شنبه 20 مهر 1398
چرا به مشاوره مدیریت نیاز داریم؟(بخش اول)

چرا به مشاوره مدیریت نیاز داریم؟(بخش اول)

مشاوران ارشد سازمان‌ها به مرور نیاز به بکارگیری شرکت‌های مشاوره مدیریت در هنگام مواجهه با چالش‌های مختلف را احساس می‌کنند. اعضا و مدیران سازمان‌ها معمولاً به شدت درگیر فرایندهای روزمره سازمان هستند و همچنین ممکن است آن‌ها تخصص مورد نیاز برای مشاوره دادن و حل مشکلات سازمان را نداشته باشند. منابع انسانی به دلیل تعهداتی که نسبت به سازمان خود دارند ممکن است از بسیاری از مشکلات چشم‌پوشی کنند و نتوانند بازخوردهای مناسبی به مدیران نشان دهند. در این میان شرکت های مشاوره مدیریت می‌توانند در نقش یک مربی خوب، بی‌طرفانه برای مشکلات سازمان‌ها راه حل ارائه دهند.

دیر یا زود هر یک از کسب‌وکار‌ها با مشکلات موقتی روبه‌رو می‌شوند؛ مشکلاتی از قبیل خلل در فرایندها، کاهش فروش، کاهش سهم بازار، افزایش رقابت در صنعت، مشکلات استراتژیک و .... که مشاوران در این مواقع، از طریق تجزیه و تحلیل های تخصصی مشکلات را شناسایی کرده و حل می‌کنند. گاهی اوقات سوال می‌شود که چرا شرکت‌ها خودشان مشکلات خود را حل نمی‌کنند و چه لزومی دارد که یک تیم از خارج از سازمان به مسائل داخل سازمان بپردازد؟ خب در جواب این سوال نمی‌توان به یک دلیل اکتفا کرد. دلایل مختلفی هستند که باعث می‌شوند تا شرکت‌ها نتوانند مشکلات خود را به تنهایی حل کنند.

به یک نگاه بیرونی نیاز دارند.

به طور معمول انسان‌های هوشمند زمانی که با مسائل مختلف روبرو می‌شوند، به ایده‌های خود اکتفا نمی‌کنند و به مشورت با دیگران پرداخته و از آن‌ها نیز نظر می‌خواهند. شرکت‌ها نیز غالباً به این مورد نیاز دارند، به خصوص هنگام تصمیم‌گیری‌های سخت‌. معمولاً شرکت‌ها راه حلی برای مشکل پیش روی خود دارند ولی برای اطمینان از درست بودن آن، از شرکت‌های مشاوره مدیریت کمک می‌گیرند. گاهی هم به دلیل اینکه آن‌ها زیاد نزدیک به مسئله هستند، ممکن است جواب بدیهی مسئله را فراموش کند. از آنجایی که شرکت‌های مشاوره مدیریت با سازمان‌های مختلفی در ارتباط هستند و مشکلات متفاوتی را تا به حال دیده‌اند و تجربه کرده‌اند، لذا می‌توانند ایده‌های جدید و خلاقانه‌ای برای چالش‌های پیش روی سازمان‌ها ارائه دهند.

هرکس سرگرم کار خود است.

برای هر فردی داخل سازمان شرح وظایفی وجود دارد و او در سازمان بر روی کارهای خویش متمرکز است. همچنین مجموعه فرایندهای سازمانی تعریف شده‌اند که تک تک اعضای سازمان مانند قطاری که در یک ریل خاصی حرکت می‌کند، باید از این فرایند‌ها تبعیت کنند. خاصیت مشکلات داخل سازمان‌ها معمولاً این گونه است که به صورت غیر منتظره اتفاق می‌افتند و انرژی سازمان را می‌گیرند.

با توجه به دو بند فوق هنگامی که مسئله‌ای داخل سازمان رخ می‌دهد، اگر خود اعضای سازمان بخواهند آن مسئله را حل کنند، خواه یا ناخواه باید وظایف خود را کنار بگذارند و تمرکز خود را از روی کارهای خود از دست بدهند. همچنین ممکن است در این میان مشکلات چند برابر شوند. با این اوصاف منطقی است که هنگام رخداد یک مسئله در داخل سازمان، تیم‌های متخصصی مانند شرکت‌های مشاوره مدیریت را پیدا کرد و مشکلات را با آن‌ها در میان گذاشت و از هدر رفت چند برابر انرژی اعضای سازمان برای آن مشکل جلوگیری کرد.

آن‌ها مهارت‌های تخصصی می‌خواهند.

دلیل دیگر و شاید شایع‌ترین دلیل به کارگیری شرکت‌ها مشاوره مدیریت، دستیابی به مجموعه مهارت‌های تخصصی است که ممکن است در سازمان وجود نداشته باشد. با درگیر کردن یک شرکت مشاوره، به گروهی از متخصصان دسترسی پیدا می‌کنید که مهارت‌های مختلفی از تدوین برنامه‌ راهبردی، تدوین برنامه‌ بازاریابی، تحقیقات بازاریابی تا تأمین مالی ساختارهای سازمان و تدوین مدل کسب‌و‌کار را دارند.

شرکت‌ها مربی می‌خواهند.

وقتی که سازمانی یک شرکت مشاوره مدیریت را استخدام می‌کند، مشاوران آن شرکت خواه یا ناخواه به آموزش در آن سازمان می‌پردازند. در برخی موارد مدیران سازمان‌ها به خوبی نمی‌توانند نکات و آموزه‌های سازمانی را به اعضای خود القا کنند؛ حال این می‌تواند ناشی از ناتوانی در آموزش باشد و یا اینکه فشارهای گروهی حاکم بر سازمان اجازه توجهِ اعضا به مدیران سازمان را ندهند. در این میان نقش مشاوران مدیریت، آموزش به کارکنان سازمان و همچنین آگاه سازی آن‌ها نسبت به شرایط و مشکلات سازمان می‌تواند باشد.

سازمان‌ها به یک نقطه بی‌طرف و امن نیاز دارند.

در برهه‌ای از زمان شرکت‌ها با پروژه‌های بحث برانگیز و چالش‌برانگیزی دست و پنجه نرم می‌کنند که انرژی و زمان زیادی از اعضای شرکت به آن پروژه اختصاص داده شده است. در این میان خطر انحرافات از فرایندهای موجود بسیار زیاد است. از احساسات و تصمیم‌گیری‌های مغرضانه اعضا و مدیران سازمان گرفته تا سیاست‌های پیچیده‌ای که از داخل و بیرون از سازمان به آن القا می‌شود که می‌توانند باعث انحرافات شوند. در این میان شرکت‌های مشاوره مدیریت نقاط امنی برای سازمان‌ها هستند. آن‌ها با چشم بی‌طرفانه به مشکلات و تصمیم‌گیری‌های داخل سازمان نگاه می‌کنند و بدون دخیل کردن احساسات، سازمان را در تصمیم‌گیری‌ها همراهی می‌کنند و همچنین می‌توانند آن‌ها را با سیاست‌های مختلف و فرصت‌های محیطی رو به رو کنند.

احساس کمبود ایده

یک مشاور میتواند چشم‌انداز تازه‌ای را برای شما ایجاد کند که شاید شما آن را نداشته باشید. آن‌ها می‌توانند با داشتن یک شخص خارجی یک تصویر بزرگتر از بازار و مکانی که شرکت شما در آن قرار دارد، ببینند. بینش آن‌ها می‌تواند تیم داخلی شما را به سمت روش‌های جدید تفکر و نزدیک شدن به مشکلات سوق دهد. همچنین آن‌ها در صنعت‌ها و شرکت‌های مختلف فعالیت داشته‌اند و می‌توانند از آن‌ها برای شما ایده بگیرند.

شما می‌توانید ادامه دلایل نیاز به شرکت‌های مشاوره مدیریت را در همیار مشاور نویان مطالعه کنید.

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی