دوشنبه 22 مهر 1398
پیتر جوناس بنیان‌گذار و کارآفرین در عرصه‌ها و صنایع مختلف

پیتر جوناس بنیان‌گذار و کارآفرین در عرصه‌ها و صنایع مختلف

او در سال ۱۹۶۶ متولد و در برکشایر بزرگ شد. وقتی هفت ساله بود اغلب به دفتر پدرش در ویندزور می‌رفت، زیرا دوست داشت در صندلی بزرگ او نشسته و وانمود کند که مسئولیت یک شرکت بزرگ را برعهده دارد و کارآفرین بزرگیست؛ حتی اگر یک دفتر کوچک و فقط او باشد. والدین او بهترین‌ها را برای او می‌خواستند و آن را به مدارس خصوصی می‌فرستادند. ما در ادامه داستان زندگی آن را از زبان خودش را برای شما به فارسی برگردان کرده‌ایم.

من در سن ۸ سالگی آن مدرسه را ترک کرده و مابقی سال‌های تحصیلم را در مدارس دولتی گذراندم. والدین من بیش از ۵۰ سال تمام کار کردند تا بتوانند در حد توان، معاش خانواده را تأمین کنند. اما من همیشه آرزو داشتم بیشتر بخواهم. می‌دانستم بهترین کاری را که می‌توانم انجام دهم، کارآفرین شدن هست؛ با دانستن اینکه روزی می‌خواهم یک میلیونر باشم .

یادم هست ساعت‌ها در صندلی چرمی در دفتر پدرم نشسته بودم و آرزو داشتم که تجارت چند میلیون پوندی را اداره کنم. این یک خواب بزرگ برای یک دانش‌آموز مدرسه بود، اما در نهایت، برای من به حقیقت پیوست. من در تنیس خیلی خوب بودم، به همین دلیل با معلم انگلیسی خودم، جان وودوارد، که همچنین یک مدرسه تنیس تابستانی داشت، صحبت کردم. من فکر کردم در آنجا کل تابستان و هر نیم ترم درخشان خواهم بود. با گذشت چند سال از انجام این کار، من مشاهده کردم که چگونه جان آکادمی خود را اداره کرد و مکانیزم تجارت را پشت سر آن آموخت.

سرانجام به جایی رسیدم که فکر کردم می‌توانم خودم آن را انجام دهم، بنابراین این کاری است که من کردم. بعد از گذراندن امتحانات مربیگری انجمن تنیس چمن، مدرسه مربیگری تنیس خودم را راه‌اندازی کردم. این کار به من اجازه داد تا دو موضوعی را که بیشتر از آن‌ها دوست داشتم ترکیب کنم: ورزش و اقتصاد. این شروع سفر کارآفرینی من بود که ناشی از اشتیاقم به این ورزش بود و خوشبختانه جان وودوارد که چند سال پیش برای یک نمایش ویژه با او آشنا شده بوم، را در کنار خود داشتم.

جوناس کارآفرین، جوانی بی‌تجربه

در طول بیست سالگی، من یک کار رایانه‌ای انجام دادم که به من اجازه می‌داد یک خانه، یک پورشه و پول زیادی برای خرج کردن داشته باشم. با این حال، اشتباهات شخصی و یادگیری باعث شد که وقتی چند مشتری عمده از کار خود خارج شدند، من تجارتم را از دست بدهم.

بعدا، من یک تجارت پشتیبان رایانه و سپس یک رستوران راه‌اندازی کردم. در نهایت اگر یک اشتباه پر هزینه هم بوده باشد، سرگرم کننده بود. در سن ۲۸ سالگی، تصمیم گرفتم به یک شرکت بزرگ بپیوندم زیرا پول نداشتم، بدون ماشین یا خانه بودم. در مدت ۱۲ ماه، من به کار خود در انگلیس پایان دادم.

شروع کار پیتر جوناس با تاسیس گروه بین‌المللی تلفن همراه

من گروه بین‌المللی تلفن را در سال ۱۹۹۸ تأسیس کردم و تلفن همراه را برای طیف وسیعی از مشتریان ارائه کردم. هسته اصلی تجارت، الگوی توزیعی بود که خودم ایجاد کرده بودم؛ این الگو را Single Distribution نامگذاری کردم. این روزها این مشاغل تحت نام تجاری Data Select فعالیت می‌کند. این شرکت عامل اصلی رشد ماست و ۱۴ میلیون پوند فروش در سال اول معاملات و ۴۴ میلیون پوند تا پایان سال دوم به خود اختصاص داده است.

سایر شرکت‌های مرتبط نیز در این گروه رشد کرده‌اند، از جمله Generation Telecom که ظرف دو سال از زمان راه‌اندازی به یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان به قیمت میلیون‌ها پوند فروخته شد. روزنامه‌های تایمز و ارنست من را به عنوان کارآفرین نوظهور سال ۲۰۰۲ به رسمیت شناختند. گروه ارتباطات من به عنوان سیزدهمین شغل در حال رشد در جدول‌هایThe Sunday Time و  Virgin Atlantic UK در سال ۲۰۰۳ شناخته شد.

نقش پیتر جوناس در بازار جهان و آینده‌نگری او

امروز من به طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها و بازارهای متنوعی علاقه دارم که در مجموع بیش از ۲۵۰ میلیون پوند فروش و بیش از ۱۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کنند. من شخصا در بیش از ۴۰ تجارت مشغول هستم از جمله: چاپ و نشر، رسانه‌های جدید، تلویزیون، سرگرمی، محصولات غذایی، محیط زیست و همچنین در طراحی محصولات متنوع و رو به رشد سرمایه‌گذاری کرده‌ام که کارآفرینان نوظهور و محصولات و خدمات نوآورانه آن‌ها را در انگلستان و سطح بین‌الملل پرورش می‌دهد. من فراتر از منافع تجاری مستقیم خود، نقش متمرکز بر پرورش استعداد کارآفرینی انگلیس را ایجاد کرده‌ام؛ به خصوص برای کمک به جوانان و شرکت‌های جوان در انگلستان.

در سال ۲۰۰۹، به دنبال یک فعالیت موفق به نام پیشرو((Pathfinder، آکادمی شرکت پیتر جونز، درهای خود را برای دانشجویان ۱۶ تا ۱۹ ساله در آمرشام، باکیس و منچستر در شمال غربی انگلستان باز کرد. من برنامه‌های بزرگی برای آن دارم تا بتواند در سراسر کشور اجرا شود و هزاران دوره را به دانشجویان سراسر انگلیس ارائه دهد.

بنیاد پیتر جونز و موسسه خیریه پیتر جونز که من تأسیس کردم، برایم بسیار مهم است. مأموریتم این است که با آگاهی از نیاز به آموزش کارآفرینی بیشتر در مدارس از سنین جوانی، بزرگسالی و بعد آن ادامه دهم. هدف ما آموزش، تشویق و پشتیبانی است و قطعاً زمان آن است که به جوانان خود آموزش دهیم که چگونه در کسب‌وکار برتری پیدا کنند و به موقع کمک کنند تا انگلیس به سمت بهبود اقتصادی و موفقیت پیش برود.

منبع: مجله نویان تیم، برگرفته از سایت پیتر جوناس

پدیدآورنده: سید محمد حسام

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی