پنج شنبه 28 فروردین 1399
سبک رهبری رویایی چیست؟

سبک رهبری رویایی چیست؟

رهبران رویایی چشم‌اندازی زیبا و قانع کننده برای آینده‌ی سازمان دارند و تیم و سازمان را در راستای آن چشم‌انداز و هدف برمی‌انگیزد. آن‌ها اقتدارگرا و دیکتاتور نیستند و به دنبال کنترل کامل بر کارمندان خود نیستند. رهبران رویایی آزادی را برای کارکنان فراهم می‌کنند تا بهترین راه را برای واقعی سازی دیدگاه‌ها بیابند. در این مطلب نویان‌تیم به تعریف سبک رهبری رویایی و بیان صفات، نقاط قوت و ضعف این سبک می‌پردازد.

رهبران رویایی اقدام به ترغیب دیگران برای ایجاد آینده‌ای بهتر و حل مشکلات به روش جدید می‌کنند. سبک رهبری آن‌ها هیجان، حرکت مثبت و ماندگاری را در یک سازمان ایجاد می‌کند. کارکنان از کارکردن برای رهبران رویایی لذت می‌برند زیرا انتظار رهبران از کارکنان خود استفاده از تمام توان خود و فهمیدن معنای واقعی کار خود است.

این رهبران، کارکنان خود را به انجام کاری اجبار نمی‌کنند و با الهام بخشی، تشویق و توانمندسازی،  تیم خود را تحریک به انجام کاری می‌کنند. یک رهبر رویایی کسی است که احساسات ناشناخته‌ای  را ایجاد می‌کند که شامل آینده، آن‌چه مشتریان بالقوه به دنبال آن هستند و روندهای بازار می‌شود. اگر یک تجارت به دنبال حرکت به سطح بعدی و ابتکارات جدید باشد، یک رهبر رویایی کسی است که باید به دنبال آن بود.

نویان‌تیم در ادامه به ۱۴ صفت یک رهبر رویایی می‌پردازد:

 1. به سمت شرایط مطلوب حرکت می‌کنند: رهبران رویایی بر شرایط گذشته نیز تمرکز دارند تا از آن‌ها در پروژه‌ها و طرح‌های جدید استفاده کنند. این رهبران با شکست‌ها و تغییرات ناشی از بلندپروازی‌ها احساس ناراحتی نمی‌کنند.
 2. انعطاف‌پذیر هستند: رهبرانی که در دوره‌های سخت و طاقت ‌فرسا برای راهنمایی شرکت انتخاب می‌شوند، باید سرسخت، انعطاف‌پذیر و با اراده باشند. آن‌ها ممکن است با شرایطی روبرو شوند که مجبور باشند در مقابل عقاید قدیمی، سیاست‌های شرکت و فشارهای خارجی مبارزه کنند.
 3. تفکر استراتژیک دارند: این رهبران برای تفکر و برنامه‌های استراتژیک و آن‌چه را که سازمان می‌خواهد، برنامه‌ریزی می‌کنند و استراتژی‌هایی را برای نحوه رسیدن به آن تدوین می‌کنند.

 1. ریسک پذیران هوشمند هستند: حرکت به سمت یک هدف جدید و پرداختن به آن یک ریسک است و هیچ تضمینی وجود ندارد که استراتژی‌ها به صورت صحیح عمل کنند. رهبران رویایی با این عدم قطعیت مشکلی ندارند و اقدامات بسیاری را برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن طرح، انجام می‌دهند.
 2. دارای مهارت ارتباطی هستند: دارای این توانایی هستند که دیگران را مجاب کنند تا  به سوی چشم‌انداز جدید حرکت کنند. آن‌ها از کاریزمای خود برای این عمل استفاده خواهندکرد.
 3. سازمان‌دهندگان خبره هستند: برخلاف رهبران تحول‌گرا و کاریزماتیک، تاکید رهبران رویایی بر ایجاد تیم در اطراف خودشان است و این تیم‌ها بخشی از فرایند کنارهم قراردادن بخش‌ها، عملیات‌ها و بهبود عملکردها به منظور رسیدن به دیدگاه جدید هستند.
 4. کاملا با تمرکز و اشتیاق هستند: در تلاش برای بهبود عملکرد و ایجاد تغییر، بسیار تمرکز کرده‌اند. تمام تلاش خود را برای ایجاد مسیری در رسیدن به هدف انجام می‌دهند و حرکتشان به سمت هدف خواه دبود. رهبران رویایی از نظم و انضباط خاصی برای کنترل موقعیت و کنترل خود برخوردار هستند. یکی از مهم‌ترین خصوصیاتی که یک رهبر رویایی می‌تواند به نمایش بگذارد، اشتیاقش به بینش است. آن‌ها اشتیاقشان را به کارکنان انتقال می‌دهند تا کارکنان، آن‌ها را الگوی خود قرار دهند و احساس یکسانی داشته باشند.
 5. تداوم در کار دارند: آن‌ها به واژه‌ "خوب بودن کافی است" قناعت نمی‌کنند و خواستار امتحان کردن و یافتن فرصت‌های جدید هستند، آن‌ها می‌دانند چگونه این راه را ادامه دهند و هرگز تسلیم نخواهند شد؛ حتی اگر شرایط بسیار دشوار باشد.
 6. جسور هستند: آن‌ها افرادی سخت و مصمم هستند و از چیزی هراس ندارند و آماده‌ رقابت با سیاست‌ها و موسساتی هستند که مدت زیادی است در بازار حضور دارند. آن‌ها استادان مقاومت در برابر فشارهای داخلی و خارجی هستند و از شکست خوردن ترسی ندارند. این رهبران حس سرسختی و شجاعت را در هم‌تیمی‌های خود پرورش می‌دهند.
 7. خوش‌بین هستند: رهبران رویایی ذاتا افرادی مثبت‌نگر هستند و آینده را روشن و مشکلات را موقتی می‌بینند. کارکنان اطراف این رهبران از خوش‌بینی آن‌ها قدرت می‌گیرند.
 8. جذاب هستند: آن‌ها با شخصیتی خوش‌رو، توجه افراد با ویژگی‌های خاص را به سوی خود جلب می‌کنند و به سمت خود می‌کشانند.
 9. کارها را به صورت مشارکتی انجام می‌دهند: این رهبران می‌دانند که می‌توان به خلاقیت بیشتری همراه با اعضای تیم دست‌یافت؛ هنگامی که از تمام اعضاء درخواست می‌شود تا در این روند شرکت کنند. رهبران رویایی از نقاط قوت تیم خود برای پوشاندن نقاط ضعف استفاده می‌کند و از خلاقیت و ایده‌های نو نیز استقبال می‌کند.
 10. از هوش عاطفی بالایی برخوردار هستند: این رهبران نه تنها در معنای سنتی کلمه باهوش هستند، بلکه از لحاظ عاطفی نیز هوشمند هستند. آن‌ها قدرت احساسات را درک کرده‌اند و قادر به همدلی کردن با اطرافیان خود هستند.
 11. الهام بخش هستند: آن‌ها می‌توانند به صورت گفتارهای نقل شده در کتاب‌های انگیزشی صحبت کنند و می‌دانند که چگونه انگیزه‌ی کارکنان را در راستای رسیدن به اهداف افزایش دهند.

رهبران رویایی سایر کارکنان را راهنمایی می‌کنند تا در کارشان به آن‌ها بپیوندند، بینش و ارزش‌های آن‌ها از موقعیت شخصیشان مهم‌تر است و از دیگران در موقع پیوستن به آن‌ها استقبال می‌کنند و به آن‌ها می‌آموزند که چگونه از طریق به اشتراک گذاشتن تجربیات شخصی و ایجاد روابط مشترک با دیگران، می‌توانند روابط دوستانه داشته‌باشند.

در ادامه نویان تیم نقاط قوت رهبران رویایی را ذکر می‌کند:

 1. تقویت کارکنان: رهبران رویایی به کارکنان اطراف خود الهام بخشی می‌کنند تا روی چشم‌انداز سرمایه‌گذاری کنند. آن‌ها به دنبال ایجاد انگیزه هستند و نگاهشان به همه‌ی کارکنان یکسان است.

 2. تمرکز بالا: در حالی که کاریزما و الهام بخشیدن به دیگران بخشی از سبک رهبری آن‌ها است، هدف اصلی آن‌ها ایجاد تمرکز بالاست. رهبران رویایی دارای تمرکز بالایی هستند و از این ویژگی، برای حرکت‌دادن کارکنان به سمت جلو استفاده می‌کنند.
 3. ارتقای نوآوری و خلاقیت: رهبران رویایی همانند سایر سبک‌های رهبری نه‌تنها اجازه می‌دهند، بلکه تشویق نیز می‌کنند تا کارکنان مهارت‌های خود را توسعه داده و چیزهایی جدید را یادگیرند. این رهبران نسبت به آینده خوش‌بین هستند و ایده‌های جدید را ارتقا می‌بخشند.

 1. القای حس تعلق: رهبران رویایی همانند رهبران کاریزماتیک هستند به این دلیل که می‌دانند چه مقدار تشویق لازم است تا کارمند موفقیت را احساس نماید و متوجه شود مشارکتش برای شرکت مفید و سودمند بوده‌است. رهبران رویایی کارهایشان را در راستای چشم‌انداز و هدف نهایی شرکت انجام می‌دهند.

هر سبک رهبری قطعا دارای نقاط ضعفی نیز هست؛ نویان‌تیم نقاط ضعف سبک رهبری رویای را برای شما ذکر می‌کند که به شرح زیر است:

 1. تمرکز ذهنیشان بر روی یک متغییر است: این احتمال وجود دارد که تمرکز رهبران رویایی بیشتر روی تصویر کلی یک هدف است تا جزئیات آن. رهبران رویایی موفق می‌دانند برای موفقیت نیاز به تمرکز روی جزئیات دارند و یا اینکه باید شخصی مورد اطمینان کنار آن‌ها باشد تا جزئیات را بررسی کند.
 2. تمرکزشان بر روی زمان حال نیست: اگر همه چیز مربوط به آینده باشد، تمرکز کردن در زمان حال سخت خواهدبود. ممکن است موقعیت‌ها و مشکلاتی در زمان حال وجود داشته باشد که نیاز به تصمیمات رهبری داشته‌باشند و اگر رهبر تنها روی آینده متمرکز باشد، احتمال فراموشی شرایط فعلی وجود خواهدداشت و سازمان دچار بحران خواهدشد.
 3. انجام کارها در غیاب آن‌ها: اگر یک رهبر به یک چهره نمادین و نیروی محرکه برای یک چشم‌انداز تبدیل شود و به هر دلیلی نتواند وظایف خود را به بهترین صورت انجام دهد، این احتمال وجود دارد که رهبر با چشم‌اندازها ناپدید شود. رهبران باید افراد دیگری را پرورش دهند که به چشم‌اندازها و اهداف اعتقاد دارند و توانایی حرکت به سوی آن‌ها را دارا هستند، تا هنگامی که اتفاقی مانع حرکت رهبران شد، آن‌ها بتوانند این راه را ادامه دهند.
 4. ممکن است به سایر ایده‌ها اهمیت کم‌تری بدهند: اگر بک رهبر رویایی تمرکزش را روی یک ایده بگذارد، روی ایده‌هایی که ممکن است در آینده به نفع شرکت باشد، ریسک نخواهد کرد و ممکن است در آینده تمایلی به تغییر یا کنار گذاشتن چشم‌انداز نداشته باشند.

منبع: مجله نویان‌تیم

پدیدآورنده: محمدحسین گرام

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی