چهارشنبه 24 مهر 1398
شراکت‌های کپکام؛ غول ژاپنی صنعت بازی سازی

شراکت‌های کپکام؛ غول ژاپنی صنعت بازی سازی

شرکت Capcom یکی از شرکت‌های فعال در زمینه بازی‌های ویدیویی ژاپنی است که در سال 1979 توسط Kenzo Tsujimoto تأسیس شد. شعبه فعلی Capcom در ژاپن از ادغام دو شرکت Capsule Computers Co. Ltd و Sambi Co. Ltd به وجود آمده است. اولین بازی ویدیویی آن به نام Vulgus در سال 1984 منتشر شد و Capcom در سال 1985 شروع به ورود به بازار بازی‌های ویدیویی خانگی کرد که چند سال بعد به بخش اصلی تجارت شرکت تبدیل شد.

شرکت Capcom با راه‌اندازی یک استودیو مستقل به نام Clover Studios برند خود را متنوع کرد. بازی‌های ساخته شده توسط Clover بطور گسترده‌ای به عنوان نمونه‌ای از بازی‌های موفق مورد استفاده قرار می‌گیرند که موفقیت مهمی برای شرکت Capcom محسوب می‌شود و باعث افزایش شهرت کلی شرکت می‌شود.

کپ‌کام در سال ۱۹۹۴ میلادی، مجموعه بازی‌های جنگی را به نام Street Fighter طراحی کرد که با فیلمی به همین نام مطابق بود. این بازی از نظر تجاری موفق بود اما با انتقادات شدیدی روبرو شد، در واقع Capcom فیلم‌ها را راهی برای فروش بازی‌ها می‌دانست.

همکاری‌های کپکام در راستای توسعه بازی بازی‌های ویدیویی

Ultimate All-Stars یک بازی ویدیویی ساخته شده توسط Eighting است که در ابتدا در سال ۲۰۰۸ در کشور ژاپن توسط شرکت Capcom منتشر شد. به دنبال تقاضای زیاد طرفداران، Capcom با Tatsunoko همکاری کرد تا مشکلات صدور مجوز بین‌المللی را برطرف کند و نسخه دوم Ultimate All-Stars را در سال ۲۰۱۰ در آمریکای شمالی، ژاپن و اروپا منتشر کرد که مزیت‌هایی نیز نسبت به نسخه اول داشت؛ مانند حالت آنلاین بودن، شخصیت‌های اضافی و ... . Capcomدر سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که این بازی یک موفقیت تجاری برای شرکت محسوب می‌شود.

شراکت‌های برندیگ کپکام با مجلات مد و سرگرمی

صنعت بازی به ویژه از هنگامی که با توسعه از یک بازار کوچک و محدود به یک صنعت تبدیل شده، به محیطی جذاب برای فعالیت‌های برندسازی تبدیل شده است. حجم صنعت بازی در حدود ۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود و مشابه روند فیلم و سینما، به فضایی مناسب برای بازاریابی و فروش محصولات و خدمات بنگاه‌ها تبدیل شده است. شرکت کپکام که تولید کننده‌ای جهانی در حوزه بازی‌های ویدیویی است، شراکت‌هایی را با مجلات مد و سرگرمی برای استفاده از شخصیت‌های آن مجلات در تولیدات خود تشکیل داد.

شرکت کپکام (Capcom) با این کار جذابیت محصولات خود را افزایش داد. مجلات مد و سرگرمی با برندهای شناخته شده تأثیری مثبت را در این خصوص داشتند. این شرکا با تصدیق محصولات یکدیگر، از برنامه‌ریزی مشترک بازاریابی و فروش بهره‌مند شدند.

منبع : همیار مشاور نویان

پدیدآورنده : دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی