پنج شنبه 18 مهر 1398
مشاوره استراتژی چیست؟

مشاوره استراتژی چیست؟

نخستین مشاوران استراتژی جهت بهبود عملیات‌های سازمانی به کار گرفته شدند و به مرور ریشه مدیریت استراتژی در مکتب مدیریت علمی تیلور ظهور کرد.

در این میان صنعت مشاوره استراتژی نیز در ابتدای کار سبدهای سرمایه‌گذاری را چیدمان و تجزیه و تحلیل می‌کرد. با گذشت زمان و پیچیده شدن محیط و رخ دادن تغییرات اقتصادی، سازمان‌ها با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند و این مشکلات آینده آن‌ها را دگرگون ساخت. نکته مهمی که وجود دارد این است که می‌توان با استفاده از یک استراتژی مناسب این تهدیدها حاصل از پیچیدگی محیطی امروزه را به فرصت تبدیل نمود و از آن‌ها بهترین استفاده را کرد. شرکت‌های مختلف، چه موفق و چه ناموفق، رفته رفته در راهبردهای خود از مشاوران استراتژی استفاده می‌کنند و آن‌ها را در تصمیمات مهمی که برای سازمان می‌گیرند، دخیل می‌کنند. فعالیت‌هایی چون برنامه‌ریزی استراتژیک، بهینه‌سازی عملکرد، تجدید ساختار، برطرف کردن مشکلات اساسی هیئت مدیره و ... جزو وظایف مشاوران استراتژی است. حال این شرکت‌های مشاوره استراتژی، گاهی فقط خدمات مشاوره استراتژی را ارائه می‌دهند و برخی از آن‌ها خدمات همچون مشاوره منابع انسانی، مشاوره مالی، مشاوره بازاریابی و ... نیز ارائه می‌دهند.

نخستین مشاوران استراتژی در حقیقت متخصصان بهسازی عملیاتی بودند که ناکارآمدی در خطوط تولید در اوایل قرن بیستم را تشخیص می‌دادند. مشاوره از ریشه‌های مدیریت استراتژی موجود در مکتب مدیریت علمی تیلور (Ferederick Winslow Taylor) شروع به رشد کرد. نخستین مشاوره‌های استراتژی نیز برای چیدمان سبدهای سرمایه‌گذاری و تجزیه و تحلیل زیربناهای خرد آن توسط پرفسور ایگر آنسوف (Igor Ansoff) و بروس هندرسون (Bruce Henderson) تعریف شد.

مشاوره استراتژی به عنوان کار بر روی موضوعات برتر هیئت مدیره، مدیرعامل و مدیران تعریف می‌شود. به عنوان موضوعاتی که "مدیر عامل شرکت را در شب بیدار نگه می‌دارد" معروف شده است. چنین موضوعاتی می‌تواند ترکیبی از موضوعات استراتژیک و عملی واقعی باشد. با توجه به اینکه این موضوعات به عنوان موضوعات برتر (به طور معمول پنج اولویت برتر) رتبه بندی می‌شوند، حتی موضوعات عملیاتی در این دستور کار نیز نیازمند پاسخ استراتژیک هستند.

شرح وظیفه مشاور برنامه‌ریزی استراتژیک این است که به صاحبان مشاغل یا مدیران کمک می‌کند تا تاکتیک‌های مناسب برای موفقیت را انتخاب کنند. یک شرکت مشاوره استراتژی می‌گوید که شرکت می‌خواهد به کجا برود، چگونه به آنجا بروند و چگونه متوجه شوند که استراتژی انتخاب شده، موفقیت‌آمیز بوده است یا خیر.

یک مشاور استراتژی می‌تواند به شما در تعیین استراتژی‌های خاص مورد نیاز برای رسیدن به اهداف کمک کند و همچنین مواردی که شما را از مسیر اهداف دور می‌کند را برای شما روشن سازد.

قطعا سازمان‌هایی هستند که سالانه درصد رشد خوبی را به ثبت می‌رسانند. اما شرایط همیشه یکسان نیست. گاهی ممکن است تغییرات اقتصادی باعث شود که رشد همان سازمان‌ها رو به افول برود. در این میان مشاوران استراتژی سناریوهایی برای این اتفاق مطرح می‌کنند و استراتژی‌هایی برای رشد سازمان و برنامه‌ریزی‌های آینده آن را طراحی می‌کنند.

حتی سازمان‌های موفق از همکاری با یک مشاوره مدیریت استراتژی بهره‌مند می‌شوند، به ویژه اگر آن‌ها در تلاش برای رشد پایدار، بهینه‌سازی عملکرد تیم و یا توسعه رهبران سازمان باشند.

به طور کلی مشاوران مدیریت استراتژیک در تصمیمات مهمی که برای آینده شرکت حیاتی است، وارد می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که تمام زوایای موجود در نظر گرفته‌ شده است. آن‌ها می‌توانند تمام ذهن و رفتار خود را بر روی استراتژی سازمان متمرکز کنند و بدون هیچ انحراف فکری، نسبت به دیگر بخش های سازمان، برنامه‌ریزی آینده سازمان را انجام دهند.

این در حالی است که مدیران سازمان‌ها معمولاً مشغول امور اجرایی و روزانه سازمان هستند. همچنین مشاوران تخصص عمیقی در یک صنعت یا یک موضوع خاص مانند موقعیت‌یابی بازار و تجدید ساختار دارند که همین باعث می‌شود که نسبت به اعضا و مدیران سازمان‌ها، تخصصی‌تر عمل کنند.‌

شرکت‌هایی که از خدمات مشاوره استراتژی ارائه می‌دهند به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول شرکت‌هایی هستند که در زمینه‌های مختلف به سازمان‌ها مشاوره می‌دهند و مشاور استراتژی یکی از خدمات آن‌ها است. دسته دوم شرکت‌هایی هستند که فقط و فقط و به طور تخصصی مشاوره استراتژی ارائه می‌دهند؛ شرکت‌ها در دسته دوم خدماتی مانند مشاوره منابع انسانی، مشاوره مالی و ... را ارائه نمی‌دهند.

اکنون تمام بندهای بالا را به طور خلاصه در چند عبارت بازگو می‌کنیم، که مشاوران استراتژی چه کسانی هستند؛ آن‌ها گروهی از متخصصان آموزش دیده هستند که می‌خواهند سازمان‌ها را در جهت اتخاذ بهترین تصمیمات برای رسیدن به اهداف راهنمایی کنند.

 

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی