شنبه 6 اردیبهشت 1399
مایکل دل کیست؟

مایکل دل کیست؟

مایکل دل، علاقه اولیه‌ای به فناوری و اسباب بازی نشان می‌داد و در سن ۱۵ سالگی یک رایانه اولیه اپل را خریداری کرد تا بتواند آن را جدا کند تا ببیند چگونه کار می‌کند. او در دانشگاه شروع به ساخت رایانه و فروش مستقیم آن‌ها به مردم کرد و بر روی پشتیبانی و قیمت ارزان‌تر متمرکز بود. در دهه ۱۹۸۰ با ایجاد شرکت رایانه‌ای دل، به راه‌اندازی انقلاب رایانه شخصی کمک کرد. Dell Computer بزرگترین سازنده رایانه‌های شخصی در جهان بود. در ادامه نویان‌تیم، به بررسی بیشتر زندگی او می‌پردازد.

اوایل زندگی مایکل دل

مایکل دل متولد ۲۳ فوریه سال ۱۹۶۵ در شهر هیوستون، ایالت تگزاس که با راه‌اندازی شرکت رایانه‌ای دل (که اکنون هم با نام شرکت Dell شناخته می‌شود) در اتاق خوابگاه دانشگاه آغاز به کار کرد. دل به راه اندازی انقلاب رایانه شخصی در دهه ۱۹۸۰ کمک کرد و به سرعت در شرکت کامپیوتری مگاوات (MegaWatts) به شکوفایی رسید. تا سال ۱۹۹۲، درست هشت سال پس از تأسیس شرکت دل، مایکل دل جوان‌ترین مدیرعامل یک شرکت در رتبه بندی فُرچون500 (فرچون ۵۰۰ لیستی از ۵۰۰ تا از بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکایی از نظر درآمدزایی است) بود.

در حالی که مادرش، یک کارگزار بورس و پدرش، ارتودنتیست بود، مایکل را تحت فشار قرار دادند تا در رشته پزشکی تحصیل کند اما مایکل علاقه اولیه خود را به فناوری و تجارت نشان داد. مایکل دل در سن ۱۲ سالگی در یک رستوران چینی شروع به کار شستن ظرف کرد و با درآمد حاصل از این کار شروع به خرید و فروش تمبر و کارت‌های بیس‌بال کرد و درامدی حدود ۲۰۰۰ دلار از این طریق به دست آورد.

چند سال بعد، او مشغول به یافتن مشتریان جدیدی برای اشتراک‌های روزنامه‌های هیوستون پست (the Houston Post) شد، که با مهارت‌های فروش خود (از جمله دادن اشتراک‌‌های آزمایشی رایگان و پیگیری تلفنی از آن‌ها) توانست تنها در مدت یک سال ۱۸۰۰۰ دلار به دست بیاورد. با توجه به دنیای رو به گسترش رایانه‌ها و اسباب بازی‌ها، دل یک رایانه اولیه اپل را در سن ۱۵ سالگی با هدف دقیق جدا کردن آن خریداری کرد تا ببیند چگونه کار می‌کند.

چگونه اولین کامپیوتر دل ساخته شد؟

مایکل دل در زمان دانشگاه‌ که شروعی برای ترقی او بود و دنیای کامپیوترهای شخصی هنوز پتانسل‌ رشد داشت، متوجه شد که هیچ شرکتی سعی نکرده است تا مستقیماً و بدون واسطه، محصولات خود را به مشتریان بفروشد. او با ۱۰۰۰ دلار پس‌انداز خود شروع به مونتاژ کردن قطعات و خرید و فروش آن‌ها کرد و با توجه به پشتیبانی بالا و قیمت ارزان‌تری که داشت، کار خود را با فروش به افرادی که در دانشگاه می‌شناخت، شروع کرد. سپس دانشگاه را رها کرد تا بتواند تمام تمرکز خود را روی این کار بگذارد.

در سال ۱۹۸۴ یعنی در اولین سال کسب‌وکار دل، او ۶ میلیون دلار فروش داشت و سالانه شرکت خود را به سمت رشد عظیمی سوق ‌داد. مایکل دل تا اوایل سال ۱۹۸۵، در بیست سالگی، سی کارمند داشت که برای او کار می‌کردند. در تابستان همان سال، این شرکت با تولید کامپیوتر Turbo، اولین رایانه خود را از صفر تا صد و از ابتدای کار به صورت شخصی ساخت؛ نه اینکه نسخه سفارشی دستگاه شرکت دیگر را ترکیب کند و به نام خود بزند!

دل در سال ۱۹۸۷ نام شرکت را از رایانه‌های شخصی نامحدود (PCs Unlimited) به شرکت کامپیوتری دل تغییر داد. مایکل در آن زمان برنامه‌ای را ارائه داد که توسط هیچ‌ شخص دیگری در این صنعت ارائه نشده بود؛ به جای اینکه مشتریان رایانه‌های خراب را برای تعمیر به فروشگاه بیاورند، شرکت دل برای ارائه خدمات رایانه‌های شخصی خود به وسیله‌ی تماس‌های تلفنی به رفع مشکل آن‌ها می‌پرداخت.

دل در آن زمان در زندگی شخصی‌ خود نیز موفق بود و در سال ۱۹۸۹ با سوزان لیبرمن(Susan Lieberman) ازدواج کرد. در سال ۲۰۰۰، دل یک میلیاردر بود و شرکت وی در ۳۴ کشور دارای شعبه بود و تعداد کارمندانش به بیش از ۳۵۰۰۰ نفر می‌رسید. در سال بعد، Dell Computer از بزرگترین سازنده رایانه‌های شخصی در جهان یعنی Compaq Computer پیشی گرفت. در سال ۱۹۹۹، او کتابی پرفروش در مورد موفقیت خود، به‌صورت مستقیم از دل منتشر کرد: "استراتژی‌هایی که صنعت را متحول کرده است".

فعالیت‌های بشر دوستانه مایکل دل

دل و همسرش در سال ۱۹۹۹، بنیاد مایکل و سوزان دل را تأسیس کردند؛ یک موسسه خیریه خصوصی بزرگ که علت تاسیس آن وجود میلیون‌ها نفر نیازمند، افرادی مانند قربانیان سونامی در جنوب آسیا بودند. همچنین در سال ۲۰۰۶، این بنیاد ۵۰ میلیون دلار به دانشگاه تگزاس اهدا کرد. او می‌گفت: زمانی می‌رسد که فرزندانم دور هم نشسته‌اند و سعی می‌کنند بعد از مرگم تصمیم بگیرند که می‌خواهیم با پول مایکل چه کاری  انجام دهیم؛ این ایده خوبی نیست. ما می‌خواهیم این کار را انجام دهیم در حالی که ما هنوز در اینجا هستیم و زنده‌ایم!

دل در سال ۲۰۰۴ از عنوان مدیرعاملی شرکت کناره‌گیری کرد اما همچنان رئیس هیئت مدیره باقی ماند. او در هیئت بنیاد مجمع جهانی اقتصاد و کمیته اجرایی شورای تجارت بین المللی نیز خدمت کرد. وی همچنین در شورای مشاوران علوم و تکنولوژی رئیس جمهور ایالات متحده حضور دارد و همچنین در هیئت مدیره دانشکده تجارت هند در حیدرآباد فعالیت داشت.

(بنیاد مایکل و سوزان)

جنجال و جدال سرسختانه مایکل برای بازگشت به صدر بازار

در سال‌های اخیر، همه چیز به درستی و راحتی برای مایکل دل و شرکت او پیش نرفته است. فروش بعضی از کامپیوترهایی که ضعیف بودند، منجر شد که شرکت مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار برای تعمیر دستگاه‌های معیوب بپردازد. این هزینه مسئله بزرگی برای شرکت بود و منجر شد که دل جایگاه بالای خود را در صنعت از دست دهد.

پس از این اتفاق و به منظور تلاش برای اصلاح امور، دل در سال ۲۰۰۷ به عنوان مدیر عامل به شرکت بازگشت، اما نتوانست نتیجه مطلوب را ارائه کند. زیرا نتایج تلاش‌های او و مشکلات سابق با یکدیگر ترکیب شده بودند. با وجود تلاش‌های شرکت برای رفع این مسئله، تولید محصولات مشکل‌دار همچنان به مثابه یک طاعون برای این شرکت ادامه‌دار بودند. اما بعدها اسنادی به دست آمد که نشان می‌داد كاركنانی وجود داشتند که از مسائل و مشکلاتی كه میلیون‌ها رایانه را تحت تأثیر قرار داده بود، آگاهی داشتند!

در ژوئیه سال ۲۰۱۰، اتهاماتی مربوط به کلاهبرداری حسابداری توسط کمیسیون امنیت و مبادله(Security and Exchange Commission) تشخیص داد شد که مایکل دل را مجبور به توافق کرد تا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار مجازات پرداخت کند تا بتواند به ادامه فعالیت‌ خود بپردازد.

در اقدامی برای کمک به بازسازی شرکتی که او تأسیس کرده است، دل در فوریه ۲۰۱۳ اعلام کرد که دوباره تجارت خود را به صورت خصوصی به دست خواهد‌ گرفت و تصمیم به خرید سهام سرمایه‌گذاران گرفت. او به وسیله توافق با Silver Lake Partners(یک شرکت سهام خصوصی که در زمینه فناوری تخصص دارد)، و شرکت مایکروسافت، غول نرم‌افزاری رایانه‌ای، برای خرید تمام سهام ممتاز دل پرداخت. این معامله بین ۲۳ میلیارد دلار تا بیش از ۲۴ میلیارد دلار ارزش داشته است و آن را به یکی از بزرگترین خریدهای قرن تبدیل کرده است.

براساس یک گزارش خبری از رویترز، مایکل دل معتقد است "این معامله فصل جدید هیجان انگیزی را برای دل، مشتریان و اعضای تیم باز می‌کند." اما بسیاری از تحلیلگران هنوز هم فکر می‌کنند که این شرکت با چالش‌های جدی روبرو است. شرکت دل در سال‌های اخیر سهم خود را از افت بازار رایانه‌های شخصی و همچنین افزایش رقابت سازندگان تبلت و گوشی‌های هوشمند رصد می‌کند این در حالی است که اقدام محرک و سازنده‌ای را صورت نداده است.

منبع: مجله نویان ‌تیم

پدیدآورنده: پژمان پیران کاشانی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی