چهارشنبه 4 تیر 1399
سامسونگ (SAMSUNG) چگونه به موفقیت رسید؟

سامسونگ (SAMSUNG) چگونه به موفقیت رسید؟

نویان‌تیم در این مطلب به معرفی تاریخچه شرکت و بررسی نقاط عطف شرکت سامسونگ می‌پردازد. این شرکت در سال 1938 تاسیس شد و در ادامه راه با چالش‌هایی مواجه بود. امروزه سامسونگ فروشنده جهانی محصولات الکترونیکی می‌باشد و می‌کوشد تا سال 2020 به هدفش یعنی کسب درآمد 400 میلیارد دلاری برسد. در ادامه مطلب با داستان موفقیت سامسونگ همراه نویان‌تیم باشید.

سامسونگ غول لوازم الکترونیکی مصرفی در کره‌، از زمان تأسیسش در سال ۱۹۳۸ دگرگونی قابل‌ توجهی پیدا کرد. این شرکت که در ابتدا به ‌عنوان صادرکننده ماهی خشك، سبزیجات و میوه‌های خشك کره‌ای تأسیس شد، طی دهه‌های ۸۰-۷۰ که سازندگان تجهیزات اصلی کامپیوتر، تحت نام تجاری خود محصولات را به فروش می‌رساندند، به یک شرکت تولیدکننده کالاهای مصرفی با قیمت‌های مناسب، تبدیل شد. زمانی که بنیان‌گذار سامسونگ در سال ۱۹۸۷ درگذشت، پسرش Kun-Hee Lee جانشین پدر شد و شرکت را به موفقیت رساند و آن را با هدف تبدیل به یکی از شرکت‌های الکترونیکی طراز اول، بازسازی کرد.

سامسونگ در ابتدا بر روی ظرفیت و تسلط بر بازار نسبت به سودآوری تمركز كرد. در طول بحران مالی آسیا در اواخر دهه ۱۹۹۰ دیگر chaebols های کره‌ای یا تجارت خانه‌های متشکل از چند شرکت، در زیر کوهی از بدهی سقوط كردند، ولی سامسونگ رویکرد متفاوتی در پیش گرفت. او قیمت‌ها را کاهش داد و دیدگاه خود را نسبت به کیفیت محصولات، رضایت کامل مشتری و انعطاف‌پذیری در تولید متمرکز کرد. این راهبرد اساسی به محصولات مصرفی سامسونگ این امکان را داد تا در عرض ۶ ماه از مرحله پروژه‌ای بودن به قفسه مغازه‌ها راه بیابند. سامسونگ در بخش نوآوری سرمایه‌گذاری عظیمی کرد و بسیاری از محصولاتش از محصولات نیمه رسانا گرفته تا صفحه‌های LCD، بخش قابل توجهی از سهام بازار را به دست آوردند و رهبران صنعت در بخش‌های مربوط به خود شدند. سامسونگ همچنین با جدیت بر روی تجارت تراشه‌های حافظه تمركز كرد و با این کار تجارتی مهم و سودآور را ایجاد کرد و به بزرگترین سازنده تراشه در دنیا تبديل شد.

سامسونگ در دهه ۲۰۰۰ به اختصاص هزینه برای بخش تحقیقات و توسعه (R&D) ادامه داد تا جایی که طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ تنها ۴۰ میلیون دلار در این بخش بودجه‌ریزی کرده بود. این شرکت، نوآوری را یکی از مهم‌ترین اولویت‌‌های خود قرار داد و با استخدام نیروهای جدید و آموزش‌های سنگین بر اهمیت آن تاکید کرد. در نتیجه، طیف عظیمی از محصولات الکترونیکی را زیر چتر نام تجاری با نفوذ خود، تولید و عرضه کرد.

سامسونگ همچنین با شرکت SONY كه مدت زيادی رهبر بازار بود همكاری كرد تا پیشرفته‌ترین کارخانه‌ ٢ میلیارد دلاری را در جنوب کره ايجاد كند و تفاهم‌ نامه‌‌ای برجسته و مهم را به منظور اشتراک ۲۴۰۰۰ اختراع اساسی برای قطعات و فرآیند‌های تولیدی امضا کرد.

امروزه سامسونگ فروشنده جهانی محصولاتی با قیمت ممتاز است، محصولات الکترونیکی با نام تجاری سامسونگ مانند گوشی‌های هوشمند، تلویزیون‌های صفحه تخت، دوربین‌های دیجیتال، باطری و محصولات نیمه رسانا. گوشی‌های هوشمند و تلفن‌های همراه گران قیمت سامسونگ، در حال حاضر فرآیند پیشرفت شرکت به حساب می‌آیند که منجر به ایجاد جریانی ثابت از نوآوری می‌شوند. نوآوری‌هایی مانند نخستین تلفن همراه دارای MP3 player، نخستین پخش‌کننده‌های لوح‌های فشرده HD، و نخستین ساعت مچی هوشمند.

موفقيت سامسونگ تنها به خاطر ابداعات موفق محصولاتش نبود، بلكه به خاطر ساخت مجدانه نام تجاری‌اش نیز بوده است. شركت در دهه‌ گذشته میلیاردها دلار صرف بازاريابی کرده است. مثلا از سال ۱۹۹۸ حامی مالی بازی‌های المپیک شد و کمپین‌های تبلیغاتی متعددی در جهان با شعار‌های " تصور کن"، "کاملا هوشمند"، "انسان‌ها احمق هستند" را راه‌اندازی کرد که همگی حاوی پیام‌های نام تجاری شرکت مانند "تکنولوژی"، "طراحی" و "احساسات انسانی" بودند. در سال ٢٠٠۵ سامسونگ برای اولين بار در رتبه بندی شرکت‌های داخلی از شرکت سونی پیش افتاد و تا امروز عملکرد بهتری را نسبت به این شرکت ارائه داده است.

سامسونگ در صنايع متعددی با رقیبان زيادی همچون گوگل و اپل روبرو شد. با این حال این شرکت منحصر به فرد است، چرا که بر خلاف رقیبانش، در ساخت قطعات محصولات الکترونیکی و دستگاه‌های حقیقی فروخته شده به مصرف‌کنندگان، به رهبری جهانی تبدیل شده است. سامسونگ در زنجیره عرضه تلفن‌های هوشمند استفاده از تمامی قطعات چه تراشه‌ها و چه صفحه‌های آن‌ها را کنترل می‌کند، درحالی‌که شرکت اپل مجبور به خرید همه‌ اين قطعات است. در نتيجه سامسونگ قادر است هزینه‌ها را كاهش دهد، محصولات مختلفی برای احتياجات متفاوت بسازد، تغييراتی سريع در طراحی محصولاتش ايجاد کند و محصولات جديدی را با سرعتی غیرمعمول وارد بازار نمايد. این شركت اخیراً به ‌عنوان تولیدکننده‌ شماره يك تلفن‌‌های هوشمند، اپل را پشت سر گذاشته است. 

با ركورد فروش ٣٢٧ میلیارد دلار در سال ٢٠١٣ و بيش از ٢٧٥ هزار كارمند در سراسر جهان، سامسونگ می‌کوشد تا سال ٢٠٢٠  به هدفش یعنی كسب درآمد ٤٠٠ میلیارد دلاری برسد.

منبع: مجله نویان‌تیم

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین‌زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی