سه شنبه 22 مرداد 1398
با کارکنان ممتاز در شرکت چگونه رفتار کنیم؟

با کارکنان ممتاز در شرکت چگونه رفتار کنیم؟

آن کارکنانی که از توانایی بیشتری برای افزودن به ارزش سازمان برخوردار هستند، لزوماً همان کارکنانی نیستند که عناوین شغلی بالا و تحصیلات عالی دارند. مدیریت این کارکنان نیز اغلب چندان آسان نیست. . آموزش های مدیریتی می‌توانند در زمینه ارتباط با کارکنان، مشاوره‌های سودمندی ارائه دهند.

 باید‌ها و نباید‌ها و نکات زیر کمک می‌کنند تا کارکنان را بهتر مدیریت و ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنید:

  1. مسائل را برای آنها توضیح دهید و آنها را متقاعد کنید، اما به آنها دستور ندهید. افراد باهوش، ارزش و مفهوم ظاهری سخنان رهبران را به آسانی نمی‌پذیرند و بیشتر به دنبال درک مفهوم باطنی و چرایی دستورات به صورت کامل هستند. بنابراین هنگامی که از آن‌ها می‌خواهید کاری را انجام دهند، دلیل و چرایی عمل را به آنها توضیح دهید تا با ذهنی بدون ابهام، به انجام فعالیت بپردازند و به خواسته‌ شما جامه‌ عمل بپوشاند.
  2. از تخصص و مهارت‌های حرفه‌ای خود استفاده کنید، اما از موقعیت برتر خود در نظام سلسله مراتبی قدرت در سازمان استفاده نکنید. افراد باهوش تحت تاثیر القاب و عناوین سازمانی قرار نمی‌گیرند. بنابراین تلاش کنید با نشان دادن مهارت خود، اعتباری برای خود ایجاد کنید تا کارکنان از شما پیروی کنند. 
  3. وظایف مشخصی را به آن‌ها محول کنید، اما چگونگی انجام آن را به خودشان واگذار کنید. افراد باهوش از پیدا کردن راه حل، لذت می‌برند و تقریباً همیشه به مقابله با چالش‌ها می‌پردازند. بسیاری از کارکنان مستعد، طی انجام فعالیت‌هایی که تمام مراحل آن کاملاً مشخص است، ذوق و انگیزه‌ خود را از دست می‌دهند. بنابراین به آن‌ها اجازه دهید تا ذهن خود را مشغول انجام کار و پیدا کردن راه حل‌ها کنند و شاهد نتیجه افکار و خلاقیت‌های خود طی جریان کار باشند.
  4. در بسیاری از موارد، مدیران ناخواسته باعث دلسردی و ناامیدی کارکنان ممتاز خود می‌شوند و روند پیشرفت آن‌ها را متوقف می‌کنند، حتی اگر این رفتار‌های غیر بهره‌‌ور مدیران، از مقاصد بدی ایجاد نشده باشند و نیت بدی پشت آن نباشد. در اکثر موارد، مدیر نمی‌داند از چه راهکاری برای ایجاد انگیزه در کارکنان با استعداد سازمان استفاده کند. مدیران خوش شانسی که از وجود این کارکنان باهوش در سازمان خود بهره‌مند هستند با رعایت سه راهکار می‌توانند از توانایی‌ها و استعدادهای آن‌ها نهایت استفاده را داشته باشند:

راهکار اول: آن‌ها را به ارتقای مهارت، توانایی‌ها و مهارت‌های خود ترغیب کنید. کارکنان ممتاز خود را به چالش بکشید و آن‌ها را در شرایط سخت قرار دهید. نقاط قوت و ضعف آن‌ها را شناسایی کنید و بر همین اساس وظایف مشخصی را برای آن‌ها طراحی کنید تا با تکیه بر آموخته‌های خود، نقاط ضعف را بر‌طرف کنند.

راهکار دوم: فرصت درخشش را در اختیار آن‌ها قرار دهید. کارکنان ممتاز خود را پنهان نکنید و آن‌ها را در معرض دید عموم قرار دهید. بگذارید دیگران با توانایی‌ها و دستاورد‌های آن‌ها آشنا شوند. چنانچه این افراد بتوانند چهره‌ خوب و موفق از خود نشان دهند، تصویر سازمان نیز بهبود خواهد یافت. بنابراین فرصت لازم برای درخشش را در اختیار آن‌ها قرار دهید. نکته‌ دیگر در این مورد آن است که، کارکنان ممتاز برای پیشرفت، نیازمند امکانات و فرصت‌های ویژه‌ای هستند. تمام آنچه برای پیشرفت آن‌ها لازم است را در اختیارشان قرار دهید و با کمبود امکانات، مانعی برای پیشرفت آن‌ها نشوید.

راهکار سوم: به کارکنان با عملکرد بالا بازخور دهید. هرگز تصور نکنید که کارکنان ممتاز از توانایی‌ها و نقاط قوت خود آگاه هستند. نظرات خود درباره‌ نحوه عملکرد کارکنان برتر را آنطور که شایسته است، در اختیار آن‌ها قرار دهید. کارکنان برتر اغلب نقاط ضعف اندکی دارند و شناسایی و بیان آن‌ها نیز چندان آسان نیست. با این وجود، تمام تلاش خود را برای کمک به این کارکنان به کار بگیرید تا بتوانند عملکرد خود را در حوزه‌های شناسایی شده تقویت کنند. منتظر رسیدن زمان بررسی عملکرد کارکنان نباشید. کارکنان برتر تشنه دریافت نظرات شما درباره عملکرد خود هستند. بنابراین، نظرات خود را به صورت منظم در اختیار آن‌ها قرار دهید.

  1. قدردانی خود از کارکنان را نثار آن‌ها کنید. عدم قدردانی از تلاش‌های کارکنان برتر، یکی از اشتباهات ساده و رایجی است که اکثر مدیران مرتکب آن می‌شوند. کارکنان برتر نیز مانند دیگران نیازمند دریافت بازخورد و قدردانی هستند. از یاد نبرید که این کارکنان باید از نظر روحی نیز ارضا شوند، پس اگر می‌خواهید کارکنان با استعداد شما نیز ایده‌های جدید و ابتکارات خود را عملی کنند، پاداش و کمکی مشابه آنچه این بنیاد در اختیار مبتکران قرار می‌دهد، برای آن‌ها در نظر بگیرید. این پاداش لزوماً مادی نیست. می‌توانید مقداری زمان اضافه در اختیار کارکنان با استعداد خود قرار دهید تا با خیال راحت ایده‌های جدید خود را رشد و پرورش دهند. اجرای این روند باعث شکل‌گیری ایده‌های مفید و سازنده می‌شود و در عین حال به اطلاع همه کارکنان می‌رساند که خلاقیت و ابتکار برای سازمان و مدیران آن، از ارزش فراوانی برخوردار است و سازمان این آمادگی را دارد تا منابع و زمان لازم را برای پرورش و تحقق ایده‌های خلاقانه فراهم کند. بنابراین بصورت حضوری و کلامی نیز قدردانی خود را به گوش کارکنان تلاشگر خود برسانید.
  2. اگر تنها سخنران جلسات شما باشید و اعضای تیم تنها نقش شنونده را داشته باشند، یک جای کار می‌لنگد. در این مورد، می‌توانید از دو راهکار زیر که به احیای تیم و ترغیب اعضای آن برای به اشتراک گذاشتن ایده‌هایشان کمک می کند، استفاده کنید:

 

راهکار اول: در به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود صرفه‌جو باشید. ممکن است وسوسه شوید تا همه ایده‌های نبوغ آمیز خود را به صورت کامل و یک‌باره با اعضای تیم به اشتراک بگذارید. این کار اشتباه است. با محدود کردن تعداد ایده‌های به اشتراک گذاشته شده خود، به دیگران نیز فرصت می‌دهید تا سهم خود را در پیشرفت تیم ایفا کنند.

راهکار دوم: سوالات زیادی بپرسید. نگران اطلاع داشتن از پاسخ همه پرسش‌های احتمالی نباشید. پرسش‌های روشنگرانه مطرح کنید تا مانند جرقه‌ای باعث شکل‌گیری بحث گردد. علاوه بر آن، این پرسش‌ها می‌تواند باعث روشن شدن تمام ابعاد پنهان مسئله شود و اعضایی که تماماً مسئله را درک نکرده‌اند و از پرسش درباره‌ موضوع خجالت می‌کشند، با شنیدن پاسخ‌ها، به تمام جنبه‌های موضوع اشراف پیدا می‌کنند. همینطور بهتر است از اعضای تیم که علاقمند به اظهار نظر هستند، بخواهید ایده‌هایشان را به صورت شفاف و روشن بیان کنند تا دیگران نیز آن‌ها را به صورت کامل درک کنند.

منبع: مجله نویان تیم، برگرفته از کتاب Harvard business review

پدیدآورنده: فاطمه بصیرتی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی