شنبه 6 مهر 1398
تاریخچه‌ای از صنعت مشاوره مدیریت

تاریخچه‌ای از صنعت مشاوره مدیریت

اکثر شرکت‌های بزرگ مشاوره مدیریت جهان در ابتدا یک ایده بر اساس رفع نیازی خاصی بوده‌اند که تدریجا پیشرفت کرده و به مشاوره‌های تخصصی امروزی تبدیل شده‌اند. همچنین صنعت مشاوره مدیریت برای اولین بار در ایالات متحده پدیدار شد. برای نخستین بار در جهان شرکت شرکت آرتور دی لیتل در سال ۱۹۰۹ به شکل رسمی توسط استاد دانشگاه MIT به عنوان شرکت مشاوره مدیریت شکل گرفت؛ پس از آن به ترتیب شرکت های بوز الن همیلتون، مک‌کینزی، گروه مشاوران بوستون و بین‌اندکمپانی به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمودند که همگی از کشور آمریکا هستند. سپس شرکت‌های مشاوره آمریکایی بازار خود را گسترش داده و وارد کشور انگلستان شدند.

شرکت مشاوره مدیریت نویان تیم طی مطلبی نگاهی به تاریخچه صنعت مشاوره مدیریت انداخته که در ادامه مطالعه میکنیم.

اگر یک نگاه کلی به نحوه شروع کسب‌وکارهای مختلف بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که هر کدام از آن ها حول محور ایده‌ای به وجود آمده‌اند. ایده‌ها خود بر اساس نیازها و کمبودهایی که وجود داشته‌اند، در سر ایده‌پردازان پرورانده‌اند و به اجرا درآمده‌اند. می‌توان گفت صنعت مشاوره مدیریت هم چیزی جز این نبوده است؛ اکثر شرکت‌های بزرگ مشاوره مدیریت جهان در ابتدا یک ایده بر اساس یک نیاز بوده‌اند که غالباً افراد متخصص و ایده‌پرداز به این نتیجه رسیده‌اند که در مدیریت شرکت‌های مختلف نقص و ناکارآمدی وجود دارد که باید برطرف شود و این کار جز با مشاوره با متخصصان کسب و کارها میسر نمی‌شود.

از آن جایی که کشور آمریکا از دیرباز یک کشور نسبتا پیشرفته صنعتی بوده است و مسائل مدیریتی در آن بسیار مهم بوده‌اند، به تبع آن صنعت مشاوره مدیریت هم برای اولین بار در این کشور به وجود آمده است. لذا صنعت مشاوره مدیریت برای اولین بار در ایالات متحده پدیدار شد.

شرکت آرتور دی لیتل  (Arthur D. Little Inc)  به عنوان اولین شرکت مشاور مدیریت در جهان به وجود آمد. این شرکت در سال ۱۸۸۶ توسط استاد دانشگاه MIT تاسیس شد و فعالیت اصلی آن تحقیقات فنی تخصصی بود. این شرکت در سال ۱۹۰۹ به صورت رسمی به شکل یک شرکت مشاوره مدیریتی عمومی درآمد.

حدود سی سال بعد، پسر جوانی به نام ادوین جی بوز (Edwin G. Booz) که از رشته روانشناسی فارغ التحصیل شده بود با ایده‌های جدید، استارتاپی را شروع کرد. او در سال ۱۹۱۴، در بحبوحه جنگ جهانی اول، شرکت بوز الن همیلتون (Booz Allen Hamilton) را تاسیس نمود. ایده غالب او این بود که شرکت‌های مختلف به جای اینکه به محصول خود اهمیت دهند باید به منابع انسانی خود بها بدهند. او تاکید داشت که افرادِ درست بایستی در جایگاه های مناسب قرار بگیرند تا شرکت‌ها به نتایج قابل قبولی برسند. همچنین شرکت‌ها نباید فقط بر تئوری‌ها، متدها و ابزارهای از پیش تعیین شده و قدیمی اتکا کند؛ بلکه باید روز به روز خود را با تکنولوژی و تغییرات جدید وفق دهند.

جیمز او مک‌کینزی (James O McKinsey)  زمانی که برای ارتش ایالات متحده آمریکا کار می‌کرد شاهد ناکارآمدی تامین‌کنندگان نظامی و مشکلات عدیده‌ای در مسائل دیگر بود. بنابراین او این ایده را در سر خود پروراند که یک شرکت حسابداری و مدیریت تاسیس کند که مشاوره هایی در زمینه استفاده از اصول حسابداری به عنوان یک ابزار مدیریتی به شرکت‌های مختلف داده شود. در نهایت در سال ۱۹۲۶ شرکت McKinsey and Company  را تاسیس نمود. در سال ۱۹۲۹ تام کرینی (Tom Kearney) و در سال ۱۹۳۳ ماروین بئور (Marvin Bower)  جذب این شرکت شدند.

تام کرینی و ماروین بئور اختلاف نظراتی در کار خود داشتند. کرینی معتقد بود که در کارشان باید از متخصصان حرفه ای و با تجربه کمک بگیرند اما بئور می‌خواست فارغ التحصیلان جوان مدرسه کسب و کار را استخدام کنند. در نهایت بئور موفق بود و این شرکت اولین شرکتی بود که در آن از جوانان فارغ التحصیل استفاده می‌شد. از آنجایی که بئور وکیل بود، اعتقاد داشت که همانند وکلا و پزشکان، مشاوران و صنعت مشاوره مدیریت نیز باید استانداردهای خاص خود را داشته باشد. بئور در واقع در فرهنگ شرکت مکینزی تاثیر زیادی داشت. هم اینک نیز شرکت مشاوره مدیریت مکینزی معتبرترین شرکت مشاوره مدیریت جهان است.

گروه مشاوره بوستون، قطعا دومین شرکت معتبر مشاوره در جهان، در سال ۱۹۶۳ توسط بروس هندرسون (Bruce Henderson) تاسیس شد. بروس هندرسون زمانی کار خود را به طور جدی آغاز کرد که شرکت آرتور دی لیتل را برای مشاوره دادن به شرکت صندوق سپرده ایمن بوستون، ترک کرد. او زمانی که گروه مشاوره بوستون را تاسیس نمود، تخصص خود را مشاوره استراتژی سازمان ها اعلام کرد.

همچنین شرکت مشاوره مدیریت بوستون رویکرد بازاریابی جدیدی را در پیش گرفت. به این صورت که مقالات و بروشورهای کوچکی که حاوی اطلاعات تحریک آمیز در مورد استراتژی سازمان ها بود طراحی می‌کرد. در واقع این گروه فقط مشاوران مدیریت نبودند، بلکه ایجاد کنندگان روش‌ها و علوم جدید مدیریت مانند ماتریس سهم رشد و رقابت مبتنی بر زمان نیز بودند.

ده سال بعد، در سال ۱۹۷۳ بیل باین (Bill Bain) و چند تن از دیگر مشاوران گروه بوستون، آن شرکت را ترک کردند تا شرکت Bain and Company را تشکیل دهند که یکی از شرکت های پیشرو در زمینه مشاوره مدیریت در جهان است.

براساس گزارش انجمن مشاغل مدیریت انگلستان، صنعت مشاوره در انگلستان در دهه ۱۹۵۰ به سرعت در حال رشد بود و به دلیل ورود شرکت های مشاوره از ایالات متحده، موج تکنیک های مدیریت جدید و افزایش تقاضای مشتریان برای مهارت های مشاوره تخصصی را در برداشت.

 

منبع : همیار مشاور نویان

پدیدآورنده : وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی