شنبه 6 مهر 1398
چه تکنیک‌هایی برای مدیریت فردی در کسب‌وکار وجود دارد؟

چه تکنیک‌هایی برای مدیریت فردی در کسب‌وکار وجود دارد؟

چه تکنیک‌هایی برای مدیریت فردی در کسب‌وکار وجود دارد؟ مدیریت فردی عبارت است از برنامه‌ریزی، سازماندهی، رهبری و نظارت مطلوب امور شخصی برای رسیدن به اهداف از قبل تعیین شده“. ابزارهای مدیریت فردی به این دلیل که ابزاری برای فهمیدن نقاط ضعف و قدرت افراد، بهره‌وری بیشتر کارکنان و دستیابی به اهداف سازمان می‌شود، همواره در سازمان مورد توجه بوده است. به وسیله مدیریت فردی، شما در هر سطحی که باشید، بیش از پیش ارتقاء پیدا می‌کنید. در ادامه برخی از نکات ارزشمند در باب مدیریت فردی را مطالعه می‌کنید.

از تلاش بیش از حد برای حفظ رفتارهای خود دست بردارید(پوست‌ اندازی کنید)

یکی از بدترین عادت‌های یک رهبر انجام رفتارهایی است که با عبارت "من همینم که هستم" توجیه می‌شود. خود را از رفتارهای ناشایستی که به اشتباه فکر می‌کنید لازمه شخصیت و مدیریت شما هستند، رها کنید.

به جای پافشاری و ترس از تغییر رفتار خود، به موانعی که این رفتارها برای موفقیت شما و اطرافیان شما ایجاد می‌کنند، فکر کنید. این رفتارها را ویژگی‌های شخصیتی ثابت خود به شمار نیاورید، بلکه آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را رفتارهایی قابل تغییر بدانید. بعد از مدتی که برای دستیابی به موفقیت، تغییرات لازم را در خود ایجاد کردید، شگفت‌زده خواهید شد.

برنامه زمانی منظمی برای جلسات ملاقات با خود تنظیم کنید

زمانی که با جسارت در آب‌های ناشناخته دریای اقتصاد به پیش می‌روید، چگونه می‌توانید از انحراف قایق از مسیر اصلی و انجام موفق مأموریت خود اطمینان حاصل کنید؟

برنامه‌‌ای برای برگزاری جلسات هفتگی با خود تنظیم کنید. مهم نیست چقدر سرتان شلوغ است، این جلسات بسیار ضروری هستند، تشریفاتی به شمار نمی‌روند و در هر شرایطی باید برگزار شوند.

هر هفته یک ساعت از وقت خود را به مرور و بررسی آخرین رویدادهای مهم شامل: تعارضات، شکست‌ها، فرصت‌ها، مشاهده رفتار دیگران و دریافت بازخورد از اطرافیان اختصاص دهید و هرگز این جلسات مهم را که برای موفقیت شما ضروری هستند، لغو نکنید.

هر از چند گاه به ذهن خود استراحت دهید تا خلاقیت خود را بازیابید

پژوهش‌ها نشان می‌دهند احتمال آنکه یک مغز غیرفعال به ایده‌ای جدید دست یابد، بیشتر است. البته اکثر انسان‌ها اغلب گمان می‌کنند که برای این منظور نیازمند تمرکز بیشتر هستند. سعی کنید برای مدتی از درگیری‌های کاری فاصله بگیرید و به ذهن خود استراحت دهید. بدین ترتیب، ذهن شما با حوزه‌های جدید و ناشناخته بیشتری آشنا می‌شود.

این وقفه‌ها و دوره‌های استراحت، تأثیر به‌ سزایی بر حفظ خلاقیت و دستیابی به ایده‌های جدید دارند. این وقفه می‌تواند یک استراحت کوتاه در یک روز بسیار شلوغ و یا یک مرخصی بلند‌مدت(یک هفته، یک ماه یا یک سال) باشد.

صرف نظر از مدت زمان استراحت مورد نیاز، اطمینان حاصل کنید که ذهن شما از آمادگی کافی برای تفکر بلند‌مدت درباره ایده‌های بزرگ و مسائل مهم برخوردار است.

زمان‌های تلف شده را به زمان‌های مفید تبدیل کنید(زمان سازی کنید)

بحران‌ها و رویدادهای ویژه، ما را وادار می‌کند تا برای انجام وظایف مهم خود به دنبال یافتن زمان اضافه باشیم، و اصول مهمی را در تدوین برنامه زمانی خود رعایت کنیم.

در طول هفته‌، این زمان اضافه مورد نیاز، در جلسات غیرضروری، وقفه‌های کاری و ناکارآمدی‌ها از دست می‌روند. در اینگونه مواقع منتظر بروز موقعیت‌‌های اضطراری و اقدامات فوری بعدی نباشید. دو روش برای بازیابی زمان از دست رفته عبارتند از:  

  • بررسی و تحلیل تقویم کاری: ماه گذشته را مرور کنید. کدام‌یک از جلسات واقعاً برای پیشبرد اهداف شما ضروری بودند؟

سپس به آینده نگاهی داشته باشید و ماه پیش رو را بررسی کنید. جلساتی را که لغو و یا عدم حضور در آن‌ها پیامدهای منفی به دنبال ندارد از برنامه کاری خود حذف کنید.

  • درخواست بازخورد: متاسفانه فعالیت‌هایی که ساعات بیشتری از وقت ما را تلف می‌کنند، اغلب از دید ما پنهان هستند.

از همکاران و مسئولین تهیه گزارش‌های عملکرد بخواهید تا فعالیت‌هایی را که می‌توان آن‌ها را لغو کرد و یا زمان اختصاص یافته به آن‌ها را کاهش داد شناسایی کنند.

اعتماد به نفس داشته باشید، اما کاملاً از خود مطمئن نباشید.

برخورداری از اعتماد به نفس یکی از عوامل مهم و موثر بر تصمیم‌گیری موفق است. اما اگر هنگام تصمیم‌گیری دچار شک و تردید شدید، آنگاه اعتماد و اطمینان به توانایی‌های رهبری شما ممکن است به آرامی از دست برود. نظرات و دیدگاه‌های قوی نشان‌دهنده اعتماد به نفس هستند و راهنمایی مناسب برای دیگران نیز به شمار می‌روند.

در برابر نیرویی که شما را به پافشاری کورکورانه بر تصمیمات خود وا می‌دارد مقاومت کنید. در حین داشتن اعتماد به نفس بالا، فروتن و متواضع باشید و همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است اطلاعات دریافتی جدید، بیانگر نادرست بودن تصمیمات شما باشد پس آمادگی آن را داشته باشید تا در صورت بروز این شرایط ذهن خود را تغییر دهید و مسیر خود را تصحیح کنید.

مهارت‌های منحصر به فرد خود را شناسایی کنید.

همه ما دارای حداقل یک مهارت منحصر به فرد هستیم. این مهارت ما را از سایرین متمایز می‌کند. ممکن است شما از این مهارت خود، آگاهی داشته باشید و طی سال‌ها اقدام به تقویت آن کرده باشید. از سوی دیگر، ممکن است این مهارت آنچنان ذاتی بوده که متوجه وجود آن نشده باشید. سه راهکاری که به شما در شناسایی مهارت‌های منحصر به فرد شما کمک می‌کنند، عبارتند از:

  • واکنش‌های خود را تحت نظر بگیرید: ممکن است به صورت غریزی و ناآگاهانه آنچه را که در آن مهارت دارید انجام دهید. از خود بپرسید" زمانی که احساس موفقیت و قدرتمندی می‌کنید، در حال انجام چه کاری هستید؟"
  • نقاط تلاقی: یک مهارت متمایز ممکن است خود به تنهایی یک مهارت نباشد و از تلاقی چندین مهارت عادی شکل گرفته باشد.
  • به تعاریف دیگران از قابلیت‌های خود توجه کنید: همکاران، مدیران، مسئولان تهیه گزارش ارزیابی عملکرد و حتی خانواده شما می‌توانند مانند یک آینه عمل کنند و توانایی‌های ذاتی شما را نمایان سازند. تعاریفی که از شما می‌شود را از روی عادت نادیده نگیرید و برای شناسایی مهارت‌های منحصر به فرد خود، آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید.

موانع ذهنی خود را حذف کنید.

اگر در صدد دستیابی به بالاترین موقعیت شغلی در محل کار خود باشید، موانع سازمانی بر سر راه شما قرار خواهند گرفت. این مسئله درباره خانم‌ها بیشتر صدق می‌کند. هر چند قدرت پیشگیرانه موانع ذهنی که مانع از دستیابی شما به این هدف می‌شوند نیز، اگر از قدرت موانع سازمانی بیشتر نباشد کمتر هم نیست.

بنابراین برای به دست آوردن آنچه که می‌خواهید باید آن را درخواست کنید و حتی در مواردی با زور آن را نصیب خود کنید. هرگز گمان نکنید که با شما منصفانه برخورد خواهد شد و یا معادل آن پاداش خواهید گرفت. نخست باید تعریفی از خواسته‌های خود ارائه دهید و سپس نگذارید کم‌رویی و یا ترس از خود بزرگ‌بینی به مانعی برای دستیابی به آنچه سزاوارش هستید، تبدیل شود.

در پایان همیشه این نکته را مدنظر داشته باشید که به عنوان یک مدیر شما باید ابتدا با بررسی و مدیریت فردی، چشم انداز رهبری و استراتژی مدیریت خود را انتخاب کنید. رهبری و مدیریت شما باید منحصر به فرد و مخصوص شما باشد، پس با در نظر گرفتن موارد ذکر شده و به اقتضای شرایط، در نهایت سبک مناسب رهبری خود را در پیش بگیرید.

منبع: مجله نویان تیم، کتاب Harvard business review

پدیدآورنده: فاطمه بصیرتی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی