یک شنبه 28 مهر 1398
هلست (Holst Centre)

هلست (Holst Centre)

این مرکز، مرکزی مستقل با رویکرد نوآوری باز(Open-innovation) برای تحقیق و توسعه است که فناوری‌های عمومی را برای استفاده در حسگرهای بی‌سیم، و همچنین توسعه دانش الکترونیک توسعه می‌دهد. ویژگی این مرکز، وجود یک مدل مشارکتی با صنایع و دانشگاه‌ها از طریق اشتراک نقشه راه فناوری و برنامه‌های توسعه تکنولوژی است. این نوع تعامل، مرکز را قادر می‌سازد تا استراتژی‌های تحقیقاتی خود را بر اساس نیازهای صنعت تنظیم کند.

(بلژیک) IMEC و TNO (هلند)، این مرکز را در سال ۲۰۰۵، با پشتیبانی وزارت امور اقتصادی هلند و دولت فنلاند، راه‌اندازی کردند. این مرکز به افتخار گیلز هُلست(Gilles Holst) پیشتاز آلمانی در تحقیق و توسعه و اولین مدیر پژوهش فیلیپس، به نام ایشان نامگذاری شد. این مرکز در پردیس تکنولوژی آیندهون واقع است و با داشتن تجهیزات مدرن و بیش از ۱۷۰ کارمند از حدود ۲۵ ملیت مختلف، حدود ۳۵ شریک صنعتی دارد.

در دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰، مرکز تحقیقات فیلیپس (Natlab سابق) در ارائه خدمات به‌روز و مقرون به‌صرفه تحقیق و توسعه برای توسعه محصولات فیلیپس، با چالش مواجه شد. با توسعه سریع تکنولوژی، امکان پیشرو ماندن در تمام حوزه‌های فناوری لازم با اتکا به منابع داخلی تحقیق و توسعه دشوار شده بود. آینده مرکز، در گرو ترکیب دانش فیلیپس با دانش بنگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی دیگر در یک محیط بازتر بود.

برای رسیدن به این مهم، پردیس بسته مرکز تحقیقات فیلیپس، به پردیس باز آیندهون (پردیس فناوری‌های پیشرفته) منتقل شد. به علاوه، بسیاری از آزمایشگاه‌های فیلیپس در این پردیس از طریق یک سازمان مجزا به نام MiPlaza در دسترس اشخاص ثالث قرار گرفت. فعالیت‌های رفاهی مثل رستوران‌ها، مراکز ورزشی و مراکز خرید، در یک مجتمع متمرکز شد و این مجتمع به مرکزی برای نشست‌ها و گردهمایی‌ها و عنصر اساسی در ارتباطات باز و تبادل اطلاعات تبدیل شد.

سازمان‌های مستقل دیگری برای ایجاد تسهیل و هماهنگی در نوآوری باز راه‌اندازی شدند. نقش اصلی این سازمان‌ها، به عنوان مهم‌ترین عوامل تسهیل‌کننده در مرکز هلست، دور هم جمع کردن افراد و سازمان‌ها و تسهیل ارتباطات فعال، به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تحقیقات مشترک است.

در این مرکز، دانشمندان پیشرو به همراه دانشمندان دانشگاه‌ها و بنگاه‌های شریک، در برنامه‌های تحقیقاتی فعالیت می‌کنند و ایده‌ها، هزینه‌ها و ریسک‌ها را به اشتراک می‌گذارند.

برای انجام پژوهش‌های مرکز هلست، سرمایه‌گذاری درخور توجه لازم بوده که ممکن است برای بسیاری از شرکت‌ها به تنهایی قابل تقبل نباشد. دولت هلند به این مسئله یارانه تخصیص داده است تا وضعیت مطلوب‌تری برای پیوستن شرکا به برنامه‌های پژوهشی فراهم شود.

انگیزه مهم دیگر برای برنامه‌های پژوهشی مشارکتی در مرکز هلست، دسترسی به توانمندی‌های پژوهشی است که بتواند مکمل قابلیت‌های موجود مرکز باشند. این مرکز برنامه‌های پژوهشی خود را با مدیریت فعال مشارکت‌ها تسهیل می‌کند و آن را توسعه می‌دهد.

با توجه به اینکه ممکن است سابقه دانشی هیچ یک از شرکت‌های مشارکت کننده، محرک ایجاد و به اشتراک‌گذاری دانش نباشد، مرکز هلست در تسهیل این موضوع تأثیری مهم دارد. برنامه‌های پژوهشی مرکز هلست، بر فناوری‌های «مبدل خودگردان بی‌سیم» و «سیستم‌های فویلی» متمرکز است. این مرکز در توسعه محصولات شرکت نمی‌کند و آن را به شرکت‌های مشارکت‌کننده واگذار کرده است. تمرکز مرکز بر پژوهش‌های به اصطلاح پیش رقابتی، تهديد اهداف رقابتی (که می‌تواند برای مدل پژوهشی باز با مخاطره همراه باشد) را کاهش می‌دهد.

مرکز هلست در مدیریت سبد شرکا نیز به صورت فعال عمل می‌کند. شراکت‌های سنتی بر اهداف فردی تمرکز دارند و معمولا شامل تعداد ثابتی از شرکای مشخص‌اند که در یک دوره زمانی گرد هم می‌آیند. به دلیل زیاد بودن پویایی توسعه فناوری در مراحل مختلف برنامه پژوهشی، به قابلیت‌های مختلفی نیاز است و امکان دارد که براساس این نیاز، شرکا از برنامه پژوهشی خارج یا به آن وارد شوند.

مرکز هلست با استفاده از نقشه راه تحقیقات، نگاشت دانش(Knowledge mapping) و استراتژی‌های انتخاب شریک، ساختارهای مدیریت سبد شرکا را به طور مؤثر، پیادهسازی می‌کند.

برنامه‌های تحقیقاتی با استفاده از نقشه راه تکنولوژی مدیریت می‌شوند. معمولا، نقشه راه تکنولوژی، اهداف ۵ تا ۱۰ سال آینده را نمایش می‌دهند. برای هر نقشه راه ساختار شکست کار تعیین می‌شود تا چگونگی رسیدن به اهداف بلندمدت مشخص شود. نقشه راه سبب شناسایی قابلیت‌های تحقیقاتی لازم می‌شود.

مرکز هلست، شرکای مناسب را انتخاب می‌کند تا از نتایج مشترک سود ببرند و بتوانند تست‌های لازم را ارائه کنند و با فرهنگ نواوری باز مرکز سازگار شوند. برای ایجاد زنجیره‌های ارزش و دانش مستحکم در این مرکز، مشارکت کنندگان باید پیشتاز حوزه کاری خود باشند. «تنوع» نیز دارایی اساسی برای جامعه پژوهشی فعال در مرکز است.

این تنوع نه تنها به قابلیت‌های پژوهشی و حوزه‌های دانشی اشاره دارد، بلکه تنوع در فرهنگ و ملیت را نیز در بر می‌گیرد. شرکت‌های نوپا نیز همانند شرکت‌های بزرگ جزء شرکای مرکز هستند. تحقیقات، از مزایای محیط پویای کنسرسیوم بهره‌مند می‌شود.

سازمان‌های مشارکت‌کننده نمی‌توانند به صورت انفرادی، مخالف پذیرش یک شریک تازه وارد باشند. با این حال، مرکز هلست برای حفظ انگیزه لازم و تضمین اینکه انتخاب مناسبی انجام خواهد شد، با مشارکت کنندگان فعلی درباره پذیرش مشارکت کنندگان جدید، ارتباطاتی نزدیک دارد. مرکز هلست هزینه‌های ورودی و مشارکت را می‌پردازد و حق دسترسی غیرانحصاری شرکا به نتایج را فراهم می‌کند.

وقتی مشارکت‌کنندگانی جدید به برنامه پژوهشی موجود اضافه می‌شوند، باید هزینه ورودی پرداخت کنند و برای رعایت عدالت بین مشارکت‌کنندگان قبلی و ورودی‌های جدید، این هزینه‌ها با گذشت زمان افزایش می‌یابند.

با پرداخت هزینه ورودی، مشارکت‌کنندگان جدید می‌توانند به دانشی دسترسی داشته باشند که قبل از ورود آن‌ها در برنامه پژوهشی ایجاد شده است. دسترسی به سوابق، محدود به دوره مشارکت و موارد لازم برای تحقق نتایج برنامه‌ریزی شده است.

مرکز هلست به صورت فعال، به سازمان‌هایی که در فکر پیوستن به کنسرسیوم هستند، برای برقراری اینکه چه چیزی باید انحصاری باشد و چه چیزی می‌تواند به کنسرسیوم آورده شود، کمک می‌کند. مرکز هلست، تضمینی مهم را به سازمان‌های مشارکت‌کننده ارائه می‌کند که همکاری آن‌ها فعالیت‌های پژوهشی داخلی و مالکیت فکری را به خطر نخواهد انداخت.

هر برنامه پژوهشی را یک مدیر طرح (نماینده مرکز هلست) مدیریت می‌کند که در ایجاد توازن در مشارکت، تأثیری مهم دارد. مشارکت‌های پژوهشی و انتقال نتایج پژوهش به صورت فعال، کنترل می‌شوند. در صورتی که نبود وزن بین دانش ارائه شده و دانش اکتسابی یک شریک مشخص شود، یا مظنون به این موضوع باشد، با آن شریک شریک برخورد می‌شود.

مشارکت‌کنندگان تنها می‌توانند به نتایج دانش حاصل از برنامه‌هایی دسترسی داشته باشند که در آن شرکت داشته‌اند، تمام دانش مرکز در‌ دسترس همه مشارکت‌کنندگان نیست و مشارکت‌کنندگان برای دسترسی، الزامات خاصی دارند؛ به عبارت دیگر، نوآوری باز مرکز هلست، نوآوریی عمومی نیست.

منبع : همیار مشاور نویان

پدیدآورنده : دکتر رحمن عابدین‌زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی