یک شنبه 19 آبان 1398
راه‌حل‌هایی برای آینده مدیریت

راه‌حل‌هایی برای آینده مدیریت

در این مقاله می‌خواهیم راه‌حل‌هایی را در شش مضمون برای آینده مدیریت بیان کنیم. امیدواریم یکی از این راه‌حل‌ها چنان تاثیر عمیقی در شما باقی بگذارد و آنچنان برای شما الهام‌بخش باشد که خود شما به یکی از نوآوران عرصه مدیریت تبدیل شوید و از مشکلات رهایی یابید.

ترمیم روحی

راه‌حل اول: حصول اطمینان از اینکه مدیریت هدف متعالی‌تری را تعقیب می‌کند.

اکثر شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا ثروت سهامداران خویش را بیشتر کنند؛ در حالی که این هدف از بسیاری جهات هدف کاملی نیست. همچنین افزایش ثروت سهامداران، سبب انگیزه و بهبود عملکرد کارکنان سازمان و سبب بقاء سازمانی و رسیدن آن‌ها به موفقیت نمی‌شود. بنابراین، دلایل کنش‌های مدیریتی آینده باید بر تأمین اهدافی متمرکز باشد که از حد لحاظ اجتماعی؛ مهم و متعالی باشند.

راه‌حل دوم : نهادینه‌سازی اخلاق اجتماعی و شهروندی

در دنیای به هم وابسته آینده، نظام‌های پشتیبان و همکار از نظام‌هایی که روابط میان خود را بر مبنای رقابت و مناسبت‌های برنده-بازنده تعریف می‌کنند؛ پیشی خواهد گرفت. ساختارها و نظام‌های مدیریتی در حرکت به سوی آینده باید کار خود را حول مفاهیم اجتماع و شهروندی قرار دهند و به این واسطه، وابستگی متقابل میان گروه‌های ذی‌نفع به وجود خواهد آمد که سبب ارتباطی متناسب و متقابل در سازمان خواهد بود.

راه‌حل سوم : سازگار کردن زبان و کنش کسب‌وکار با سرشت بشری

اهداف کسب‌وکار عموماً با استفاده از واژگانی همچون کارآمدی، مزیت، ارزش، برتری، تمرکز و تنوع‌آفرینی تعریف می‌شود. اما چیزی که به اندازه همین اهداف حائز اهمیت است این است که اهداف قدرت لازم را برای برانگیختن و انگیزه دادن به انسان‌ها را ندارند.

برای خلق سازمانی مطابق با سرشت انسانی لازم است پرچمداران آینده مدیریت راه‌هایی برای قوی ساختن فعالیت‌های عادی تجاری و یا آرمان‌هایی عمیق‌تر پیدا کنند. فضایل و آرمان‌ها غالبا بر روی انسان تاثیرات به سزایی دارد و این سبب می شود انسان به دستاوردهای والایی برسد.

راه‌حل چهارم: افزایش اعتماد، زدایش ترس

در نظام‌های مدیریت سنتی، اغلب رویکرد بی‌اعتماد و عدم توانمندی به کارکنان خود دارند. در اینگونه سازمان‌ها از روش‌های تنبیه برای پیروی کردن کارکنان از دستورات بیش از حد مدیران استفاده می‌شود.

با وجود این، انعطاف‌پذیری سازمانی به شدت به فرهنگ اعتماد بالا و عدم ترس وابسته است. در چنین محیطی خطر کردن مورد تشویق قرار می‌گیرد، اطلاعات در سطح وسیع انتشار می‌یابد و تفکرات و نظرات مخالف آزادانه بیان می‌شود. بی‌اعتمادی روحیه شکن است. همچنین ترس مانع پیشرفت انسان می‌شود؛ از همین روست که باید این دو موضوع را از سازمان‌های قرن بیست‌ویکم ریشه‌کن ساخت.

راه حل پنجم : بازآفرینی لوازم نظارت

در سازمان‌های امروزی نظارت از بالا به پایین است و این سبب بروز مشکلاتی در این زمینه شده است. برای حل مسئله انضبط و نوآوری، نظام‌های نظارتی آینده باید بیش از پیش بر ارزیابی عملکرد کارکنان هم پایه به جای نظارت عمومی از بالا به پایین متکی باشند. هدف از ارائه این راه‌حل، این است که سازمانی را ایجاد نماییم که کارکنان آن توانایی اعمال انضباط و خودمدیریتی بر خود را داشته باشند.

راه حل ششم: گسترش و بهره‌برداری از تنوع

تنوع یکی از مسائل مهم است که باید در همه سازمان‌ها وجود داشته باشد. شرکت‌هایی که از لحاظ تجربه، ارزش، توانمندی‌ها متنوع هستند، می‌توانند در این رقابت جهانی باقی بمانند؛ پس نظام‌های مدیریتی آینده، ناگزیرند برای داشتن تنوع از همه دیدگاه‌ها و اختلاف نظرها در سازمان خود استفاده کنند تا به یک هماهنگی و اجماع نظر دست یابند.

بسترسازی برای تجدید حیات

راه‌حل هفتم : سیاست‌زدایی از فرایند تصمیم‌گیری

معمولا در سازمان‌ها، افرادی که قدرت و رتبه بالا سازمانی دارند تصمیمات اساسی را اتخاذ می‌کنند و در این تصمیمات از افراد مسئول و آگاه آن قسمت کمک یا نظرخواهی نمی‌کنند؛ که این بزرگترین مشکلی است که سازمان‌های کنونی با آن مواجه هستند.

این موضوع از سه جهت قابل بررسی می‌باشد:

  1. تصمیم‌گیری‌ها در سازمان قربانی نقص اطلاعاتی و عدم آگاهی مدیران ارشد تصمیم‌گیرنده آن می‌شود.
  2. معمولا افرادی که مستقیما در محل کار درگیر هستند؛ در بهترین جایگاه برای ارزیابی عینی و جزئی مسائل قرار دارند. اما از اطلاعات و آگاهی آن‌ها استفاده نمی‌شود.
  3. با پیچیده‌تر شدن محیط کسب‌وکار، متغیرهایی که بر روی تصمیم تاثیر می‌گذارند بیشتر خواهد شد و باید به آن متغیرها توجه کرد.

با توجه به آنچه که بیان کردیم؛ شرکت‌ها به فرایندهای تصمیم‌گیری احتیاج دارند که از لحاظ سیاسی خنثی باشد، از خرد جمعی سازمان بهره بگیرند و دامنه وسیعی از نقطه نظرات را در بر گیرد.

توزیع قدرت

راه‌حل هشتم: گسترش دامنه استقلال عمل

تا حد زیادی افرادی که در خط مقدم یک سازمان بزرگ مشغول فعالیت هستند برای ایجاد تغییر ظرفیت اندکی دارد یا بطور کلی فاقد ظرفیت هستند. فقدان استقلال در مدیریت زمان، مقررات بیش از حد بخش‌های اداری و دسترسی محدود به سرمایه ، استقلال این عده را به شدت محدود می‌سازد و از ظرفیت سازمان برای نوسازی خود کم می‌کند.

نظام‌های مدیریتی باید تجربه و آزمودن شیوه‌های نوین در سطح زیرمجموعه‌های درون سازمانی و همچنین ابتکار عمل تک‌تک کارکنان را تسهیل نمایند نه اینکه آنان را سرکوب کند.

راه‌حل نهم : گسترش کانون توجه رهبری به سمت بسیج نیروها و پشتیبانی از آن‌ها

سلسله مراتب‌های طبیعی نیاز به رهبرانی دارند که علیرغم نداشتن قدرت، توانایی بسیج نیروها را در سازمان داشته باشند. نباید به رهبران تنها به عنوان کسانی که به عقد قرارداد یا مذاکره کننده در جلسات و... نگاه کرد. بلکه آنان را باید به عنوان کارآفرینان واقعی، معماران روابط اجتماعی و... در نظر گرفت. رهبران باید وظیفه اصلی خویش را ایجاد محیط‌های کاری بدانند که همکارانشان را به تعاون، نوآوری و پیشرفت حداکثری در کیفیت و در عملکرد ترغیب کنند.

راه‌حل دهم : ایجاد عدالت اطلاعاتی

یکی از عواملی که سبب قدرت مدیران در نظام سنتی می‌شود؛ کنترل اطلاعات است. وقتی که نوآوری در سازمان سرکوب شود، کارکنان اختیارات خود را از دست می‌دهند و انگیزه‌ آنان برای کار در سازمان کاهش می‌یابد. افرادی که در خطوط مقدم سازمان مشغول به کارند، باید مطلع ترین کارکنان سازمان باشند نه بی‌اطلاع‌ترین آن‌ها!

در آینده، شرکت‌ها به نظام‌های اطلاع‌رسانی معتبر نیاز خواهند داشت که تک‌تک کارکنان را به آمار و اطلاعاتی تجهیز کند که لازمه کار آنان برای تامین عالی‌ترین منافع سازمان است.

راه‌حل یازدهم: وضع چارچوب‌های زمانی و دیدگاه‌های مدیریتی

تحقیقات نشان داده است که مدیران، پروژه‌هایی که نیاز به صرف هزینه است و درآمد کنونی سازمان را تضمین نمی‌کند را تایید نمی‌کنند؛ اگرچه این پروژه‌های نوین دستاوردهای مثبتی را برای سازمان به ارمغان داشته باشند. از این رو ابداع نظام نوینی که بتواند منافع مدیران را نیز برآورده سازد، یکی از اولویت‌های حیاتی برای نوآوران حوزه مدیریت است.

تحول ذهنی

راه‌حل دوازدهم : بازسازی مبانی فلسفی مدیریت

سازمان‌های آینده باید از لحاظ عملیاتی فوق ممتاز باشند؛ در عین حال، سازگارپذیری، نوآوری، الهام‌بخشی و احساس مسئولیت اجتماعی باید در زمره ویژگی‌های اساسی آن‌ها باشد. برای آنکه این ویژگی‌ها در سازمان به وجود آید لازم است اصول نوین مدیریت را از حوزه‌های متنوع انسان شناسی، زیست شناسی و سایر علوم استخراج نمود. 

منبع: همیار مشاور نویان برگرفته از کتاب اینک اولویت در چیست

پدیدآورنده: میترا مهتری طاهری

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی