سه شنبه 10 تیر 1399
پیش بینی تقاضا در شرکت مایکروسافت

پیش بینی تقاضا در شرکت مایکروسافت

درحال حاضر مایکروسافت یک شرکت چند ملیتی شناخته می شود و بیشترین فروش را از محصولات مایکروسافت، ویندوز و مایکروسافت آفیس دارد. می‌توان با جرئت گفت که مایکروسافت از پرچمداران دنیای کامپیوتر است.

Microsoft مخفف کلمه (Microcomputer software)درابتدا توسط بیل گیتس وپل آلن در ۱۹۷۵ تاسیس شد. دفتر مرکزی آن درشهر ردموند در ایالت واشنگتن آمریکا قرار دارد. مایکروسافت در زمینه طراحی، توسعه، ساخت، صدور مجوز و ارائه خدمات نرم افزاری برای وسایل کامپیوتری فعال است. درحال حاضر مایکروسافت یک شرکت چند ملیتی شناخته می شود و بیشترین فروش را از محصولات مایکروسافت، ویندوز و مایکروسافت آفیس دارد. مایکروسافت توانسته زودتر از رقبا خود تقاضای بازار را شناسایی کند و به جایگاهی که امروز دارد برسد، از این رو شرکت مشاوره مدیریت نویان تیم به بررسی این شرکت پرداخته است. در ادامه همراه ما باشید.

درسال ۱۹۸۰ بیل گیتس سیستم عاملی را از یک برنامه نویس محلی خریداری نمود، سپس تغییراتی در این سیستم عامل اعمال کرد تا این سیستم عامل بتواند به خوبی با ریزپردازنده های اینتل کار کند. همین مورد باعث شدتا این سیستم درسال ۱۹۸۵ بتواند ۸۵٪ سهم بازار را از آن خود کند. او نام این سیستم را ام.اس.داس گذاشت.

هنگامی که مایکروسافت نسخه ویندوز ۲ و ۱ را معرفی نمود، با توجه به تجربه کم، وجود رقبا با کیفیت بالاتر وتصور مردم از شرکت به عنوان یک شرکت دنباله رو، محصولات مایکروسافت با شکست مواجه شد. اما بیل گیتس دست از تلاش برنداشت وسرانجام در ۱۹۹۰ به معرفی ویندوز ۳ پرداخت که به کاربران اجازه استفاده از برنامه های تحت داس را می داد وهمزمان راحتی استفاده در شکل ظاهری مک را برای آنان فراهم می نمود. به همین دلایل داس و ویندوز ۲ محصول مکمل به حساب می آمدند وشرکت توانست درآمد حاصل از این سیستم عامل را دو برابر نماید.

ویندوز ان.تی باهدف رقابت با شرکت های یونیکس و نت ور در سال ۱۹۹۳ معرفی گردید. ان.تی بر روی کامپیوتر های بسیارقدرتمند قابل نصب بود. همچنین قابلیت جابه جایی را داشته و می توانست با کامپیوترهای دیگریکپارچه شود ودرنتیجه شبکه بسازد. با درکنار هم بودن تمامی این عوامل، این سیستم عامل رشد شگرفی را در بازار پیداکرد. اما به دلیل نبودن پایداری لازم، مشتریان بزرگ کماکان به استفاده از یونیکس ادامه دادند.

دردهه ۹۰ میلادی، بازار نرم افزار به طورکلی با بازار سیستم عامل متفاوت بود. هنگامی که قیمت سیستم عامل درحال افزایش بود، روند نرم افزار رو به کاهش قرار داشت. اما نرم افزاریک تجارت پرسود بود، افراد بعد از آموزش آن نرم افزار را رها نمی کردند و برای خود شرکت ها،  آموزش آن تا ۵ برابرخود نرم افزار هزینه داشت.دراین زمان شرکت مجموعه نرم افزاری با تخفیف ارائه نمودکه کاربری راحتتری داشت. براساس آمار درسال ۲۰۰۰ آفیس توانست یک سوم کل درآمد شرکت را ازآن خودکند.

اشتباهات مکرر مایکروسافت

در اواخر سال ۱۹۹۰ بیشتر مدیران اجرایی شرکت را ترک کردند. دلیل آنان راکد و بی حرکت ماندن سازمان بود. برای رفع این مشکل پس از مذاکرات صورت گرفته درون سازمانی، مدیران اجرایی وکارمندان به هشت گروه تبدیل شدند که هریک با مشتریان مختلف ارتباط داشتند. در گذشته بیشتر بر فناوری محصول توجه می شد اما بعد از تغییرات به توانمندسازی کارکنان، ارتباط با مشتری وگسترش هدف فراتر از کامپیوترهای شخصی توجه شد. سپس حقوق کارمندان خود را افزایش  داد واین تغییرات باعث اثرات مثبت و دلگرمی کارکنان شد.

درسال ۲۰۰۰ شرکت با یک شکست رو به رو شد. از سوی رای دادگاه مبنی بر منفک شدن شرکت به علت عدم رعایت انحصار و از سوی دیگر رقیبش سیستم عامل لینوکس وهمچنین کاهش سمت بیل گیتس به مدیرعاملی باعث شد تا سهام شرکت به نصف برسد.

در ماه جون سال ۲۰۰۱ اتحادیه از دادگاه خواهان بازگشت مایکروسافت به یک کمپانی شد. کمی بعد، در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۱ به دستور رئیس جمهور جورج بوش مایکروسافت یکتا شد و نشستی با مایکروسافت در دپارتمان قضاییه آمریکا انجام شد.اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ شروع به مخالفت با متحد بودن مایکروسافت کرد. در پایان مایکروسافت بسیار ضرر کرد و فرمان به فاش کردن پروتوکل های اصلیش به رقبا را داد و دستور به تولید ورژنی از ویندوز داد که مدیا پلیر نداشت.

با حضور اینترنت وپررنگ شدن نقش آن در بین مردم استراتژی های شرکت نیز تغییر کرد. گیتس پیش بینی می کرد نرم افزار مایکروسافت.NET بتواند به سرعت مرزهای میان کامپیوترهای شخصی، سرورها، اینترنت ودیگر وسایل ارتباطی را از بین ببرد. گیتس می گفت:"ما تنها شرکت نرم افزاری هستیم که اعلام می کنیم اولین استراتژی ما تجمیع تمام خدمات درکنار یکدیگر است."درهمین راستا درسال ۲۰۰۱ برای رقابت با نینتندو وسونی، مایکروسافت ایکس باکس که قابلیت بازی های ویدئویی داشت را به بازار عرضه کرد. با وجود فروش ۲۲ میلیون دستگاه باز هم دچار ضرر سنگینی به مبلغ ۴ میلیارد دلارشد. در حالیکه سونی ۱۰۰ میلیون دستگاه پلی استیشن در همین سال فروخت.

شرکت در سال ۲۰۱۳ مرتکب اشتباه بزرگ‌تری شد و مایکروسافت به‌قصد برتری بخشیدن به ویندوزفون، شرکت نوکیا را با مبلغ ۲/۷ میلیارد دلار خریداری کرد. اما نقشه‌ها آن‌طور که انتظار می‌رفت انجام نشد و سهم ویندوز در بازار تلفن‌های همراه هرگز از ۳ درصد بالاتر نرفت. درنهایت تابستان ۲۰۱۵ فرارسید و این هزینه نیز به‌عنوان ضرر در صورت‌های مالی غول ردموند نوشته شد.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های موفقیت مداوم مایکروسافت دانش و آگاهی فنی گیتس بوده است. کنترل تصمیم‌های کلیدی و مهم در این زمینه به عهده وی بوده و در بسیاری از مواقع او سمت و سوی فن‌آوری را روشن‌تر از رقبایش تشخیص داده است. همچنین گیتس همیشه اصرار داشته که شرکت به بهترین ذهن‌ها نیاز دارد. از اینکه افراد نادان از نظر فن شناختی به او صدمه نمی‌زنند خرسند است.

در حال حاضر صنعت کامپیوترهای شخصی در حال کاهش است و ویندوز در دنیای تلفن همراه تحت سلطه IOS و اندروید قرار گرفته است. حتی بدتر از آن مایکروسافت شروع به توقف تولید گوشی های هوشمند خود کرد و این کسب و کار ویندوز را با مشکل روبرو کرد. اما از سوی دیگر کسب و کار ابری توانسته این کمپانی را در سطح بالایی نگه دارد.

به هر حال ویندوز هنوز نمرده است و هنوز هم بر روی اکثریت قریب به اتفاق صدها میلیون دسکتاپ و لپ تاپ در سراسر جهان نصب شده است. مایکروسافت برخی طرح های جامع بلندپروازانه برای سیستم عامل خود در نظرگرفته که پتانسیل ایجاد یک تاثیر بزرگ در آینده را دارد.

منبع: مجله نویان‌تیم؛ منتشر شده در کتاب مروری بر مطالعات موردی بازاریابی

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی