چهارشنبه 18 دی 1398
شرکت‌های مشاوره مدیریت چه کمکی به شما می‌کنند؟ (بخش دوم)

شرکت‌های مشاوره مدیریت چه کمکی به شما می‌کنند؟ (بخش دوم)

شرکت‌های مشاوره مدیریت پیشرو همیشه در تلاش هستند که بیش از آنچه که مشتریان از آن‌ها می‌خواهند را به مشتریان ارائه دهند. در واقع آن‌ها به دنبال اهدافی هستند که شرکت‌های دیگر آن‌ها را بلندپروازانه تلقی می‌کنند. این شرکت‌های مشاوره مدیریت به دنبال ایجاد تعهد و اجماع شرکت‌های مشتری خود نسبت به اقدامات و تصمیمات‌شان هستند. آن‌ها می‌خواهند که مشتریان از خدمات مشاوره مدیریت با کمال اعتماد و اطمینان استفاده کنند. مشاوران مدیریت حرفه‌ای به دنبال یادگیری مشتریان خود هستند و می‌خواهند آن‌ها را به مشتریان وفادار تبدیل کنند. همچنین آن‌ها با دیدگاه سیستمی خود سعی در افزایش اثربخشی سازمانی دارند تا به مشتریان خود در جهت برنامه‌های راهبردی آن‌ها کمک کنند.

در مقاله قبلی، با عنوان "شرکت‌های مشاوره مدیریت چه کمکی به شما می‌کنند؟"، اهداف و روش‌های ابتدایی مشاوره مدیریت برای ارائه خدمات مختلف، از جمله مشاوره استراتژی، مشاوره بازاریابی، مشاوره مالی و ...، به سازمان‌ها، به صورت مفصل توضیح داد شد. این موارد به شرکت‌های مشاوره مدیریت کمک می‌کند تا هرچه بیشتر بهره‌وری خود را افزایش دهند و به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهند. از طرفی به شرکت‌های مشتری کمک می‌کند تا بدانند که در هنگام درخواست خدمات مشاوره مدیریت، از آن‌ها دقیقا چه چیزهایی را بخواهند و به آن‌ها چه داده‌هایی را بدهند. در ادامه ۳ هدفی که توسط برخی از مشاوران مدیریت به عنوان اهداف آرمانی و خارج از حیطه کاری آن‌ها تلقی می‌شود، مورد بررسی قرار می‌گیرند. این ۳ هدف یا روش در کنار ۵ هدف در مقاله قبلی، راه موفقیت را برای شرکت‌ها هموار می‌کنند.

۶- ایجاد تعهد و اجماع

سودمندی هرگونه تعامل برای یک سازمان بستگی به میزان توافق و توجه اعضاء به ماهیت مشکلات، فرصت‌ها و اقدامات اصلاحی مناسب دارد. در غیر این صورت، تشخیص مشکلات مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، پیشنهادها اجرا نمی‌شوند و ممکن است از استفاده داده‌های معتبر نیز خودداری شود. به عبارتی اعضای سازمان‌های مشتری باید با تمام وجود و تعهد کامل به مشاوران اعتماد کنند. برای ارائه توصیه‌های صحیح و قانع‌کننده، یک مشاور مدیریت باید قابلیت توجیه کردن داشته باشد و بر مهارت‌های تحلیلی کاملاً واقف باشد. توانایی طراحی و انجام فرایند‌هایی برای ایجاد توافق در مورد اقدامات لازم و ایجاد نیروی جنبشی برای دنبال کردن مراحل یک ویژگی بسیار مهم است که مشاوران مدیریت بایستی از آن برخوردار باشند.

در واقع یک مشاوره مدیریت موثر، در حقیقت به معنای متقاعد کردن مشتری به انجام برخی از اقدامات مناسب است. لازم به ذکر است که این تنها یک نشانه از موثر بودن مشاوره است؛ مانند کوه یخی که تنها قله آن را می‌توانیم ببینیم. موضوعی که باعث موثر بودن مشاوره می‌شود، ایجاد توافق میان اعضای سازمان مشتری نسبت به درست بودن اقدامات است؛ این در واقع بدنه آن کوه یخ را تشکیل می‌دهد. به عبارت دیگر نه تنها باید مشتریان را به انجام اقدامات وادار کنیم، بلکه باید به اعضای سازمان او نسبت به موفقیت این اقدامات اطمینان دهیم تا آن‌ها با تمام قابلیت‌های خود با ما، به عنوان مشاوران مدیریت، همکاری کنند.

یک مشاور برای انجام این کار‌ به تکنیکهای عالی برای حل مسئله و توانایی ترغیب مشتری از طریق منطق تحلیل نیاز دارد. علاوه بر این باید بازیگران کلیدی از سازمان مشتری و هیئت مدیره آن در فرایند کار مشاوران مدیریت دخیل باشند و هر کدام سهمی را در موفقیت و نتایج داشته باشند. در واقع با این کار مشاوران مدیریت اعضایی از سازمان مشتری را در تیم خود راه می‌دهند تا بتوانند از طریق آن‌ها اقدامات خود را راحت‌تر پیاده‌سازی کنند.

مشاوران می‌توانند با در نظر گرفتن سؤالات زیر میزان آمادگی و تعهد مشتری را برای تغییر، ارزیابی و توسعه دهند:

  • مشتری چه اطلاعاتی را به راحتی می‌پذیرد یا مقاومت می‌کند؟
  • مشتری در ارائه چه نوع داده‌هایی مقاومت می‌کند؟ چرا؟
  • اعضای سازمان، چه به صورت جداگانه و چه در کنار هم، چگونه می‌توانند در حل مشکلات و تشخیص آن‌ها با شرکت‌های مشاوره مدیریت همکاری کنند؟
  • چگونه می‌توان فرآیندها را شکل داد و بر روابط تأثیر گذاشت تا آمادگی مشتری برای اقدامات اصلاحی مورد نیاز افزایش یابد؟
  • آیا مدیران مایل به یادگیری روش‌های جدید مدیریت هستند؟
  • آیا افراد سطوح بالای سازمان به موضوع اهمیت می‌دهند؟ آیا آن‌ها تحت تأثیر پیشنهادات افراد پایین دست خود قرار خواهند گرفت؟ اگر پروژه، ارتباطاتِ به سمت بالا را افزایش دهد، سطوح بالاتر مدیریت چگونه پاسخ خواهند داد؟
  • اعضای سازمان مشتری تا چه حد می‌توانند در سازمان خود موثر باشند و خود را با شرایط سازگار کنند؟

لازم به ذکر است که مدیران سازمان‌ها لزوماً نباید انتظار داشته باشند که مشاوران این سوالات را از آن‌ها بپرسند، اما باید بدانند که مشاوران مدیریت در هر مرحله از کار خود نگران موضوعاتی از این دست هستند.

می توانید مطلب مشاوره مدیریت چه ارزش افزوده‌ای برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند را در همیار مشاور نویان مطالعه کنید تا این مقاله را عمیق‌تر درک کنید.

علاوه بر افزایش تعهد مشتری از طریق درگیر کردن او با فرایند مشاوره مدیریت، می‌توان با یافتن یک متحد در سازمان مشتری، مثلاً فردی که شما را به عنوان مشاوران مدیریت به مدیران شرکت پیشنهاد داده است، تعهد و اعتماد آن سازمان را افزایش داد. در نهایت ایجاد تعهد و اجماع باعث می‌شود که مقاومت مشتریان در مصاحبه‌ها، پذیرش پیشنهادات، اجرای تغییرات و قبول اشتباهات خود کاهش یابد و فرآیند حل مسائل را تسهیل بخشد.

۷- تسهیل یادگیری مشتری

مشاوران مدیریت دوست دارند چیزی با ارزش و ماندگار از خود به جا بگذارند. یعنی نه تنها می‌خواهند توانایی مشتری در مواجهه با مسائل فوری را تقویت کنند بلکه به آنها کمک می‌کنند تا روش‌های لازم برای مقابله با چالش‌های آینده را بیاموزند. این بدان معنا نیست که شرکت‌های مشاوره مدیریت موثر کار خود را از دست می‌دهند. مشتریان وفادار و راضی آن‌ها را به دیگران توصیه می‌کنند و دفعات بعد در صورت نیاز، از آن‌ها کمک می‌گیرند.

مشاوران مدیریت با درگیر کردن اعضای سازمان در فرایند مشاوره، به یادگیری آن‌ها کمک می‌کنند. برای مثال آن‌ها برای حل برخی از موضوعات به شرکت‌ها کتاب‌ها و آموزش‌هایی را توصیه می‌کنند و در ابتدا سعی می‌کنند که مشکلات سازمان‌شان را توسط خودشان حل کنند، سپس در صورت نیاز به مهارت‌های پیچیده و تجربه، به آن‌ها خدمات تخصصی می‌دهند. یادگیری در طول پروژه‌های مشاوره مانند یک خیابان دو طرفه است؛ مشاوران مدیریت باید سعی کنند که در هر پروژه هر چه بیشتر مهارت‌هایی را برای موثر بودن بیاموزند و ترفندهایی را به مشتریان خود یاد بدهند. بهترین حالت رابطه با مشتری این است که او از دانسته‌ها و تجربیات شما استفاده کنند و شما هم همینطور.

۸- اثربخشی سازمانی

بعضی اوقات اجرای موفقیت‌آمیز نه تنها به مفاهیم و تکنیک‌های جدید مدیریت، بلکه به نگرش‌های متفاوتی راجع به عملکردها و حقایق مدیریتی یا حتی تغییر در نحوه تدوین برنامه استراتژی سازمان نیاز دارد. اصطلاح اثربخشی سازمانی به معنای توانایی تطبیق استراتژی و رفتارهای آینده با تغییرات محیطی و بهینه‌سازی روابط منابع انسانی سازمان است.

مشاورانی که هدف اثربخشی سازمانی را در عمل خود گنجانده‌اند، به مهم‌ترین وظیفه مدیریت عالی، یعنی حفظ بقای آینده سازمان در دنیای متغیر، کمک می‌کنند. مشاوران مدیریت به عنوان پزشکانی که می‌خواهند بیماری‌های سازمان را در یک نقطه خاص معالجه کنند، در واقع با در نظر گرفتن این هدف به سلامتی کل سیستم سازمان کمک می‌کنند. مشاوران باید خود را موظف بدانند که حتی در صورت محدود بودن وظایف‌شان این مهم را فراموش نکنند.

بسیاری از پروژه‌ها، تغییراتی را در یک جنبه عملکرد سازمان ایجاد می‌کنند که دوام ندارد و یا با جنبه‌های دیگر سیستم همخوانی ندارد. اگر کارمندان سطح پایین در یک بخش مسئولیت‌های جدیدی را برعهده بگیرند، ممکن است باعث ایجاد اصطکاک‌هایی در بخش‌های دیگر شوند. یا اگر یک استراتژی بازاریابی جدید به دلایلی مانند تغییرات محیطی منطقی به نظر برسد، اما ممکن است تاثیرات غیرقابل پیش‌بینی بر روی تولید و برنامه‌های راهبردی دیگر داشته باشد. بنابراین مشاوران مدیریت باید یک تصویر سیستمی از کل سازمان را داشته باشند، تا در صورت ایجاد هرگونه تغییر بتوانند تاثیر آن را بر جاهای دیگر از سازمان تشخیص دهند. مشاوران مدیریت هنگام گوش دادن به نگرانی‌های مدیران در مورد یک بخش، باید از آنچه در بخش‌های دیگر اتفاق می‌افتد آگاه باشند و برنامه‌های استراتژیک آینده شرکت را در نظر بگیرند.

سلسله مراتب اهداف مشاوران مدیریت

تا به الان در این مقالات مجموعا ۸ هدف مهم شرکت‌های مشاوره مدیریت را بررسی کرده‌ایم. اهداف ۱ تا ۵ در مقاله پیشین توضیح داده شدند که عموما توسط مشاوران مدیریت پیگیری می‌شوند و جزء فرایندها اصلی آن‌ها هستند. اهداف ۶ تا ۸ که در همین مقاله مورد بررسی قرار گرفتند، کمتر توسط مشاوران مدیریت پیگیری می‌شوند و مشتریان نیز به احتمال زیاد آن‌ها را درخواست نمی‌کنند. در واقع اهداف ۶ تا ۸ خدمات جانبی هدف‌های قبلی در نظر گرفته می‌شوند و نباید به عنوان مولفه‌های اضافی تلقی شوند. این ۳ هدف حتی اگر به عنوان اهداف صریح، هنگام شروع تعامل شناخته نشوند، اما بسیار ضروری هستند. شرکت‌های مشاوره مدیریت پیشرو و حرفه‌ای پیشبرد خود را به سمت اهداف بلندپروازانه‌تر هرم سوق می‌دهند که البته نیاز به مهارت‌های مختلف مشاوره مدیریت دارد. با این حال، در صورت عدم تمایل مشتریان، مشاوران مدیریت حرفه‌ای سعی در طولانی کردن تعامل یا افزایش دامنه فعالیت خود ندارد و بزرگترین هدف آن‌ها رسیدگی به نقطه‌ای است که شرکت‌های مشتری می‌خواهند.

نویان‌تیم با در نظر گرفتن تمام این ۸ هدف، به ویژه ۳ هدف استراتژیک آخر، مشاوره مدیریتی بسیار حرفه‌ای در زمینه خدمات مشاوره استراتژی و خدمات مشاوره بازاریابی، ارائه می‌دهد. وظیفه نویان‌تیم شناسایی مشکلات و ارائه راهکارهای عملی و سیستماتیک برای حل آن‌ها است که توسط همیاری با مدیران ارشد شرکت‌های مشتری از طریق "مدل همیار مشاور" صورت می‌گیرد.

 

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی