چهارشنبه 27 شهریور 1398
توصیه‌های استراتژیک برای مدیران کسب‌وکارها

توصیه‌های استراتژیک برای مدیران کسب‌وکارها

شما به عنوان مدیر یک کسب‌وکار باید بدانید که چه استراتژی‌هایی برای رشد و صعود فعالیت‌هایتان وجود دارد و چه اقداماتی نهایتاً منجر به شکست و سقوط سازمان می‌گردد.

شرکت‌های مشاور مدیریت با بررسی شرایط کسب‌وکار شما می‌توانند مشاوره‌هایی لازم جهت جلوگیری از شکست سازمان، بازسازی کسب‌وکار و همچنین استراتژی‌های رشد را به شما ارائه دهند.

از اقداماتی که منجر به شکل‌گیری انواع خاصی از شکست می‌شوند، پرهیز کنید.

کارشناسان و متخصصان همواره بر این باور هستند که شرکت‌ها باید تحمل شکست را داشته باشند. البته، همه شکست‌ها یکسان نیستند و انواع مختلفی از شکست وجود دارد که برخلاف باور عموم، بعضی از آن‌ها نهایتاً برای افزایش تجربه فرد سودمند هستند. سه نوع از شکست‌ها7 که کمکی به تجربه اندوزی و یادگیری شما نمی‌کنند و دوری از آنها ضروری است، عبارتند از:

 • ارتکاب آگاهانه اشتباه: اگر مخفی کردن اطلاعات و گمراه کردن دیگران باعث شکست پروژه شود، یادگیری دیگر معنایی ندارد. شکست در صورتی قابل قبول است که هدف و قصد اجرای پروژه مثبت باشد.

ناتوانی در گردآوری داده‌های درست: یک پژوهش ساده و مختصر می‌تواند از بعضی شکست‌های احتمالی جلوگیری کند. از مشتریان هدف نظرخواهی کنید و یا قبل از اجرایی کردن ایده‌ها، آن‌ها را مورد آزمون قرار دهید.

 • اولویت قائل شدن برای نتایج پژوهش در مقابل تجربیات مشابه: درک بعضی مسائل، بدون تجربه کردن آن‌ها در زندگی واقعی غیر‌ممکن است. منابع موجود خود را با پژوهش در نظریه‌ها و صحبت‌های دیگران هدر ندهید، بلکه با ساخت نمونه اولیه و آزمایش علمی و پاسخ‌های واقع گرایانه‌تر به نتایج دست یابید.

مدیر باید آماده رویارویی با بحران باشد.

شما نمی‌توانید از وقوع همه حوادث و بحران‌ها پیشگیری کنید. شرکت‌ها اغلب با شرایط غیر‌منتظره و پیش‌بینی نشده مواجه می‌شوند. بنابراین رهبران باید از آمادگی سازمان خود برای مقابله با بحران‌های احتمالی مطمئن باشند. پیشگیری از وقوع بحران، نیازمند توجه به سه نکته زیر است:

 • شناسایی الگوهای بروز مشکل: کارکنان سازمان را ترغیب کنید تا علاوه بر برقراری ارتباط با یکدیگر، اطلاعات خود را نیز به اشتراک بگذارند. بدین ترتیب می‌توانید مشکلات را در مراحل اولیه شکل‌گیری شناسایی کنید.

 • توسعه ارتباطات: ایجاد ارتباط بین واحدهای مختلف سازمان چندان آسان نیست. این فرایند باید در سازمان اجباری شود و اطلاعات مهمی در اختیار تمامی واحدهای سازمان قرار گیرد.

گاهاً واحدها از به اشتراک گذاری اطلاعات خودداری می‌کنند و گمان می‌کنند این ‌کار باعث برتری خودشان می‌شود، در حالی که این‌ کار در نهایت به ضرر سازمان تمام می‌شود. مدیران باید به پیشگیری این بحران‌ها بپردازند و همیشه برای آن آماده باشند و از قبل برنامه‌هایی برای مقابله با آن داشته باشند.

 • رهبری قابل اعتماد: رهبران باید بتوانند در برابر مشکلات به سرعت واکنش نشان دهند و مسائل را به بهترین روش حل کنند. توجه رهبران به مسائل سازمان و متخصص بودن آن‌ها باعث می‌شود کارکنان به توانایی‌های آن‌ها در حل مشکلات اعتماد کنند.

برای نوآوری حد و مرز قائل شوید.

در سال‌های اخیر متفکران و مبتکران، شرکت گوگل را درحوزه نوآوری، مورد تحسین قرار دادند اما حتی گوگل هم به محدودیت‌هایی برای نوآوری نیاز دارد. گوگل در اقدام جدید اعلام کرده است که از این پس همه نوآوری‌ها باید از مجاری رسمی مورد پیگیری قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که مدیران ارشد این شرکت ایده‌های مناسب را مورد توجه قرار می‌دهند و منابع موجود را نیز در همین راستا صرف می‌کنند.

فرایندهای رسمی و محدودیت‌ها، مانع نوآوری نیستند، آن‌ها باعث تاکید بر ابتکار و خلاقیت هستند و شرایطی را فراهم می‌کنند که منابع مالی لازم در اختیار پروژه‌ها، به‌صورت مناسب تخصیص یابد؛ بدین ترتیب روند پیشرفت طرح‌های نوآوری نیز تسریع می‌شود.

فرایندی برای ساختاربندی و هدایت نوآوری طراحی کنید و اطمینان حاصل کنید که این فرایند دربردارنده عناصر بوروکراتیک غیرضروری نباشد و به مانعی برای پیشرفت ایده‌های نوآورانه تبدیل نشود.

هوشیارانه مراقب پیامدهای محصولات جدید و پیشرفته باشید.

شرکت‌ها علاقه فراوانی به معرفی محصولات جدید و پیشرفته دارند و با وجود اینکه این نوآوری‌ها بسیاری از اوقات برای شرکت‌ها مفید هستند اما کارایی چندانی برای مشتریان آن‌ها ندارند. به عنوان مثال؛ استفاده از دستگاه پرداخت خودکار باعث کاهش تعداد صندوق‌داران مورد نیاز شرکت می‌شود و در عین حال برای مشتریان شرکت که در مواجهه با این دستگاه جدید دچار سردرگمی شده‌اند، مزاحمت ایجاد می‌کند.

قبل از معرفی و راه‌اندازی خدمات و محصولات جدید و پیشرفته، از نیاز مشتریان به آن‌ محصولات اطمینان یابید. ایده‌های نوآورانه را تنها بر اساس نیازهای بازار هدف مورد ارزیابی قرار دهید.

همانند کسب‌وکارهای کوچک فکر کنید.

در گذشته شرکت‌های بزرگ با تکیه بر تجربه و تخصص ظاهری خود، شرکت‌های کوچک را پشت سر می‌گذاشتند. در آن زمان، مردم به شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ اعتماد داشتند، اما بحران اقتصادی به یکباره این شرایط را تغییر داد. نکات زیر برگرفته از استراتژی‌های مفید شرکت‌های کوچک هستند که توجه به آن‌ها ارزشمند است:

 • در دسترس باشید: مشتریان شرکت‌های کوچک لازم نیست برای برقراری ارتباط با شرکت، ساعت‌ها پشت تلفن منتظر بمانند تا بتوانند با شخص مورد نظر خود در سازمان صحبت کنند. راه‌های ارتباطی مشتریان و بخش‌های مختلف شرکت را دسترس پذیرتر کنید و به درخواست‌ها و مطالبات، سریع‌تر پاسخ بدهید.
 • به تعهدات خود وفادار باشید: همیشه نسبت به انجام آنچه که قول داده‌اید، متعهد و وفادار بمانید و اجازه دهید دیگران شما را به وفاداری بشناسند. این یک امتیاز مثبت برای شما در مقایسه با رقیبان شماست.
 • پیشرفت کنید و مقاوم و پایدار باشید: اعتماد مشتریان به شرکت‌ها متزلزل است. آن‌ها می‌خواهند از میزان پایداری و مقاومت شرکت‌ها در شرایط اقتصادی مختلف آگاه باشند. همانند شرکت‌های کوچک به مشتریان خود این اطمینان را بدهید که شرکت از لحاظ مالی مسئولیت‌پذیر است و سعی در حفظ پایداری خود دارد.

شبکه‌های اجتماعی مجازی را در سازمان راه‌اندازی کنید.

هر روز تعداد شرکت‌هایی که از ابزارها و شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد ارتباط بین کارکنان خود استفاده می‌کنند، افزایش می‌یابد. البته این امکانات نسخه ویژه محل کار در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک نیستند.

شبکه‌های اجتماعی با هدف تقویت و تسهیل کارآموزی سازمان ایجاد شده‌اند و نباید به محلی برای اشتراک‌گذاری عکس‌های خانوادگی تبدیل شوند. استفاده از این سه راهکار کمک می‌کند تا در محل کار خود از این شبکه‌ها و ابزارهای اجتماعی نهایت استفاده را ببرید:

 • فعالیت‌های کاری خود را روایت کنید: درباره پروژه‌های فعلی خود صحبت کنید و وضعیت فعلی و مشکلات پروژه و نتایج به دست آمده را برای دیگران تشریح کنید. بدین ترتیب؛ افرادی که فعالیت‌های مشابه شما انجام می‌دهند نیز می‌توانند به آسانی شما را پیدا کنند.
 • پرسش‌های خود را مطرح کنید: از خرد جمعی نهایت بهره را ببرید. در صورت رسیدن به بن‌بست و عدم توانایی در حل مشکلات پیش رو، از دیگران کمک بخواهید.
 • درباره فعالیت‌های اجتماعی با دیگران صحبت کنید: برای مثال؛ مطالبی درباره برنده شدن تیم ورزشی سازمان در مسابقات را در شبکه‌های اجتماعی "ویژه محل کار" خود به اشتراک بگذارید.

ایجاد روابط اجتماعی با همکاران یکی از مهم‌ترین بخش‌های کار است. شبکه‌های اجتماعی "ویژه محل کار" بهترین و کامل‌ترین ابزار برای تقویت این ارتباط هستند. می‌توانید بخشی از این شبکه‌های اجتماعی را به روابط اجتماعی بین کارکنان اختصاص دهید تا افرادی که تمایل به حضور در این بخش دارند، بتوانند به آسانی از سایر امکانات استفاده کنند.

به شکایات مشتریان رسیدگی کنید.

همه شرکت‌ها برای ارتقای کسب‌وکار و افزایش رضایتمندی به بازخورد مشتریان نیاز دارند. البته، رسیدگی به شکایات مشتریان نیازمند صرف مقدار زیادی وقت و هزینه است و مشتریانی که شکایتی را مطرح می‌کنند نیز اغلب به خواسته‌های خود نمی‌رسند.

توجه به سه نکته زیر موجب سرعت بخشیدن به فرایند رسیدگی به شکایات مشتریان و جلب رضایت آن‌ها می‌گردد:

 • درک کاملی از موقعیت به دست آورید: تا حد امکان اطلاعات خود را درباره شکایت مشتریان و موضوع مورد نظر مشتری، کامل کنید. هرچه اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشید، بهتر می‌توانید ریشه نارضایتی مشتریان را کشف کنید.
 • راه حل پیشنهادی خود را ارائه دهید: راهکاری که باعث بهبود شرایط برای مشتریان می‌شود را شناسایی کنید و راه حل‌های خود را برای رفع مشکل پیشنهاد دهید. به این طریق مشتریان متوجه می‌شوند که به آن‌ها بها می‌دهید و برای آن‌ها ارزش قائل هستید.
 • برای مشتریان احترام قائل شوید: مشتریان شاکی اغلب ناراحت هستند. کارکنان بخش دریافت شکایات را به گونه‌ای آموزش دهید که بتوانند همدلانه مشتریان را درک کنند و انتقادات تند دریافتی را به بازخوردهای سازنده تبدیل کنند.

به‌هرحال، مدیریت دارای ابعاد مختلف فردی، تیمی و کسب‌وکار است و مدیر باید به هر سه حوزه و مسائل مربوط به هر کدام از حوزه‌ها اهمیت بدهد و به آن‌ها توجه کند. توجه به این نکات و راهبردهای ذکر شده، به مدیران کمک می‌کند تا سازمان را از قرار گرفتن در مسیر شکست، نجات دهد.

منبع: مجله نویان تیم، برگرفته از کتاب Harvard business review

پدیدآورنده: فاطمه بصیرتی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی