چهارشنبه 1 آبان 1398
رهبر بازسازی سازمان ها ورشکسته چه کسی است و چه ویژگی‌هایی دارد؟

رهبر بازسازی سازمان ها ورشکسته چه کسی است و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در تمام مراحل بازسازی، این رهبر بازسازی است که برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام می‌دهد و شرکت را مرحله به مرحله پیش می‌برد. نوسازی‌ها با توجه به شرایط موقعیت پیش رو می‌توانند انواع مختلفی داشته‌باشند، در نتیجه رهبران بازسازی نیز در هر شرایط ممکن است ویژگی‌های متفاوتی داشته باشند، ولی برخی ویژگی‌های این رهبران مشترک است. اکنون قصد داریم این ویژگی‌ها را بررسی کنیم.

می‌توانیم سه جنبه برای رهبری بازسازی شرکت تعیین کنیم. اول، رهبر بازسازی یک معمار بازسازی است. همانند معمار، او نیازمند مهارت‌های کارآفرینی، تجربه گسترده کسب‌وکار، توانایی تحلیل، خلاقیت و خودشناسی است.

دوم، رهبر بازسازی شرکت اجری استراتژی است، او باید استراتژی را که ارائه می‌کند، توسعه داده و از آن دفاع کند. در این روند تضاد منافعی به وجود خواهد آمد، رهبر بازسازی باید این موارد را شناسایی و یکپارچه کند. او باید قاضی نتایج باشد و در این راه فردی واقع گرا باشد.

سوم، رهبر بازسازی، رهبریِ فردی است. او کسی است که از سایر افراد داخل سازمان متمایز است. رهبر بازسازی باید بتواند میان رهبریِ فردی با عملکرد، شخصیت و ضرب آهنگ شرکت، مشارکت ایجاد کند. این موضوع در موقعیت‌های بازسازی، بیشتر از هر زمان دیگری در چرخه حیات کسب‌وکار، اهمیت پیدا می‌کنند.

ویژگی‌های رایج رهبران بازسازی

رهبران بازسازی شرکت به جای روش‌ها بر اهداف تمرکز می‌کنند، به همین دلیل اختصاص یک سبک خاص به رهبر بازسازی، دشوار است. رهبران از دو دیدگاه در تضاد هستند: اول، سبک در میان رهبران مختلف، تفاوت دارد و دوم، رهبران مستقل برای تناسب مواجهه با شرایط پیش رو، با سبک‌های مختلف سازگار می‌شوند.

جان بایرز(John Byers)، درمورد ویژگی‌های رایج رهبران بازسازی اینگونه می‌گوید:

"ویژگی مشترک آنها توانایی جذب افراد مناسب با وفاداری بالاست، کسانی که از شصت تا هشتاد ساعت کار هفتگی حمایت می‌کنند. نمی‌دانم شما رهبری را چگونه تعریف می‌کنید ولی بدون آن هرگز به بازسازی نخواهید رسید. تنها ویژگی‌های باقی مانده که یک متخصص بازسازی نیاز دارد، سرسختی و رقابت پذیری است. فردی بسیار رقابت پذیر که از درگیری لذت می‌برد".

آن‌ها افراد بسیار مصم هستند. روزهای اول کاری رابرت ویلسون در ممورکس نمونه‌ای در این موضوع است. ویلسون آپارتمانی نزدیک کارخانه گرفت. او عملا می‌توانست تمام ساعت کاری خود را به آن شغل اختصاص دهد. برای حفظ تمرکز کامل، از تمام فعالیت‌های خارجی دوری کرد. او تقریبا حاضر بود هرکاری را هرجایی و در هر زمانی برای بازسازی انجام دهد.

مدیر واقع گرا

بهترین فردی که می‌توان به عنوان متخصص بازسازی و مدیریت نوسازی درنظر گرفت، مدیری واقع گراست. او باید بتواند در زمان لازم حقایق را دیده و آنچه لازم است، درمورد آنها بکار گیرد. رابرت براون رهبر بازسازی را اینگونه توصیف می‌کند:

"آن‌ها یاد گرفته‌اند چگونه مناطق آسیب دیده را شناسایی کنند. دوستان زیادی ندارند، موفقیت‌های اجتماعی ندارند، آنها فقط به عنوان افراد بسیار خشن شناخته می‌شوند. دوست دارند تصمیمات را خودشان بگیرند. معمولا بسیار قاطع هستند. آنها افراد نتیجه گرا هستند".

یکی از ویژگی‌های برجسته رهبران کسب‌وکار تمایل آن‌ها برای بدست گرفتن ابتکار عمل است. فرانک گریسانتی می‌گوید: "ویژگی که من دوست دارم در فردی با تمام مشخصات فنی ببینم این است که نوعی عطش برای فعال کردن خود داشته باشد و به افراد انگیزه بدهد، کاری کند آن‌ها سخت تلاش کنند. این فردی است که من لازم دارم. تشنه دستیابی است".

مهارت‌های لازم

چهار مهارت مهم که هر رهبر نوسازی باید داشته باشد، عبارتند از:

  1. غریزه کارآفرینی همراه با مهارت‌های مدیریت حرفه‌ای. رهبران بازسازی برای ارزیابی و مقابله با مشکلات چند بعدی که پیش روی شرکت هستند، نیازمند مهارت‌های مدیریت حرفه‌ای هستند. آن‌ها در تمام مراحل بازسازی به مهارت‌های کارآفرینی برای طرح ریزی برنامه، جستجو و بدست آوردن فرصت‌ها نیاز دارند. متخصص نوسازی ترکیبی از هر دو نوع است، باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد که بداند در موقعیت موجود کدام نوع غریزه باید فرمان دهد. بااین حال در بسیاری از موارد مشاهده شده است که فقط یکی از اینها وجود دارد.
  2. تجربه گسترده کسب‌وکار. رهبر بازسازی در مسیر خود با مواردی مانند نمایش‌های خوشبینانه فروش، براورد اضافی ظرفیت شرکت در تحویل به موقع، تکمیل انبارداری و ... روبرو می‌شود. برای مقابله با این موارد، رهبر بازسازی باید دانش تخصصی صنعتی را که شرکت گرفتار مشکل بخشی از آن است، داشته باشد یا بتواند به سرعت این دانش را دریافت کند.
  3. مهارت‌های تخصصی مذاکره. رهبر بازسازی معمولا با فشار وام دهنده و هیئت مدیره مواجه است. پیش از قبول وظیفه بازسازی، باید مذاکرات محکمی با آنها انجام گیرد. مذاکرات با وام دهندگان می‌تواند در موفقیت نهایی حیاتی باشد. بازسازی، احتمال شکست بالایی دارد مگر اینکه شرکای وام دهنده قانع شوند که با صبوری و حمایت به وضعیت بهتری دست می‌یابند.
  4. مهارت‌های تخصصی مصاحبه. رهبر بازسازی برای اینکه در جریان امور قرار بگیرد، باید مهارت‌های مصاحبه خیلی خوبی داشته باشد. این مهارت عمدتا به این دلیل نیاز است که سیستم‌های گزارش دهی رسمی حتی در شرکت‌های بزرگ گرفتار مشکل، ناکافی هستند.

ویژگی‌های انگیزه بخشی

تمرکز بر اهداف. رهبران بازسازی باید بتواند انرژی خود را به صورت استراتژیک متمرکز کنند. آنها باید بتوانند هر فرد را در تیم کاری مناسب، که هدف مشترک دارند، قرار دهد.

اعتماد به نفس. اعتماد به نفس زمانی حاصل می‌شود که بدانید کجا هستید و در چه جهتی حرکت می‌کنید. رهبران بازسازی باید به خود متکی باشند و از این اتکا درجه بالایی از اعتماد به نفس حاصل می‌شود و باید بتوانند این اعتماد به نفس را در کل سازمان منتشر کنند.

نوآوری. نوآوری می‌تواند به تجهیزات، سیاست‌ها و رویه‌ها، افراد، ساختار سازمانی، توزیع خروجی‌ها، کارخانه‌ها، طرح‌ها، بودجه‌ها و کنترل‌ها، قراردادها و حتی سوابق و فرم‌های جدید اشاره کند. رهبر بازسازی باید بداند چه زمانی نوآوری را شروع کند و چه زمانی خاتمه دهد. باید بداند چه زمانی گوش دهد و چه زمانی فرمان صادر کند.

استانداردهای عملکرد

رهبر بازسازی نیازمند استانداردهای بالایی از عملکرد و ارزیابی است. او درمورد کارمندان ناکارامد بی گذشت است. برخی رهبران در مورد اخراج افراد بی میل هستند و همیشه امیدوارند عملکرد او به شکلی بهبود پیدا کند. تقاضای دائمی برای عملکرد بهتر برای روحیه افراد مناسب نیست.

تصمیم گیری

رهبران بازسازی در ایده‌های جدید به سرعت تصمیم گیری می‌کنند و در حذف فعالیت‌های زیان‌ده یا غیر قابل اطمینان سریع عمل می‌کنند. او آماده پذیرش ریسک منطقی و حتی شکست موردی است. او در یک زمان فقط بر یک وظیفه با اهمیت بالا تمرکز می‌کند. درمیان تمام وظایف پیش روی خود، وظیفه‌ای را مشخص می‌کند که در کوتاه مدت تاثیر بالایی دارد. رهبر بازسازی در ابتدا بسیاری از افراد را ناراحت می‌کند ولی اگر این کار را نکند، شغل خود را انجام نداده است.

به طور خلاصه، ماموریت رهبر کسب‌وکار تزریق ضرب آهنگ و کیفیت در سازمان است. شخصیت رهبر بازسازی باید در خلق تعهد عمیق و کیفیت سازمانی مورد نیاز در شرایط منفی و اهداف برجسته، قاطع باشد.

منبع: همیار مشاور نویان – روزنامه دنیای اقتصاد

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر – پوریا روانستان

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی