شنبه 19 مرداد 1398
محصور کردن بازار هدف در شرکت توییتر (twitter)

محصور کردن بازار هدف در شرکت توییتر (twitter)

شرکت‌های كمي يافت می‌شوند كه همچون توئيتر در يك بازه‌ی زماني كم، اثر جهاني گسترده‌ای داشته باشند. توئیتر، شبکه‌ اجتماعي آنلاين، زائیده‌ی افكار Jack Dorsey، Evan Williams، Biz Snow و Noah Glass در سال ٢٠٠٥ بود.

 Dorsey معتقد بود اگر با یک بار فرستادن یک متن، آن متن همزمان برای چند نفر دیگر نیز ارسال شود، انقلابی در رسانه های اجتماعی ایجاد می شود."می‌خواهم کار بسیار ساده ای انجام دهم كه شما حتي فكرش راهم نمی‌کنید، شما فقط بنویسید". اسم رمز اين مفهوم "twttr" بود كه سرانجام به "twitter" تغيير شكل داد. Dorsey اولين پيام توییتر خود را در ۲۱ مارس ۲۰۰۶ ارسال كرد. 

در درون توئيتر پیام‌های متني وجود دارند که محدود به ۱۴۰ حرف می باشند. Dorsey یکبار در توییتر خود چنین نوشت: "يك نفر می‌تواند دنيا را با ۱۴۰ حرف تغيير دهد." كاربراني كه ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند توئيت ها را دريافت و ارسال كنند اما افرادی که عضو نشدهاند، فقط می‌توانند آنها را بخوانند.

شركت در پاسخ به نظرات و پيشنهادات كاربرانش، علائم جديدتري را به این برنامه اضافه كرد تا به سازماندهی ارتباطات مداوم در توییتر كمك كند. علائمی همچون استفاده از علامت @ در ابتدای نام‌های كاربري، پیام‌ های مستقيم (دایرکت) و توییت مجدد یک متن. برنامه نویس وب Chris Messina پيشنهاد داد تا سمبل # (هشتگ) را به‌ منظور مرتب‌ سازی دسته‌ بندیهای مکالمه‌ها يا جهت جستجوی يك موضوع رايج، به برنامه اضافه کنند.  به‌طور مثال Grammys# براي كاربر مطالب و مکالمه‌هاي مرتبط با Grammy را ميیابد. 

توئيتر در طي سال اول فعالیت خود به آرامي رشد كرد ولي فعالیت‌ های اصلي شركت در سال ۲۰۰۷ آغاز شد، زمانی که شركت صفحه‌های پلاسماي ۵۱ اينچي را در اطراف زمینهایی گذاشت که جشنواره SXSW (مخفف South by Southwest جشنواره سالانه فیلم، موسیقی و رسانههای تعاملی که در اواسط مارچ در ایالت تگزاس شهر آستین برگزار می‌شود) در آنجا برگزار می‌شد و توییتهای ارسال شده توسط افراد حاضر در جشنواره را منتشر کرد. طي يك شب تعداد پست‌ها و پیام‌ ها در توئيتر از روزي ٢٠،٠٠٠ پیام به‌ روزی ۶٠،٠٠٠  پیام رسيد. 

نقطه عطف دیگر برای توییتر در تاریخ ۱۵ ژوئن ٢٠٠٩ رخ داد، زمانی که پرواز شماره ۱۵۴۹ هواپيمايي ایالات‌ متحده در يك شرايط اورژانسي به صحت و سلامت  در Huston River در شهر نيويورك فرود آمد. يك شاهد عيني که سوار بر کشتی در دریاچه این شهر بود، اين خبر را جهانی کرد. او عکسی از هواپیمای فرود آمده در دریاچه گرفت، جملهای بر روی آن نوشت و آن را در صفحه خود که ۱۷۰ دنبال کننده داشت، قرار داد. این توییت و نوشته #Flight1549 در عرض یک دقیقه جهانی شد و ثابت کرد که نرم افزار توییتر روش دریافت اخبار را برای ما دگرگون ساخته است.

Seth Mnookin دستیار مدیر علوم نوشتاری در موسسه فناوری ماساچوست، بیان کرد که چرا توییتر تا این اندازه تغییرات اساسی در رسانهها ایجاد کرده است: "کاری که رادیو و تلویزیون با ورود خود انجام دادند، این بود که به گروه کوچکی از افراد روشی جدید آموختند تا عموم مردم نیز به آن دسترسی داشته باشند. و این برنامه هم لزوما همان کار را برای این افراد انجام میدهد." توئيتر تاريخ را در زمان واقعی‌اش با تصاویر، افکار و شاهدان عيني  ثبت و ضبط می‌کند.

در سال ٢٠٠٩ چهره‌های ورزشي و محبوب نیز از توئيتر استقبال كردند. شايد مهم ترین فردی که کار با این برنامه را آغاز کرد Ashton Kutcher بود، اولين چهره‌ی محبوبي كه تعداد افراد دنبال کننده صفحه اش به یک‌ میلیون رسيد. اكنون باراك اوباما (رئيس جمهور وقت امريكا)، ليدي گاگا، كتي پري و جاستين بيبر (هر سه خوانند محبوب در سراسر دنیا) در صدر افراد مشهوری هستند که در توییتر بیشترین دنبال کننده  را دارند. تعداد افرادی که صفحه این افراد را دنبال میکنند چیزی حدود ۱۰ میلیون نفر هستند.  

تا سال ٢٠١١ توئيتر در بین ۷ کشور و زبان مختلف گسترده شده بود. این برنامه تاثیر زیادی بر بهار عربی داشت، زمانی که میلیون‌ها نفر خواستار سرنگوني رژیم‌های ستم پیشه خاورمیانه‌ بودند. يكی از معترضین بحرینی به نام "مريم الخاواجا" بيان کرد که توئيتر در بسياري از کشورها يك سرگرمی بشمار می‌رود اما در افريقاي شمالي و خاورميانه می‌تواند تمایزی میان مرگ و زندگي ايجاد ‌کند. توئيتر به فعالان سیاسی و اجتماعی این امکان را می‌داد تا اطلاعاتی دقیق و بدون سانسور را منتشر کنند، با همفکران خود مرتبط باشند و عملیات خیابانی را با سرعتی بی سابقه سازمان دهی کنند.

"حسين امين"پروفسور ارتباطات انبوه در دانشگاه American قاهره بيان داشت: شبکه‌های اجتماعي براي اولين بار به فعالان سیاسی و اجتماعی این فرصت را دادند تا با عبور از ممنوعیت های دولت، اطلاعات را به سرعت منتشر کنند.

طی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲، توئيتر تاثیر زیادی بر کمپین‌های انتخاباتی و ارتباطات با رأی‌ دهندگان داشت. در حقيقت معروف‌ترین توئيت در سال ٢٠١٢ زمانی نوشته شد که باراك اوباما در انتخابات دوره دوم نیز رای آورد: "۴ سال بيشتر " كه اين پست تقریباً یک‌میلیون بار توسط كاربران مختلف مجددا توییت شد.

توئيتر در نوامبر سال ٢٠١٣ عمومي شد و در بزرگ‌ترین و دومین IPO اينترنتي تاریخ ٢.١ میلیار دلار  افزایش سرمایه داشت. (درحالی‌ که سرمایه فیس‌ بوک در سال ٢٠١٢ به ۱۶ میلیارد دلار رسيده بود). تاثیر جهاني این برنامه به گونه ای چشم گیر رشد کرده که به ۳۵ زبان فعاليت می‌کند و ٧٠٪ از كاربرانش خارج از آمریکا زندگی میکنند. در سال ۲۰۱۴ پانصد میلیون كاربر عضو توییتر شدند، ۲۵۰ ميليون نفر از آنها فعال بودند و بیش از ۴۰۰ ميليون توئيت هرروزه از سرتاسر جهان پست می‌شد. 

امروزه مردم به دلايل زيادي از توئيتر استفاده می‌کنند مثلا برای ارتقاء يك برند يا شركت، جمع آوری کمک های نقدی براي خیریه‌ ها، اخبار فوري، دنبال کردن صفحه چهره های مشهور. يا همان‌گونه كه Dorsey گفت؛ برای تغيير دنيا. توئيتر خود را به ‌عنوان يك سکوی جهاني برای توصیف عقاید و خصوصیات افراد و انجام گفتگو بیان میکند.

Mark Burnet تهیه کننده برنامه هایی چون:, The Apprentice Survivor  The Voice , می‌گوید: "در واقع توئيتر زمان واقعي و حواشی روزمره آمريكاي جوان است". هدف نهايي توئيتر دسترسي به همه‌ی افراد جهان هست.

منبع: مجله نویان تیم؛ منتشر شده در کتاب مروری بر مطالعات موردی بازاریابی

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی