چهارشنبه 16 بهمن 1398
والاس مک‌کین : از سیب زمینی‌های کوچک تا موفقیت‌های بزرگ

والاس مک‌کین : از سیب زمینی‌های کوچک تا موفقیت‌های بزرگ

از سیب زمینی‌های کوچک تا موفقیت‌های بزرگ. والاس مک‌کین فردی است که با سیب زمینی سرخ کرده در دنیا مشهور شد و موفقیت‌های بسیاری را بدست آورد. به طوری که امروزه یکی از هر سه سیب زمینی سرخ کرده فروش رفته در جهان متعلق به شرکتی است که والاس بنیان‌گذار آن بوده است. او متولد سال ۱۹۳۰ تاجر و سرمایه گذار کانادایی است و در دوران نوجوانی و جوانی در شرکت‌های گوناگونی کار کرده، پس از کسب مهارت‌های لازم به همراه برادرش، مک‌کین فودز را بنیان نهادند اما در نهایت اختلافاتی که بین دو برادر رخ داد، باعث شد والاس این شرکت و حتی سرزمین خود را ترک کند و تجارتی جدید را از سر بگیرد.

آقای (G. Wallace F. McCain) (آوریل ۱۹۳۰- ۱۳ مه ۲۰۱۱) یک کارآفرین، تاجر کانادایی و بنیانگذار McCain Foods Limited است. ارزش خالص دارایی‌ها او مبلغ ۳/۵۵ میلیارد دلار آمریکا (از نوامبر ۲۰۱۵) برآورد شده است و توسط مجله فوربز (Forbes) به عنوان سیزدهمین ثروتمند کانادایی شناخته شده و رتبه‌ ۵۱۲ را در لیست افراد ثروتمند جهان به خود اختصاص داده است.

همان قدر که والاس در کار تجارت موفق بود، به خاطر ایجاد تغییر در زندگی بسیاری از کانادایی‌ها از طریق‌ کمک‌ها مالی و حمایت‌های بسیاری که از آن‌ها می‌کرد در میان مردم نیز محبوبیت داشت. او و همسرش ساعت‌های بی‌شماری را برای فعالیت‌های انسان دوستانه در زندگی خود صرف کرده‌اند.

زندگی شخصی والاس مک‌کین

والاس در فلورانسویل در نیوبرانزویک (Florenceville, New Brunswick ) به دنیا آمد. او پنج خواهر و برادر بزرگ‌تر از خود داشت. او خردمند، جاه‌طلب و دقیق در جزییات بود، صفاتی که به عنوان یک تاجر و کارآفرین کمک‌های بسیاری به او کرد. پدرش اندرو دیویس مک‌کین (۱۸۷۸-۱۹۵۳) شاغل در زمینه‌‌ صادرات بذر سیب زمینی بود و مادر او لورا بلانش (پرلی) مک‌کین (۱۸۹۱-۱۹۸۲) نام داشت. والانس لیسانس هنر را درسال ۱۹۵۱ از دانشگاه Mount Allison دریافت کرد.

او کمی بعد‌تر با مارگارت مک‌کین (دختر مهندس معدن و سناتور لیبرال، که از طرف دوستان به عنوان مارگی شناخته می‌شود) که اولین معاون فرماندار زن ایالت نیوبرانزویک بود، ازدواج کرد. والاس با این ازدواج یک مشاور متخصص به دست آورد. آن‌ها کاملا عاشق یکدیگر بودند و به دنبال راه‌هایی می‌گشتند که از زندگی لذت ببرند و قدرتمند شوند. مارگارت در ابتدای زندگی به پرورش فرزندان اهتمام داشت اما مدتی بعد وارد فعالیت‌های اجتماعی و عمومی شد. والاس و مارگارت چهار فرزند به نام‌های اسکات، مایکل، مارتا و ایلانور داشتند.

والاس یک میلیاردر سرسخت و دارای ارزش‌های اجتماعی بسیار بود. در سال ۱۹۹۵، او به عنوان یکی از برجسته‌ترین کارآفرینان کانادا شناخته شد. وی در سال ۲۰۰۷ مبلغ ۸۷۳۰۰۰ دلار به دانشکده alma در دانشگاه Mount Allison اختصاص داد و همچنین در ۲۱ فوریه ۲۰۱۱ مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ دلار به دانشگاه New Brunswick، پردیس سنت جان (پردیس Saint John که یکی از دو پردیس مهم دانشگاه نیوبرانزویک است) برای مؤسسه والاس مک‌کین، اهدا کرد. والاس همچنین مدارک افتخاری را از دانشگاه‌های Mount Allison، King's College، New Brunswick، Toronto و St. Francis   Xavier دریافت کرده است.

دوستش فرانک مک کنا (Frank McKenna)، معاون رئیس تورنتو-دومینیون بانک (Toronto- Dominion Bank یک شرکت خدمات مالی و بانکداری کانادایی و چند ملیتی است.) و نخست وزیر سابق نیوبرانزویک، درباره او می‌گوید: هرگز دیگر فردی شبیه به او را نخواهید دید. او در خود ترکیبی نادر از انرژی، اشتیاق، خردمندی در کسب و کار و سخاوت داشت.

اصول کسب و کار والاس مک‌کین

او می‌گوید: "شجاع باشید و به دنبال خواسته‌تان بروید.

 قدمت مک‌کین  فودز به اواسط دهه ۵۰ میلادی باز می‌گردد، زمانی که دو برادر به نام‌های هریسون و والاس مک‌کین اولین گیاه سرخ شده خود را تولید کردند. آن‌ها با ۵۰۰۰۰ دلار شروع به کار کردند که این مبلغ متعلق به دو برادر بزرگ‌تر آن‌ها، باب و اندرو بود.

والاس و هریسون به عنوان دو برادر شغل‌های دیگری را امتحان کرده و تجربه‌ کافی را کسب کرده بودند و پس از مدتی به فکر راه اندازی شرکت خودشان افتادند. دو برادر ایده‌های گوناگونی را برای شروع فعالیت خود مورد بررسی قرار دادند. سپس رابرت، یکی از برادران بزرگ‌تر‌ آن‌ها، پیشنهاد کرد که تولید مواد غذایی منجمد را که یک غذای راحت در حال توسعه و بدون تولیدکننده عمده کانادایی بود، در نظر بگیرند. والاس مک‌کین در سال ۱۹۵۶ با همکاری برادرش هریسون مک‌کین، McCain Foods Limited را تأسیس کردند و آن را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مواد غذایی منجمد در سراسر جهان توسعه دادند. اولین کارخانه مواد غذایی سرخ شده مک‌کین فود در فلورانسویل ساخته شد و در سال ۱۹۵۷ شروع به کار کرد. آن‌ها در ابتدا روی تولید سیب زمینی سرخ شده تمرکز کردند. این کارخانه در سال اول، ۳۰ نفر را استخدام کرد و در هر ساعت ۱۵۰۰ لیتر محصول  تولید می‌کرد.

زندگی موفق و پرتحرک والاس با چند برادر بزرگ‌تر از خود، که مشهورترین آن‌ها هریسون بود و چندین دهه به عنوان مدیرعامل شرکت کار کرده بود، فواید بسیاری داشت. این دو برادر به یک فرد قدرتمند و جدایی ناپذیر تبدیل شده بودند که مک‌کین فود را به یک قهرمان کمیاب در حوزه‌ محصولات یخ‌زده در کانادا تبدیل کردند و یک سوم از بازارهای جهانی سیب زمینی سرخ کرده را تحت فرمان خود گرفتند.

این شرکت امروزه خصوصی است و در مواد غذایی متنوعی فعالیت دارد از کیک و پیتزا منجمد گرفته تا سرویس‌های مواد غذایی و کامیون‌های حمل و نقل. فرزندان چهار مؤسس اولیه (باب، اندرو، والاس و هریسون مک‌کین) هیئت مدیره‌ آن هستند. مک‌کین فودز اکنون ۴۶ کارخانه در سرتاسر جهان دارد، ۱۸۰۰۰ نفر را استخدام کرده و مبلغ ۷ میلیارد دلار درآمد سالانه این شرکت می‌باشد. به ‌طوریکه امروزه یکی از هر سه سیب زمینی سرخ کرده‌ای که در سراسر جهان فروخته می شود، سیب زمینی مک‌کین است.

این شرکت دستاوردهای زیادی داشت اما این دستاوردها به طرز غم‌انگیزی تحت الشعاع اختلاف والاس با هریسون در مورد مناسب بودن پسر والاس، مایکل برای جانشینی آن‌ها قرار گرفت و خانواده‌ آن‌ها را قطبی کرد.

 بر خلاف والاس که مایکل را فردی متخصص و تحصیلکرده می‌دانست، هریسون موافق این جانشینی نبود زیرا او مایکل را بیش از حد جاه طلب و خودپرست می‌دانست. در اوایل دهه ۱۹۹۰، این نزاع به یک درگیری قانونی منجر شد که نهایتا در دادگاهی در شهر فردریکون (Fredericton)  پایان یافت و والاس از کار اجرایی برکنار شد و مجبور شد از این شرکت و حتی از نیوبرانزویک خارج شود.

این دو برادر سال‌های طولانی باهم ملاقات نداشتند و زندگی را به تلخی گذراندند، تا اینکه در نزدیکی مرگ هریسون در سال ۲۰۰۴، والاس اقدام به دیدار با برادر بیمار خود کرد.

والاس بعد از مشاجره‌ای که با برادر خود داشت تقریبا بلافاصله از نیوبروانزویک خارج شد، به تورنتو رفت و یک آپارتمان دو خوابه در آن‌جا اجاره کرد. در تورنتو والاس به همراه پسرانش مواد غذایی Maple Leaf Foods را که یک غول بسته‌بندی گوشتی قدیمی بود و علایق نانوایی و تجاری داشت، تاسیس کردند و به دنیای تجارت بازگشتند. والاس برنامه‌ خود را ادامه داد و غذاهای برگ افرا را با قیمتی معادل ۱/۲ میلیارد دلار خریداری کرد که بخشی از هزینه خرید آن توسط برنامه بازنشستگی معلمان انتاریوOntario)  ) جمع‌آوری شده بود.

هنگامی که هریسون با خبر شد که برادر و برادرزاده‌اش قصد دارند یک امپراتوری غذایی برای خودشان بسازند، مایکل را اخراج کرد. در همین هنگام والاس و پسرانش پس از به عهده گرفتن مدیریت Maple Leaf Foods  آن را برای سلامت بهتر محصولات مدیریت کردند. والاس فناوری‌های جدید و استراتژی‌های منابع انسانی را به Maple Leaf آورد اما با بی‌رحمی اقتصاد جهانی روبرو شد.

 Maple Leaf با حضور مایکل به عنوان مدیرعامل، در سال ۲۰۰۸ با چالش‌های خاص خود از جمله بی‌حوصلگی سهامداران، افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت گندم، ذرت و روغن روبرو شد. همه این‌ها اتفاق افتاده بود و بعد از آن شرکت با بحران لیستریا (عفونتی ناشی از  باکتری لیستریا منوسیتوژنز است که بیماری مشترکی بین حیوان و انسان می‌باشد و رایج‌ترین راه انتقال آن از طریق مواد غذایی مثل شیر و گوشت آلوده است) روبرو شد، در این هنگام شیوع لیستریا تهدیدی برای آبروی شرکت بود و شرکت را تا مرز شکست پیش برد.

لیستریا ۲۳ کشته بر جای گذاشت، پس از این واقعه مایکل در رابطه با همین موضوع از مردم صمیمانه عذرخواهی کرد و مسئولیت این فاجعه را بر عهده گرفت. او بلافاصله به یک مطالعه موردی در مدارس پیرامون موضوع مدیریت بحران تبدیل شد. در واقع مایکل مک‌کین با سیاست ارتباطات صریح و آشکار، با چالش لیستریا روبرو شد و به الگویی برای مدیریت بحران مبدل شد.

این شرکت در سال ۲۰۰۲ شرکت Grace Baking را که در San Francisco مستقر بود خریداری کرد. این شرکت همچنین در سال ۲۰۰۳، کمپانی بسته‌بندی گوشت Schneider Foods را نیز تحت مالکیت خود درآورد. Maple Leaf Foods پس از مدتی به یکی از بزرگ‌ترین تجارت‌های موجود در کانادا تبدیل شد و امروزه فقط گوشت‌های تازه و بسته‌بندی شده و همچنین محصولات پروتئینی گیاهی را تولید و به فروش می رساند.

والاس با خرید Maple Leaf به عنوان یک خیرخواه سخاوتمند ظاهر شد که علل فعالیتش از ارائه‌ الگویی به کارآفرینان ساحل شرقی تا پرورش دادن رقاصان باله در تورنتو متفاوت است.

والاس در نهایت در ۱۳ مه ۲۰۱۱ هنگامی که ۸۱ ساله بود و در تورنتو، انتاریو سکونت داشت، پس از یک نبرد ۱۴ ماهه با بیماری در اثر سرطان لوزالمعده درگذشت.

منبع: مجله نویان تیم

پدید آورنده: فاطمه وحیدی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی