چهارشنبه 1 آبان 1398
آیا ما با سرعتی برابر با دنیای پیرامونمان در حال تغییر هستیم؟

آیا ما با سرعتی برابر با دنیای پیرامونمان در حال تغییر هستیم؟

چیزی که بیش از هر عامل دیگری برای بشر آینده، چشمگیر خواهد بود این است که در نسل ما سرعت تغییر در وضعیت تمدن بشر به میزان سرسام آوری افزایش یافته است. به راستی که نفس تغییر، دگرگون شده است. دور تا دور ما را انواع پدیده‌هایی احاطه کرده که با سرعتی تصاعدی در حال تغییرند.

بدیهی است که هیچ چیزی تا ابد به رشد تصاعدی خود ادامه نمی‌دهد. اما با کند شدن روند رشد برخی پدیده‌ها جهش‌های شدیدی را تجربه می‌کنند و هنگامی که این روندها با یکدیگر به تعامل می‌پردازند، پدیده‌ای کاملاً جدیدی متولد می‌شود.

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که به نظر می‌رسد سرتاسر آن از نقطه‌های اوج مجزایی تشکیل شده باشد نه یک تعادل پیوسته و روان؛ جهانی که آینده آن دیگر در اثر تعمیم رویدادهای گذشته رقم نمی‌خورد.

تغییر فرآیندی است چند بعدی، بی‌وقفه، برهم زننده وضع موجود و گاهی نیز غافلگیرکننده. در این میان نظام‌های سیاسی کهنسال، نهادهای معتبر و قابل احترام، الگوهای صدساله کسب‌وکار همگی در معرض خطر قرار دارند. امروزه مهمترین پرسش برای هر سازمان این است که آیا ما با سرعتی برابر با دنیای پیرامونمان در حال تغییر هستیم؟ خیلی‌ها به ناگزیر خواهند گفت: نه.

در صنعت کنونی این تازه‌واردان هستند که سوار بر موج تغییر بوده و نه قدیمی‌ها؛ یعنی شرکت‌هایی نظیر گوگل و نه مایکروسافت، همچون اپل نه نوکیا و این اشتباه مهلک بسیاری از شرکت‌ها می‌باشد. موفقیت هرگز به اندازه امروز گذرا و ناپایدار نبوده است. برای لحظه‌ای به تاریخچه کسب‌وکار در بازار گوشی‌های تلفن همراه بیندیشید. شرکت موتورولا (Motorola) این صنعت را در سال ۱۹۸۳ با عرضه مدل دایناتک که به بیشتر شبیه به آجر بود، بنیاد نهاد و تا مدت‌ها در قامت بزرگترین تولیدکننده گوشی‌های تلفن همراه در جهان شکست ناپذیر بود. یک دهه بعد نوکیا با عرضه یک گوشی جدید که تولیدش آسان و به مدل آب نباتی معروف شده بود، صنعت گوشی تلفن همراه را غافلگیر کرد.

زمانی که قرن بیستم به پایان می‌رسید طراحی‌های جذاب و توسعه شبانه‌روزی نوکیا سبب شده بود این شرکت فنلاندی ۴۰ درصد سهم آنچه را که دیگر به یک بازار مصرفی عظیم تبدیل گشته بود از آن خود کند. در سال ۲۰۰۲ یک شرکت کانادایی به نام ریسرچ اند موشن (Research In Motion) گوشی تلفن همراه معروف خود را که بلک‌بری نام نهاده بود به بازار عرضه کرد و از محصولی که تا آن زمان گوشی تلفن ساده بیش نبود؛ یک ابزار ضروری برای کسب‌وکار ساخت. در سال ۲۰۰۷ شرکت اپل با عرضه گوشی تلفن همراه خود موسوم به آیفون که در واقع یک رایانه قدرتمند دستی بود این صنعت را تکان داد. همانطور که مشاهده کردید چهار رهبر در چهار دهه وارد صنعت گوشی تلفن همراه شدند و آن را تغییر دادند.

واقعیت رقابت در جهان این است که تغییر به واسطه زیروبم ساختن‌های بنیادین در آن حاصل می‌شود نه با تلفیق کردن‌ها، مخلوط کردن‌ها یا به‌هم چسباندن‌ها. با توجه به آنچه که بیان شد تنها چیزی که می‌توان آن را با اطمینان پیش‌بینی کرد آن است که به همین زودی، سازمان شما هم ناگزیر خواهد شد به تغییراتی دست بزند که هرگز برایش سابقه نداشته است.

شرکت شما یا خودش را با تحولات بازار سازگار خواهد ساخت و یا با ضعف و تزلزل واکنش نشان خواهد داد یا فرضیات بنیادین خویش را مورد بازنگری قرار خواهد داد یا خود را از آینده محروم خواهد ساخت و اگر راستش را بخواهید محرومان از آینده محتمل‌ترین پیش بینی برای شرکت شما است.

البته بدیهی است که تغییر هم بیم و هم امید به همراه می‌آورد اما نسبت ترس به امید برای هر سازمانی به ظرفیت سازگاری آن سازمان با تحولات بازار بستگی دارد و ریشه مشکل هم در همین نکته نهفته است؛ سازمان‌های ما هرگز برای سازگاری با محیط‌های پیوسته در حال تغییر طراحی نشدند. سازمان‌ها معمولا براساس قواعدی منظم پایه‌گذاری شده‌اند و نه بادوام.

تغییر معمولاً تنها به یکی از دو شکل زیر به وقوع می‌پیوندد: تغییرات قابل اغماض و تغییرات غافلگیر‌کننده و حیرت‌انگیز. اگر تاریخچه شرکت‌ها را بررسی کنید مشاهده خواهید کرد که آن‌ها نیز تغییرات ناگهانی را انجام داده‌اند و نکته‌ای که وجود دارد این است که تغییرات عمیق در پیشرفته‌ترین شرکت‌های جهان معمولاً به همان روشی تحقق می‌پذیرد که در کشورهای اروپایی بوده است و تنها راه تغییر سیاست‌ها، تغییر مدیران شرکت‌هاست.

اگر شما بدن انسان را نیز در نظر بگیرید مشاهده می‌کنید که بدن انسان به صورت خودکار، خود را با محیط بیرونی خود سازگار می‌سازد و به راحتی براساس شرایط، تغییر می‌کند. پس چرا سازمان شما این کار را انجام نمی‌دهد؟!

در دنیایی که دائما در حال تغییر است چیزی که اهمیت دارد تنها مزیت رقابتی یک شرکت در یک مقطع زمانی نیست بلکه مزیت تکوینی آن شرکت در طول زمان است.

درواقع ایجاد شرکتی واقعاً سازگار با تحولات محیطی زحمت زیادی طلب می‌کند. این مهم مستلزم تغییر طرز فکرها، علایق و اهداف، رفتارها و نظام‌های مدیریتی است. با وجود این شک ندارم که موفق‌ترین شرکت‌های فردای جهان، سازمان‌هایی خواهند بود که بر چالش تحقق تغییرات بزرگ با زحمتی کم فائق می‌آیند.

شرکت‌هایی که به دنبال موفقیت هستند پیش از آنکه آینده آن‌ها را ببلعد، خود را بازآفرینی می‌کنند. یک شرکت سازگارپذیر شرکتی است که بیشتر از حد خود از فرصت‌های جدید بهره‌مند می‌شود. چنین شرکتی همیشه در حال بازنگری در کسب‌وکار اصلی خویش است تا مسیرهای نوینی را برای رشد خود بگشاید. شرکت‌های پویا کارمندانی خواهد داشت که هر روز برای حاضر شدن در محل کار خود و مولدتر ساختن آن شرکت اشتیاق و علاقه بیشتری پیدا می‌کنند و شرکت برای برطرف کردن نیازهای جدید مشتریان گام بر می‌دارد.

برای تغییر و بازسازی دوباره شرکت می‌توان از مشاوره مدیریت و تدوین استراتژی‌هایی برای آینده استفاده نمود.

منبع: همیارمشاور نویان برگرفته از کتاب اینک اولویت در چیست

گردآورنده: میترا مهتری طاهری

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی