سه شنبه 5 فروردین 1399
آشنایی با شرکت لورئال (L'Oréal)

آشنایی با شرکت لورئال (L'Oréal)

شرکت لورآل در سال ۱۹۰۷ توسط Eugène Schueller بنیانگذاری شد. این شرکت در ادامه توانست با استراتژی‌ها مناسب و موفقیت، در زمینه‌ بازاریابی فروش خود را افزایش دهد. این شرکت در تاریخچه خود شرکت‌ها زیادی را خریده و توانسته در بازارها زیادی محصولاتش را به فروش برساند. پس از افزایش ارزش شرکت، توانست سهام خود را در بورس فرانسه عرضه کند. این شرکت پس از رشد فراوان توانست به بزرگترین شرکت تولید کننده محصولات آرایشی وبهداشتی در جهان تبدیل شود.

L'Oréal یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها فرانسوی و بزرگ‌ترین تولیدکننده لوازم آرایشی و عطرهای باکیفیت در جهان است. این شرکت تولیدکننده‌ مارک‌ها مشهوری همچون Lancôme، Ambre Solaire و Cacharel نیز هست. فروش کل L'Oréal، ۲/۴ میلیارد دلار است که بیش از دو برابر نزدیک‌ترین رقیب خود Unilever است. این شرکت دارای یک شبکه توزیع جهانی و همچنین بالاترین بودجه‌ تحقیق و توسعه در این صنعت و بزرگ‌ترین آزمایشگاه‌ها آرایشی و بهداشتی در جهان است.

color

سرآغاز شرکت L'Oréal از زمانی شروع می‌شود که زنان در پاریس، شروع به رنگ کردن موها خود به رنگ‌ها قرمز آتشین و مشکی زغالی کردند. در سال ۱۹۰۷، یوجین شوولر (Eugène Schueller)، یک شیمی‌دان جوان، شروع به ترکیب‌کردن رنگ‌ها مصنوعی کرد و پس از ساختن رنگ‌ها محبوب در آن زمان، آن رنگ‌ها را با برند Auréole به سالن‌ها زیبایی فروخت. استراتژی او موفقیت آمیز بود و طی دو سال توانست برند Société Francaise des Teintures Inoffensives pour Cheveux را راه‌اندازی کند و پس از مدتی توانست برند L'Oréal را تاسیس کند.

در سال ۱۹۱۲ این شرکت توانست محصولات خود را در کشورها اتریش، ایتالیا و هلند نیز به فروش برساند. در سال ۱۹۲۰ شرکت L'Oréal دارای سه محقق شیمی‌دان و ده نماینده فروش بود و توانست تا آن سال محصولات خود را در ۱۷ کشور دیگر نیز عرضه کند. شولر در زمان خودش بسیار خوش‌شانس بود زیرا با پایان یافتن جنگ جهانی، مردم شروع به برگزاری جشن کردند که در آن جشن‌ها، مدل موها جدید با رنگ‌ها متنوع رواج پیدا کرد. در اواخر دهه ۱۹۴۰، نزدیک به ۴۰۰۰۰ سالن زیبایی در فرانسه ایجاد شده‌ بود و محصولات L'Oréal توانستند بیشتر سهم بازار رو به رشد آن زمان را به خود اختصاص دهند. در سال ۱۹۲۸ این شرکت اولین قدم خود برای تنوع محصولاتش را با خرید شرکت تولید صابون Monsavon برداشت. L'Oréal در سال ۱۹۳۳ شروع به تبلیغ محصولات خود از رسانه‌‌ها کرد و به هنرمندان مشهور آن زمان سفارش داد تا پوسترهایی را برای تبلیغات طراحی کنند، همچنین مجله‌ زنان خود را با نام  Votre Beauté راه اندازی کرد.

لورئال و تمرکز بر روی تحقیق و توسعه در دهه‌ها ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰

این شرکت در سال ۱۹۶۲ به منظور تمرکز روی فعالیت اصلی شرکت یعنی تولید محصولات مرتبط با مو، شرکت Monsavon را فروخت و در همان زمان شرکت Cadoricin را که محصولات بهداشت مو تولید می‌کرد را خریداری کرد و در سال ۱۹۶۳ توانست سهام شرکتش را در بورس اوراق بهادار فرانسه عرضه کند. در سال ۱۹۶۴ این شرکت اقدام به خرید شرکت تولید عطر Jacques Fath و پس از آن Lancôme کرد و بعد از آن سهم بیشتری از بازار تولید عطر را در اختیار گرفت و دسترسی‌ خود را به بازارها فروش بیشتر کرد. در دهه‌ ۱۹۷۰ شرکت L'Oréal توانست از شرکت‌ها مشابه خود پیشی بگیرد و رشدش در صنعت آرایش دو برابر متوسط رشد در این صنعت شد که این موفقیت منجر به در نظر گرفتن بودجه‌ بیشتری برای تحقیق و توسعه شد و طی آن، کارکنان بخش تحقیقات از ۵۰۰ نفر به ۷۵۰ نفر افزایش یافتند.

fashion

بر اساس یافته‌ها تحقیقات مدیریتی توسط McKinsey & Co نشان می‌دهد طی یک دهه، تغییرات ساختاری و تاکتیکی زیادی داخل شرکت انجام شده ‌است. برای مثال در سال ۱۹۷۰ بخش‌ها جدید مدیریتی و ساختارها جدید در شرکت ایجاد شد. چندین سال بعد این شرکت، با تاکید ویژه بر کشورها نیوزلند، استرالیا، ژاپن و هنگ‌کنگ روند بین‌المللی سازی خود را آغاز کرد. درسال ۱۹۷۶ شرکت L'Oréal یک قرارداد برای کمک‌ها فنی با اتحاد جماهیر شوروی امضا کرد. در طول دهه ۱۹۷۰، L'Oréal به خرید شرکت‌ها مرتبط با مو و لوازم آرایشی ادامه داد و شرکت‌ Biotherm را در سال ۱۹۷۰، شرکت‌ها Gemey،  Ricils، Jeanne Piaubert را در سال ۱۹۷۳ و شرکت Roja را در سال ۱۹۷۵ خریداری کرد. در سال ۱۹۷۷ این شرکت وارد حوزه‌ چاپ مجله نیز شد. در همین حال، در بخش جدید Parfums et Beauté Internationa چندین محصول موفق این شرکت، از جمله عطر Cacharel Anais Anais که به عنوان پرفروش‌ترین عطر جهان نیز شناخته‌ می‌شود، معرفی شدند.

موفقیت‌ها لورئال در دهه‌ ۱۹۸۰

در سال ۱۹۸۷ شرکت L'Oréal نقش‌ها مدیریتی خود در شرکت Synthélabo، که طی سالیان گذشته خریداری کرده ‌بود را افزایش داد. این شرکت پس از ادغام با Metabio-Joullie به سومین شرکت بزرگ دارویی فرانسه تبدیل شد. پس از این اتفاق، بودجه تحقیق و توسعه Synthélabo به میزان قابل توجهی افزایش یافت و در سال ۱۹۸۲ به اولین شرکتی تبدیل شد که دارای آزمایشگاه‌ها مخصوص برای تحقیق و آموزش علوم اعصاب در پروژه سازمان بهداشت جهانی بود. در همین حال شرکت L'Oréal نیز به رشد خود ادامه می‌داد به طوری که کارکنان بخش تحقیق و توسعه شرکت تا سال ۱۹۸۴ به ۱۰۰۰ نفر رسیده‌ بودند. لورئال در سال ۱۹۸۸، Helena Rubenstein را که به دلیل فوت بنیانگذارش دچار مشکلات مالی شدیدی شده ‌بود را خریداری کرد، اگر چه برگرداندن به روند سوددهی در این شرکت آسان نخواهد بود اما احساس می‌شد که بازاریابان ماهر شرکت L'Oréal ، توانایی انجام این کار را دارند.

لورئال مشتاق بود ارتباطات متنوعی با مشتریان داشته باشد، به همین منظور در سال ۱۹۸۴، ۱۰ درصد از شرکت فرانسوی Canal Plus را خریداری کرد. در سال ۱۹۸۸ با در اختیار گرفتن ۷۵ درصد سهام Paravision International، سازمانی که مسئولیت تولید محتوا سمعی و بصری برای مخاطبان بین‌الملی را داشت، توانست سهم خود را در زمینه‌ رسانه‌ها بین‌المللی افزایش دهد. لورئال در سال ۱۹۹۴ برای تحکیم موقعیت استراتژیک خود در بازار، شرکت Cosmair را از Nestlé و Bettencourt خریداری کرد. این شرکت برای تمرکز بیشتر بر روی بازار ایالات متحده آمریکا، در سال ۱۹۹۶، L'Oréal Retail را راه‌اندازی کرد و در ادامه مشاغل آرایش مو و مراقبت از مو را با یکدیگر ادغام کرد و پس از آن برند Garnier را معرفی کرد.

لورئال  و استفاده از استراتژی‌ها مناسب و پیشرفت در دهه ۱۹۹۰ و بعد از آن

لورئال در سال ۱۹۹۸ یک کمپین تبلیغاتی جهانی با شعار چون ارزش آن را دارم (Because I'm worth it)، راه‌اندازی کرد. تحت رهبری اوون جونز (Owen-Jones)، شروع به خرید بعضی شرکت‌ها، با هدف تبدیل L'Oréal به یکی از چهار نام تجاری برتر جهان کردند. همچنین این شرکت تمرکزش را بر روی بازارها نوظهور از جمله آسیا و اروپا ‌شرقی افزایش داد. در چین، Maybelline در چهل شهر فروخته می‌شد و امیدوار بودند این تعداد به هشتاد شهر افزایش یابد.

مدیر بازاریابی شرکت در مقاله‌ روزانه Wear Women اظهار داشت: این شروع در حال ساختن یک گلوله برفی در چین است و هدف ما این است که هر زن چینی به جای یک کتاب قرمز، یک رژ قرمز در دستانش باشد. شرکت L'Oréal به دلیل تمرکزش بر روی مسائل تحقیق و توسعه، در جهان شناخته‌ شده ‌است. به همین دلیل قراردادی پنج ساله با سازمان ملل متحد تحت عنوان "علم برای زنان" به امضا رساند و به عنوان بخشی از قرارداد، شرکت L'Oréal به پژوهشگران زنی که به دنبال تحقیق و توسعه باشند، کمک مالی خواهدکرد.

در سال ۱۹۹۹ فروش شرکت لورئال ۱۲/۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت و ۵۶/۱ درصد از فروش شرکت را کشورها اروپا غربی و ۲۷/۱ درصد آن را آمریکا شمالی شامل می‌شد. لورئال در آن سال، قوی‌ترین رشد سوددهی را در آن دهه تجربه کرد. این شرکت در طول سال ۲۰۰۰ توانست رکورد فروش و سوددهی خود را بشکند و با ۱۶/۸ درصد از سهم بازارها لوازم آرایشی و بهداشتی توانسته ‌بود به رهبر آن بازار تبدیل شود. در ژاپن فروش شرکت ۴۶ درصد افزایش یافته بود و برند Maybelline به پرفروش‌ترین برند لوازم آرایشی ژاپن تبدیل شده ‌بود. در طی سال ۲۰۰۱ این شرکت شروع به فروش بخش‌ها غیر مرتبط با فعالیت اصلی خود کرد. امروزه L'Oréal با مدیریت موفق خود توانسته ۸۵ محصول خود را در سراسر جهان به فروش برساند و پیش‌بینی می‌شود بتواند سلطه خود را در صنعت آرایشی و بهداشتی ادامه دهد.

سال‌ها کلیدی  L'Oréal

سال ۱۹۰۷: یوجین شوولر (Eugène Schueller) شروع به ساخت رنگ موها جدید کرد و آن‌ها را با برند Auréole به فروش رساند.

سال ۱۹۱۲: گسترش فروش شرکت در کشورها اتریش، ایتالیا و هلند.

سال ۱۹۲۰: عرضه محصولات شرکت در کشورها ایالات متحده، برزیل، شیلی، پرو، اکوادور، بولیوی، اتحاد جماهیر شوروی و خاور دور.

سال ۱۹۲۸: شرکت صابون سازی Monsavon خریداری شد.

سال ۱۹۳۳: هنرمندان مشهور استخدام شدند تا پوسترها شرکت را طراحی کنند و مجله Votre Beauté راه‌اندازی شد.

سال ۱۹۳۸: این شرکت شروع به تبلیغ محصولات موی خود از طریق رادیو می‌کند.

سال ۱۹۵۰: افزایش تعداد افراد تیم تحقیق و توسعه به ۱۰۰ نفر.

سال ۱۹۵۵: شروع یک تحقیق و معرفی اولین شامپو مناسب موها رنگ شده.

سال ۱۹۶۳: عرضه سهام شرکت در بورس فرانسه.

سال ۱۹۶۹: پیوستن Lindsay Owen-Jones به لورئال.

سال ۱۹۷۳: L'Oréal، ۵۳/۴ درصد از سهام شرکت Synthélabo را خریداری می‌کند.

سال ۱۹۷۴: دختر بنیانگذار شرکت(Madame Liliane Bettencourt) نیمی از سهام خود را به شرکت Nestlé S.A می‌فروشد.

سال ۱۹۷۷: سهام شرکت‌ها Marie-Claire Album و Interedi-Cosmopolitan را خریداری می‌کند.

سال ۱۹۸۸: سهام شرکت elena Rubenstein را خریداری می‌کند و Owens-Jones به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌شود.

سال ۱۹۹۴: شرکت Cosmair را از Nestlé S.A و Bettencourt خریداری می‌کند.

سال ۱۹۹۵: نام تجاری Maybelline را خریداری می‌کند.

سال ۱۹۹۶: L'Oréal Retail باعث ادغام مشاغل مراقبت از مو و آرایش مو شد.

سال ۱۹۹۸: شرکت نرم‌افزاری Sheen Products را خریداری کرد.

سال ۱۹۹۹: Elf Aquitaine و L'Oréal تصمیم می‌گیرند شرکت‌ها دارویی خود را ادغام کنند.

منبع: مجله نویان تیم

پدیدآورنده: محمدحسین گرام

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی