یک شنبه 14 مهر 1398
انواع شرکت‌های مشاوره مدیریت

انواع شرکت‌های مشاوره مدیریت

دنیای کنونی به سمت تخصص پیش می‌رود. هر فرد، هر تیم و هر شرکتی سعی دارد که متخصص در یک زمینه خاص باشد و در آن زمینه به رشد و شکوفایی بپردازد. شرکت‌های مشاوره مدیریت نیز همین گونه هستند. از آنجایی که مشاوره مدیریت در تمام سطوح سازمان کارایی دارد، هر کدام از شرکت‌های مشاوره مدیریت سعی کرده‌اند که در یک یا چند بخش خاص از سازمان مشاوره داده و در آن متخصص شوند. از این رو هر یک از آن‌ها در زمینه‌های خاصی مانند مشاوره استراتژی، مشاوره بازاریابی، فناوری اطلاعات، مشاوره مالی و حسابداری و مشاوره منابع انسانی مشغول به فعالیت هستند. به این صورت این شرکت‌ها راه حل‌های تخصصی تر برای مسائل و مشکلات مختلف موجود در سازمان‌ها با توجه به بخش خاص مورد بررسی، به سازمان‌ها ارائه می‌دهند.

صنعت مشاوره مدیریت یک زمینه بسیار متنوع است که بخش‌های مختلف یک تجارت یا سازمان را در بر می‌گیرد. شرکت‌ها تقریبا در همه قسمت‌های ساختار خود به مسائلی بر می‌خورند که نیاز به مشاوره مدیریت پیدا می‌کنند؛ از بخش‌های مدیریتی بالای ساختار سازمانی گرفته تا فرایندهای عملیاتی شرکت. طیف گسترده‌ای از نقش‌هایی که مشاوران بازی می‌کنند را می‌توان در چند گروه اصلی طبقه‌بندی کرد. تقریباً همه شرکت‌های مشاوره مدیریت یکی از این طبقه بندی‌ها را شامل می‌شوند.

مشاوره استراتژی

شاید سودمندترین نقشی که یک شرکت مشاوره مدیریت ارائه می‌دهد، مشاوره استراتژی است. در واقع سازمان‌های مختلف برای غلبه بر مشکلات در سطوح بالای سازمان خود نیاز به یک شرکت مشاوره مدیریت برای ارائه توصیه‌های استراتژیک دارند. بنابراین مشاوره استراتژی شامل تجزیه و تحلیل عملیات و چالش‌های مشتری برای ارائه توصیه‌های مناسب به او است.

برخی از مردم می‌پرسند که چرا این شرکت‌ها خودشان این کار را انجام نمی‌دهند؟ پاسخ ساده این است که برخی مسائل به اندازه کافی مهم هستند که استعدادهای بیرونی را می‌طلبند. در جایی که کارمندان فقط قادر به اختصاص یک ساعت یا دو ساعت در اینجا و آنجا برای حل یک مشکل باشند، مشاوران می‌توانند هفته‌ها را برای تمرکز روی یک موضوع خاص اختصاص دهند. مشاوران همچنین در صنایع یا موضوعات خاص دانش گسترده‌ای دارند. برای مثال شرکت شما یک خط تولید را تعطیل می‌کند. این اتفاقی نیست که هر روز یا حتی هر سال برای شما رخ می‌دهد. اما یک مشاور استراتژی ممکن است به طور مکرر با سایر مشتریها در همان وضعیت کار کند و می‌تواند تجربه خود را برای کمک به امور یکنواخت ارائه دهد.

در حالت ایده‌آل شرکت‌ها به طور درست و کامل کار می‌کنند و داده‌ها و اطلاعات واضحی دارند؛ اما این واقعیت از هیچ کسی پوشیده نیست که در دنیای واقعی همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش نمی‌رود. مشاوران مدیریت در واقع چشم‌اندازهای بیرونی هستند که از میان انبوه اطلاعات، بر روی مفیدترین اطلاعات تمرکز می‌کنند و به حل مسائل استراتژیک می‌پردازند. در این میان شرکت‌های مشاوره مدیریت به تدوین برنامه‌های راهبردی، تدوین مدل کسب‌و‌کار، شراکت‌های راهبردی، بازسازی شرکت‌های ورشکسته (احیای سازمان) و از این قبیل موضوعات می‌پردازند.

مشاوره بازاریابی

همانطور که در محتواهای قبلی نیز ذکر شده است بسیاری معتقدند که حلقه مفقوده بسیاری از سازمان‌ها، بازاریابی است. برای بسیاری از سازمان‌ها هنوز هم بازاریابی جایگاه مناسبی ندارد و آنها حتی مفهوم آن را نیز به درستی متوجه نشده‌اند. در دنیای کنونی برخی از سازمان‌ها ناغافل متوجه شده‌اند که در میان انبوهی از رقبای صنعت گیر افتاده‌اند. آن‌ها فهمیده‌اند که دیگر یکتاز بازار خود نیستند و شرکت‌های زیاد دیگری در حال ربودن گوی موفقیت از آن‌ها هستند. حال آن‌ها دچار یک سردرگمی شده‌اند و شدیدا می‌خواهد به روزهای اوج خود بازگردند.

همانطور که می دانید هر کسب‌و‌کاری که می‌خواهد راه اندازی شود نیاز به چند برنامه کلان و اساسی دارد. یکی از برنامه‌های اساسی و غیر قابل اجتناب برای هر کسب‌وکاری، برنامه بازاریابی است که بسیاری از سازمان ها به دلیل وجود روش‌های فروش سنتی از آن غافل شده‌اند.

شرکت‌های مشاوره مدیریت، به سازمان‌ها در راستای تنظیم برنامه بازاریابی، تدوین راهبردهای بازاریابی، تحقیقات بازاریابی، مدیریت برند و بازاریابی دیجیتال و ... کمک‌های شگرفی می‌کنند.

مشاوره فناوری اطلاعات

از دیگر مواردی که برخی از شرکت‌های مشاوره مدیریت در آن فعالیت دارند، می‌توان به مشاوره فناوری اطلاعات اشاره کرد. با پیشرفت فناوری، مشاوران فناوری اطلاعات به طور فزاینده محبوب شده‌اند. آن‌ها در درجه اول بر کمک به سازمان‌ها برای توسعه کاربرد فناوری اطلاعات متمرکز هستند. در واقع آن‌ها به گونه‌ای می‌خواهند که پروژه‌های داخل سازمان با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات موثر‌تر و درست‌تر به پایان برسند.

مشاوره مالی و حسابداری

یکی از مهمترین اهدافی که هر سازمانی، سوددهی است. برخی از شرکت‌های مشاوره مدیریت وجود دارند که گرایش آن‌ها خدمات مشاوره مالی است. گاهی عنوان آن‌ها حتی مشاوره مدیریت نیز نیست، بلکه آن‌ها شرکت‌های بزرگ حسابداری هستند که به طور عمده نقش‌های مشاوره مالی در تجارت‌ها را هدف قرار داده‌اند. مشاوران مالی با چالش‌های متفاوتی روبرو هستند؛ سوالاتی در رابطه با رویه‌های گزارشگری مالی، روش‌های بهبود جریان نقدی، سوالات مربوط به مالیات، مدیریت ریسک و ....

مشاور منابع انسانی

داشتن استعداد مناسب در سازمان، تمرکز اصلی بسیاری از مشاغل است. مشاوره منابع انسانی (HR) به سازمان‌ها کمک می‌کند تا کارمندان خود را مدیریت کرده و عملکرد هر یک از اعضای سازمان را بهبود بخشند. به عنوان یک مشاور منابع انسانی، اغلب با مشکلات مدیریتی سازمان، شرایط اشتغال، مدیریت استعداد و برنامه های بازنشستگی مقابله خواهید کرد. شما همچنین ممکن است در تبدیل فرهنگ شرکت و سایر سیستم‌ها و فرایندهای اصلی که به منابع انسانی شرکت‌ها مربوط می شوند، درگیر شوید.

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی