چهارشنبه 6 آذر 1398
۱۰ ابزار برتر طراحی داشبوردهای مدیریتی تا به امروز (بخش اول)

۱۰ ابزار برتر طراحی داشبوردهای مدیریتی تا به امروز (بخش اول)

زمانی که مدیران ارشد سازمان‌ها برای تصمیم‌گیری‌های خود به داشبوردهای مدیریتی احساس نیاز پیدا می‌کنند، سعی می‌کنند که داشبورد مدیریتی مورد نیاز و شخصی خود را طراحی کنند. برای کمک به این مدیران ابزارها و نرم‌افزارهای زیادی به وجود آمده است که در دو مقاله به 10 تا از بهترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. Datapine یک از ابزارهای طراحی داشبوردهای مدیریتی است که در آن شاخص‌های کلیدی عملکرد را تعریف کرده و بر اساس آن‌ها قابلیت‌هایی مانند هشدار هوشمند و نمودارهای مختلف را به دست می آوریم. Microsoft Dynamics 365 یکی از ابزارهای بسیار معروف است که می‌تواند به سیستم‌های مختلف درون سازمان‌ها و همچنین برخی از فضاهای اجتماعی متصل شود و با بخش‌های مختلف سازمان سازگاری دارد. SimpleKPI سومین ابزار برای طراحی داشبوردهای مدیریتی است که اساس کار آن تمرکز بر KPI ها است و برای ارزیابی عملکرد روزمره سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. iDashboards ابزاری است که مستقیما به پایگاه‌های داده داخل سازمان متصل شده و می‌تواند به راحتی اطلاعات را از آن‌ها دریافت کند. پنجمین ابزار طراحی داشبوردهای مدیریتی که در این مقاله معرفی می‌شود Geckoboard است که امکان تجسم کلی داده‌ها را برای مدیرانی که فرصت زیادی برای توجه به جزئیات ندارند، فراهم می‌کند.

برخی از مدیران سازمان‌ها اهمیت وجود داشبوردهای مدیریتی و دلایل نیاز سازمانشان به آن‌ها را به خوبی درک کرده‌اند و در صدد طراحی داشبوردهای مدیریتی برآمده‌اند. در ادامه به ۵ ابزار پیشرفته طراحی داشبوردهای مدیریتی اشاره می‌شود.

شما می توانید ۵ ابزار دیگر را در همیار مشاور نویان مطالعه کنید.

۱- Datapine

Datapine یک نرم‌افزار طراحی داشبورد مدیریتی است که به شما این امکان را می‌دهد تا داده‌ها را از منابع مختلف به هم متصل کرده و با چند کلیک به آسانی از آن‌ها استفاده کنید. داشبوردهای طراحی شده با استفاده از Datapine در زمان واقعی به‌روز می‌شوند و هشدارهای هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی آن‌ها، فرایندهای نظارت هوشمند را قادر می‌سازند تا در زمان به وجود آمدن هرگونه ناهنجاری در شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) به استفاده کنندگان داشبورد هشدار دهند. این داشبوردها می‌توانند بر روی صفحه تلویزیون، دسکتاپ، موبایل یا رایانه لوحی ارائه شوند و مبتنی بر فضای ابری اشتراکی یا SaaS (Software as a Service) هستند.

مورد جالبی که در نرم‌افزار Datapine تعبیه شده این است که قالب‌های ویژه‌ای برای هر بخش سازمان و هر تجارتی طراحی شده است که سازمان‌ها مجبور نباشند زمان و هزینه‌ای برای تعریف سناریوهای جدید تجاری بپردازند. از ویژگی‌های Datapine می‌توان به تجزیه و تحلیل پیشرفته، فرمول‌های سفارشی، گزارش خودکار، داشبورد تعاملی، هشدار هوشمند و وجود ۸۰ قالب داشبورد اشاره کرد.

۲- Microsoft Dynamics 365

Microsoft Dynamics محصولی است که روی سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM (Customer Relationship Management) و ERP (Enterprise resource planning) متمرکز است و با ارائه عملکردهای گسترده، بازار نرم‌افزارهای طراحی داشبورد را به چالش کشیده است. Microsoft Dynamics در زمینه تجارت بین گزینه‌های مختلف، برای مشتری کاملاً شناخته شده است. این ابزار هم راه حل‌های پیش‌فرض را برای طراحی داشبوردها دارد و هم فضای ابری اشتراکی (SaaS) ارائه می‌دهند. همچنین این نرم‌افزار می‌تواند با سایر برنامه‌های Microsoft یکپارچه شود و شما می‌توانید به راحتی با آن را باOffice 365 ، LinkedIn و Azure مرتبط کنید.

این ابزار برنامه‌ها و خدماتی را در سراسر صنایع و بخش‌هایی مانند فروش، خدمات به مشتری، استعداد، امور مالی و عملیات، خرده فروشی، اتوماسیون اداری، خدمات پروژه و بازاریابی ارائه می‌دهد. طراحی داشبورد مدیریتی در آن ساده است و دانش برنامه‌نویسی لازم نیست. به خصوص در زمینه CRM قوی است و به وسیله آن می‌توانید قیف فروش و ارتباط با مشتری ایجاد و تجزیه و تحلیل کنید.

امکانات آن شامل این می‌شود که قابلیت اتصال به سیستم‌های CRM و ERP را دارد و می‌تواند از آن‌ها داده دریافت کند و همچنین نمودارهای مختلف را در دسترس کاربر قرار می‌دهد. که البته این ابزار دارای فرآیند سفارشی‌سازی طولانی و چالش‌برانگیز، هنگام راه اندازی، است.

۳- SimpleKPI

SimpleKPI یک ابزار طراحی داشبورد مبتنی بر شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) است که توسط شرکت نرم‌افزاری Iceberg ساخته شده است. این ابزار بر مدیریت عملکرد کسب‌وکار با تمرکز بر KPI های مختلف مانند گزارش KPI، تجزیه و تحلیل و ردیابی KPI، متمرکز است. برای ارزیابی عملکرد سازمان به صورت روزمره نسبت به اهداف مشخص شده،SimpleKPI  بسیار مناسب است. این ابزار می‌تواند به طور آنی ۴۰ نوع نمودار مختلف را نمایش داده و مدیریت کند که این از ویژگی‌های برتر آن از لحاظ به‌روز بودن در زمان واقعی است.

در SimpleKPI می‌توانید نمودار‌های شخصی و  KPI های ویژه خود را تعبیه کنید و با رنگ‌ها و ترکیب‌های خاصی که می‌خواهید سفارشی‌سازی کنید. از این ابزار می‌توان خروجی‌های مختلفی در قالب فرمت‌های PDF و Excel گرفت و گزارش‌های مختلفی را از طریق روندها و الگوهایی که در آن تعبیه شده است، تهیه کرد. لازم به ذکر است که مبلغ استفاده ماهانه این ابزار 109 دلار است.

از ویژگی‌های مطلوب SimpleKPI می‌توان به مدیریت شاخص‌های کلیدی عملکرد در آن، ایده آل بودن آن برای ارزیابی عملکرد روزانه کسب‌وکارها، وجود بیش از ۴۰ نمودار، آنالیز KPI ها و انتخاب یک سری معیارهای عملکرد برای ایجاد گزارشات بسیار آسان، اشاره کرد. متاسفانه این ابزار با سیستم‌عامل‌های IOS و مکینتاش (Macintosh) سازگار نیست.

۴- iDashboards

iDashboards ابزاری بسیار کاربردی است که داشبورد حاصل از آن با موبایل، دسکتاپ و ابزار ETL داخلی سازگاری دارد که به شرکت ها اجازه می‌دهد تا مستقیماً به پایگاه داده، برنامه تحت وب یا CRM خود متصل شوند. ابزاری مانند Excel Auto Uploader در آن تعبیه شده است که به کاربر امکان می‌دهد تا ظرف مدت زمان 60 ثانیه داده‌های خود را به داخل نرم‌افزار منتقل کند. در این ابزار سازمان‌ها می‌توانند داده‌ها و اطلاعات خود را در قالب داشبوردهای مدیریتی به صورت آنلاین توسط مرکز داده‌های ماهواره‌ای در اختیار تمام شعب خود بدون توجه به موقعیت فیزیکی قرار دهند.

تیم ارائه دهنده iDashboards از آنجایی که معتقد است که نمی‌تواند تمام نیازهای مشتریان را خودش حل کند، مجموعه‌ای از ابزارها مانند آموزش در محل، ایمیل، تلفن، گروه‌های بحث و گفتگو و ... را برای مشتریان خود تعبیه کرده است که بتواند به طور کامل نیاز مشتری را رفع کند.

از ویژگی‌های منحصر به فرد iDashboards می توان به مرکز داده‌های ماهواره‌ای، ابزارهای داخلی مانند Excel Auto Uploader  و وجود بیش از ۲۲۵ قالب نمودار اشاره کرد که قیمت ماهانه آن ۲۹.۹۵ دلار است.

۵- Geckoboard

Geckoboard یک ابزار طراحی داشبورد است که ویژگی‌های مختلفی را برای شرکت‌هایی که مایل به نمایش داده‌های خود در صفحه‌های بزرگ هستند، ارائه می‌دهد. تمرکز آن‌ها بر روی کاربران تجاری است که نیاز به تجسم سریع داده‌ها، بدون تجزیه و تحلیل عمیق و ویژگی‌های پیشرفته هوش مصنوعی مانند سایر ابزارها دارند. این ابزار فیلترهای مختلفی را برای تنظیم دقیق معیارهای نمایش داده شده روی صفحه ارائه می‌دهند. در این ابزار به آسانی و بدون هیچ زحمتی می‌توان داده‌های موجود داخل Google Sheet و Excel را به داشبورد اضافه کرد و آن را به پایگاه داده سازمان متصل کرد و از طریق آن نتایج حاصل از پرس و جو (Query) را به نمایش گذاشت.

از امکانات این ابزار می‌توان به ایده آل بودن آن برای تجسم سریع داده‌ها، سازگاری آن با صفحه‌های نمایش بزرگ و اتصال به پایگاه داده‌های سازمانی اشاره کرد. اما اگر در سازمان خود به تجزیه و تحلیل عمیق و پیشرفته داده‌ها نیاز دارید، این ابزار پیشنهاد نمی‌شود.

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی