سه شنبه 17 دی 1398
شرکت‌های مشاوره مدیریت چه کمکی به شما می‌کنند؟ (بخش اول)

شرکت‌های مشاوره مدیریت چه کمکی به شما می‌کنند؟ (بخش اول)

نگرش‌ها و اهدافی که شرکت‌های مشاوره مدیریت در کار خود دارند، خواه ناخواه روی روش‌های مشاوره دادن آن‌ها به سازمان‌های دیگر تاثیرگذار است. مشاوران مدیریت اهدافی را دنبال می‌کنند که برخی از آن‌ها جزء وظایفشان محسوب می‌شود و برخی دیگر را اعمال اضافی تلقی می‌کنند. در این مقاله ۵ تا از اهدافی که شرکت‌های مشاوره مدیریت در وهله اول به آن‌ها می‌پردازند را شرح می‌دهیم. آن‌ها ابتدا به تهیه اطلاعات مورد نیاز مشتریان، مانند اطلاعات مربوط به امکان‌سنجی و تحقیقات بازار می‌پردازند و در مرحله دوم مشکلات موجود را بررسی می‌کنند. سپس مسائل را تشخیص داده و نسبت به آن‌ها پیشنهاداتی ارائه می‌دهند و در آخر در اجرای آن پیشنهادات به سازمان‌ها کمک می‌کنند.

در ایالات متحده هر ساله مشاوران مدیریت بیش از ۲ میلیارد دلار برای خدماتی که ارائه می‌دهند، دریافت می‌کنند. بیشتر این پول برای داده‌های غیرعملی و توصیه‌هایی که در عمل ضعیف اجرا می‌شوند، صرف می‌شود. برای کاهش این خسارت، مشتریان به درک بهتری از آنچه مشاوران مدیریت می‌توانند انجام دهند، نیاز دارند. آن‌ها باید از مشاورانی سؤالات بیشتری بپرسند تا مشاوران مدیریتی نیز به نوبه خود یاد بگیرند که چگونه انتظارات مشتریان خود را برآورده سازند.

شرکت‌های مشاوره مدیریت بر اساس تخصص و برنامه‌ریزی راهبردی که دارند مجموعه‌ای از روش‌ها و اهداف را برای مشاوره دادن به دیگر شرکت‌ها دنبال می‌کنند. این شرکت‌ها انواع مختلفی دارند؛ برخی از آن‌ها مشاوره‌ استراتژی، مشاوره بازاریابی، مشاوره فناوری اطلاعات، مشاوره مالی و حسابداری و مشاوره منابع انسانی ارائه می‌دهند. برخی نیز ترکیبی از تخصص‌ها را دنبال می‌کنند. تخصص آن‌ها قطعاً بر روی طریقه مشاوره دادن آن‌ها موثر است.

در ادامه نویان تیم ۵ هدف کلی از ۸ هدفی که مشاوران مدیریت حرفه‌ای، برای مشاوره دادن به شرکت‌ها، دنبال می‌کنند را بررسی می‌کند.

۱- تهیه اطلاعات

شاید متداول‌ترین دلیل درخواست کمک از شرکت‌های مشاوره مدیریت، به دست آوردن اطلاعات باشد. تدوین آن ممکن است شامل بررسی نگرش، مطالعات هزینه، مطالعات امکان‌سنجی، تحقیقات بازار یا تحلیل ساختار رقابتی یک صنعت یا تجارت باشد. شرکت‌ها ممکن است تخصص ویژه مشاوران یا اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتری را آن‌ها بخواهند یا ممکن است نتوانند از وقت و منابع برای توسعه داده‌ها در داخل شرکت استفاده کنند.

اغلب اوقات اطلاعات همه چیزی است که شرکت‌ها می‌خواهند. اما اطلاعاتی که آن‌ها نیاز دارند، بعضی اوقات با آنچه از مشاوران مدیریتی درخواست می‌کنند، متفاوت است. مدیر عامل شرکتی خواستار بررسی این موضوع شد که آیا هر معاون وی به اندازه کافی کار کرده است تا منشی و دفتر برای خود داشته باشد. تمام مشاورانی که با آن‌ها تماس گرفته بود، این پروژه را رد کردند؛ زیرا آن‌ها گفتند که او از قبل جواب را می‌دانسته و به هر حال یک مطالعه گران قیمت معاونان را نسبت به عملکرد خودشان را قانع نمی‌کند و بی‌فایده است.

موضوعی که در این مورد مطرح است این است که مشاوران مدیریتی باید از شرکت‌ها بپرسند که اطلاعات را برای چه کاری نیاز دارند. زمانی که شرکت‌ها کاربرد اطلاعات را به مشاوران مدیریت بگویند، مشاوران به بهترین نحو اطلاعات مورد نظر آن‌ها را تهیه کرده و از گمراهی آن‌ها جلوگیری می‌کنند. این در حالی است که گاهی اوقات برخی از شرکت‌ها حتی خودشان هم به اینکه این اطلاعات به چه کارشان می‌آید، فکر نکرده‌اند.

۲- حل مشکلات

مدیران غالبا حل مشكلات دشواری را به مشاوران میسپارند. به عنوان مثال، مشتری ممکن است مایل باشد که یک مؤلفه را بسازد یا بخرد، یک خط کسب‌وکار را بدست آورد یا واگذار کند یا یک استراتژی بازاریابی را تغییر دهد. ممکن است مدیریت در مورد چگونگی تغییر ساختار سازمان سوال کند تا بتواند با سرعت بیشتری خود را با تغییرات محیطی وفق دهد یا اینکه کدام سیاست‌های مالی را اتخاذ کند و عملیاتی‌ترین راه حل برای جبران خسارت مشکلاتی مانند، از دست رفتن روحیه کارکنان، کم شدن کارآیی، ارتباطات داخلی و کنترل و جانشینی مدیریت یا هر چیز دیگری را درخواست کند.

جستجوی راه حل برای چنین مشکلاتی، مطمئنا یک کارکرد معمولی و قانونی است. اما مشاوران مدیریت همچنین دارای مسئولیت حرفه‌ای هستند كه بپرسند آیا مسئله به وجود آمده چیزی است كه اولویت دارد. در اغلب موارد مشتری برای تعریف مسئله واقعی به کمک بیشتری نیاز دارد. بنابراین اولین کار مشاور این است که زمینه مسئله را بررسی کند.

برای تشخیص زمینه و جزئیات مسئله مشاوران می‌توانند سوالاتی مانند: در گذشته کدام راه حل‌ها را امتحان کرده‌اید، با چه نتیجه‌ای؟ مشتری چه مراحلی را برای دستیابی به راه حل در ذهن دارد؟ کدام جنبه‌های مرتبط با کسب‌وکار مشتری خوب پیش نمی‌رود؟ اگر راه حل پیدا شود، چگونه اعمال می‌شود؟ و ... را بپرسند.

یک مشاور مدیریت نباید توضیحات اولیه مشتری را خیلی سریع رد یا قبول کند چرا که او با این کار یک روند مشاوره مفید بالقوه را قبل از شروع، پایان می‌دهد و ذهن مشتری را محدود و گمراه می‌کند. بلکه او باید با پرسیدن سوالات مختلف و گوش سپردن به تمام سخنان او سعی کند پیشنهاداتی با توجه به فاکتورهای مختلف به مشتری بدهد تا خواسته‌ها و مشکلات او را تعدیل و تغییر دهد. بنابراین، یک فرایند مشاوره مفید شامل کار با مسئله‌ای است که توسط مشتری تعریف شده؛ به گونه‌ای که با ادامه فعالیت و درگیر شدن، تعاریف و سوالات مفیدتر به طور طبیعی ظاهر شوند.

۳- تشخیص موثر

بیشتر ارزش مشاوران مدیریت در تخصص آن‌ها به عنوان متخصص تشخیص مشکلات و بیماری‌ها است. با این وجود، فرایندی که با تشخیص دقیق صورت می‌گیرد، گاهی اوقات روابط مشاور و مشتری را تحت فشار قرار می‌دهد، زیرا مدیران غالبا از کشف موقعیت‌های دشوار برای مقصر بودن می‌ترسند. تشخیص مسئله به چیزی بیش از بررسی محیط بیرونی، فناوری و اقتصاد و رفتار اعضای غیرمسوول سازمان نیاز دارد.

اگرچه نیاز به تشخیص مسائل به صورت مستقل غالباً به عنوان دلیل استفاده از افراد خارجی مطرح می‌شود، اما دخالت دادن اعضای خود سازمان به فرایند تشخیص بسیار منطقی است. چرا که آن‌ها جزئیات مختلف کسب‌وکار را به خوبی می‌بینند و اعضای خود سازمان هستند که پیشنهادات و راه حل‌های مشاوران را با جزئیات انجام می‌دهد. بنابراین بهتر است شرکت‌های مشاوره مدیریت اعضای خود سازمان را در فرایند مشاوره دخیل کنند زیرا بسیاری از مسائل و مشکلات را خود اعضای سازمان تشخیص داده و بهتر می‌توانند مدیران ارشد را برای انجام اقدامات قانع کنند.

۴- پیشنهاد کردن اقدامات

مشاوران مدیریت پس از بررسی شرکت‌ها و مصاحبه‌های مختلف با اعضای آن‌ها، با ارائه گزارش و داشبوردهای مدیریتی کتبی و شفاهی نتیجه‌ خود را به مدیران ارشد شرکت‌ها اعلام نموده و راه حل و توصیه‌هایی را به آن‌ها پیشنهاد می‌کنند. برخی حتی هدف از درگیر شدن شرکت‌های مشاوره مدیریت در مسائل را ارائه یک برنامه عملی منطقی برای بهبود مشکل تشخیص داده شده، می‌دانند که از طریق آن شرکت‌ها در مورد اجرای توصیه‌ها تصمیم می‌گیرند.

شاید مراحل انجام شده و توصیه‌هایی که بر اساس آن مراحل توسط شرکت‌های مشاوره مدیریت به سازمان‌ها داده می‌شود، رضایت‌بخش و منطقی به نظر برسند. اما در اغلب مواقع این پیشنهادات تنها در مرحله نظری قابل اجرا هستند و در عمل با محدودیت‌های مختلف روبرو می‌شوند زیرا در عمل ممکن است متغیرهایی وجود داشته باشند که خارج از دید نظری مشاوران قرار گرفته باشند.

این مورد گاهی باعث تعارض بین شرکت‌ها و مشاوران مدیریتی می‌شود و هر طرف، طرف مقابل را مقصر می‌داند. برای نمونه مشتریان می‌گویند که مشاوران نتوانسته‌اند برنامه‌های استراتژیک سازمان را به خوبی در اقدامات و پیشنهادات خود منعکس کنند یا اینکه مشاوران توانایی و جسارت مشتریان را در انجام اقدامات زیر سوال برده‌اند. بنابراین هر دو طرف باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا بتوانند هرچه عملیاتی‌تر مشکلات را حل کنند.

۵- اجرای تغییرات و پیشنهادات

مرحله اجرای یکی از مهم‌ترین مراحل هر برنامه‌ریزی است. مثال‌های فراوانی از شرکت‌های مختلف وجود دارد که در هنگام تدوین برنامه راهبردی خود بسیار موفق عمل کرده‌اند ولی هنگام اجرای همان برنامه استراتژیک به مشکل برخورده‌اند.

در این حرفه نقش مناسب مشاوران مدیریت در اجرای موضوع، بحث قابل توجهی است. برخی معتقدند کسی که به اجرای پیشنهادات کمک می‌کند به گونه‌ای نقش مدیر را برعهده می‌گیرد، بنابراین از مرزهای مشورت فراتر می‌رود. برخی دیگر بر این باورند شرکت‌های مشاوره مدیریت که اجرای پیشنهادات خود را جزئی از وظایف خود نمی‌دانند، فاقد نگرش حرفه‌ای هستند زیرا توصیه‌هایی که به مرحله اجرا نرسند و یا به صورت بد اجرا شوند صرفا باعث اتلاف پول و زمان می‌شوند. برای حل این چالش همانند مرحله تشخیص، مشاوران باید از طریق کمک‌های مدیران سازمان‌ها و همکاری با آن‌ها پیشنهادات خود را اجرا کند.

معمولاً پیشنهاد اجرای تغییرات به راحتی توسط شرکت‌های مشتری رد می‌شود زیرا آن‌ها نسبت به قدرت گرفتن شرکت‌های مشاوره مدیریت در فرایند‌ها و عملیات‌های خود، احساس خطر می‌کنند. تنها شانسی که برای شرکت‌های مشاوره مدیریت در امکان اجرای پیشنهادات خود در درون سازمان‌ها وجود دارد، جلب اعتماد مشتریان در مراحل قبلی درگیری با مشکلات سازمانشان است؛ به عبارتی مشاوران باید در مراحل تهیه اطلاعات، حل مشکلات، تشخیص موثر و پیشنهاد کردن اقدامات، اطمینان و اعتماد مشتریان را نسبت به خود جلب کنند.

لازم به ذکر است که پنج هدف مذکور، اهداف و اعمال معمولی و قانونی شرکت‌های مشاوره مدیریت نسبت به مشتریان خود، تلقی می‌شوند؛ به عبارتی این مراحل توسط اکثر مشاوران مدیریت به شکل‌های مختلف انجام می‌شوند و جزئی از وظایف شرکت‌های مشاوره مدیریت هستند.

در مقاله بعدی در همیار مشاور نویان سه مورد از اهدافی که تنها توسط شرکت‌های مشاوره مدیریت بسیار حرفه‌ای دنبال می‌شوند و از نظر اکثر مشاوران مدیریت نادیده گرفته می‌شوند، بررسی خواهد شد.

 

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی