سه شنبه 29 بهمن 1398
شرکت AB Electrolux؛ توسعه راهبردها بازاریابی

شرکت AB Electrolux؛ توسعه راهبردها بازاریابی

شرکتAB Electrolux ، که همه آن را به نام Electrolux می شناسند، پیشرو در صنعت لوازم خانگی است که از جمله تولیدات این شرکت می توان به یخچال، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی، جارو برقی، دستگاه تهویه هوا و سایر لوازم برقی در آشپزخانه اشاره کرد. این شرکت بیش از ۵۰ میلیون عدد از محصولات خود را در ۱۵۰ کشور به فروش می رساند.

شروع AB Electrolux

شرکت  Electrolux، در سال ۱۹۱۹ پس از ادغام دو شرکت AB Lux و Svenska Electron AB  در شهر استاکهلم (پایتخت کشور سوئد)  تاسیس شد. در سال ۲۰۱۳ درآمد Electrolux بالغ بر ۱۴.۵ میلیارد دلار بوده است و همچنین ۶۱ هزار نفر را از سراسر دنیا استخدام کرده است.

گروه شرکت Electrolux از شش بخش در حوزه کاری تشکیل می‌شود که چهار بخش آن مربوط بخش‌ها اصلی لوازم برقی، یک بخش مربوط به بخشی فرعی در این حوزه و  بخشی دیگر مربوط به تولید محصولات تخصصی و حرفه‌ای است. بازارها اصلی این شرکت کشورها اروپای غربی، آمریکا شمالی، استرالیا، نیوزلند و ژاپن هستند که ۶۵ درصد از فروش این شرکت را به خود اختصاص داده‌­اند.

دو مشخصه بارز این بازارها نرخ رشد پایین جمعیت و نرخ بالای جایگزینی محصولات نو با محصولات قبلی است. بازارها در حال توسعه در حوزه شرکت Electrolux شامل کشورها آفریقا، خاورمیانه و اروپا غربی، آمریکا لاتین و آسیا شرقی و چین است که سی و پنج درصد از فروش این شرکت در بازار این کشورها صورت می‌گیرد. با افزایش سطح استانداردها زندگی در بازارها در حال توسعه، شرکت Electrolux قصد دارد که فروش خود را از طریق معرفی محصولات جدید در دو سال آینده به پنجاه درصد افزایش دهد.

 

در  سال ۲۰۱۳ شرکت Electrolux در میان پنج شرکت برتر و اصلی در صنعت لوازم برقی خانگی بشمار می‌­رفت که چهار شرکت دیگر شامل شرکت‌ها Whirlpool، Haier،Bosch-Siemens و LG Electronics می‌باشند.

البته شایان به ذکر است که این شرکت‌ها ۵۰ درصد از فروش لوازم خانگی دنیا را در دست دارند. محرکه‌ها اصلی این صنعت با توجه به درآمد سالانه، تغییر سبک زندگی، مخارج مشتریان است که با توجه به فعالیت‌ها خانگی و میزان شهرنشینی، افزایش می‌یابد. رشد اقتصادی بازارها در حال توسعه، موجب ترقی در اقتصاد می‌شود.

اصلی­‌ترین مزیتها رقابتی Electrolux ، حضور جهانی، در نظر گرفتن دیدگاه و خواسته مشتری، طراحی، محصولات با کیفیت و به روز، اصول کاری برجای مانده از بخش اسکاندیناوی، طیف گسترده محصولات، فرهنگ و مردم و پیشگامی مداوم  این شرکت در این صنعت است.

دیدگاه و هدف گروه  شرکت Electrolux این است که از نظر مصرف کنندگان و کارکنان و صاحبان سهام خود به عنوان بهترین شرکت لوازم خانگی شناخته شود. که البته رسیدن به این جایگاه باید براساس چهار رکن تحقق یابد که عبارتند از محصولات نوآورانه و بدیع، برتری در اداره و اجراء، رشد سودآور و کارکنانی که خود را وقف شرکت کرده‌­اند و دلسوزانه کار می‌کنند. هدف و برنامه فروش در این شرکت، تدبیرانه برنامه ریزی شده است تا پاسخ گو بازار مرفه، لوکس و درجه یک باشد.

در کنار نام تجاری Electrolux، این شرکت هفت نام تجاری دیگر نیز در تملک خود دارد که شامل Grandhouse، AEG، Zanussi، Eureka، Frigidaire، Molteni و Westinghouse می‌شود. مثلثی در این شرکت وجود دارد تحت عنوان "مثلث نوآوری" که سبب مشارکت تنگاتنگ بخش‌ها بازاریابی، تحقیق و توسعه، طراحی شده است تا هر چه سریع‌تر پاسخ گوی نیازها و خواسته‌ها مشتری در بازار  باشد. این مثلث، شرکت Electrolux  را قادر ساخته است تا با ساخت کالاهایی با ساختمان یکسان ولی با طراحی متفاوت به اهداف جهانی برسد. این اهداف به برنامه ریزی گروه‌ها و بخش‌ها مختلف شرکت سرعت بخشید تا هر چه سریعتر بتوانند کالا جدیدی را از بازاری به بازار دیگر با توجه به نیاز آن بازار و با قیمت عالی برای مصرف کننده عرضه کند.

این شرکت با حفظ تاکید و توجه خود بر افزایش رشد موثر، محصولاتش را در سطح جهانی تغییر داده است. شرکت Electroluxنزدیک به ۶۵ درصد از کارخانه‌ خود را که بیشتر از اروپا غربی و آمریکا شمالی است، به مناطق کم هزینه‌تر منتقل کرده است.

به دنبال برنامه افزایش رشد سود آور، شرکت Electrolux محصولات خود را دائم جدید و به روزتر می­‌کند تا بتواند در بازارها موجود نفوذ بیشتری پیدا کند. در سال ۲۰۱۳ توانست بسیاری از محصولات جدید و بدیع خود را در بازارها آمریکا شمالی و ژاپن عرضه کند. این شرکت به منظور گسترش بازارهای خود ، بازار بالقوه چین را هدف قرار داده و بدین منظور طیف کاملی از وسایل و لوازم آشپزخانه را در این بازار عرضه می‌کند که این محصولات بیش از ۶۰ محصول جدیدی هستند که تنها برای این بازار ساخته و تولید می‌شوند.

 ویژگی مهم برنامه راهبردی شرکت Electrolux گسترش و رشد از طریق تلفیق و خرید بازارها و به طور همزمان تبیین برنامه و هدف فروش این نام تجاری از این طریق است. در ۴۰ سال گذشته گروه شرکت Electrolux  مجموعه‌ای از بازارها سراسر دنیا را به دست آورده و خریداری کرده است که موجب شد تا جایگاه خود را در جهان از طریق هدف گذاری موثر و از طریق به دست آوردن نام‌ها تجاری مختلف در بازارها منطقه‌ای و داخلی، محکم کند. از جمله نام‌ها تجاری می‌توان به Zannusi در اروپا، AEG در آلمان، White Westinghouse و Kelvinator و Frigidaire در آمریکا شمالی،Refripar در برزیل و گروه Olympic در خاورمیانه و آفریقا شمالی اشاره کرد.

در سپتامبر ۲۰۱۴ شرکت Electrolux قرارداد خود را به منظور خرید شرکت وسایل خانگی General Electric ( که به صورت مخفف GE نوشته می‌شود) اعلام کرد که مبلغ این معامله به ۳/۳ میلیارد دلار می­‌رسد. کارخانه GE یکی از پیشروان در تولید محصولات خانگی و آشپزخانه در آمریکا شمالی است که بیش از ۹۰ درصد فروشش در این ناحیه صورت می‌­گیرد و خود شبکه پخش و پشتیبانی محصولاتش را در این منطقه اداره و اجرا می‌کند.

همچنین شرکت Electrolux 4/48 درصد از سهام شرکت لوازم خانگی مکزیک را (Mexican appliance Companyکه به مخفف Mabe نوشته می‌شود) خریداری کرده و به دست آورد که به صورت مشترک بخشی از محصولات لوازم خانگی GE را با این شرکت تولید می‌کند. براساس گفته‌ها Keith McLaughlin رئیس و مدیر عامل  شرکت Electrolux انتظار ما از این خرید افزایش بیشتر قدرت مالی و کار و تجارت بیشتر در سراسر دنیا بود. همراه با رشد هوشمندانه سهام نام‌ها تجاری مختلف این شرکت، توانایی وقدرت جهانی، نوآوری مبتنی بر دیدگاه و نگرش مصرف کننده، برتری در اداره و اجرا و افزایش قدرت مالی، شرکت Electrolux را در شرف رسیدن به جایگاه برتری در صنعت لوازم خانگی در دنیا رسانده است

منبع: مجله نویان تیم؛ منتشر شده در کتاب مروری بر مطالعات موردی بازاریابی

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی