چهارشنبه 19 تیر 1398
والت دیزنی پیشگام در تحلیل بازارهای مصرف کننده

والت دیزنی پیشگام در تحلیل بازارهای مصرف کننده

والت دیزنی یک تولید کننده فیلم و برنامه‌های تلویزیونی در آمریکا است. این شرکت مشهور به پیشگام کارتون‌ها و فیلم‌های متحرک است. او به همراه برادرش روی، یکی از مشهورترین شرکت‌های تولید فیلمسازی در جهان را تاسیس کردند. دیزنی یک انیماتور خلاق بود که خالق شخصیت میکی ماوس و بنیان‌گذار استودیو انیمیشنی والت دیزنی، پارک دیزنی لند و موسسه والت دیزنی بود و در طول زندگی خود ۲۲ جایزه اسکار دریافت کرد.

دوران کودکی والت دیزنی

والت دیزنی در ۵ دسامبر ۱۹۰۱ در بخش هرموز شیکاگو متولد شد. او بیشتر دوران کودکی خود را در مارسلین میسوری زندگی می‌کرد جایی که او شروع به نقاشی و فروش نقاشی‌هایش و همسایگان و دوستان خود کرد. در سال ۱۹۱۱ خانواده اش به کانزاس سیتی نقل مکان کردند. عمویش مهندس قطار بود و به همین خاطر والت دیزنی در کنار عمویش در راه آهن به فروش اسنک و روزنامه به مسافران می‌پرداخت .همچنین در دبیرستان مکینلی در شیکاگو حضور داشت و در کلاس‌های نقاشی و عکاسی شرکت می‌کرد و کارتونیست مدرسه بود و همچنین به گذراندن دوره‌های شبانه هنر در شیکاگو می‌پرداخت. هنگامی که دیزنی ۱۶ ساله بود به خارج از مدرسه برای پیوستن به ارتش رفته بود اما چون نوجوان بود رد شد و در عوض به صلیب سرخ ملحق شد و برای یک سال به فرانسه فرستاده شد تا راننده آمبولانس باشد و در سال ۱۹۱۹ به ایالات متحده بازگشت.

استودیو انیمیشن والت دیزنی

دیزنی و برادرش روی در سال ۱۹ با کارتونیست یو ایورکس، به هالیوود رفتند و هرسه شروع به کار استودیو برادران دیزنی کردند. این شرکت به زودی با پیشنهاد روی، نام خود را به استودیوی والت دیزنی تغییر داد. اولین قرارداد والت دیزنی با مارگارت وینکلر، توزیع کننده کارتون‌های آلیس در نیویورک بود. آنها همچنین یک شخصیت به نام اسوالد، خرگوش خوش شانس را اختراع کردند. در اواخر دهه ۱۹۲۰، استودیوها از توزیع کنندگانشان جدا شدند و کارتون‌هایی را که شامل میکی ماوس و دوستانش بودند ایجاد کردند.

در دسامبر ۱۹۳۹ یک پردیس جدید برای استودیو انیمیشن والت دیزنی در Burbank افتتاح شد. یکی از محبوب ترین کارتون‌های استودیو دیزنی، گل‌ها و درختان (۱۹۳۲)، اولین انیمیشن رنگی و اولین برنده اسکار بود. در سال ۱۹۳۳، سه خوک کوچک و عنوان آهنگ آن "چه کسی از گرگ بزرگ می‌ترسد؟" بود.

میکی موس والت دیزنی و شخصیت های دیگر

اولین فیلم موفق دیزنی که میکی ماوس نقش اول آن بود، یک انیمیشن متحرک با صدای بلند و موسیقی بود که Steamboat Willie نامیده می‌شد، در ۱۸ نوامبر ۱۹۲۸ در تئاتر کالنی در نیویورک افتتاح شد. صدا فقط به فیلم تبدیل شد، شخصیتی که او توسعه داده بود و توسط انیماتور اصلی او، یو یورکس ساخته شد.

فیلم های والت دیزنی

دیزنی بیش از ۱۰۰ فیلم را تولید کرد. اولین فیلم متحرک کامل او سفید برفی و هفت کوتوله بود که در ۲۱ دسامبر ۱۹۳۷ در لس آنجلس عرضه شد. به رغم افسردگی بزرگ، ۱/۴۹۹ میلیون دلار غیر قابل تصور بود و هشت جایزه اسکار را به دست آورد. این باعث شد استودیوهای والت دیزنی برای تکمیل یک رشته فیلم های انیمیشن متحرک در طول پنج سال آینده شروع به فعالیت کند.آخرین موفقیت بزرگ دیزنی که خوداو آن را تولید کرد، تصویر متحرک مری پاپینز بود که در سال ۱۹۶۴ منتشر شد و انیمیشن و پخش زنده را مخلوط کرد.

چندین فیلم معروف دیزنی عبارتند از:

پینوکیو (۱۹۴۰)

فانتزیا (۱۹۴۰)

دومبو (۱۹۴۱)

بمبی (۱۹۴۲)

سیندرلا (۱۹۵۰)

جزیره گنج (۱۹۵۰)

آلیس در سرزمین عجایب (۱۹۵۱)

پیتر پان (۱۹۵۳)

بانوی و ولگرد (۱۹۵۵)

زیبایی خفته(۱۹۵۹)

سگ خال خالی(۱۹۶۱)

پارک والت دیزنی

دیزنی لند: پارک تمدن دیزنی لند با براورد هزینه ۱۷ میلیون دلار در ۱۷ ژوئیه ۱۹۵۵ در آناهیم کالیفرنیا افتتاح شد. بازیگر، (و رئیس جمهور آینده ایالات متحده) رونالد ریگان رئیس این فعالیت‌ها بود. پس از یک روز افتتاحیه جنجالی که شامل چندین حادثه بود (از جمله توزیع هزاران دعوت تقلبی)، این پارک به عنوان مکانی بود که کودکان و خانواده هایشان می‌توانستند از تفریح و دیدار با شخصیت های دیزنی لذت ببرند.

در یک زمان بسیار کوتاه، پارک سرمایه گذاری خود را ده برابر افزایش داده و گردشگران را از سراسر جهان جذب می‌کرد.فاز اصلی در طول سال‌ها در حال افزایش و کاهش بوده است. دیزنی لند در طول زمان خود را گسترش داده و در سراسر جهان با والت دیزنی در نزدیکی اورلاندو، فلوریدا و پارک‌ها در توکیو، پاریس، هنگ کنگ و شانگهای در سراسر جهان انشعاب یافته است.

پایان زندگی والت

دیزنی با سرطان ریه که در سال ۱۹۶۶ تشخیص داده شد و درتاریخ  ۱۵ دسامبر ۱۹۶۶ در سن ۶۵ سالگی درگذشت و خاکستر او در گورستان جنگلی لس آنجلس کالیفرنیا سوزانده شد.

جوایز والت دیزنی

منبع: مجله نویان‌تیم

پدیدآورنده: پژمان پیران کاشانی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی