چهارشنبه 8 آبان 1398
بررسی نمونه‌هایی از شکست در بازسازی شرکت‌ها

بررسی نمونه‌هایی از شکست در بازسازی شرکت‌ها

در این مقاله سعی بر آن است تا با توجه به مبانی و مفاهیم ارائه شده در مطالب قبلی، نمونه‌ای از شکست‌های مشهور در مدیریت بازسازی و نوسازی را تشریح کنیم.

شرکت کرایسلر

کرایسلر یک شرکت خودروساز چند ملیتی است. شرکت کرایسلر، شرکتی دائما در حال نوسان و بود. چهار مرتبه در دهه پنچاه، دو مرتبه در دهه شصت و سه مرتبه در دهه هفتاد، درآمدهای کرایسلر به شدت کاهش یافتند. کنگره ایالات متحده، بسته حمایتی ۳/۵ میلیون دلاری را برای نجات کرایسلر در نظر گرفت. رابرت ویلسون(Robert Wilson) از ممورکس(Memorex) می‌گوید:"یک شرکت تا زمانی که به آخرین مرحله بازسازی نرسیده باشد و رشد خود را مجددا شروع نکند، بازسازی نشده است". با توجه به گفته ویلسون می‌توان کرایسلر را به عنوان یک شکست بازسازی  شرکت‌ها در نظر گرفت. مشکلات اساسی کرایسلر شامل موارد سود ناخالص کم، یکپارچگی کم، آمیخته محصول ضعیف، رکود اقتصادی ناشی از پایگاه مشتری و ورود با تاخیر محصولات جدید به بازار می‌شود. دونالد بیبیولتDonald Bibeault)مشاور بازسازی، می‌گوید:"اگر تلاش برای بازگرداندن شرکت به سلامت پایدار در چارچوب زمانی معقول یک تا سه ساله به شکست بیانجامد، من آن را شکست بازسازی درنظر می‌گیرم".

شرکت آردن‌می‌فیر(Arden-Mayfair)

شرکت لبنیاتی آردن‌می‌فیر پنج تلاش بازسازی مجزا داشت، از جمله تغییرات مدیریتی که تمامی آن‌ها شکست خوردند. هیچ یک از مدیریت‌های جدید نتوانستند زیان‌های مالی بزرگ شرکت را متوقف سازند. مشکل اصلی آن‌ها مدیریت ضعیف و غیرمتمرکز بود. سهم بازار شرکت در کالیفرنیای جنوبی از ۱۰ درصد در سال ۱۹۶۸ به کمتر از ۲ درصد کاهش یافت. مشکلات آن‌ها زمانی شروع شد که زنجیره بازار این شرکت با شرکت خرده فروشی آردن فارمز(.Arden Farms Co) ادغام شد. مدیران اجرایی بخش لبنیات آردن که تجربه خرده فروشی نداشتند، مسئولیت عملیات سوپرمارکت‌ها را بر عهده گرفتند. بخش لبنیات مقدار قابل توجهی از فروش خود را از دست داد زیرا سایر سوپرمارکت‌ها به دلیل رقابتی بودن محصولات لبنی، عرضه محصولات آردن را قبول نمی‌کردند.

شرکت سیمونز(Simmons)

مثالی از یک تلاش بازسازی که در مرتبه اول شکست خورد، شرکت سیمونز است. سیمونز اقدامات تاثیرگذاری در جهت معکوس سازی روند نزولی خود انجام داد. مانند استفاده از مواد با کیفیت پایین، کاهش‌ تولید بدون بررسی موجودی و... که کارایی نداشتند ولی اقداماتی از قبیل اعطای قدرت بیشتر به کارکنان، ساده سازی و اثربخشی بیشتر بازاریابی، جداسازی بسیاری از خطوط تولید و کاهش تعداد زیادی از نمایندگی‌های سیمونز از جمله اقدامات موثری بودند که در روند بازسازی صورت گرفت. حتی بعد از جدایی ۶۰۰ کارمند از کارخانه‌های سیمونز، این شرکت باز هم بهره‌وری کمی داشتند. آن‌ها فقط یک شیفت و بدون توجه به استاندارهای صنعت کار می‌کردند. در نتیجه سیمونز نتوانست نشانه‌ای از بهبود نمایش دهد. بنابراین در جوئن سال ۱۹۷۸ از گرنت سیمونز(Grant Simons)،  نوه بزرگ بنیان گذار شرکت خواسته شد تا مسئولیت خود را واگذار کند.

شرکت شروین-ویلیامز(Sherwin-Williams)

شروین-ویلیامز یک تولید کننده میلیارد دلاری رنگ است. تحلیل‌گرانی که روند شرکت را دنبال می‌کردند، از فرایند بازسازی شرکت ناامید شدند. وقتی نتایج خروجی مورد ارزیابی قرار گرفتند، تردیدی به وجود آمد که آیا کنترل‌های مالی شرکت کافی هستند یا خیر؟

شروین-ویلیامز در صنعتی بالغ و با رشد آرام کار می‌کرد، رقبای آن مانند شرکت استاندارد برندز پینت(Standard Brands Paint Co.) و دی سوتو(De Soto) درآمدهای بالایی داشتند؛ این در حالی بود که شروین-ویلیامز با مشکلات جدی مالی و اقتصادی روبرو بود. هیئت مدیره قبل از اینکه والتر اسپنسر(Walter Spencer) را مجبور به کناره گیری کند، سال‌ها به او فرصت داد تا شرکت را بازسازی کند.

شرکت جنسکو(Genesco)

فرانک جارمن(Frank jarman) جوان به منظور هدایت شرکت در رکود اقتصادی بزرگ پوشاک از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۵ کنترل را از پدرش تصاحب کرد. فرانک در سال ۱۹۷۵ برای بازسازی جنسکو پرونده‌ای تشکیل داد و گفت که مشاوران شرکت بایستی توجه و تحلیل توانایی‌های خود را در جنسکوی جدید، که بعد از سال ۱۹۷۵ ظهور می‌کند، متمرکز کنند. اقتصاد دچار تحول شد اما بازسازی در جنسکو صورت نگرفت. عدم موفقیت بازسازی به دلیل تملیک‌های بی‌شماری بود که پدر فرانک انجام داده بود. مدیران خودمختار که عادت کرده بودند فعالیت‌های مستقلی از مدیریت مجموعه انجام دهند، در برابر بکارگیری کنترل‌های مالی لازم مقاوت می‌کردند. در اوایل سال ۱۹۷۸، فرانک جارمن رقابت خود را با زمان باخت و سکان مدیریت را به جان هانیگان(John Hanigan) واگذار کرد. هانیگان با تمام وجود خانه تکانی بزرگی انجام داد که فرانک و مکسی جارمن(Maxey Jarman) در مواجهه با آن شکست خوردند. او شرکت‌هایی را با حجم فروش سالیانه بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار و ضرر ۲۰ میلیون دلار، واگذار کرد. هانیگان می‌گوید:"به سازمانی برخوردم که سال‌ها بر روی رشد فروش تمرکز کرده بود. باید این تمرکز را تغییر می‌دادم."

شرکت امریکن موتورز(American Motors Corporation)

این شرکت به دنبال رقابت با سه شرکت بزرگ فورد(Ford)، جنرال موتورز(General Motors) و کرایسلر بود. ای‌ام‌سی(AMC) هرگز نتوانست بازسازی انجام دهد زیرا عملکرد متوسط آن‌ها به شکلی بود که نیاز شرکت به سرمایه‌ای برای حفظ سرعت رقابت با سه رقیب بزرگ خود را بدتر کرد. کسب‌وکار خودرو سرمایه زیادی برای تغییر شکل و تجهیز مجدد نیاز دارد. منابعی که امریکن موتورز می‌توانست استفاده کند در سال‌های اخیر تا نزدیک نقطه صفر سقوط کردند. توانایی کلی این شرکت برای ایجاد سرمایه در صنعتی که نیازمند مقدار زیادی پول است، به یک مشکل غیر قابل حل تبدیل شده بود.

برخی از تحلیل‌گران صنعت خودرو پیشنهاد دادند که بهتر است ای‌ام‌سی از ساخت خودرو خارج شود و بر روی عملیات‌های سودده خود تمرکز کند؛ ولی می‌توان گفت که شرکت به دام افتاده بود. سودآورترین بخش ای‌ام‌سی، واحد ای‌ام‌سی جیپ(AMC Jeep) بود که موتور، ابزار و قطعاتی را تولید می‌کرد که در خودروهای ای‌ام‌سی استفاده می‌شد. اگر ای‌ام‌سی تولیدی نداشته باشد که موتور و قطعات بخش ای‌ام‌سی جیپ را مورد استفاده قرار دهد، ممکن است هزینه های جیپ به شدت بالا برود. بهترین گزینه موجود برای آن‌ها تلاش برای نوسازی کسب‌وکار خودرو است. ولی برای انجام آن، ای‌ام‌سی نیازمند سرمایه‌ای است که نمی‌تواند از منابع داخلی تولید یا به صورت خارجی از روش‌های سنتی تامین کند. ای‌ام‌سی برای تامین سرمایه و گسترش اقتصادی خط تولید خود، از رنو(Renault) کمک گرفت. علاوه بر این، اکنون به طور موثری بر روی یک یا دو حوزه تمرکز می‌کند؛ جیپ و وسایل نقلیه چهار چرخ متحرک. این حوزه ها مزیت های رقابتی شرکت هستند.

با توجه به موارد ذکر شده می‌توان دو دلیل عمده برای شکست بازسازی عنوان کرد؛ نخست اینکه ممکن است مدیریت جدید نتواند فشارهای کاری را کنترل کند. دوم؛ هیئت مدیره تصمیم داشته باشد تا عملیات بازسازی را بدون دلیل منطقی با مدیریت کنونی به انجام برسانند.

منبع: همیار مشاور نویان – روزنامه دنیای اقتصاد

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر – پوریا روانستان

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی