شنبه 16 شهریور 1398
چگونه یک رهبر اثر بخش برای تیم های سازمانی باشید؟

چگونه یک رهبر اثر بخش برای تیم های سازمانی باشید؟

تیم، موضوع بسیار مهمی در سازمان‌ها است، شاید بتوان ساده‌ترین دلیل‌ها را اینگونه ذکر کرد که در کار تیمی، شما با تلاش کمتر به نتایج بهتری می‌رسید یا اینکه هرگاه از برنامه عقب بمانید، تلاش خود را دو برابر کرده و خود را به سطح تیم می‌رسانید، اما اگر تنها باشید این انگیزه برای تلاش به این شدت وجود ندارد. پس تیم‌ها در سازمان نقش مهمی دارند، به همین دلیل باید در باب رهبری آن‌ها نیز با حساسیت رفتار کرد.

رفتار نامناسب مدیران در برابر تیم و گروه‌ها، می‌تواند باعث نزول یا رشد عملکرد تیم شود. شما به عنوان رهبر و یا مدیر باید قلب تیم‌ها را تسخیر کنید تا در نهایت آن‌ها نیز نظر شما را محترم بشمارند و با احساس اینکه شما قدردان آن‌ها هستید تلاش خود را دوچندان کنند. در ادامه نکاتی را ذکر می‌کنیم که می‌تواند شما را به رهبری اثربخش‌تر و الهام بخش‌تر تبدیل کند:

 1. خطاهای خود را بیان کنید: هیچ‌کس مایل به همکاری با یک رهبر بی‌نقص و آرمانی نیست. غرور این رهبران برای بیان اشتباهات خود موجب ایجاد فاصله بین آن‌ها و کارمندان می‌شود. نه تنها رؤسا، بلکه اغلب انسان‌‌ها تمایل دارند میزان مهارت خود را بالاتر از مقدار واقعی تخمین بزنند و این موضوع گاه باعث ایجاد غرور کاذب در فرد می‌شود. به دنبال یافتن راه‌هایی برای فهمیدن مهارت‌ها و توانایی‌های واقعی خود و ارزیابی آن‌ها باشید، در قدم بعد با بیان نقایص خود در کار و اشتباهاتی که کرده‌اید، احساس همکاری و همبستگی بیشتری با تیم ایجاد کنید.
 1. شهود: جهت برخورداری از بیشترین اثر‌بخشی، باید بدون اینکه دیگران بیان کنند، از آنچه اتفاق افتاده، مطلع شوید. بسیاری از اطلاعات بیان نشده و حرف‌های مهر و موم شده را می‌توانید از طریق زبان بدن و نگاه‌هایی که افراد جهت کمک به شما برای درک این پیام‌های پنهان به اشتراک می‌گذارند، جمع آوری کنید.
 2. اعتماد: هیچ کارمند و هیچ تیمی دوست ندارد برای رساندن پیام بد به مدیر خود داوطلب شود، به همین دلیل مدیران در جریان بسیاری از مشکلات تیم‌ها قرار نمی‌گیرند. باید این اطمینان را به تیم بدهید که به احساسات خود تسلط کامل دارید و با شنیدن اخبار بد، عکس‌ العمل نامناسبی نشان نمی‌دهید. باید شرایطی را در سازمان ایجاد کنید که در آن حاملان اخبار بد و ناخوشایند سرزنش نشوند و حتی بالعکس، برای ارائه اطلاعات مهم تشویق شوند و مورد تحسین قرار بگیرند.
 3. رهبری یکتا و بی‌همتا: از طریق نمایش قابلیت‌های برجسته خود و تخصص عمیقی که در مقام خود دارید، نشان دهید که یک رهبر منحصر به فرد هستید. هنگامی که کارکنان شما این آگاهی را پیدا کنند، بیشتر پذیرای نطرات شما خواهند بود و همکاری بهتری بین شما و اعضا شکل می‌گیرد.
 1. احترام بگذارید: با احترام گذاشتن به کارکنان خود، احترام متقابل بدست آورید. به یاد داشته باشید، احترام هیچگاه با اجبار و دستور فراهم نمی‌شود. شاید کارکنان در مقابل یک رهبر مستبد، مطیع به نظر برسند اما قلباً با او همراه نیستند و در کوچک‌ترین موقعیت مناسبی که فراهم شود، سازمان را ترک خواهند کرد.
 2. یادگیری از شکست‌ها: مدیریت به صورت تئوری آموخته نمی‌شود و باید در میدان عمل با تجربه بدست آید. در اینجا باید توجه کنید که این تجربه و مهارت تنها در موفقیت‌ها بدست نمی‌آید و در شکست‌هایی که به همراه تیم خود دارید نیز می‌توانید یاد بگیرید چگونه رهبر بهتری باشید و اینکه چگونه باید تیم و مسائل را بهتر رهبری و مدیریت کنید.
 3. سخت نگیرید: نسل‌های مختلفی از رهبران تصور می‌کنند که مهارت یافتن در رهبری از طریق ایجاد چالش‌های سخت برای کارکنان و فراهم کردن شرایط پیچیده برای آن‌هاست، در حالیکه استفاده از این روش‌های سخت، تضمین کننده موفقیت نیست. سخت نگرفتن و پیروی از ایده‌ها، انعطاف پذیری و ارتباط کمی صمیمانه در حالی که اقتدار خود را حفظ می‌کنید، ضامن موفقیت مدیران بوده است. نکات ذیل، شامل رفتار‌هایی است که در بهبود عملکرد تیم اثر مستقیم و زیادی دارند:
 • توجه به زندگی شخصی: کارکنان خود را به تفریح و استراحت ترغیب کنید تا از فشار کاری رها شوند و به آن‌ها یادآور شوید که کار تنها عنصر مهم زندگی آن‌ها نیست.
 • جذب کارکنان: به همه اعضا تیم توجه کنید. تمرکز بر اعضاء برتر که عملکرد بهتری دارند آسان است اما موفقیت سازمان در گروه انجام وظیفه درست تمامی اعضای تیم و همکاری صحیح و درست با یکدیگر است ، بنابراین باید به تک تک اعضا توجه داشته باشید.
 • عدم توقف: اگر فعالیت تیمی طبق برنامه پیش نرفت، ضمین پذیرش شکست، تیم را تشویق کنید تا راهی برای عبور از آن پیدا کنند و متوقف نشوند. گاه تیم‌ها با برخورد به مانعی که انتظار آن‌ را نداشته‌اند، از فعالیت دست می‌کشند در حالیکه با موفقیت و پیروزی فاصله‌ای ندارند. در این مواقع باید روحیه آن‌ها را تقویت کنید و تیم را به تلاش بیشتر ترغیب کنید. اجازه ندهید به هیچ عنوان از هدف خود دست بکشند.
 • تمرکز بر موفقیت تیمی: افراد تیم را تشویق کنید تا به جای توجه و تمرکز به دستاوردهای فردی، بیشتر بر موفقیت‌های تیمی تمرکز کنند. می‌توانید ترتیبی اتخاذ کنید تا خواسته‌های فردی مانند امنیت شغلی، احترام و عضویت در گروه که در سلسه مراتب مازلو نیز بیان شده، در جریان دست‌یابی به اهداف تیمی محقق گردد.
 1. تشویق تیم به پذیرش اشتباه: اکثراً تیم‌ها و اعضا از اشتباهات کاری خود ناراحت و خجالت‌زده می‌شوند و نگران هستند که اعتبار خود را نزد مدیران و همکاران خود از دست بدهند و این موجب پایین آمدن اعتماد به نفس، کاهش مشارکت و در نتیجه نزول عملکرد آن‌ها می‌شود. از طرفی تیم‌هایی که همیشه کار تکراری انجام می‌دهند، هیچ مطلب جدیدی یاد نمیگیرند؛ بنابراین تیم‌ها را به مخاطره پذیری دعوت کنید.

به آن‌ها کمک کنید که اشتباه خود را بپذیرند و آموخته‌های حاصل از این پیشامد را با دیگران به اشتراک بگذارند. در این مسیر، پشتیبان و حامی خوبی برای تیم‌ها باشید تا در برابر این مسائل کمتر آسیب‌پذیر باشند و احساس امنیت بیشتری کنند. البته بهتر است این حمایت را به صورت شفاهی بیان کنید، چون معمولاً بدون بیان آن، تیم از این موضوع مطلع نمی‌شود.

 1. استراتژی برای حل سریع اختلافات: گاه در تیم‌ها اختلافات شخصی پیش می‌آید که بعضاً منجر به درگیری در تیم‌ها می‌گردد. پس از مشاهده اولین نشانه اختلاف سریعاً سه راهکار زیر را عملی کنید تا مشاجره پایان یافته و همه به سر کار خود برگردند:
 • زود مداخله کنید: هر چه زودتر مداخله کنید تا آسیب وارده کمتر باشد و نتیجه بهتری کسب کنید. هنگامی که احساسات اعضا تیم شعله ور می‌گردد، حتی یک اختلاف کوچک نیز ممکن است در کسری از ثانیه به مناقشه‌ای بزرگ تبدیل شود.
 • بر هنجار تیم تمرکز کنید: آنچه که توسط همه اعضا تیم مورد پذیرش قرار گرفته را مورد توجه قرار دهید و مشترکات را دوباره پررنگ کنید. یادآوری کنید که اعضا باید هنجار‌ها را مبنای رفتار خود قرار دهند. به هر شکل طرفین را به یافتن اشتراکات فکری دعوت کنید.
 • سعی کنید بین طرفین مناقشه توافق مشترک ایجاد کنید: بحث و گفت‌و‌گو درباره موضوع مورد اختلاف طرفین، دستیابی به توافق را تسهیل می‌کند. توجه کنید از توافق‌هایی که حداقل اشتراکات را دارد حمایت نکنید و در پی یافتن راه حل‌هایی که منافع همگان را در پی دارد باشید.

منبع: مجله نویان، برگرفته از کتاب Harvard business review

پدیدآورنده: فاطمه بصیرتی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی