چهارشنبه 27 شهریور 1398
مایکل بلومبرگ؛ دوران سیاسی و میلیارد‌ها دلار - قسمت۲

مایکل بلومبرگ؛ دوران سیاسی و میلیارد‌ها دلار - قسمت۲

مایکل بلومبرگ از دهه ۸۰ میلادی به بعد شروع به تحقق رویاهای خود کرد. شاید بتوان دهه ۸۰ میلادی را دوران به ثمر رسیدن تلاش‌های او دانست.

حرکت به سمت میلیاردها دلار

بلومبرگ شنبه اول آگوست ۱۹۸۱ شرکت سالومون را ترک کرد و یک روز پس از ترك سالومون، او با تدوین یک برنامه راهبردی در رابطه با ایده‌ای که داشت تصمیم گرفت آنچه را كه آموخته است به اجرا درآورد و یك شركت فناوری اطلاعات را تأسیس كند. بلومبرگ قصد داشت شفافیت و کارآیی را برای فروشندگان و خریداران ابزارهای مالی به همراه آورد.

وی ۴ میلیون دلار از پول بسته جدایی ۱۰ میلیون دلاری خود از برادران سالومون را با اتکا به دانش مدیریتی خود و توجه به برنامه راهبردی که ابتدا طراحی کرده بود، در استارتاپ خود سرمایه گذاری کرد. کار استارتاپ او توسعه یک سیستم رایانه‌ای بود که می‌تواند اطلاعاتی در مورد بازار اوراق قرضه ارائه دهد. شرکت او در ابتدا به نام راه حل‌های نوآوری بازارنامیده شد و از چهار نفر دیگر تشکیل شده بود، که برای ایجاد و برنامه ریزی یک ترمینال رایانه‌ای همکاری کردند که به معامله گران اجازه می داد تا در مورد بازار اوراق قرضه خزانه‌داری آگاه شوند. بلومبرگ کار خود را در یک اتاق اجاره‌ای ۳ متر در ۳ متر آغاز کرد و مدرک مهندسی برق که از دانشگاه جان‌هاپکینز دریافت کرده بود را بکار گرفت.

در سال ۱۹۸۲، مریل‌لینچ ۲۲ ترمینال خریداری کرد و ۳۰ میلیون دلار در شرکت بلومبرگ سرمایه گذاری کرد، در واقع مریل‌لینچ به لطف مشاوران مدیریت خود در عوض ۳۰٪ از شرکت بلومبرگ ۳۰ میلیون دلار برای آن پرداخت کرد که در ادامه میبینیم چگونه این سرمایه گذاری برای مریل‌لینچ سودمند بود. در حال حاظر دفتر مرکزی بلومبرگ در نیویورک دارای ۲۲ آکواریوم‌ماهی است که نمادی از فروش اولیه ۲۲ پایانه این شرکت است.

در سال ۱۹۸۶، نام این شرکت از سیستم‌های نوآوری بازار به Bloomberg L.P تغییر یافت. شرکت بلومبرگ همچنین به خیابان ۴۹۹ پارک نیویورک نقل مکان کرد. سال ۱۹۸۷، شرکت بلومبرگ ۵ هزارمین ترمینال خود را به فروش رساند و سکوی سیستم‌های معاملاتی خود را راه اندازی کرد.

در سال ۱۹۸۹، بلومبرگ یک سوم از ۳۰ درصد سهام مریل لینچ را که در سال ۱۹۸۲ واگذار کرده بود را دوباره با قیمت ۲۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. با این ارزیابی، شرکت بلومبرگ تنها هشت سال پس از آغاز به ارزشی برابر ۲ میلیارد دلار دست یافت؛ در واقع این موفقیتی بود که بلومبرگ به واسطه برنامه راهبردی و دقت در نوع سرمایه گذاری خود بدست آورد.

راه‌اندازی چندین شکل رسانه در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط بلومبرگ

در اوایل دهه ۱۹۹۰ چندین شکل دیگر از رسانه‌های مختلف توسط بلومبرگ راه‌اندازی شد. این رسانه‌ها نتیجه مشورت با مدیران و تحقیقات زیادی بود که در سال‌های بعد قدرت زیادی به او و شرکتش بخشید. رسانه‌ها شامل: خبرگذاری تجاری بلومبرگ، رادیو بلومبرگ، شبکه تلوزیونی بلومبرگ، بلومبرگ مارکت و مجله بلومبرگ می شود.

ترمینال‌های بلومبرگ به ابزاری لازم برای معامله گران تبدیل شد.

بلومبرگ صد هزارمین ترمینال خود را در سال ۱۹۹۸ نصب کرد. شارژ هر یک از ترمینال‌ها حدود ۱۵۰۰ دلار در ماه هزینه دارد به همین علت می‌توان گفت، شرکت خصوصی بلومبرگ در این سال بسیار سودآور بود. از طرفی ترمینال‌های بلومبرگ به ابزاری لازم برای معامله‌گران تبدیل شد بود که استفاده از آن‌ها غیر قابل انکار بود. شرکت بلومبرگ دارای دفاتر مختلف در سراسر جهان است و به وسیله مشاوران و مدیران خود بر ده‌ها بازار نظارت می کند. بلومبرگ لزوم مشاوران، مدیران، نظارت و تحلیل بازار و برنامه جامع را به دنیا نشان داد و آن را به امری متداول تبدیل کرد. امروز ، Bloomberg L.P. بیش از ۳۱۰۰۰۰ مشترک در اخبار و خدمات مالی خود دارد. بلومبرگ در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰۰ کارمند در چندین دفتر خود در سراسر جهان دارد.

ورود به شهرداری نیویورک و دنیای سیاست

در اواخر سال ۲۰۰۰، مایکل بلومبرگ تصمیم گرفت که برای مقام شهردار نیویورک کاندید شود. او از حزب دموکرات به حزب جمهوری‌خواه تغییر جهت داد، زیرا فکر می کرد شانس بهتری برای ایستادگی در میان نامزدهای جمهوری‌خواه دارد. در نهایت سال ۲۰۰۱ رقابت خود را شروع کرد. کمتر کسی او را به عنوان مدعی جدی در رقابت شهرداری قلمداد میکرد. انتخابات شهرداری در سال ۲۰۰۱ قرار بود انجام شود، اما پس از حملات ۱۱ سپتامبر به تعویق افتاد.

سرانجام وی در سال ۲۰۰۲ برنده انتخابات شد و مقام شهرداری را به دست آورد و در نتیجه حملات ۱۱ سپتامبر به بازسازی این شهر کمک کرد. بلومبرگ برای انتخابات شهرداری ۷۴ میلیون دلار هزینه کرد و این رکورد جدیدی برای هزینه انتخابات شهرداری در شهر نیویورک ثبت کرد. بلومبرگ که در حال حاضر یک میلیاردر است، با افتخار فقط سالی ۱ دلار به عنوان شهردار حقوق دریافت کرد و تنها ۱۲ دلار در طول ۱۲ سال حضور خود در دفتر شهردار دریافت کرد. با این حال، او هنوز هم در این راه ۶۵۰ میلیون دلار به ثروت خود اضافه کرد. همچنین شهردار بلومبرگ با این که می‌توانست در عمارت مخصوص شهردار نیویورک زندگی کند، ولی تصمیم گرفت در خانه ۱۷میلیون دلاری خود زندگی کند. بلومبرگ و نامزد سرمایه گذار او، دایانا تیلور هر دو از سیستم مترو شهر نیویورک استفاده می‌کنند. دایانا می‌گوید: او هر روز از اتوبوس برای رفتن به سر کار استفاده میکند و شهردار بلومبرگ با مترو از خیابان ۵۹ به دفتر خود در تالار شهر می‌رود. بلومبرگ هنگامی که به مقام شهرداری دست پیدا کرد از سمت خود به عنوان مدیرعامل شرکت بلومبرگ کناره‌گیری کرد و لکس‌استنویک را به عنوان مدیرعامل جدید منصوب کرد.

بلومبرگ با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۸۵ میلیون دلار برای انتخابات شهرداری در سال ۲۰۰۵ دوباره شهردار شد. در ادامه راه در سال ۲۰۰۷ بلومبرگ تصمیم به ترک حزب جمهوری خواه گرفت و خود را مستقل سیاسی اعلام کرد.

بلومبرگ در دوران سخت اقتصادی سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ تصمیم گرفت که برای دوره سوم دوباره کاندید شهرداری بشود. او هنگامی که می‌خواست برای دوره سوم به عنوان شهردار کاندید شود، برای تغییر قانونی که مسئولان را فقط به دو دوره وظیفه محدود می کرد، اقدام به ایجاد تغییر کرد و در نهایت پیروز شد. وی در این رقابت ۹۰ میلیون دلار هزینه کرد و بازهم توانست به این مقام دست پیدا کند. دوازده سال حضور بلومبرگ به عنوان شهردار در سال ۲۰۱۳ به پایان رسیده.

گرچه بلومبرگ در حال حاضر از دنیا سیاست خارج شده است و فاصله گرفته است اما هنوز اهالی وال استریت امیدوارند که وی دوباره بازگردد و این بار کاخ سفید را انتخاب کند. او هنوز روی این ایده برنامه ای ندارد ، اما هنوز زمان وجود دارد و می تواند رقیب بسیار سختی باشد.

زندگی خارج از شهرداری

دوازده سال زندگی او به عنوان شهردار ممکن است در سال ۲۰۱۳ به پایان رسیده باشد، اما بلومبرگ آماده بازنشستگی نبود. فقط یک سال پس از ترک مقام شهرداری در سال ۲۰۱۴، بلومبرگ دوباره به سمت مدیرعاملیBloomberg LP بازگشت. در ماه مارس سال ۲۰۱۴، مایکل بلومبرگ توسط مجله معتبر Forbes به عنوان پانزدهمین فرد ثروتمند جهان ثبت شد و ارزش خالص دارایی های آن ۳۳ میلیارد دلار بود.

بلومبرگ اغلب یکی از جت‌های خصوصی خود را به سمت برمودا به پرواز در می‌آورد، جایی که صاحب خانه‌ای بر روی آب است و همراه دخترانش معمولا در آنجا زندگی می‌کند. شهردار سابق تلاش می‌کند تا زندگی خود را در آنجا از روزهای خود در نیویورک جدا کند. او همچنین تعدادی اسباب‌بازی گران قیمت برای مشغول نگه‌داشتن خود دارد. بلومبرگ در سال ۱۹۷۶ مجوز خلبانی گرفت و مرتباً با هلیکوپتر شخصی خود (هلیکوپتر شش صندلی Agusta SPA A109s، به ارزش ۴.۵ میلیون دلار) در اطراف نیویورک پرواز می‌کنددفتر مرکزی بلومبرگ در خیابان لکسینگتون در ساختمانی قرار دارد که ۵۵ طبقه ارتفاع آن است. نیمه بالای ساختمان که مسکونی است افرادی از جمله: بیانسه ، جانی دیمون و جک ولوچ مستاجر آن هستند. در واقع بلومبرگ پرتفوی چشمگیر از املاک و مستغلات را نیز کنترل می‌کند. در یک مقطع در سال ۲۰۱۳، او صاحب ۱۴ ملک عظیم در سراسر جهان بود و خانه‌هایی که همه جا از نیویورک، لندن تا برمودا متعلق به او بود.

فعالیت‌هایخیرخواهانه مایکل بلومبرگ

بلومبرگ یک نیکوکار مشهور است و از طریق سازمان خیریه خود یعنی: ( Bloomberg Philanthropies )، بیش از ۲.۵میلیارد دلار به دلایل انسان دوستانه در بهداشت عمومی، محیط زیست، نوآوری دولت، هنر و آموزش اهدا کرده است. هدایای خیرخواهانه وی، او را در فهرست ۵۰ نیکوکار برتر آمریکا قرار داده است.از جمله کمک‌های او هدیه اخیر وی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار به دانشگاه کرنل برای ساخت یک مدرسه تحصیلات تکمیلی با محوریت فناوری در شهر نیویورک است.

تنها در سال ۲۰۱۱ ، او در مجموع ۳۳۰ میلیون دلار اهدا کرد. در سال ۲۰۱۳، او همچنین ۳۵۰ میلیون دلار به اولین دانشگاه خود، جانز هاپکینز، اهدا کرد، و مبلغ کمک‌های مالی خود به مدرسه را به ۱.۱میلیارد دلار رساند. او همچنین ۴۲ میلیون دلار از طریق خیریه خود برای بهبود شهرداری‌های سراسر کشور اهدا کرد. از طرفی بلومبرگ کاملاً طرفدار کنترل اسلحه است و بالغ بر ۵۰ میلیون دلار تعهد کرده است تا به یک کمپین جدید برای محدودیت‌های شدیدتر اسلحه بپردازد.

منبع: مجله نویان تیم

پدیدآورنده: نوید شریفی

 

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی