یک شنبه 7 مهر 1398
توصیه‌هایی به شرکت‌ها برای آغاز دریافت مشاوره مدیریت

توصیه‌هایی به شرکت‌ها برای آغاز دریافت مشاوره مدیریت

امروزه سازمان‌های زیادی از مشاوره مدیریت استفاده می‌کنند و در بعضی از این سازمان‌ها مشاوره‌هایی که صورت می‌گیرد بهره‌ای برای سازمان ندارد و گاهی اوقات این مشاوره‌ها با شکست مواجه می‌شود.

بررسی‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است بیانگر این است که سازمان‌ها نتوانسته‌اند مقصود خود را به درستی بیان کنند و یا همچنین مشاوران به درستی متوجه مشکل اصلی سازمان نشده‌اند تا بتوانند به درستی مشاوره دهند؛ از این رو در ادامه توصیه‌هایی مفید را برای سازمان‌ها ارائه می‌دهیم تا از این مشکل جلوگیری کرده باشیم:

در بیان مقصود، محدوده و اهداف مورد انتظار شفافیت داشته باشید.

شرکت‌ها باید در پاسخگویی به سوالات مشاور در محدوده، مقصود و اهداف کاری و اینکه انتظار دارند مشاور چه چیزی را ارائه کند، شفاف باشند. البته همه چیز به عهده مشتری نیست. اساساً یکی از نشانه‌های یک مشاور خوب این است که اشتیاق زیادی دارد تا به مشتری برای تعریف محدوده فعالیت کمک کند؛ آن هم در حالی که علایق مشتری را در برابر علایق خود در رتبه بالاتری قرار می‌دهد.

بهترین سبک کاری مناسب برای سازمان یا پروژه خود را انتخاب کنید.

مشاوران می‌توانند از روش‌های مختلفی بر اساس وضعیت شرکت استفاده کنند؛ همچون توافقات مبتنی برهزینه، برون‌سپاری خدمت همراه با تفویض تمام مسئولیت‌های آن، میزان استقلال کارکنان و... می‌باشد.

 این رویکرد باید به گونه‌ای سازماندهی شود که بالاترین سطح کنترل و پاسخگویی به دو طرف شرکت و مشاور به دست آید. این بند شامل تعیین یک استراتژی مناسب برای نوع قرارداد و زمان اجرای آن توسط مشاور و شرکت است و همچنین می‌توان درمورد شکست پروژه و عدم اتمام آن در زمان مقرر گفت‌وگو کرد.

 بدانید دنبال چه چیزی هستید.

شرکت باید به صورت روشن اعلام کند که چگونه در مورد موفقیت فعالیت‌های مشاور بر اساس معیارهای خاص و شفاف قضاوت خواهد کرد. این همچنین به تعیین نتایجی که شرکت به دنبال آن است کمک می‌کند و بستری را برای به اشتراک‌گذاری یک درک مشابه با مشاور فراهم می‌آورد. در نتیجه به احتمال بیشتری مشاور در ارائه نتیجه مورد نیاز شرکت در زمان مناسب موفق خواهد بود.

از فرآیند مشاوره استفاده کنید.

مشاور بر اساس تجربیات خود در انجام پروژه‌های مشاوره بسیار زیاد برای مشتریانی در حوزه‌های مختلف، باید رویکردهای آزموده شده‌ای را توسعه داده باشد که به او اجازه می‌دهند تا به یک نتیجه قانع‌کننده دست یابد( این تجربه اغلب همان دلیل انتخاب مشاور است؛ پس از آن استفاده کنید).

باید طرفین به این موضوع توجه داشته باشند که نباید تجربه را دوباره تکرار کرد؛ چرا که شرایط، فرهنگ‌ها و نیازمندی‌های کسب‌وکار تغییر می‌کنند و چیزی که در یک حوزه خوب کار کرده کاملاً قابل انتقال به حوزه دیگر نیست.

اگر شرکت فکر می‌کند کار مشاوره به همین سادگی است؛ خریدن یک کتاب در مورد موضوع پروژه نسبت به استخدام یک منبع پر هزینه مثل مشاور راه بهتری است. شرکت باید همچنین اعتماد کافی به مشاور خود داشته باشد چرا که مشاور خدمات متناسب با نیاز شرکت ارائه می‌دهد.

بازخوردهای بسیاری ارائه دهید.

مشاوران خوب باید کاملا بر رضایت مشتری متمرکز باشند. اگرچه ارتباطات یک فرایند دو طرفه است و مشتریان باید به مشاوران بگویند که کجا خوب عمل می‌کنند و در کجا می‌توانند خودشان را بهبود دهند. چنین بازخوردی به ایجاد اطمینان از اینکه مشاور همان چیزی را ارائه می‌دهد که شرکت نیاز دارد کمک می‌کند.

در بلندمدت این بازخوردها به مشاور این امکان را می‌دهد تا خدمات بهتری را به شرکت ارائه دهد. همچنین پیشنهاد شده که مشتری باید با یک فرد بلندپایه در بنگاه مشاوره در ارتباط باشد تا بدین ترتیب مسائل حساسی که ممکن است پیش آید را به خوبی مدیریت کنند.

یک رابطه طولانی مدت را با مشاور توسعه دهید.

هر چه شرکت با یک بنگاه مشاوره خاص مدت زمان بیشتری کار کند، تجربیات مشاور کمک بیشتری  به او کمک می‌کند تا سازمان و فرهنگ سازمانی شرکت را بشناسد. این روابط بلندمدت می‌تواند برای هر دو طرف منافع فراوانی داشته باشد؛ حتی وقتی یک مشاور به دیگران خدمات ارائه می‌کند، در حال کسب مهارت و تجربیات جدیدی است که می‌تواند در کارهای آینده برای شرکت کنونی نیز مفید باشد.

سطح بهینه کارهای مشترک شرکت با مشاور برای یک فعالیت خاص باید به صورت مورد به مورد تعیین شود. هر دو طرف علاقه دارند کار به‌درستی انجام شود. شرکت باید از مشاوران انتظار ارائه توصیه در مراحل ابتدایی کار و پیشبرد کار در همکاری با یکدیگر را داشته باشد.

از مشاور بخواهید تا متدولوژی مشخصی برای کل فرایند مشاوره داشته باشد و نه صرفا انجام هر فعالیت.
مشتریان باید همچنین انتظار داشته باشند که مشاور یک رویکرد ساختاریافته به جلسه مقدماتی داشته باشد و از یک فرایند سیستماتیک برای درک خلاصه پروژه و نیاز شرکت استفاده کند؛ به جای آن که تنها از شرکت تعدادی سوال تصادفی و بسته به شرایط جلسه پرسیده شود.

منبع: همیار مشاور نویان برگرفته از کتاب ابزارهای ضروری برای مشاوره مدیریت

پدیدآورنده: میترا مهتری طاهری

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی