شنبه 19 مرداد 1398
معرفی پیشنهاد های جدید بازار در salesforce

معرفی پیشنهاد های جدید بازار در salesforce

Salesforce.com توسط مدیر سابق شرکت Oracle، Marc Benioff در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد. Benioff معتقد بود نرم افزار باید به دور از مراحل نصب دشوار، مشکلات نگهداری و ارتقاء مداوم باشد. او چنین ایده‌ای داشت:" نرم‌افزاری باید ساخت تا به راحتی قابل خرید، به آسانی قابل استفاده و ارادی تر باشد." با چنین دیدگاهی، Benioff راه اندازی شرکتی را رهبری کرد و آن را Salesforce.com نامید. این شرکت نرم افزار را به عنوان یک خدمت یا رایانش ابری ارائه میکرد.

SaaS با تکنولوژی نرم­افزارهای قدیمی متفاوت است چرا که شرکت ها برای هر بار استفاده از این محصول، ماهانه مبلغی را میپردازند که بسیار شبیه قبض آب و برق است. Salesforce.com از اینترنت و یا فضای ابری برای برنامه‌های کاربردی مدیریت ارتباط با مشتریان خود (CRM) و همچنین ارائه مستقیم این برنامهها به آنها استفاده می­‌کند، به‌طوری که هرکسی می­‌تواند با ورود به یک وب‌سایت به این نرم­افزار دسترسی پیدا کند. آن‌ها مجبور به سرمایه­‌گذاری بر روی سرورها و یا مجوز نرم­افزار، نصب نرم­افزار و یا ذخیره اطلاعات خود نیستند. با این مفهوم نوآورانه، Salesforce.com صنعت نرم افزار را دگرگون کرد و یک صنعت کاملاً جدید چند میلیارد دلاری را به وجود آورد.

Salesforce.com از ابتدای فعالیتش تمایل داشت که محصولاتش تمام چیزهایی که نرم افزارهای قدیمی نبودند، باشند. اولین محصولش یک رابط فروش بسیار کاربر پسند داشت که مخاطبان، حسابها و فرصت‌­ها را سازماندهی می‌کرد. شرکت از بازخورد مشتری استقبال کرد و در نتیجه، این بازخورد توانست ویژگی‌­های جدیدی درخور نیازهای مشتریان ایجاد کند. امروزه،Sales Cloud محصول کلیدی Salesforce.com است. این محصول به شرکت­ها این امکان را می‌دهد تا دنبال پیشرفت باشند، پیش‌ بینی‌ها را تغییر دهند، با همکاران مشارکت کنند و به اطلاعات به هنگام مشتریان دسترسی داشته باشند، بهره‌­وری را بهبود دهند و به فروش نزدیک­تر باشند.

بعد از آن، Salesforce.com محصول خود را با نام Service Cloud، که راه‌ حلی برای مدیریت ارتباط با مشتریان بود و به شرکتها کمک میکرد تا روش ارتباط با مشتریان خود را تغییر دهند، روانه بازار کرد. طبق این محصول هر شرکتی باید دارای مرکز تلفن برای شنیدن دیدگاه های مشتریان باشد و توانایی این را داشته باشد که بررسی هر موردی را به یک فرد بسپارد. کاربران این محصول می­توانند از طریق هر کانال رسانه‌­ای با مشتری ارتباط برقرار کنند، انتقادات یا شکایتها را ثبت کنند و به شبکه­‌های اجتماعی متصل شوند که درنهایت منجر به ارائه خدمات بهتر به مشتریان می­‌شود.

Salesforce.com از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ توانست محصولاتش را به ۱۹ شرکت ارائه دهد. در سال ۲۰۱۱، Radian6 را که به شرکت اجازه عرضه Marketing Cloud را می­داد، خرید. این محصول به مشتریان اجازه می­دهد به مکالماتی که در شبکه‌­های اجتماعی مانند Twitter و Facebook شکل می­گیرد گوش دهند و یا در آنها شرکت کنند. به‌علاوه، Marketing Cloud شرکت‌ها را قادر میسازد تا برند و محصولات خود را در اینترنت نظارت کنند و فروش خود را تجزیه ‌و تحلیل نمایند.

شرکت Salesforce.com با تولید محصولForce.com از  SaaS به PaaS تبدیل شد. PaaS ابزاری را در خدمت مشتریان قرار می‌داد تا به جای اینکه برنامههای کاربردی از قبل ساخته شده را ذخیره داشته باشند، برنامههای کاربردی موردنیاز خود را بسازند. برای مثال، یک دانشگاه ممکن است یک برنامه برای دانشجویان خود ایجاد کند که شامل نقشه دانشگاه، مسیرهای اتوبوس و وقایع دانشگاه است، یا یک فروشگاه لباس می­تواند با این برنامه تخفیفات فروش و محصولات پیشنهادی را برای هر مشتری و بر اساس الگوهای خرید قبلی شخصی‌سازی کند. تا سال ۲۰۱۴، بیش از ۴ میلیون مشتری برنامه­‌های خود را با استفاده از برنامه Force.com ساخته‌اند.

 Salesforce.com با در دست داشتن ۱۴ درصد از سهام بازار، رهبر بازار نیز محسوب می­‌شود. این شرکت ۷ درصد از درآمد خود را خرج تحقیق و توسعه و مقدار ۵۳ درصد را نیز صرف هزینههای بازاریابی می­‌کند تا مشتریان جدید و پیشرفتهای بیشتری را ایجاد کند. رایانش ابری در حال رقابتی شدن است و به سرعت در حال گسترش میباشد و توسط شرکتهای بزرگی مانند Oracle، IBM و Workday به‌عنوان شرکت‌­های تخصصی که بر صنایع خاصی تمرکز دارند، مانند صنعت بیمارستانی و پزشکی، مورد استفاده قرار گرفته است.

طی سال­ها،  Salesforce.com جوایز بسیاری را به خاطر محصولات و خدماتش از آن خود کرده است. شرکت Forbes این شرکت را در رده نوآورانه ­ترین شرکت های جهان از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ قرار داده است. این شرکت با فروشی حدود ۳ میلیارد دلار، در ۱۶ کشور جهان گسترش یافته است، بیش از ۱۰۰۰۰۰ مشتری و بیش از ۲/۱ میلیون نفر عضو دارد.

منبع: مجله نویان تیم؛ منتشر شده در کتاب مروری بر مطالعات موردی بازاریابی

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی