سه شنبه 26 شهریور 1398
مایکل بلومبرگ؛ مدیری تلاشگر و سخاوتمند- قسمت ۱

مایکل بلومبرگ؛ مدیری تلاشگر و سخاوتمند- قسمت ۱

مایکل بلومبرگ داستان خود را در شهر نیویورک زمانی که از شدت گرما تنها با یک لباس زیر عرق می‌ریخت، زیر طاق‌های برادران سالومون آغاز کرد.

مایکل بلومبرگ در مدت کمی بیش از ۲۰ سال، بسته‌ای به ارزش ۱۰میلیون دلار از این بانک که اکنون دیگر فعالیتی ندارد دریافت نمود، و آن را تبدیل به یک شرکت چند میلیارد دلاری کرد که خدمات وال‌استریت وابسته به آن است. طبق گفته مجله فوربس در سال ۲۰۱۹، او ششمین فرد ثروتمند جهان با برآورد خالص ۶۲.۲ میلیارد دلار است.زندگی او سفری الهام بخش است که همراه با فراز و فرودهای زیادی است؛ او مردی است که هم از موفقیت هم از کارهای بشردوستانه لذت می‌برد. پس از دوازده سال خدمت به عنوان شهردار نیویورک، بلومبرگ به شرکتی که سال‌ها قبل خود تأسیس کرده بود، بازگشت. گرچه انتظار نمی‌رفت وی پس از بازگشت نقش رهبری فعال شرکت را بر عهده بگیرد، اما امروز گزارش‌ها و مشاهدات خبر از آن دارد که وی رهبری Bloomberg LP به طور کامل بر عهده دارد.

بلومبرگ در حومه طبقه متوسط بوستون به دنیا آمد و بزرگ شد.

بلومبرگ در روز ولنتاین سال ۱۹۴۲، در شهر مدفورد، ماساچوست که شهری کوچک در نزدیکی بوستون بود متولد شد. او در خانه ای از طبقه متوسط مدفورد، بزرگ شد. پدرش هفت روز در هفته به عنوان حسابدار در یک لبنیات محلی کار می‌کرد تا خانواده خود با چهار فرزند را تأمین کند.

مدفورد، ماساچوست، زادگاه بلومبرگ

تحصیل در رشته مهندسی برق از دانشگاه جانز هاپکینز(Johns Hopkins ) و سپس دریافت مدرک MBA از دانشگاه هاروارد

بلومبرگ از سال ۱۹۶۰ شروع به تحصیل در رشته مهندسی برق کرد، و در سال ۱۹۶۴ از دانشگاه جان هاپکینز با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شد. پس از فارغ التحصیلی از جانز هاپکینز، در سال ۱۹۶۴ تحصیل در رشته MBA را شروع کرد. در سال ۱۹۶۶ مدرک خود را از دانشکده بازرگانی هاروارد دریافت کرد. او پس از فارغ التحصیل شدن در رشته مدیریت کسب‌وکار در سال ۱۹۶۶، در روزهای اوج جنگ ویتنام او ابتدا به مدرسه افسران داوطلب نیروهای مسلح ایالات متحده مراجعه کرد ، اما به دلیل داشتن کف پاهای صاف رد شد.

بلومبرگ در سال ۱۹۶۶ کار خود را در برادران سالومون آغاز کرد.

بلومبرگ پس قبول نشدن در ارتش که امروزه می‌توان گفت این بالاترین نعمت و شانسی بود که او در زندگی خود کسب کرده، شغل خود را در شرکت برادران سالومون در شهر نیویورک آغاز نمود. او در آنجا ساعات زیادی را صرف شمارش سهام و اوراق قرضه در بانک می‌کرد. حقوق شروع کار بلومبرگ در سالومون ۹۰۰۰ دلار در سال بود. او در خاطراتش می‌گوید: (ما با لباس زیر در فضا زیرطاق بانک که سیستم تهویه مطبوع نداشت کار می‌کردیم به همین علت گاه شش بسته آبجو با خودم می‌بردم تا تحمل بیشتری داشته باشم. هر بعد از ظهر ما میلیاردها دلار اوراق قرضه واقعی، اوراق بهادار و سهام را حساب می‌کردیم که باید هر شب برای وام‌ها به بانک‌ها وثیقه داده می‌شد.)

او کار خود را به خوبی انجام داد و تبدیل به شریک برادران سالومون شد

بلومبرگ پس از شروع کار در طبقه‌های پایین بانک ، راه خود را پیش گرفت و سرانجام به یک معامله گر اوراق بهادار و قرضه تبدیل شد و سرانجام در سال ۱۹۷۲ بلومبرگ توانست خودش را در این شرکت بالا کشیده و تبدیل به یکی از شرکای این شرکت شود. او ۱۲ ساعت در روز و شش روز از هفته را کار می‌کرد. پیشرفت و پشت کار بلومبرگ او را در سال ۱۹۷۶ تبدیل به یک شریک عمومی در برادران سالومون کرد که دارای موقعیتی پر زرق و برق بود و ریاست تجارت و فروش سهام را در اختیار داشت.

در سال ۱۹۷۶ با همسر اول خود، سوزان براون ازدواج کرد

حاصل ازدواج آنها دو فرزند دختر بود ؛ اِما و جورجینا. در نهایت این زوج در سال ۱۹۹۳ از یکدیگر جدا شدند. از سال ۲۰۰۰، بلومبرگ با مدیر سابق بانکداری ایالتی نیویورک، دایانا تیلور زندگی می‌کرد.

بلومبرگ مسئولیت اداره بخش رایانه‌ای و فناوری اطلاعات سالومون را بر عهده گرفت

در سال ۱۹۷۹، مدیر عامل شرکت برادران سالومون، جان گاتفروند و بیلی سالومون از بلومبرگ خواستند تا موقعیت قدرتمند خود در فروش و تجارت را رها کند و سرپرستی حوزه سیستم‌های رایانه ای و فناوری اطلاعات تازه تاسیس را به عهده بگیرد. این اتفاق یک تنزل رتبه مشخص بود برای او بود. اما بلومبرگ سه سال دیگر در سالومون ماند. این می‌توانست برای او یک شکست کاری محسوب شود، ولی این فرصتی شد تا ایده میلیاردی بلومبرگ در ذهنش شکل بگیرد. حتی خود بلومبرگ بابت این تجربه بعدا تشکر کرد.

جمعه ۳۱جولای ۱۹۸۱، همه چیز در برادران سالومون تغییر کرد

شب ۳۱جولای ۱۹۸۱، شرکا به یک جلسه فراخوانده شدند و اعلام شد که شرکت برادران سالومون با شرکت تجارت کالاهای فیبرو (commodity trading firm Phibro) در حال ادغام است. بسیاری از شرکاء از این ادغام بسیار ثروتمند شدند. روز بعد، شنبه اول اوت ۱۹۸۱، بلومبرگ و شرکا با مدیریت یعنی آقایان جان گوتفراند و هنری کافمن دیدار کردند. در این دیدار از بلومبرگ به همراه تعدادی شرکای دیگر خواسته‌ شد كه شركت را ترك كنند. برای ترک شراکت از این شرکت، بلومبرگ ۳۹ ساله ۱۰میلیون دلار به صورت نقدی و اوراق قابل تبدیل دریافت کرد.

منبع: مجله نویان تیم

پدیدآورنده: نوید شریفی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی