دوشنبه 2 دی 1398
۸ شرکت مشاوره مدیریت برتر در جهان

۸ شرکت مشاوره مدیریت برتر در جهان

از آنجا که شرکت‌های مختلف به موضوع توسعه جهانی پی برده‌اند و بازارها و رقبا روز به روز پویا تر شده‌اند، از حدود یک قرن پیش شرکت‌های مختلفی در زمینه مشاوره مدیریت به وجود آمدند که خدمات مختلفی اعم از تدوین برنامه راهبردی، تدوین برنامه بازاریابی، مشاوره استراتژی، مالی، حسابداری، منابع انسانی و ... ارائه می‌دهد.

در این مقاله سعی شده است ۸ تا از برترین شرکت‌های مشاوره مدیریت معرفی و شرح داده شوند. این شرکت‌ها عبارتند از McKinsey & Company، BCG، Bain and Company، Deloitte Consulting، PwC، Booz Allen Hamilton، EY و Accenture که برخی از آن‌ها سابقه‌ای بیش از یک قرن دارند و در زمینه‌های خاصی تخصص حرفه‌ای دارند.. تاکنون نویان تیم مطالب زیادی راجع به شرکت‌های مشاوره مدیریت، تاریخچه، نقش‌ها و ویژگی‌های آن‌ها به اشتراک گذاشته است که با مطالعه متوجه خواهید شد، مشاوران مدیریت متخصصان بسیار حرفه‌ای هستند که شرکت شما را از انحرافات استراتژیک نجات می‌دهند. آن‌ها کسانی هستند که سازمان‌ها را در تدوین برنامه راهبردی و تدوین مدل کسب‌وکارشان یاری می‌کنند. شرکت‌های مشاوره مدیریت انواع مختلفی دارند که هر کدام در یک زمینه خاصی تخصص دارد و به مشتریان خود مشاوره می‌دهد؛ برخی از آن‌ها در تدوین برنامه‌های استراتژیک، برخی در تدوین راهبرد بازاریابی، منابع انسانی و مالی و حسابداری و ... تخصص دارند. در این مقاله سعی می‌شود تعدادی از برترین شرکت‌های مشاوره مدیریت به طور خلاصه شرح داده شوند.

۱- McKinsey & Company

McKinsey & Company یک شرکت مشاوره مدیریت مشهور در جهان است. این شرکت مستقر در آمریکا است و ۹۲سال پیش در سال ۱۹۲۶توسط جیمز او مک کینزی James O McKinsey)) و ماروین بوور (Marvin Bower) تاسیس شد. این شرکت خدمات خود را در سراسر جهان ارائه می‌دهد که دارای ۱۲۷ دفتر است. دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک قرار دارد. McKinsey & Company شبکه بیش از ۲۷۰۰۰ کارمند دارد و آن را به یک شرکت میلیارد دلاری با درآمد بیش از ۱۰ میلیارد تبدیل می‌کند.

شعار این شرکت این است که می‌گوید: «شما به اینجا نیامده‌اید تا فقط کار کنید بلکه آمده‌اید تا تغییر کنید». McKinsey & Company در رتبه بندی شرکت کاریابی Glassdoor در سال ۲۰۱۳ رتبه دوم را پس از فیس‌بوک (Face Book) از لحاظ بهترین شرکت برای کارکنان کسب کرد. علاوه بر آن McKinsey & Company فرهنگ‌ها و ارزش‌های سختگیرانه اخلاقی و انگیزشی دارد و ویژگی‌هایی مانند وفاداری، صداقت و پویایی را دائماً در میان کارکنان خود ارزیابی می‌کند.

۲- Boston Consulting Group, Inc. (BCG)

Boston Consulting Group, Inc یا گروه مشاوره بوستون همچنین با عنوان BCG شناخته می‌شود که یک شرکت مشاوره مدیریت خصوصی است. این شرکت توسط بروس هندرسون (Bruce Henderson) در سال ۱۹۶۳ تأسیس شده است و از سال ۲۰۱۷، ۶/۳ میلیون دلار درآمد با بیش از ۹۰ دفتر در نقاط مختلف جهان دارد. در BCG، ۱۶۰۰۰ کارمند در سراسر جهان مشغول به کار هستند. BCG در فهرست "۱۰۰ شرکت برتر برای استخدام" در سال ۲۰۱۸ در رتبه چهارم قرار گرفت.

گروه مشاوره بوستون هنگامی که در سال ۱۹۶۳ تاسیس شد پیشگام در مشاوره استراتژی کسب‌و‌کارها بود. هم اینک BCG معتقد است که برای دستیابی موفقیت در بازارهای کنونی سازمان‌ها باید قابلیت‌های فناوری اطلاعات را با منابع انسانی با یکدیگر ترکیب کنند و از علم داده و فناوری در جهت پویایی و موفقیت خود استفاده کنند. گروه مشاوره بوستون به مشتریان خود می‌گوید: «چه بخواهید یک ایده یا مهارت را توسعه دهید، چه بخواهید جهان را در سطح کلان تغییر دهید؛ BCG در هر مرحله از آن همراه شماست».

۳- Bain and Company

Bain and Company یک شرکت مشاوره برتر است که در زمینه مشاوره مدیریت تخصص دارد. این شرکت در سال ۱۹۷۳ تأسیس شده و دفتر مرکزی آن در بوستون، ماساچوست واقع شده است. Bain and Company حاصل یک همکاری مشترک مابین ویلیام دبلیو باین (William W. Bain) و پاتریک اف (Patrick F) به عنوان بنیانگذاران آن است. این شرکت رشد سریع را در اوایل دهه ۸۰ میلادی نشان داد و به کسب درآمدی حدود ۴/۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ موفق شد. Bain and Company شبکه خود را در ۵۹ دفتر در سراسر جهان و با نیروی ۸۰۰۰ کارمند گسترش داده است. Bain and Company جوایز متعددی به نام خود دارد؛ در سال ۲۰۱۶ در مجله مشاوره  "بهترین شرکت‌ها برای استخدام" و در سال ۲۰۱۸ در مجله Fortune به عنوان "۱۰۰ شرکت برتر که باید برای آن کار کنید" قرار گرفت. Bain and Company می‌گوید: «‌‌‌ما به شما کمک می‌کنیم که دنیا را به گونه‌ای دیگر ببینید، فرصت‌هایی را پیدا کنید که شاید هرگز تصور هم نکنید و به نتایجی برسید که پل ارتباطی بین آنچه هست و آنچه می‌تواند باشد، است».

4- Deloitte Consulting LLP

Deloitte Consulting LLP بزرگترین شرکت مشاوره در جهان و یکی از چهار شرکت حسابداری بزرگ است و که شبکه های حرفهای بزرگی را در سراسر جهان داراست. این شرکت در سال ۱۸۴۵ توسط ویلیام ولچ (William Welch) در لندن تأسیس شد و فعالیت خود را در سال ۱۸۸۰ در نیویورک گسترش داد. عمده خدمات ارائه شده توسط Deloitte شامل حسابرسی، مالیات، مشاوره مدیریت، مشاوره مالی، مشاوره در مورد ریسک و مسائل حقوقی است. در حسابداری جهانی Deloitte را به عنوان رتبه اول حسابداری در سال ۲۰۱۷ معرفی کردند، همچنین توسط مجله Fortune به عنوان یکی از "۱۰۰ شرکت برتر برای استخدام" شناخته شده است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ درآمد ۴۳/۲ میلیار دلاری ایالات متحده را تولید کرده و دارای ۲۸۶۲۰۰ کارمند در در سراسر جهان با بیش از ۱۰۰ دفتر  عملیاتی از جمله در چین، هند و هنگ کنگ است.

۵- PricewaterhouseCoopers

PricewaterhouseCoopers یک شرکت چند ملیتی است که با نام مخفف PwC شناخته شده است و از سال ۱۹۹۸ خدمات حرفه‌ای را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. دفتر مرکزی این شرکت در لندن مستقر است و به عنوان دومین شرکت بزرگ خدمات حرفه‌ای شناخته می شود. این شرکت از سال ۲۰۱۸، ۴۱/۳ میلیارد دلار درآمد دارد و ۲۵۰۹۳۰ کارمند در آن کار می‌کنند. PwC دارای شبکه‌ای از ۷۴۳ دفتر در ۱۵۸ کشور جهان است. PwC در زمینه مشاوره مالیاتی، مشاوره استراتژی، رایزنی مالیات، تجزیه و تحلیل داده، مشاوره مدیریت، مشاوره مالی و حقوقی خدمات ارائه می‌دهد.

۶- Booz Allen Hamilton

Booz Allen Hamilton یک شرکت مشاوره مدیریت و فناوری اطلاعات مستقر در آمریکا است. دفتر مرکزی آن در ویرجینیا واقع در واشنگتن است. در سال ۱۹۱۴ توسط ادوین جی بوز (Edwin G. Booz)، جیمز ال آلن (James L. Allen) و کارل ال همیلتون (Carl L. Hamilton.) تأسیس شد. Booz Allen Hamilton درآمدی معادل ۵/۴۸ میلیارد دلار آمریکا با حدود ۲۶۰۰۰ کارمند دارد.Booz Allen Hamilton بر این باور است که مجموعه‌ای از افراد متنوع، پرشور و استثنایی را جمع‌آوری کرده است تا در زمینه‌های مشاوره، تجزیه و تحلیل، ارائه راه حل‌های نرم‌افزاری، دیجیتالی و مهندسی در صنایع مختلف در سطح سلامت، انرژی و بین الملل مشغول به کار باشند و با اختراعات و نوآوری‌های خود خدمات بهتر و مناسب‌تر به مشتریان خود ارائه دهند.

۷- Ernst and Young EY))

Ernst and Young یا EY یک شرکت خدمات حرفه‌ای چند ملیتی است که در انگلستان مستقر است. EY همچنین یکی از بزرگترین شرکت‌های خدمات حسابداری در جهان است که در سال ۱۹۸۹ تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در لندن، انگلستان است. این شرکت در سال ۲۰۱۷ درآمد ۳۴/۸ میلیارد دلاری ایالات متحده را کسب کرده و دارای ۲۶۰۰۰۰ کارمند در سراسر جهان با ۷۰۰ دفتر در ۱۵۰ کشور جهان است. EY خود را سازنده دنیای کاری بهتر می‌نامد. این شرکت معتقد است که با بینش‌ها و خدمات با کیفیتی که ارائه می‌دهد باعث ایجاد اعتماد و اطمینان در بازارهای سرمایه و اقتصادهای جهانی می‌شود و سعی می‌کند رهبران برجسته‌ای را تربیت کند که بتوانند به وعده‌های خود در برابر ذینفعان عمل کنند. بنابراین EY  ادعا می‌کند که در ایجاد یک دنیای کاری بهتر برای مشتریان خود و جوامع نقش اساسی ایفا می‌کند.

۸-  Accenture

Accenture یک شرکت مشاوره معتبر در سطح جهانی است که برای مشاوره مدیریت مشهور است و خدمات حرفه‌ای مانند مشاوره استراتژی، بازاریابی دیجیتال، فناوری اطلاعات و عملیات را ارائه می‌دهد. این شرکت در سال ۱۹۸۹ تاسیس شد و قبلاً به عنوان مشاور اندرسون معروف بود.Accenture  از سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۹/۴ میلیارد دلار درآمد کسب کرده و ۴۵۹۰۰۰ کارمند در بیش از ۲۰۰ شهر در سراسر جهان دارد. این شرکت همچنین دارای چندین جوایز و افتخارات است. Accenture در مجله Fortune به عنوان یکی از تحسین برانگیزترین شرکت‌های جهان شناخته شد و رتبه یک در شاخص تنوع و جامعیت را در Refinitiv در دو سال پی در پی گرفت. Accenture بر تاثیراتی که بر مشتریان و جامعه می‌گذارد، بسیار اهمیت می‌دهد و در گزاره‌هایی مجموعه‌ای از ارزش‌ها را برای خود تعریف کرده است که معتقد است که می‌تواند با استفاده از آن‌ها بر جامعه خدمت کند؛ Accenture در این گزاره‌ها به اولویت قرار دادن مردم در جامعه شهروندی، رابطه متقابل برابری و نوآوری، کاهش ردپای خود در آلودگی‌های محیطی و تحت تاثیر قرار دادن توسعه جهانی، اشاره کرده است.

 

منبع: همیار مشاور نویان

پدیدآورنده: وحید آقابابایی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی