدوین مدل کسب‌وکار و ... برای آن‌ها است.

به تعبیر دیگر، مشاوره مدیریت فرایند ارزیابی ریسک، رسیدن به اجماع و انجام قضاوت در مورد عملکرد سازمان است. مشاوران مدیریت خارجی توصیه‌هایی به رهبران سازمان‌ها به منظور بهبود وظایف و مأموریت‌هایشان و همچنین افزایش توانایی آن‌ها در طراحی فرایندهای سازمانی، می‌کند.

جایگاه و نقش مشاوره مدیریت در کسب‌وکارهای مدرن

مشاوره مدیریت، دانش ارزش افزوده و برنامه پشتیبانی برای محصولات و راه حل‌ها است که ارزش منابع و دارایی‌های سازمان‌های مشتری را افزایش می‌دهد. شرکت‌های مشاوره مدیریت، خدمات و یا پیشنهادات و نظرات کارشناسانه دقیق‌تری را در زمینه‌ای که تعیین کرده‌اید و در آن تخصص دارند، ارائه می‌دهند.

استفاده صحیح از تخصص مشاوران مدیریت به منظور اصلاح رویه‌ها و دانش موجود در شرکت به روشی جهت بهبود اثربخشی مدیریتی و قدرت رقابت تبدیل شده است. مشاور مدیریت را می‌توان بسیار واضح تفسیر کرد و آن را به عنوان راهنما برای سازمان در یک موضوع خاص که دانش کافی و مناسب دارد، در نظر گرفت. از آنجایی که شرایط امروزی ایجاب می‌کند که شرکت‌ها پاسخ‌های سریع و به موقع به کنش‌های محیطی بدهند، روز به روز به اهمیت مشاوره مدیریت افزوده می‌شود؛ چرا که شرکت‌های مشاوره مدیریت با جستجوی راه حل‌ها از سردرگمی سازمان‌ها جلوگیری می‌کنند.

می‌توانید با شرکت‌های مشاوره مدیریت مشهور جهان آشنا شوید.

برخی از ویژگی‌های اساسی مشاوره مدیریت به شرح زیر است:

مشاوران مدیریت به صورت مستقل عمل می‌کند، اما استقلال آن‌ها در صورت حضور در یک سازمان محدود است چرا که باید با آن سازمان در تعامل باشند و اصول و مقررات آن سازمان را رعایت کنند. حتی شاید نیاز باشد که برخی از اعضای آن سازمان را نیز در تیم خود قرار دهند. نقش اصلی آن‌ها مشاوره دادن است و این نیست که تغییراتی را اعمال کنند.

نکته قابل توجه دیگر این است که مشاوران صرفاً خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند و مدیران نباید از آن‌ها انتظار داشته باشند که در تصمیمات دخالت کند. البته بنا به قراردادی که با سازمان‌ها می‌بندند می‌توانند تعهداتی را نسبت به اجرای پیشنهادات خود داشته باشند. در عوض سازمان‌ها نیز باید نسبت به مشاوران اعتماد کافی داشته باشند و به نکات و توصیه‌های آن‌ها به خوبی گوش فرا دهند.

مشاوره مدیریت خدمتی است که مهارت‌ها و دانش حرفه‌ای ارائه می‌دهد که برای حل مشکلات مدیریتی بسیار موثر است. ویژگی خاصی که مشاوران مدیریت دارند این است که آن‌ها در طی سال‌ها تعداد زیادی از سازمان‌ها را هدایت کرده‌اند و به خوبی می‌دانند که از تجارب خود چگونه استفاده کند؛ که این در مورد اهمیت فزاینده مشاوران مدیریت را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که مدیران سازمان‌ها برای حل مشکلاتی به شرکت‌های مشاوره مدیریت مراجعه می‌کنند که خودشان نتوانسته‌اند آن‌ها را حل کنند؛ بنابراین این مشکلات بسیار سخت‌تر از حالت معمول هستند. مشاوره مدیریت برای ارائه راه حل‌های آسان برای مشکلات مدیریتی سخت نیست.

شرکت‌های مشاوران مدیریت متشکل از کسانی هستند که متخصص اطلاعات بوده و سعی در آموزش سازمان‌های مشتری خود دارند. آن‌ها همچنین در حل مشکلات پیچیده و هدف‌گذاری به مدیران ارشد کمک می‌کنند و راه حل‌های جایگزین برای مشکلات را برای آن‌ها می‌یابند.

مزایای استفاده از مشاوره مدیریت در تصمیم‌گیری‌های کسب‌وکار

مشاوره مدیریت را می‌توان به عنوان یک پشتیبانی حرفه‌ای از مدیران شرکت در تحلیل و حل مشکلات عملی تعریف کرد. فایده استفاده از خدمات یک شرکت مشاوره مدیریت این است که عملیات تجاری بهتر و سودآورتر شود. مشاوره مدیریت مزایای بسیاری دارد و به همین دلیل این صنعت با سرعتی بالایی رو به رشد است. نویان‌تیم در ادامه به برخی از مزایای مشاوره مدیریت که حاکی از اهمیت زیاد آن هستند، اشاره میکند.

۱- استفاده از دانش متخصصان

هنگامی که شرکتی، یک شرکت مشاوره مدیریت را استخدام می‌کند، آن‌ها این شرکت را به دلیل تخصص و دانش گسترده  آن به کار می‌گیرند تا بتوانند راه حل مشکلِ پیش روی شرکت را بیابند. افرادی که به عنوان مشاور مدیریت مشغول به کار هستند دارای ذهن زیرک با آموزش و مهارت‌های مربوطه هستند و همچنین دیدگاه‌های متفاوتی برای بررسی یک مسئله نسبت به دیگر افراد دارند زیرا در سازمان‌های مختلف روی مشکلات مشابه کار کرده‌اند و تجربه‌ای برای رسیدگی به مشکلات دارند.

۲- دیدگاه متفاوت برای بررسی مشکلات

یکی دیگر از مزایای استفاده از خدمات یک شرکت مشاوره مدیریت این است که شما از دیدگاه دیگری به بررسی مشکل خود می‌پردازید. این افراد پیشنهاداتی بر اساس مهارت و دانش به شما ارائه میدهند. بعضی اوقات وقتی افراد با هم کار می‌کنند، تمایل دارند که یک دیدگاه واحد داشته باشند تا مشکلات خود را بررسی کنند. بنابراین استفاده از خدمات یک شرکت مشاوره مدیریت برای دستیابی به یک دیدگاه جدید برای یافتن مشکلات برای بهبود کسب‌وکارها و افزایش سودآوری از اهمیت برخوردار می‌شود.

۳- صرف زمان کمتر در تصمیم‌گیری‌های مهم

با استفاده از خدمات مشاوره مدیریت، مدیریت می‌تواند در زمان خود صرفه‌جویی کند زیرا برخی از کارکردهای مدیریت کسب‌وکار توسط مشاوران انجام می‌شود و آن‌ها نیازی به انجام تحقیقات عمیق ندارند زیرا مشاوران مدیریت تخصص لازم برای تعمق سریع در اطلاعات را دارند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند در زمان صرفه‌جویی کنند و می‌توانند آن زمان را صرف سایر عملیات‌های کسب‌وکار استفاده کنند.

۴- مناسب برای دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت

مشاوره مدیریت برای برنامه‌ریزی اهداف کوتاه‌مدت سودمند است. خدمات مشاوره مدیریت می‌تواند برای آموزش کارمندان موجود، تدوین برنامه‌های راهبردی و اجرای آن‌ها، سازماندهی و اولویت‌بندی برنامه‌ها و ... مورد استفاده قرار گیرد و در صورت عدم به کارگیری مشاوران مدیریت، این وظایف اضافی می‌تواند کارکنان موجود را اذیت کند و یک فشار اضافی به کارمندان وارد کند. مشاوران مجرب می‌توانند از دانش و مهارت‌های خود برای برنامه‌ریزی استفاده کنند تا از منابع موجود در سطح بهینه استفاده شود. بنابراین، شرکت‌ها معمولاً هنگام برنامه‌ریزی برای اهداف کوتاه‌مدت، از خدمات مشاوران مدیریت استفاده می‌کنند.

۵- استفاده از مهارت‌های جدید

استخدام کارمندان با مهارت‌های جدید و یا آموزش کارمندان موجود با مهارت‌های جدید بسیار هزینه‌بر است. بنابراین، با استفاده از خدمات شرکت‌های مشاوره مدیریت، شرکت‌ها می‌توانند تجارت خود را ارتقا بخشند و از رقبای خود سبقت بگیرند.

۶- کمک به کشف بازارهای جدید

یکی دیگر از مزایای استفاده از خدمات یک شرکت مشاوره مدیریت این است که شرکت می‌تواند به راحتی بخش‌های جدید بازار را بدون ترس از ضرر مالی اکتشاف کند، زیرا می‌تواند راهنمایی کارشناسان را برای ورود در بازار جدید بدست آورد. بنابراین همیشه توصیه می‌شود قبل از سرمایه‌گذاری کلان در یک بازار جدید، نظر و کمک مشاوران مدیریت را در نظر بگیرید. مشاوران مدیریت مهارت‌هایی برای دیدن آینده بازار دارند و می‌توانند جوانب مثبت و منفی تلاش در یک بازار جدید را برای شما بیان کنند. داشتن متخصص در تیم شما همچنین به سرمایه‌گذاران شما اطمینان خواهد داد تا در شرکت خود سرمایه‌گذاری کنند که در نهایت برای کسب‌وکار شما سودمند خواهد بود.

شرکت مشاوره مدیریت نویان‌تیم در این میان، با ایجاد مزایای خاص برای مشتریان خود و کمک به آن‌ها در زمینه خدمات مشاوره مدیریت، بر اهمیت زیاد مشاوره مدیریت تاکید دارد. نویان‌تیم با سابقه چند ساله خود در زمینه مشاوره مدیریت می‌تواند شرکت‌ها را در تدوین برنامه استراتژیک، تدوین راهبرد بازاریابی، بازسازی و نوسازی سازمان‌ها، شراکت‌های استراتژیک و ... یاری کند.

 

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی