سه شنبه 17 دی 1398
بنیان گذار بلک‌ بری کیست؟

بنیان گذار بلک‌ بری کیست؟

مایک از دوران کودکی به مطالعه‌ی علم بسیار علاقمند بود و از همان دوران به ساخت موشک و رادار می‌پرداخت. او در رشته‌ی مهندسی برق شروع به تحصیل کرد اما آن را به پایان نرساند و وارد دنیای تجارت شد او همچنین فعالیت‌هایی را در زمینه‌ی مشاوره‌ی مدیریت داشت که بعدها منجر به تاسیس شرکت بلک‌بری شد.

در این مطلب شرکت مشاوره نویان تیم به بیان فعالیت‌ها و زندگی مایک لازاریدیس تاجر، کارآفرین و سرمایه‌گذار یونانی‌-تبار و موسس شرکت بلک‌بری می‌پردازد.

مایک لازاریدیس Mihal (Mike) Lazaridis متولد ۱۴ مارس ۱۹۶۱ یک تاجر یونانی-کانادایی، سرمایهگذار در فناوری‌های محاسبات کوانتومی و بنیان‌گذار بلک‌بری است که اولین تلفن همراه بلک‌بری را ایجاد کرده. او فرزند نیک و دوروتی لازاریدیس است. او از سال‌های ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۲ در شرکت بلک‌بری در سمت‌های مختلفی از جمله رئیس و مدیر عامل بلک‌بری‌‌، معاون رئیس هیئت مدیره و رئیس کمیته نوآوری از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ مشغول به خدمت بوده است.

مایک لازاریدیس به عنوان مدافع قدرت علوم پایه برای بهبود و دگرگونی جهان، در مارس ۲۰۱۳ با دوست دوران کودکی خود و بنیانگذار بلک بری، داگلاس فرگن (Douglas Frejin) صندوق سرمایه گذاری دره کوانتوم "Quantum "Valley را ایجادکرد تا بتواند سرمایه‌های مالی و فکری برای توسعه و تجاری‌ سازی بیشتر جهت دستیابی به پیشرفت در علم اطلاعات کوانتومی را فراهم کند. لازازیدیس در سال ۱۹۹۹ موسسه‌ی محیط پیرامونی (Perimeter Institute) برای فیزیک نظری را تأسیس کرد، او همچنین به عنوان رئیس هیئت مدیره در این موسسه فعالیت می‌کند.

او همچنین صدر اعظم سابق دانشگاه واترلو (Waterloo) است. لازاریدیس توسط فوربز با تخمین ارزش خالص ۸۰۰ میلیون دلار آمریکا (از ژوئن ۲۰۱۱) به عنوان هفدهمین ثروتمند کانادایی و رتبه ۶۵۱ را در لیست افراد ثروتمند جهان به خود اختصاص داده است.

زندگی شخصی، تحصیلی و شغلی مایک لازاریدیس

ازاریدیس در شهر استانبول ترکیه از والدین یونانی‌ تبار با اصل و نسبی منتسب به جزیره Chios در یونان متولد شد. آن‌ها مدت کوتاهی در آلمان غربی زندگی کردند، سپس زمانی‌که مایک پنج‌ساله بود، به همراه خانواده‌اش در سال ۱۹۶۶ به كانادا نقل مکان كردند و در شهر اونتاریو اقامت گزیدند. پدر او که به عنوان یک فروشنده لباس در ترکیه کار کرده بود، در یک کارخانه محلی خودرو‌سازی کرایسلر شغلی پیدا کرد. مادرش هم به عنوان خیاط کار می‌کرد.

لازاریدیس نیز به عنوان یک کودک عاشق علم همیشه شیفته کار کردن بود. او و دوستانش ساعت‌های بی‌شماری را در زیرزمین‌ خانه‌های خود گذراندند و ساخت موشک، رادیو و بسیاری از موارد دیگر را با یک مبنای علمی انجام دادند. لازاریدیس یک کودک باهوش بود و از مدرسه، به خصوص خواندن و علم بسیار لذت می‌برد. هدیه یک قطار برقی به او باعث رشد علاقه وی به علم شد و هرچه بزرگ‌تر شد، راکت و رادیو ساخت و آزمایش‌های شیمی را انجام داد.

در دوران دبیرستان، لازاریدیس از کلاس‌های آموزشی و دانشگاهی لذت می‌برد. وی با همراهی دوستش داگلاس فرگن، برنده جایزه نمایشگاه علمی ویندزور ((Windsor شد. این دو نفر با همراهی یکدیگر آبگرمکن خورشیدی ایجاد کردند. در طول تابستان، مایک در آزمایشگاه الکترونیک مدرسه خود کار می‌کرد و بعدها از معلم خود جان میکسینسکی به عنوان اولین مربی‌اش یاد کرد.

میکسینسکی بعدها از تجارت لازاریدیس الهام گرفت و یک‌ بار به دانش‌آموزان خود گفت که هر‌کس بتواند فناوری بی‌سیم و رایانه را در کنار هم قرار دهد کارش بسیار مهم خواهد بود. وی در سن ۱۲ سالگی به دلیل خواندن بیشتر كتاب‌های علمی موجود در كتابخانه‌ی ویندزور، جایزه‌ای را در كتابخانه عمومی ویندزور به دست آورد. او همچنین در سال ۱۹۷۹، در دانشگاه واترلو در رشته مهندسی برق ثبت‌نام کرد.

در سال ۱۹۸۴، لازاریدیس به درخواست جنرال موتورز (كه معمولاً با نام GM شناخته می‌شود) مبنی بر توسعه یك سیستم نمایش رایانه‌ای كنترل رایانه‌ شبکه، پاسخ مثبت داد. او قراردادی به مبلغ ۶۰۰۰۰۰ دلار با جنرال موتورز (GM) منعقد کرد. لازاریدیس در آن سال، درست زمانی که تنها دو ماه به پایان تحصیلاتش مانده بود، از دانشگاه خارج شد. قراردادی که با جنرال موتورز منعقد کرده بود، کمک هزینه دولتی اندک و پولی که والدینش به او قرض داده بودند، لازاریدیس را قادر ساخت تا به همراه Mike Barnstijn و Douglas Fregin به شروع فعالیت در RIM (شرکت BlackBerry Limited در اصل با این عنوان شناخته می‌شود) بپردازند.

آن‌ها RIMرا تاسیس کردند که به‌عنوان یک شرکت مشغول به فعالیت مشاوره در زمینه الکترونیک و رایانه تاسیس شد و بعدا در توسعه فناوری انتقال بی‌سیم داده‌ها، از جمله ایمیل و پیام‌های متنی و ایجاد مشتری بی‌سیم تمرکز کرد.

در سال ۱۹۸۷، RIM  قراردادی را امضا کرد که مسیر شرکت آن‌ها را تغییر داد. ارتباطات موبایل آن‌ها را تشویق کرد تا به بررسی شبکه‌های دیجیتال بی‌سیم بپردازند. این قرارداد منجر شد که این شرکت شبکه های محلی بی‌سیم (wireless) را طراحی کند.

در این زمان است که jim balsillie وارد RIM شد. در RIM ، Lazaridis و Balsillie وظایف مشترکی داشتند. لازاریدیس بیشتر بر روی جنبه‌های خلاقانه کار تمرکز داشت؛ از قبیل: تحقیق و توسعه، استراتژی محصول و تولید. بالسیلی بر امور مالی، توسعه تجارت و استراتژی شرکت تمرکز داشت. همانطور که بالسیلی به ارین اندرسن (Erin Anderssen) از گلوب و میل( (Globe and the Mail  گفت: "کار من کسب پول است و کار مایک خرج کردن آن پول است".

در اوایل دهه ۱۹۹۰، لازاریدس در حال کار بر روی ایده خود برای تکمیل فناوری پیجرها((pager و رایانه‌ها برای ایجاد وسیله‌ای برای تبادل نامه الکترونیکی از طریق شبکه بی‌سیم بود. وی تصمیم گرفت از استانداردهای اینترنتی استفاده کند که بعدها به محبوبیت دستگاه وی کمک کرد. وی همچنین محصولات بی‌سیم دیگری مانند پیجرهای تعاملی، مودم‌های بی‌سیم را برای لپ‌تاپ و پایانه‌های بی‌سیم برای کارت‌های اعتباری و خرید کارت‌های بدهی تولید کرد.

یکی از اولین دستاوردهای این شرکت توسعه فناوری بارکد برای فیلم بود. RIM سود حاصل از این فعالیت را در تحقیقات انتقال داده‌های بی‌سیم وارد کرد و این فعالیت در نهایت منجر به معرفی دستگاه تلفن همراه بی‌سیم بلك بری در ۱۹۹۹ شد که نسخه شناخته شده‌تر آن در سال ۲۰۰۲ معرفی شد.

فعالیت‌های بشر دوستانه مایک لازاریدیس

Lazaridis و همسرش اوفلیا نیز به دلیل کارهای بشر دوستانه خود در منطقه واترلو مورد توجه قرار گرفته اند. موفقیت RIM به لازاریدیس و همسرش اجازه داده است تا از جامعه و کشور خود حمایت‌های سخاوتمندانه‌ای داشته باشند. لازاریدیس در سال ۲۰۰۰ مؤسسه‌ای پیرامون فیزیک نظری تأسیس کرد و بیش از ۱۷۰ میلیون دلار به آنجا اهدا کرد.

او و همسرش اوفلیا مؤسسه محاسبات کوانتومی در دانشگاه واترلو را تأسیس کردند و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۲ به آنجا اهدا کردند. در سال ۲۰۱۵، لازاریدس ۲۰ میلیون دلار به دانشگاه ویلفرد لوریه برای ایجاد یک مؤسسه جدید مدیریت متمرکز بر فناوری در مدرسه کسب‌وکار اهدا کرد، که به افتخار وی این مکان به عنوان دانشکده تجارت و اقتصاد لازاریدیس تغییر نام یافت.

افتخارات و جوایز مایک لازاریدیس

طبق تحقیقات نویان تیم لازاریدس از زمان تأسیس RIM، اختراعات زیادی را به ثبت رسانده و ده‌ها جایزه را به دلیل نوآوری‌های خود در فناوری و نرم‌افزارهای بی‌سیم و همچنین برای فعالیت‌های خیرخواهانه‌‌ی خود دریافت کرده است. از جمله جوایز وی، جایزه اسکار در سال ۱۹۹۹ برای نقش RIM در اختراع بارکد خوان دیجیتال برای ویرایش فیلم است. وی در سال ۲۰۰۰ توسط دانشگاه واترلو و در سال ۲۰۰۵ توسط دانشگاه مک‌مستر (McMaster) مفتخر به دریافت دکترای افتخاری شد.

در سال ۲۰۰۲، لازاریدیس به همراه گری موسو(Gary Mousseau)، معتبرترین جایزه نوآوری کانادا، "جایزه ارنست سی مانینگ" را به اتفاق هم دریافت نمودند. همچنین در سال ۲۰۰۲ ، مایک لازاریدیس توسط خوانندگان گلوب و میل ((Globe and the Mail  به عنوان ملت سازنده سال کانادا برگزیده شد. در سال ۲۰۰۵، او در لیست ۱۰۰ نفر از افراد با نفوذ بالا‌ی جهان قرار گرفت و در سال ۲۰۱۴ عضو انجمن سلطنتی لندن شد.

منبع: مجله نویان تیم

پدیدآورنده: فاطمه وحیدی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی