یک شنبه 21 مهر 1398
ویژگی‌های مشاوره مدیریت مطلوب(بخش دوم)

ویژگی‌های مشاوره مدیریت مطلوب(بخش دوم)

یکی از چالش‌هایی که مدیران ارشد پیش رو دارند انتخاب یک شرکت مشاوره مدیریت برای کمک به آن‌ها در فرایند کارشان است. از دیگر ویژگی‌هایی که شرکت‌های مشاوره مدیریت باید داشته باشند تا توسط مدیران انتخاب شوند، می‌توان به انتقادپذیری، یادگیرنده بودن، مثبت اندیشی، مشتری محوری و خوش قول بودن اشاره کرد. شرکت‌های مشاوره مدیریت باید بیشتر از آنکه سخن می‌گویند، به مشتریان خود خوب گوش بدهند و با آن‌ها رفتاری دوستانه داشته باشند تا بتوانند در عین جلب رضایت مشتریان، به آن‌ها راه حل‌های ناب ارائه دهند. این چند ویژگی تنها بخشی از خصوصیات یک شرکت حرفه‌ای مشاوره مدیریت است که باید توسط مدیران ارشد مورد توجه قرار گیرند.

در ادامه به چند ویژگی مهم دیگر از شرکت‌های حرفه‌ای مشاوره مدیریت می‌پردازیم.

انتقاد‌پذیری

ست گادین (Seth Godin) در کتاب گاو بنفش (Purple Cow)، معتقد است که اگر سازمان یا کسب‌وکاری مورد انتقاد قرار نگیرد باید بداند که کارش روی روال نیست و خوب پیش نمی‌رود. بخشی بزرگی از یادگیری ما در هر کاری مدیون انتقاد پذیری ماست. شرکت‌های حرفه‌ای مشاوره مدیریت دائماً فرایند کاری خود را به چالش می‌کشند و همیشه مشتاق انتقادات و پیشنهادات مشتریان خود هستند و این انتقادات را به عنوان پله‌های ارزشمندی برای پیشرفت در نظر می‌گیرند.

یادگیرنده بودن

شرکت‌های مشاوره مدیریت موظف هستند که شرکت‌های یادگیرنده باشد. آن‌ها هرگز یادگیری را متوقف نمی‌کنند. آن‌ها باید در صدر تحولات در زمینه‌های تخصصی خود قرار بگیرند و همیشه جدیدترین دانش و مهارت را در خود بپرورانند و به روز باشند. شرکت‌های مشاوره مدیریت در هر پروژه‌ای که انجام می‌دهند مواردی که از آن یاد می‌گیرند را هم جزئی از موفقیت خود می‌دانند.

ترکیب علم و تجربه

دانش بخشی جدایی ناپذیر از مشاوران مدیریت است. آن‌ها به علمی کردن فرایندهای موجود داخل سازمان و همچنین انجام پروژه‌ها به صورت علمی معتقدند. همچنین به این موضوع واقف هستند که همه چیز علم و دانش صرف نیست و گاهی باید از چارچوب آن‌ها خارج شده و از تجربه های پیشین خود در زمینه مشاوره به سازمان‌های مشتری استفاده کنند. حتماً آن‌ها به موارد زیادی و پروژه‌های مختلفی برخورده‌اند و از آن‌ها تجربه‌های فراوانی فرا گرفته‌اند که می‌توانند در پروژه‌های آتی از آن‌ها استفاده کنند.

ارائه دهنده راه حل‌های ناب

سازمان‌های خواهان مشاوره مدیریت نباید انتظار راه حل‌های ساده و پیش پا افتاده‌ای از سوی شرکت‌های مشاوره مدیریت داشته باشند. مشاوران مدیریت هم به کلیات یک موضوع با دقت می‌نگرند و هم جزئیات مسئله را وارسی می‌کنند. آن‌ها از زوایای مختلف به مسائل نگاه کرده و دیدگاه‌های تازه‌ای ارائه می‌دهند. آن‌ها معمولاً ذهنیت غافلگیر کننده‌ای پیشنهاد می‌دهند که می‌توانند مشکلات را برطرف کرده و کسب‌وکار مشتری را رونق بخشد.

شنونده خوب

بازاریابان حرفه‌ای این را به خوبی درک کرده‌اند که باید پیش از آنکه صحبت کنند به خوبی به مشتری خود گوش بدهند. کار مشاوران مدیریت نیز از این قضیه مستثنی نیست. آن‌ها باید شنوندگان خوبی باشند، چرا که گاهی می‌شود راه حل‌های مسائل و مشکلات را در سخنان مدیران سازمان‌ها یافت. همچنین سازمان‌های مشتری به یک شنونده خوب نیاز دارند. آن‌ها معمولاً به صورت مسئله یا همان تعریف مشکل سازمان خود احاطه دارند، که با شنوندگی مطلوب مشاوران مدیریت می‌توانند فرایند حل مسئله را تسریع کنند.

مثبت اندیشی

بدیهی است که سازمان‌های مراجعه کننده به شرکت‌های مشاوره مدیریت در کار خود مشکلی دارند و در اغلب مواقع به خاطر آن مسئله به مشاوران مدیریت مراجعه کرده‌اند. در این حین مشاوران مدیریت باید نگرشی مثبت داشته باشند و سازمان‌های مشتری را متقاعد کنند که حتی مشکلات در روند‌ها و عملکردهای آن‌ها نیز قابل رفع است و احتمال اینکه مسائل به فرصت‌هایی برای موفقیت تبدیل شوند هم وجود دارد.

اجتماعی و دوستانه رفتار کردن

شرکت مشاوره مدیریت ممکن است در یک بازه زمانی خاص یا در یک مدت طولانی با سازمان‌ها همراه باشند. در این میان آن‌ها باید ارتباطی دوستانه با اعضای آن سازمان برقرار کند به گونه‌ای که آن‌ها به مشاوران مدیریت به دید غریبه نگاه نکنند و بتوانند تمام اطلاعات موجود داخل سازمان خود را با آنان به اشتراک بگذارند.

آموزگار و مربی خوب بودن

 شرکت‌های مشاوره مدیریت و مشاوران مدیریت همان گونه که باید یادگیرنده باشند، باید در یاد دادن به سازمان‌ها نیز پیشتاز باشند. آن‌ها نباید در قرار دادن تخصص خود به صورت موثر در اختیار سازمان‌ها ، خساست به خرج بدهند. برای مثال در پایان حل مسئله، قرار نیست که شرکت‌های مشاوره مدیریت بدون هیچ توضیحاتی، فقط راه حل را در سازمان اجرا کنند؛ بلکه آن‌ها باید راه حل را به صورت کاربردی به شرکت‌ها یاد بدهند.

مشتری محوری

از نظر مشاوران حرفه‌ای مدیریت، موفقیت آن‌ها به موفقیت مشتری بستگی دارد. آن‌ها با حفظ جایگاه کاری خود مشتری را پادشاه می‌دانند و سعی می‌کنند به خوبی با گوش فرا دادن و بررسی‌های کافی نیاز مشتری را تشخیص دهند. آن‌ها در وهله اول مسائل مالی را در اولویت‌های خود قرار نمی‌دهند بلکه رضایت مشتری و حل مشکل آن را در راس کارها قرار می‌دهند.

خوش قول بودن

می‌توان گفت ویژگی خوش قول بودن برای هر کسی در هر حرفه‌ای ، یک شاخصه بسیار مهم برای جلب اعتماد مشتری است. تجربه ثابت کرده است کسانی که کمتر قول می‌دهند، نسبت به عمل کردن به قول خود بسیار وفادارترند؛ چرا که آن‌ها حساب شده تر صحبت می‌کنند و عمل می‌کنند. شرکت‌های مشاوره مدیریت نیز باید دارای مشاوران خوش قول باشند که هم کم‌تر زمان سازمان‌ها را بگیرند و هم بیشتر جلب اعتماد کنند.

شما می‌توانید ویژگی‌های دیگر شرکت‌های مشاوره مدیریت را در همیار مشاور نویان مطالعه کنید.

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی