دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

سمت : ریاست هیات مدیره شرکت

مدتی در جایگاه مشاور برنامه‌ریزی یکی از شرکت‌های بزرگ پتروشیمی کشور فعالیت می‌کردم و از نزدیک به عنوان مشاور مدیر عامل با شرکت‌های مشاور مدیریت ایرانی و خارجی در ارتباط بودم. شرکت شکست‌های مکرری را در حوزه برنامه‌ریزی استراتژیک متحمل شد و در پایان، مشاوران مدیریت داخلی و خارجی نتوانستند یک فرایند استراتژی را به صورت کامل و کاربردی پیاده سازی کنند و از استراتژی تنها یک نسخه مکتوب با ظاهری زیبا در سازمان باقی ماند. اما در عمل به جز صرف هزینه‌های گزاف، ماحصلی برای شرکت نداشت.

سپس شرکت‌های دیگری در صنایع فولاد، لوازم خانگی، بیمارستان، صنایع نساجی، ابزارهای برشی و ... نیز شانس خود را در پیاده سازی برنامه استراتژیک آزمودند. به دلیل اینکه از نزدیک با تمامی این شرکت‌ها در ارتباط بوده و به عنوان معاونت تحقیق و توسعه، مشاور مدیر عامل در حوزه‌های برنامه ریزی و توسعه و ... فعالیت می‌نمودم، از نزدیک در جریان مشکلات و معضلات این امر مهم قرار گرفته و چالش‌های مشاوره مدیریت را عمیقا درک می‌کردم.

بسیاری از سازمان‌های اقتصادی، صنعتی، تجاری، خدماتی و... با این قبیل از مشکلات مواجه شده‌اند. مدت زمان قابل توجهی را صرف مطالعه بر روی خروجی عملیاتی برنامه‌های استراتژیک هلدینگ‌ها، سازمان‌ها و کسب‌وکارهای متوسط و بزرگ نمودم؛ نتیجه تقریبا همان خروجی شرکت‌هایی بود که به عنوان همکار و مشاور در آن فعالیت داشتم. بسیاری از مدیران ارشد این سازمان‌ها بیان می‌کردند که "هیچگاه وجود یک مشاور مدیریت خبره و توانمند را در کنار خود و در بهبوهه مشکلات حس نکرده‌اند".

نمی‌توان نتیجه گرفت که مشاوران مدیریت داخلی و خارجی به خوبی بر تخصصی خود مسلط نبوده‌اند و یا اینکه سازمان‌ها در روند مشاوره مدیریت از اراده کافی برخوردار نیستند. در نهایت، نمی‌توان قضاوت و نتیجه‌گیری نمود؛ بهتر است وارد عمل شد و مشاهدات، مصاحبه‌ها، تجربیات و ... را در عمل مورد آزمایش قرار داده و دستی بر آتش داشت.

تمام تلاش ما در نویان‌تیم این است تا از تجربیات و دانش بزرگان صنعت مشاوره مدیریت در جهان بهره برده و ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با آنان داشته و از خروجی‌های مشاوره مدیریت که در برترین و بزرگترین سازمان‌های جهان پیاده سازی شده‌اند، بهترین نتیجه را کسب کنیم. همچنین در این راه به هیچ وجه از شرکت‌های مشاوره مدیریت خارجی تقلید نخواهیم کرد زیرا ماهیت سازمان‌ها با هم متفاوت بوده و عوامل بسیار زیادی در فرایند مشاوره مدیریت دخیل هستند.

 بر این اساس نویان‌تیم مدل "همیار مشاور؛ مشاوره همراه با اقدام و عمل" را طراحی نموده و در کلیه خدمات تخصصی خود از این مدل بهره خواهد گرفت. نویان‌تیم از طریق مدل ابداعی خود به صورت تنگاتنگ با سازمان‌های مشتری در ارتباط بوده و به عنوان جزئی از بدنه سازمان وارد عمل خواهد شد. در این مدل ما هم به عنوان تحلیل‌گر خارجی سازمان و هم به عنوان کاتالیزور داخل سازمان اقدام خواهیم نمود تا بتوانیم درک درستی از مشکلات، چالش‌های کلیدی و نقاط قوت، ارزش‌ها و مزیت‌های سازمان در حوزه‌های تخصصی خود داشته باشیم تا بتوانیم به درستی تصمیم‌گیری نموده و تصمیمات خود را با توجه به ماهیت سازمان‌های مشتری، اجرایی نمائیم. مشاوره و اجرا دو رکن اساسی هستند که توسط نویان‌تیم به صورت هم‌زمان و هم گام صورت خواهند پذیرفت.

باز هم معتقدیم که:

"سازمان‌های موفق به صورت هوشمندانه از مشاوران مدیریت هوشمند و متخصص در یک رابطه پایاپای بهره خواهند برد."