شنبه 20 مهر 1398
چرا به مشاوره مدیریت نیاز داریم؟(بخش دوم)

چرا به مشاوره مدیریت نیاز داریم؟(بخش دوم)

مواجهه با چالش‌ها در سازمان‌ها امری غیر قابل اجتناب است. سازمان‌ها دائما نیاز به تغییر دارند. شرکت‌ها برنامه‌های زیادی برای پیشرفت و توسعه خود طرح ریزی می‌کنند. در مسیر مقابله با چالش‌ها قطعاً شرکت‌های مشاوره مدیریت می‌توانند کمک بسزایی به سازمان‌ها بکنند. شرکت‌های مشاوره مدیریت سازمان‌ ها را با قوانین و مقررات مختلف، متخصصان مختلف و راهکارهای مختلف آشنا می‌کنند. آن‌ها همچنین به اعضای سازمان‌ها، به ویژه مدیران ارشد، کمک می‌کنند که در زمان خود صرفه جویی کنند. با وجود خدماتی که شرکت‌های مشاوره مدیریت به سازمان ها ارائه می‌دهند، نیاز به آن‌ها به ویژه در بخش مدیریت به خوبی احساس می‌شود.

در ادامه به سایر دلایل لزوم بکارگیری مشاوران مدیریت در سازمان‌ها اشاره می‌کنیم.

نیاز به تغییرات

بر کسی پوشیده نیست که هر سازمانی ذینفعانی دارد که به خوبی از آن سازمان سود می‌برند. این افراد در سازمان‌های بزرگ بیشتر هستند. هر سازمانی در دوره عمر خود نیاز به تغییراتی، چه اساسی و چه غیر اساسی، دارد. معمولاً ذینفعان سازمان‌ها با این تغییرات مخالفت شدید می‌کنند چرا که منفعت آن‌ها در خطر است. در این میان مشاوران مدیریت می‌توانند به عنوان یک کاتالیزور برای تغییر عمل کنند. شرکت‌های مشاوره مدیریت بدون هیچ نگرانی نسبت به فرهنگ سازمانی، روحیه کارکنان، ذینفعان و سایر موارد به ایجاد تغییرات در داخل سازمان می‌پردازند. آن‌ها خود ذینفعان سازمان نیستند، بلکه کسانی هستند که در یک دوره‌ای از زمان برای حل مشکلات سازمان با آن در تعامل هستند؛ بنابراین هیچ نگرانی از تغییرات ندارند.

کمک به کارآفرینان و شرکت‌های فعال

در جامعه افراد زیادی هستند که تمایل به راه اندازی کسب‌وکار دارند. این افراد را کارآفرین می‌نامند. بسیاری از این افراد انگیزه و حتی شاید علم راه اندازی یک کسب‌وکار را هم داشته باشند ولی تجربه کافی ندارند. یا اینکه شرکت‌هایی وجود دارند که تمایل دارند بخشی جدید به سازمان خود اضافه کنند، یا اینکه مثلاً وارد یک بخش جدیدی از بازار شوند. شرکت‌های مشاوره مدیریت به این کارآفرینان و شرکت‌های فعال در راستای رسیدن به اهدافشان مشاوره می‌دهند.

معرفی متخصصان مربوطه

شرکت‌های مشاوره مدیریت علاوه بر اینکه خودشان متخصص هستند، متخصصان زیادی را در زمینه‌های مختلفی می‌شناسند. گاهی حتی برخی از سازمان‌ها می‌دانند که مشکل آن‌ها مربوط به شرکت‌های مشاوره مدیریت نیست و توسط آن‌ها حل نمی‌شود، اما باز هم به سراغ آن‌ها می‌روند، چرا که می‌دانند آن‌ها حتما افراد و متخصصان مربوط به آن مشکل را می‌شناسند و می‌توانند به سازمان‌ها معرفی کنند. در واقع سازمان‌ها با ارتباط برقرار کردن با شرکت‌های مشاوره مدیریت شبکه عظیمی از تیم‌ها و اشخاص متخصص را برای خود جمع‌آوری می‌کنند که در مواقع لازم به آن‌ها کمک کنند.

مدیران نمی‌خواهند خودشان را درگیر همه‌ کارها کنند.

مدیران بزرگ و حرفه‌ای همگی می‌دانند که نباید زمان خود را صرف مسائل اضافی و غیر مهم بکنند. آن‌ها می‌دانند که برخی از امور را می‌توانند به دیگران محول کنند و زمان خود را برای آن‌ها هدر ندهند. به مرور شرکت‌ها با مشکلات متعددی روبرو می‌شوند که گاهی مدیران را از وظیفه اصلی خود دور می‌کند. برای مثال مدیران تمرکز خود را از روی تولید و فروش بیشتر از دست می‌دهند. این در حالی است که شرکت‌های مشاوره مدیریت می‌توانند با تخصصی که دارند بدون درگیر کردن مدیران مشکلات را حل کنند. بیایید یک مثال عددی بزنیم. تصور کنید شما یک شرکتی دارید که در ماه با کار کردن در ۱۲۰ ساعت ۱۰۰ میلیون تومان درآمد دارد، که تقریباً می‌شود ۸۳۳ هزار تومان به ازای هر ساعت. حالا اگر شما بخواهید حدود ۵۰ ساعت از زمان هر ماه خود را به مسائلی که توسط شرکت‌های مشاوره مدیریت می‌توانند حل شوند، اختصاص دهید. در واقع شما حدود ۴۱ میلیون تومان پول را از دست داده‌اید. آیا اینگونه نیست که به کارگیری یک مشاوره متخصص مدیریت کمتر از این‌ها برای شما هزینه در بردارد؟

دانستن قوانین و مقررات

برخی کارآفرینان و شرکت‌ها کار خود را به صورت حرفه‌ای در بخشی شروع می‌کنند. به مرور که پیشرفت می‌کنند، متوجه قوانین و مقررات صنفی و دولتی سرسخت می‌شوند که در مقابل راه آن‌ها قرار دارد. در آن زمان به قولی کار از کار گذشته است. هزینه‌های زیادی شده و به نتیجه مطلوب دست یافته نمی‌شود. حتی ممکن است شرکت‌ها در معرض جریمه‌های سنگین قرار بگیرند و مدیران شرکت دچار مشکلات متعدد شوند. نکته قابل توجه اینجاست که برای یک مدیر کاملاً غیر ممکن است که آگاهی کامل از کلیه مقررات مربوط به دولت داشته باشد. درحالی که شرکت‌های مشاوره مدیریت به طور معمول با قوانین کسب‌وکارها آشنایی دارند؛ قوانین مربوط به گزارشگر‌های مالی، مالیات، افزایش سرمایه، رویه‌های تجاری، حمایت از مصرف کننده، روابط صنعتی، حفاظت از محیط زیست و غیره و می توانند علاج پیش از واقعه کنند و از هزینه‌های سرسام‌آور بی‌فایده شرکت‌ها جلوگیری کنند.

نیاز به کسی برای خرابکاری سازمانی

شاید عنوان این مطلب مقداری تند و تیز باشد. اما به طور معمول مدیران یک سازمان نمی‌توانند به راحتی یک بخش از سازمان را منحل کنند و یا افرادی را از سازمان اخراج کنند. گاهی حتی آن‌ها نمی‌توانند افرادی را بین بخش‌های مختلف جابجا کنند چرا که ممکن است منافع آن افراد به خطر بیفتد. این‌ها بیشتر به خاطر این است که مدیران و تصمیم‌گیرندگان تحت تاثیر فشارهای گروهی قرار دارند و همچنین تعهداتی نسبت به اعضای سازمان و سازمان دارند که مانع انجام کار درست می‌شود.

شما می‌توانید دلایل دیگر نیاز به شرکت‌های مشاوره مدیریت را در همیار مشاور نویان مطالعه کنید.

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

 

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی