دوشنبه 6 مرداد 1399
بنیان‌گذار پاناسونیک چه کسی است؟

بنیان‌گذار پاناسونیک چه کسی است؟

باتوجه به زندگی کونوسوکه ماتسوشیتا به باور غلط افراد در این دوره از زندگی میرسیم که می‌گویند:انسان بدون ثروت هیچ مقامی ندارد! فقط با داشتن ایده‌ جدید و نوین و همچنین پشتکاری قوی می‌توان به موفقیت‌هایی جهانی رسید.داستان زندگی کونوسوکه ماتسوشیتا به ما القا می‌کنند تا از ایده‌ای کوچک به ایده‌ای جهانی برسیم.فقط کافی است به خودمان باور داشته باشیم!

غول تکنولوژی پاناسونیک با یک ایده شکل گرفت

کُنوسوکه ماتسوشیتا (Konosuke Matsushita) با چیزی جز ایده‌ای برای دو شاخه برق (electric plug) شروع به کار نکرد و یک امپراطوری وسیع تجاری ایجاد کرد که در سراسر جهان گسترش یافت. ماتسوشیتا به عنوان مالک شرکت پاناسونیک و سایر کسب‌وکارها سودآور، ثروت شخصی به ارزش بیش از سه میلیارد دلار به دست آورد.

از آنجایی که نام وی به ندرت مطرح می‌شود، کونوسوکه ماتسوشیتا به اندازه سام والتون (Sam Walton) یا هنری فورد (Henry Ford) یا هوندا (Honda) یا هر یک از غول‌های تجاری دیگر که از نام آن‌ها در محصولاتشان استفاده می‌کنند، مشهور نیست. اما شرکت وی، یعنی شرکت صنعتی ماتسوشیتا الکتریک با مسئولیت محدود، درآمد بیشتری را در طول عمر خود نسبت به سایر افراد ذکر شده، ایجاد کرد. اگرچه او به طور کلی در خارج از سرزمین مادری خود یعنی ژاپن ناشناخته بود، اما سرانجام فروش شرکت او در سال ۲۰۱۰ از شصت و سه میلیارد دلار فراتر رفت.

دوران کودکی سخت ماتسوشیتا

ماتسوشیتا در ۲۷ نوامبر ۱۸۹۴ در دهکده ژاپنی واسا (wasa) متولد شد. او از کودکی در محیطی عصبی و بیمارگونه رشد کرد و در زمانی به موفقیت رسید که همه اینگونه فکر می‌کردند که شخص فقط باید تحصیل کرده، کاریزماتیک و یا ثروتمند باشد. هشتمین فرزند خانواده بود، ماتسوشیتا پدری داشت که پول خانواده را قمار می‌کرد. وی در سن نه سالگی به عنوان کارآموز در یک دوچرخه فروشی مشغول به کار شد تا به خانواده کمک کند.

یکی از صفاتی که ماتسوشیتا در تمام مدت کارش به دنبال داشت، تمایل به ریسک کردن بود. او این کار را هنگامی انجام داد که کار دوچرخه فروشی خود را ترک کرد تا بتواند در Osaka Light که یک شرکت ابزار برقی بود کار کند. ماتسوشیتا به سرعت ارتقاء یافت و سرانجام بازرس شد، شغلی قابل احترام که در آن شغل بسیاری از افراد ممکن است تا زمان بازنشستگی بمانند.

 او در حالی که در Osaka Light کار می کرد، موفق شده بود نوع جدیدی از سوکت نور (light socket) را ایجاد کند که یکی از اختراعات در آن زمان بود. ماتسوشیتا این اختراع را به رئیس خود نشان داد که تحت تأثیر قرار نگرفت و موفقیتی برای وی به همراه نداشت.

سماجت بنیانگذار پاناسونیک

ماتسوشیتا پول و تجربه تجاری نداشت اما دارای انگیزه بوده و بسیار جاه‌طلب بود. بنابراین، در سال ۱۹۱۷ تصمیم گرفت خود این دستگاه را تولید کند. ماتسوشیتا با کمک همسر و سه دستیار مشتاق خود، این کار را آغاز کرد. هیچ کس تجربه ساخت پلاگین برقی را نداشت. اما با این وجود آن‌ها جاه‌طلبی بسیاری داشتند. آن‌ها در یک خانه اجاره‌ای با دو اتاق متلاطم، ساعت‌های طولانی و هفت روز هفته کار می‌کردند و پس از چند ماه چند نمونه از محصول جدید را ساختند.

عمده فروشان پلاگین برقی سبک جدید او را رد می‌کردند. آن‌ها به او گفتند که این محصول غیر قابل قبول و حتی ابتکاری است؛ ماتسوشیتا در حالی که در تلاش بود لامپ دوچرخه خود را به عمده فروشان معرفی کند درس بسیار مهمی را در زمینه رشد یک شرکت آموخت: "او فهمید که حتی اگر محصولی داشته باشد که از هر چیزی در بازار برتر باشد، مهم نیست که نتواند آن محصول را بفروشد". در نتیجه، ماتسوشیتا با تمرکز کمتر روی تولید و تمرکز بیشتر روی ساختن یک تیم فروش، اقدام به ابداع روشهایی برای ایجاد کانال‌های فروش محصولات خود کرد که منجر به ایجاد یک فروشگاه خرده فروشی شد. ماتسوشیتا با عقد قرارداد برای سایر موارد، مانند صفحات عایق، تجارت خود را در این منطقه نگه داشت و سرانجام جای پای شرکت ماتسوشیتا را در صنعت تولید برق و خرده فروشی در ژاپن باز کرد.

تا سال ۱۹۲۲، شرکت او هر ماه کالاهای جدیدی را معرفی می‌کرد. او همچنین در حال تدوین استراتژی‌های تجاری بود که باعث ‌می‌شد وی از رقبای خود متمایز شود. او آموخته بود که یک محصول جدید باید ۳۰٪ بهتر و ۳۰٪ ارزان‌تر از کالای موجود در بازار باشد. وی همچنین در برنامه خدمات پس از فروش نیز پیشگام بود.

ماتسوشیتا  و اختراعات بدون توقف

لامپ‌ها دوچرخه، یک کالای بسیار ضروری در ژاپن بود که وضع نامساعدی داشت یعنی به نظر می‌رسید که آن‌ها به طور مداوم شکست می‌خورند. ماتسوشیتا فهمید که یک لامپ کارآمد برای میلیون‌ها دوچرخه در کشورش می‌تواند به یک آیتم محبوب تبدیل شود. بنابراین او یک لامپ طراحی کرد که اسم آن لامپ گلوله (bullet lamp) بود. اگرچه این یک موفقیت فوری نبود.  وی سرانجام به استانداردی تبدیل شد که در کل صنعت مورد داوری قرار گرفت.

 لامپ باتری ماتسوشیتا چنان موفقیت‌آمیز شد که بسیاری از مردم آن‌ها را برای استفاده در خانه‌های خود  خریداری کردند. پس از لامپ گلوله، تولیدات دیگری در سال ۱۹۲۳ از جمله یک بخاری برقی، یک میز گرم کن برقی و یک نوع جدید ترموستات عرضه شد. اولین رادیوی ماتسوشیتا، یک مدل لوله خلاء بود که در سال ۱۹۳۱ معرفی شد. این محصول در مسابقه رادیویی ایستگاه پخش توکیو (Tokyo) جایزه اول را کسب کرد. اختراعات دیگر این شرکت از جمله موتورهای برقی و پنکه‌های برقی در سال‌های بعد عرضه شد.

جنگ جهانی دوم و شروع دوباره فعالیت ماتسوشیتا

وقتی جنگ جهانی دوم نابودی را برای کشور وی به همراه داشت، شرکت ماتسوشیتا اقدام به بازسازی خود نمود. فهمیدن حس ماتسوشیتا در مورد جنگ دشوار است. شرکت وی تولید ماشین آلات جنگی ژاپن را انجام داد. هنگامی که ژاپن شکست خورد و قدرت‌های متفقین کنترل را در دست گرفتند، ماتسوشیتا دستور داد که تمام تولید را متوقف کنند.

از آنجا که شرکت وی برای کمک به ژاپن محصولات نظامی تولید کرده بود، محصولات برقی ماتشوسیتا با محدودیت‌های جدی روبرو شد. به نظر می‌رسید که پایان شرکت او فرا رسیده است، مانند بسیاری از شرکت‌های ژاپنی که هرگز پس از جنگ فعال نشدند. خود ماتسوشیتا تقریباً از رهبری شرکتی که ایجاد کرد دور شد ولی کارمندان وی از دولت نظامی خواستند که اجازه دهد او بماند.

 ماتسوشیتا، ژنرال داگلاس مک آرتور (General Douglas MacArthur) و سایر فرمانداران نظامی را متقاعد کرد که به شرکت وی اجازه داده شود تا تولید محصولات غیر نظامی را از سر بگیرد. وی قول داد که ژاپن بار دیگر قدرت جهانی خواهد بود، اما این بار از طریق مسالمت آمیز. او معتقد بود که کشورش می‌تواند جهان را در زمینه الکترونیک رهبری کند.

 فرمانداران نظامی با درک اینکه چنین راهبردی به ژاپن کمک می‌کند تا از ویرانی باقی مانده از جنگ جلوگیری کند، به شرکت ماتسوشیتا اجازه دادند که مجدداً شروع به کار کند و ماتسوشیتا و تیم مدیریتی وی شروع به بازسازی شرکت نمودند. خیلی زود ماتسوشیتا الکتریک دوباره به تولید و سودآوری رسید و  روحیه در بین کارمندان نیز قوی بود.

ماتسوشیتا الکتریک همچنان با خرید و تملیک بسیاری از شرکت‌های دیگر، به گسترش خود ادامه داد. او در سال ۱۹۵۲، اولین تلویزیون‌های سیاه و سفید را به مصرف کنندگان عرضه کرد. ماتسوشیتا تا سال ۱۹۵۹، شرکت‌های برقی کیوشو ماتسوشیتا (the Kyushu Matsushita Electric

 ماشین‌آلات دقیق اوساکا (the Osaka Precision Machinery) -که بعداً به ماتسوشیتا سیکو ( Matsushita Seiko)تغییر نام داد – و گروه صنعتی ارتباطات ماتسوشیتا (که اولین ضبط صوت را تولید می کرد) را تأسیس کرده بود. همچنین شرکت الکتریکی ماتسوشیتا آمریکا را نیز تاسیس کرد. اولین مجموعه‌های تلویزیونی رنگی این شرکت در سال ۱۹۶۰ به بازار عرضه شد و تولیدات وی با نام های تجاری مانند (National) و(Panasonic)  در سراسر جهان گسترش یافت.

رویکرد شرکت ماتسوشیتا

هنگامی که ماتسوشیتا شرکت خود را با تعداد معدودی از دوشاخه‌های برقی شروع کرد، کمتر کسی می‌توانست موفقیت خارق‌العاده‌‌ای را که پیش رو دارد، پیش‌بینی کند. وی معتقد بود که یک شرکت باید ثروت را برای جامعه و همچنین برای سهامداران ایجاد کند و همیشه باید برای کاهش فقر تلاش کند. فلسفه تجاری ماتسوشیتا به سنت مدیریت پدرانه ژاپن‌(Japan's paternal management tradition) منجر شد که به موجب آن، کارمندان به عنوان بخشی از خانواده شرکت تلقی می‌شوند.

شرکت ماتسوشیتا الکتریک، از سرمایه‌گذاری در شرکت فناوری شبکه خط تلفن خبر داد و این ادعا را اضافه کرد، که وسایل ارتباطی (تلفن) در سراسر خانه‌ها وجود دارد و افراد می‌توانند با دیگران صحبت کنند. همچنین آقای چارلز (Charles)، مدیر مرکز مفاهیم دیجیتال پاناسونیک گفته است: مدیر عامل شرکت پاناسونیک قصد دارد، اولین شرکت بزرگ در زمینه ارتباط به وسیله‌ دستگاه‌ های خانگی (تلفن) باشد و باعث برقراری ارتباط سریع و ارتباطات متقابل نیز شود.

شرکتی به نام (fabless)  فناوری‌هایی به نام فناوری (InsideLineEpigram)  را به فروش می‌رساند که امکان اتصال به شبکه خانگی با سرعت بالا یعنی ۱۰ مگابیت در ثانیه را بدون نیاز به نصب سیم کشی جدید فراهم می‌کرد. این شرکت بخشی از اتحاد تازه تاسیس شبکه آوای خانه است  و حمایت مالی از برنامه ماتسوشیتا برای این گروه خواهد بود.

در خارج از دفتر شرکت ماتسوشیتا شعاری حکاکی شده است که عقیده و هدف اصلی مدیریت و خالق آن را بیان می‌کند. این شعار می‌گوید: ما با شناخت مسئولیت‌های خود به عنوان یک صنعتگر، خود را وقف پیشرفت و پیشرفت جامعه و رفاه مردم از طریق فعالیت‌های تجاری خود می‌کنیم و بدین ترتیب کیفیت زندگی را در سراسر جهان ارتقا می‌بخشیم. یکی از ماندگارترین سخنان تجاری ماتسوشیتا این بود که اگر ما نتوانیم سود کسب کنیم، بدان معنی است که ما مرتکب نوعی جرم علیه جامعه هستیم. ما سرمایه‌های جامعه را می‌گیریم، مردم آن‌ها را می‌گیریم، مواد آن‌ها را می‌گیریم، اما بدون سود خوب، ما از منابع گرانبهایی استفاده می‌کنیم که می‌توان در جاهای دیگر از آن منابع بهتر استفاده کرد.

منبع: مجله ‌نویان تیم

پدیدآورنده: نگین پرورش

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی