شنبه 9 فروردین 1399
هوارد شولتز؛ خالق استارباکس

هوارد شولتز؛ خالق استارباکس

استارباکس امروزه یکی از بزرگ‌ترین برندهای قهوه در جهان است و علاقمندان زیادی دارد که این شهرت را مدیون هوارد شولتز است. این برند فعالیت خود را از فروشگاه کوچکی در سیاتل شروع کرد و در نهایت ایده‌های هوارد باعث گسترش این شرکت شد. هوارد در دوران کودکی زندگی سختی را تجربه کرد و پس از ثروتمند شدن تصمیم گرفت به مردم کمک کند. او در استارباکس با چالش‌های زیادی روبرو شد...

هوارد شولتز مدیرعامل Starbucks یکی از برندهای محبوب قهوه در جهان و یک میلیاردر خود ساخته است. او توانست انقلابی را در صنعت قهوه ایجاد کند و به لطف اوست که آمریکایی‌ها امروزه می‌دانند لاته چیست و حاضرند ۴ دلار برای هر فنجان قهوه بپردازند.

زندگی شخصی هوارد شولتز

شولتز که در یکی از خانواده‌های فقیر بروکلین متولد شده بود، توانست بر سختی‌ها غلبه کند و یک کافی‌شاپ در سیاتل (Seattle) را به یکی از بزرگ‌ترین برندهای قهوه در جهان تبدیل کند. هوارد شولتز (Howard D. Schultz ) در ۱۹ ژوئیه ۱۹۵۳ در بروکلین نیویورک به دنیا آمد. دوران کودکی را با فقر سپری کرد. پدرش مشاغل مختلفی از کارگری تا رانندگی کامیون را تجربه کرد و در سال ۱۹۶۱ مچ پای او در محل کار شکست و چون بیمه‌ای نداشتند و مادرش نیز در آن زمان هفت ماهه باردار بود و نمی‌توانست کار کند، خانواده آن‌ها بدون درآمد ماند و آن‌ها هرگز نتوانستند خانه‌ای خریداری کنند. شولتز در خاطرات خود می‌گوید: خانواده ما هیچ درآمد، بیمه یا جبران خسارتی نداشت.

او نمی‌دانست که در آینده صاحب تجارتی بزرگ خواهد شد، اما در خاطرات خود می‌نویسد: "من در قلب خود می‌دانستم که اگر در موقعیتی باشم که بتوانم در زندگی مردم تغییر ایجاد کنم، هرگز آن‌ها را رها نخواهم کرد".

او در دوران دبیرستان فوتبال بازی می‌کرد و بورسیه ورزشی دانشگاه میشیگان شمالی (NorthernMichigan) را به دست آورد. شولتز با شروع کالج تصمیم گرفت فوتبال را کنار بگذارد. او در خانواده اولین کسی بود که از کالج فارغ التحصیل شد. او اعتقاد دارد که این مدرک را به عنوان یک جایزه را برای خانواده‌اش کسب کرده‌ است. او برای تامین هزینه‌های تحصیل از وام‌های دانشجویی استفاده ‌می‌کرد. او مشاغل مختلفی را امتحان کرد و حتی گاهی برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل، خون خود را می‌فروخت.

زندگی شغلی و شروع تجارت هوارد شولتز

هوارد پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۷۵، یک سال در خانه اسکی میشیگان کار کرد. او پس از تجربه‌های شغلی متعدد، در نهایت در Hammarplast که یک شرکت سوئدی تولید کننده دستگاه قهوه ساز بود، مشغول به کار شد و در آن‌جا برای اولین بار با Starbucks آشنا شد.

Starbucks یک کافی‌شاپ بود که چند فروشگاه کوچک در سیاتل داشت و سالانه قهوه سازهای زیادی را از شرکت Hammarplast سفارش می‌داد. بنیانگذاران این فروشگاه Gerald Baldwin  و Gordon Bowker بودند. آلفرد پیت ، کارآفرین صنعت قهوه‌های تفت داده شده، الهام بخش بزرگی برای بنیان‌گذاران Starbucks بود. Peet یک مهاجر هلندی بود که در دهه ۱۹۵۰ واردات کافی‌های عربی را به ایالات متحده آغاز کرده بود. در سال 1966 وی یک فروشگاه کوچک به نام قهوه و چای Peet، در برکلی کالیفرنیا (Berkeley,California) افتتاح کرد که در زمینه واردات قهوه و چای درجه یک تخصص داشت.

موفقیت Peet بنیان‌گذاران Starbucks را ترغیب کرد که پایه و اساس مدل تجاری خود را در فروش دانه‌های قهوه و تجهیزات باکیفیت قرار دهند و Peet به تامین کننده اصلی دانه‌های قهوه سبز Starbucks تبدیل شد. بالدوین و بوکر از همان تکنیک‌هایی که Alfred Peet برای برشته کردن دانه‌های قهوه خود استفاده می‌کرد، برای ایجاد طعمی خاص در قهوه‌های خود استفاده می‌کردند.

 هوارد برای دیدار با صاحبان این کافی‌شاپ به سیاتل رفت. حدود یک ‌سال بعد او توانست مالکان این شرکت را قانع کند که او را به عنوان مدیر بازاریابی و خرده فروشی استخدام کنند. هوارد می‌گوید: Starbucks در آن زمان تنها سه فروشگاه داشت و معمولا قهوه را به خریداران خانگی می‌فروخت. وقتی Starbucks هوارد را به نمایشگاهی در میلان فرستاد، سرنوشت Starbucks و شولتز برای همیشه تغییر کرد. وقتی او در میلان پرسه می‌زد، کافی‌ شاپ‌هایی را دید که علاوه بر فروش اسپرسو، مشتریان خود را دقیقا می‌شناختند و فضایی را برای ارتباطات اجتماعی فراهم کرده‌ بودند. شولتز فهمید که افراد می‌توانند با قهوه‌های خود ارتباطی فراتر از یک نوشیدنی داشته باشند.

در سال ۱۹۸۵ پس از اینکه ایده‌های او توسط مالکان Starbucks رد شد، هوارد Starbucks را ترک کرد و کافی شاپ زنجیره‌ای خود را با نام Il Giornale افتتاح کرد. او برای گسترش حرفه خود نیاز به بیش از ۱/۶ میلیون دلار سرمایه داشت. او می‌گوید در سال‌هایی که من برای به دست آوردن سرمایه تلاش می‌کردم با ۲۴۲ نفر صحبت کردم و ۲۱۷ نفر از آن‌ها به من نه گفتند. سعی کنید تصور کنید که چقدر دردناک است که بارها بشنوید ایده شما ارزش سرمایه‌گذاری ندارد. او دو سال از Starbucks دور بود و در این مدت کاملا بر راه اندازی فروشگاه خود تمرکز داشت. او سعی داشت فرهنگی که در ایتالیا دیده بود را در فروشگاه خود پرورش دهد.

Il Giornale در آگوست ۱۹۸۷، Starbucks را با قیمت ۳/۸ میلیون دلار خریداری کرد. Starbucks به سرعت در آمریکا گسترش یافت. در سال ۱۹۹۲ این شرکت به بازار بورس سهام آمریکا (NASDAQ) راه یافت و در نهایت موفقیت‌های Starbucks شولتز را ثروتمند کرد.

در سال ۲۰۰۱ هاوارد با خرید Seattle SuperSonics که یک تیم بسکتبال حرفه‌ای مستقر در سیاتل بود، به قیمت ۲۰۰ میلیون دلار، تعلق خاطر خود به سیاتل را نشان داد. در سال ۲۰۰۶ او این تیم را به گروهی از سرمایه داران فروخت و آن‌ها این تیم را به Oklahoma City منتقل کردند. این نکته به محبوبیت او در سیاتل آسیب رساند. او بعدا داشتن این تیم را یک کابوس نامید.

در سال ۲۰۰۸ شولتز به طور موقت ۷۱۰۰ فروشگاه را در ایالت متحده به دلیل آموزش مجدد افراد درباره نحوه آماده سازی مناسب اسپرسو تعطیل کرد. در دو سال آینده، او همچنان هدایت Starbucks را بر عهده داشت و سود آن را تا سال ۲۰۱۰، از ۳۱۵ میلیون دلار به ۹۴۵ میلیون دلار رساند.

فعالیت‌های اجتماعی هوارد شولتز

شولتز در مدت زمانی اعلام كرد كه استارباكس قصد دارد تا سال ۲۰۱۸، ۱۰۰۰۰ جانباز نظامی را به همراه همسرانشان استخدام كند. این شركت همچنین اعلام كرد كه حاضر است شهریه دانشگاه كارمندان را بپردازد.

در طول فعالیت شولتز در Starbucks، او به کارمندان خود توجه زیادی داشت. سعی می‌کرد عدالت اجتماعی را در شرکت خود تحقق بخشد. او کارمندان را جزو اولویت‌های زندگی خود قرار می‌داد و آن‌ها را شرکای خود می‌نامید. به دلیل تجربه تلخ آسیب دیدگی پدرش، شولتز به کلیه کارمندان خود (حتی کارمندان پاره وقت) بیمه درمانی کاملی را ارائه می‌داد.

در ۲۸ سال گذشته شولتز کافه‌های Starbucks را به بیش از ۲۱۰۰۰۰ فروشگاه در ۶۵ کشور جهان گسترش داده است. شولتز داستان موفقیت خارق العاده Starbucks را در كتاب‌هایی بیان كرده است تا افراد بتوانند از نکات موجود در آن بهره مند شوند: pour your heart into it که در سال ۱۹۹۹ منتشر شد و Onward که پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز بود و در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

با رشد Starbucks اکنون فروش سالانه این شرکت بیش از ۱۶ میلیارد دلار است. ارزش خالص دارایی‌های شولتز مبلغ 3 میلیارد دلار تخمین زده شده است. او در کتاب Pour Your Heart Out بیان می‌کند که موفقیت او در واقع ادای احترامی به پدرش است. در دسامبر ۲۰۱۶ هوارد اعلام کرد که قصد دارد از سمت خود به عنوان مدیرعامل کناره گیری کند و می‌خواهد بیشتر بر مسئولیت‌های اجتماعی Starbucks توجه کند.

جوایز و افتخارات شولتز

او جوایز زیادی از جمله جایزه Horatio Alger را دریافت کرده که این جایزه به افرادی اعطا می‌شود که برای رسیدن به موفقیت بر مشکلات زیاد خود غلبه کرده‌اند. جایزه Theodore M. Hesburgh برای اخلاق تجاری او از دانشکده بازرگانی Mendoza در دانشگاه Notre Dame، جایزه Botwinick نیز برای اخلاق تجاری از دانشکده بازرگانی Columbia و اولین جایزه جهانی John Wooden از دانشکده جهانی UCLA Anderson به هوارد اعطا شده است.

منبع: مجله ‌نویان‌تیم

پدیدآورنده: فاطمه ‌وحیدی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی