سه شنبه 20 اسفند 1398
چرا سبک‌های رهبری مهم هستند؟

چرا سبک‌های رهبری مهم هستند؟

به یاد داشته باشید که هر سبک رهبری برای زمان‌ها مشخصی و در صنعت‌ها مختلفی کاردبرد دارند. شما ممکن است در یک سبک رهبری تخصص داشته باشید ولی تیم شما در یک زمان نیاز به سبک‌ها گوناگون رهبری داشته باشد، برای درک بیشتر این مفاهیم می‌توانید از مشاوره‌هایی که در زمینه سبک‌ها رهبری و سبک‌ها مدیریت داده می‌شود استفاده کنید.

همانطور که مهارت­‌ها رهبری را گسترش می‌دهید، از سبک‌ها مختلف رهبری به منظور دستیابی به اهداف کارفرما خود و برآورده کردن نیازها کارمندان خود استفاده خواهید کرد تا به عنوان مدیر نیز موثر باشید. شما ممکن است از چندین سبک رهبری در هر زمان معین استفاده کنید.

با صرف وقت برای آشنایی با هر یک از این رهبری‌ها، ممکن است حوزه‌ها خاصی را برای بهبود یا گسترش سبک رهبری خود بشناسید. شما می‌توانید راه‌های مناسب دیگری را برای کمک به اهداف فعلی خود شناسایی کنید و نحوه کار با مدیران دارا سبک‌ها متفاوت با خود را بیاموزید.

انواع سبک‌های رهبری

۱-رهبری هدایتگر

یک رهبر هدایتگر کسی است که می‌تواند به سرعت نقاط قوت، ضعف و انگیزه‌ها تیم خود را تشخیص دهد تا آن‌ها را در پیشرفت یاری دهد. این نوع رهبری با تعیین پروژه‌ها چالش برانگیز، به اعضای تیم در رشد کردن و تعیین اهداف هوشمندانه و دریافت بازخوردهای منظم یاری می‌رساند.

سبک رهبری هدایتگر یکی از مفیدترین سبک‌های رهبری برای کارمندان و مدیر‌ان است. متاسفانه، این سبک یکی از سبک‌ها با کارایی کم است؛ عمدتا به این دلیل که زمان بیشتری نسبت به سایر سبک‌ها می‌برد.

برای مثال: یک مدیر فروش، حسابداران خود را برای یک جلسه فرا می‌خواند تا در مورد اطلاعات مربوط به سه ماهه قبل بحث کنند. آن‌ها جلسه را با انجام ارزیابی درباره نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای مربوط به عملکرد تیم شروع می‌کنند و سپس مدیر، اعضا تیم ویژه را برای عملکرد استثنایی و دستیابی به اهداف بالا مشخص می‌کند. سرانجام، مدیر با اعلام یک رقابت برای دوره سه ماهه بعدی، جلسه را خاتمه داده و به افراد بخش فروش به دلیل دستیابی به اهدافشان انگیزه می‌دهد.

۲-رهبری رویایی

رهبر رویایی توانایی بالایی در هموار کردن راه پیشرفت از طریق الهام بخشدن به کارمندان و جلب اعتماد آن‌ها برای ایده‌های جدید در دوره‌های تغییر را دارد. همچنین یک رهبر رویایی قادر به ایجاد یک پیوند بین سازمانی نیز هست. آن‌ها تلاش می‌کنند اعتماد به نفس را در بین کارمندان خود تقویت کنند. این نوع رهبری به ویژه برای سازمان‌های کوچک و درحال رشد سریع یا سازمان‌های بزرگتر که تغییر و تحولات ساختاری را تجربه می‌کنند، مفید است.

برای مثال: معلم گروهی را برای کمک به دانش آموزانی که دچار اضطراب و مسائل خارج از مدرسه هستند را استخدام می‌کند. هدف این است که به دانش آموزان کمک شود تا تمرکز و موفقیت بیشتری در مدرسه داشته باشند. او روش‌های مورد آزمایش را توسعه داد تا بتواند راه‌‌های متعددی را برای کمک سریع و کارامد برای دانش آموزان بیابند.

۳-رهبری خدمتگذار

رهبران خدمتگذار با طرز فکر مردمی زندگی می‌کنند و معتقدند موقعی اعضای تیم احساس می‌کنند که شخصی حرفه‌ای شده‌اند که موثرتر و احتمالا به طور منظم، محصولات عالی تولید کنند. به دلیل تاکید آن‌ها بر رضایت و همکاری کارکنان، تمایل دارند احترام بیشتری به آن‌ها گذاشته شود. رهبری خدمتگذار یک شیوه عالی رهبری برای هر اندازه از سازمان است اما به ویژه در سازمان‌های غیرانتفاعی رواج دارد. این نوع رهبران توانایی ویژه‌ای در ایجاد روحیه در کارمندان و کمک به مردم در جهت کسب مجدد شغل خود دارند.

برای مثال: یک مدیر محصول، ماهانه میزبان جلسات رو در رو با همه کارمندان است تا نگرانی، سوالات یا افکاری که در مورد بهبود یا استفاده از محصول خود دارند را بیان کنند. این زمان به منظور برطرف سازی نیاز‌ها و کمک به کسانی است که از محصولات استفاده می‌کنند.

۴-رهبری اقتدارگرایانه

این نوع سبک رهبری، اقتدارگرایانه نامیده می‌شود زیرا رهبر کسی است که کاملا بر روی نتایج و کارایی متمرکز است. آن‌ها معمولا به تنهایی و یا همراه یک گروه کوچک قابل اعتماد تصمیم می‌گیرند و انتظار دارند کارمند‌ان آنچه را از آن‌ها خواسته شده، دقیقا انجام دهند. می‌توان از این رهبران به عنوان فرمانده نظامی یاد کرد.

این سبک رهبری می‌تواند برای سازمان‌هایی با ساختار انعطاف ناپذیر و یا صنایع سنگین مفید باشد. همچنین در هنگام استفاده از کارمندانی که به نظارت زیاد احتیاج دارند، مفید است. برای مثال: کارمندانی که تجربه کمی دارند. با این حال، این سبک رهبری می‌تواند خلاقیت را خنثی کند و  باعث شود کارمندان احساس محدودیت کنند.

برای مثال: جراح قبل از عمل، قوانین و فرایند‌ها عمل را با دقت برای هر یک از اعضای تیم اتاق عمل بازگو می‌کند. او می‌خواهد اطمینان حاصل کند تا همه، انتظارات او را به طور واضح بدانند و هر فعالیتی را با دقت دنبال کنند تا جراحی با موفقیت همراه شود.

۵-رهبری آزادی‌خواهانه

این سبک رهبری در مقابل رهبری اقتدارگرایانه قرار دارد و بیشترین تمرکز این سبک بر واگذاری بسیاری از تصمیمات به اعضای تیم و نظارتی ناچیز است. از آنجا که رهبر آزادی‌خواه زمان خود را برای مدیریت کارمندان صرف نمی‌کند، معمولا زمان بیشتری را برای سایر پروژه‌ها دارد.

مدیران، این سبک رهبری را هنگامی اتخاذ می‌کنند که اعضا تیم، آموزش دیده و باتجربه باشند و به نظارت کمی نیاز داشته باشد. اگرچه ممکن است این سبک باعث کاهش بهره‌وری شود؛ در زمان‌هایی که کارکنان در فهم انتظارات رهبر دچار مشکل شده و یا بعضی از آن‌ها نیاز به انگیزه بخشی داشته باشند.

۶-رهبری دموکراتیک

سبک رهبری دموکراتیک (سبک مشارکتی نیز نامیده می‌شود) ترکیبی از انواع سبک‌های آزادی‌خواه و اقتدار گرایانه است. رهبر دموکراتیک کسی است که قبل از تصمیم گیری، نظرات و بازخورد‌های تیم خود را در نظر می‌گیرد و از آنجا که اعضای تیم احساس می‌کنند نظر آن‌ها شنیده می‌شود و مشارکت‌ها آن‌ها اهمیت دارد، اغلب با سطح بالاتری از مشارکت کارکنان همراه شده و رضایت بیشتری از محل کار خود دارند. از آنجا که این نوع رهبری دارای بحث و مشارکت می‌باشد برای سازمان‌هایی که تمرکزشان بر خلاقیت و نوآوری هستند، یک سبک عالی است.

برای مثال: جک به عنوان مدیر فروشگاه اعضا با استعداد و متخصص را که به آن‌ها اعتماد دارد استخدام کرده است. جک هنگام تصمیم گیری در مورد فروشگاه و طراحی کف به عنوان یک تعدیل کننده نهایی تیم عمل می‌کند تا با ایده‌های آن‌ها به پیش برود. او برای پاسخ به سوالات و تکمیل راهکار‌های پیشرفت تیمش آنجاست.

۷-رهبری اقدام سریع

این رهبری یکی از بهترین سبک‌ها برای حصول نتیجه در کوتاه‌مدت است. این رهبران متمرکز بر عملکرد افراد هستند، آن‌ها غالبا استانداردهای بالایی را تعیین می‌کنند و اعضا تیم را مسئول رسیدن به آن هدف می‌دانند. این سبک رهبری انگیزاننده و کمک کننده به اعضا تیمش در مواقعی که نیاز به انرژی و محرک دارند، می‌باشد. این سبک مناسب‌ترین گزینه برای اعضای یک تیم که نیاز به مربی و بازخورد دارند، نمی‌باشد.

برای مثال: رهبر جلسات هفتگی تشکیل می‌دهد در حالی که هدف از تشکیل جلسه را شرح نداده است و برای افزایش کارایی مدت جلسه را به ۱۵ دقیقه تغییر داده و فقط موارد جدید را بازگو کرده است.

۸-رهبر تحول

سبک رهبری تحولی شبیه رهبری هدایتگر است زیرا هر دو بر ارتباطات روشن تعیین هدف و انگیزه کارکنان تمرکز دارند. اما این سبک، بیشتر انرژی را به جای میل به اهداف فردی، صرف رسیدن به اهداف سازمانی می‌کند. از آنجا که این رهبر بیشتر زمان خود را معطوف به اهداف بزرگ سازمانی می‌کند، این سبک بهترین شیوه برای تیم‌هایی است که بدون نظارت دائم می‌توانند بسیاری از کارها واگذار شده را انجام دهند.

برای مثال: رینا برای مدیریت بخش بازاریابی استخدام شده است، مدیرعامل از او می‌خواهد اهداف جدیدی را تعیین کرده و تیم‌هایی را برای رسیدن به آن هدف تشکیل دهد. او ماه‌های اول را صرف شناسایی شرکت و کارمندان بخش بازاریابی می‌کند، او درک دقیقی از روندها فعلی و نقاط قوت سازمان پیدا می‌کند. رینا بعد از سه ماه اهداف مشخصی را برای تیم‌ها تحت نظارتش تعیین می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد اهدافشان را مطابق آن قرار دهد.

۹-رهبری عملیاتی

یک رهبر عملیاتی کسی است که از نظر عملکرد با رهبر آزادی‌خواه متفاوت است و شبیه رهبری اقدام سریع است. تحت این سبک، مدیر انگیزه را از طریق اقدامات از قبل معین شده ایجاد می‌کند. معمولا پاداش‌های مالی برای موفقیت و اقدامات انضباطی برای عدم موفقیت را انجام می‌دهد. با این وجود، برخلاف سبک رهبری اقدام سریع، رهبران عملیاتی برای دستیابی به اهداف، روی پاداش‌ها، هدایت‌ها، آموزش‌ها و کارآموزی‌ها تمرکز دارند.

اگرچه این نوع رهبری برای سازمان‌ها یا تیم‌هایی که مسئول دستیابی به اهداف خاص هستند، عالی است اما این سبک بهترین شیوه رهبری برای ایجاد خلاقیت نیست.

برای مثال: یک مدیر شعبه بانک دو بار در هفته با هریک از اعضای تیم خود دیدار می‌کند تا برای راه‌های دستیابی به اهداف ماهانه و فراتر از آن‌ها صحبت کند و به ۱۰ نفر برتر از نظر عملکرد پاداش می‌دهد.

۱۰-رهبری بوروکراتیک

رهبران بوروکراتیک مانند رهبران اقتدارگرا هستند زیرا انتظار دارند اعضای تیمشان دقیقا مشابه قوانین و رویه‌ها رفتار کنند. در سبک رهبری بوروکراتیک افراد دارای لیست وظایف مشخص هستند و مدیر روی آن تمرکز می‌کند و نیاز به خلاقیت و هکاری وجود ندارد. این سبک رهبری در صنایع و بخش‌های مختلف نظیر امور مالی، مراقبت‌ها پزشکی و دولتی بسیار موثر است.

برای مثال: مدیران بخش وسایل نقلیه موتوری دستور می‌دهند که در یک چارچوب مشخص کار کنند، آن‌ها باید اقدامات بسیاری را برای انجام یک کار با نظم و قوانین انجام دهند.

منبع: مجله نویان تیم

پدیدآورنده: محمد حسین گرام

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی