سه شنبه 10 تیر 1399
شکست‌ها و موفقیت‌های شرکت زیراکس

شکست‌ها و موفقیت‌های شرکت زیراکس

گرفتن فتوکپی تا قبل از دوره چستر کارلسون، امری غیرممکن بود. او به مدت ده سال سرگردان بود تا سرانجام شرکت کوچکی در نیویورک به نام هالوید در سال ۱۹۰۶ که منظور ساخت و فروش کاغذ در تجهیزات عکسبرداری، تأسیس نمود. وی حقوق انحصاری اختراع دستگاه فتوکپی را خریداری نمود و نام آن را به هالوید زیراکس تغییر داد. دو سال بعد اسم شرکت به زیراکس تغییر پیدا کرد.

افتخارات

شرکت زیراکس در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از اخلاقی‌ترین شرکت‌های جهان برگزیده شد. زیراکس، خود را یک شرکت مبتنی بر فناوری و نوآوری می‌داند؛ شرکتی که بر اساس نوآوری بنیان نهاده شده و ادامه حیات داده است. شرکت در سال ۲۰۰۶، ۶/۱ میلیارد دلار در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرده است. از سال ۱۹۸۰، شرکت زیراکس و فوجی زیراکس ۲۵ جایزه ملی کیفیت را در ۲۰ کشور تصاحب کرده‌اند، زیراکس در آمریکا دو بار در سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۷ جایزه ملی کیفیت مالکوم بالدریج را دریافت کرد. زیراکس اروپا، اولین جایزه کیفیت اروپا را در سال ۱۹۹۲ برد و فوجی زیراکس، جایزه دمینگ را در سال ۱۹۸۰ دریافت کرد. کارکنان شرکت بالغ بر ۱۴۳۶۰۰۰ نفر هستند.

زیراکس در سال‌های بعد بیشتر خود را درگیر مسائل آموزشی و تحقیقاتی کرد. در سال ۱۹۹۳ دانشگاه زیراکس و در سال ۲۰۰۳ نیز با همکاری مایکروسافت، مرکز کارآفرینی دانشگاه MIT را در جهت استفاده از فناوری برای افزایش بهره‌وری تاسیس کرد.

اشتباهات و شروع شکست

اغلب کمپانی‌ها از اینکه همه جهان یک محصول را با نام برند آنها بشناسند، خوشحال خواهند شد اما کمپانی زیراکس اینطور نبود.

در طی چندین دهه، آنها تلاش می‌کردند تا استفاده از کلمه «زیراکس» به جای کلمه استاندارد «فتوکپی» را ریشه‌کن کنند و به جای آن با بهکارگیری روش‌های دیگری مانند اتوماسیون اداری یا دیگر شیوه‌های رقابتی، برند خود را به مشتریان بشناسانند. زیراکس با رسیدن به اوج، اشتباهات بسیاری نیز مرتکب شد. کمپانی زیراکس با این تصور که چون در عرضه دستگاه‌های کپی موفق است بنابراین قادر به درخشش در هر زمینه‌ی دیگر است؛ شروع به توسعه پروژه شرکت الکترونیکی نمود. بدین‌منظور در سال ۱۹۶۹ مبلغ یک میلیارد دلار برای خرید شرکت دیتا سیستمز هزینه کرد. اما این شرکت  تنها شش سال پس از خریداری ورشکست شد و زیراکس ناچار شد آن‌را تعطیل نماید.

شرکت زیراکس با فعالیت‌های شبانه‌روزی و مستمر آزمایشگاه پژوهشی (PARC) خود را در پالوآلتو کالیفرنیا تأسیس کرد. در سال ۱۹۷۴، شرکت زیراکس توانست تولید ماشین های واژه پرداز خود را آغاز کند. پس از این موفقیت، تولید چاپگرهای لیزری نیز به فهرست دستاوردهای این شرکت افزوده شد و سه سال بعد یعنی در ۱۹۹۷تولید چاپگرهای لیزری آغاز شد.

استیو جابز درباره زیراکس گفته:"زیراکس می‌توانست کل صنعت رایانه را تسخیر کند زیرا دانشمندان زیراکس در مرکز تحقیقات PARC در حال توسعه اولین رابط کاربری گرافیکی بودند". به گفته جابز، زیراکس شکست خورد زیرا «چشم‌انداز» آن محدود به ساختن یک دستگاه تکثیر دیگر بود. هیچ‌گاه قدرت یک چشم‌انداز جسورانه را در پیشرفت خود دست‌کم نگیرید.

شرکت زیراکس در سال ۱۹۸۵ شرکت های زیر مجموعه خود که در زمینه چاپ و نشر فعال بودند را به فروش رساند وتولید دستگاه‌های فتوکپی دیجیتال در این کمپانی در دهه ۱۹۹۰ آغاز شد.

زمانی که زیراکس تصمیم گرفت به سبک IBM سیستم دیتای دفتری ارائه دهد، یکی از بزرگ‌ترین شکست‌ها (حداقل از لحاظ مالی) در تاریخ نام‌های تجاری را رقم زد. این شکست در ارائه تله کپیر (که یک نوع ماشین فکس اولیه بود) اتفاق افتاد. با این حال، همان چیزی که باعث شکست زیراکس در این دو پروژه شد، باعث موفقیتش هم شد و نام زیراکس با دستگاه‌های کپی کاغذ پیوند خورد. صنعتی که خود ابداع‌کننده آن بود.

بازگشت موفقیت آمیز شرکت زیراکس

با این همه زیراکس تحت هدایت مولکاهی مدیر اجرایی خود از رکود و بحران اقتصادی که در آن گرفتار شده بود به سلامت عبور کرد و به شکل معجزه‌آسایی ضمن بازیابی خود، مجددا وارد بازار شد. قیمت هر سهم این شرکت تا سال ۲۰۰۶ به میزان دوبرابر افزایش یافت، ۲ میلیارد دلار از هزینه‌های این شرکت کاهش یافته و در سال ۲۰۰۵ میزان سود این شرکت یک میلیارد دلار برآورد شده است.

فرآیند موفق بازیابی شرکت زیراکس مدیون عناصر بسیار مهمی است: قدرت نشان تجاری این شرکت، مشتریان وفادار، کارمندان مستعد، شنیدن نظرهای مشتریان و پاسخگویی بهتر‌. نکته کلیدی برای این شرکت کسب مجدد سهم خود از بازار بهواسطه ارائه ترکیبی متنوع و رقابتی از محصولات بود‌.

منبع: مجله نویان‌تیم

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی