سه شنبه 22 بهمن 1398
دایملر کیست؟

دایملر کیست؟

زندگی دایملر و شکست‌های آن و همکاری آن با دوستش میباخ به ما روند کارکردن همراه با پشتکار را یاد می‌دهد و باعث انگیزه می‌شود. ناامید نشدن در زندگی و همچنین در کار، خود، یک موفقیت بزرگ است هیچکس به راحتی و بدون تلاش به اهدافش نمی‌رسد.

گوتلیب ویلهلم دایملر (Gottlieb Wilhelm Daimler) در ۱۷ مارچ ۱۸۳۴ میلادی در آلمان به دنیا آمد. او یک مهندس و مخترع آلمانی بود که مدرک مهندسی مکانیک خود را از پلی تکنیک اشتوتگارت Stuttgart polytechnic)) گرفته بود و با وجود این مدرک در شرکت‌های مختلف مهندسی مشغول به کار شد و تجربه‌های متعددی را بدست آورد. از جمله دستاوردهای وی توسعه موتور احتراق داخلی بود. داستان زندگی ویلهلم دایملر نشان‌دهنده‌ی موفقیت‌های پی‌در‌پی، همراه با تلاش فراوان است. از این رو شرکت مشاوره مدیریت نویان تیم زندگی این کارآفرین بزرگ را از دریچه‌ای متفاوت بررسی کرده است.

رویای دایملر

در سال ۱۸۷۲، وی مدیر فنی شرکت نیکولائوس (Nikolaus) شد. گوتلیب دایملر با کمک ویلهلم میباخ(Wilhelm Maybach) موتور بنزینی مدرن را در شرکت نیکولائوس توسعه دادند. دایملر با تطبیق موتور با یک صندلی چرخ‌دار، اولین اتومبیل چهار چرخ دنیا را با موفقیت طراحی کرد؛ دایملر معتقد بود که این موتور تاثیر زیادی بر برنامه‌های حمل و نقل دارد و به این موتور رؤیای دایملر می‌گفتند.

در سال ۱۸۸۲ دایملر و همکارش ویلهلم میباخ شرکت نیکولائوس را ترک کردند. دایملر در آن زمان ۴۸ ساله بود و سال‌ها در پست‌‌های مدیریتی در شرکت‌های بزرگ کار می‌کرد. بنابراین او قدرت مالی لازم را داشت تا بتواند به تنهایی خود در تجارت خودروسازی فعالیت کند. به این ترتیب کارگاه ساخت موتور خود را راه‌‌اندازی کردند. دایملر اهداف بلندپروازانه‌ای داشت و آن‌ها را دنبال کرد.

مکاری تنگاتنگ دایملر و میباخ

در سال ۱۸۸۲ دایملر و میباخ کارخانه‌ای را در اشتوتگارت آلمان برای توسعه موتورهای احتراق داخلی سبک تأسیس کردند. به نظر می‌رسید هدف آن‌ها از ابتدا اعمال این موتورها بر روی وسایل نقلیه بوده است. آن‌ها در طول آزمایشات اولیه به این نتیجه رسیدند که مشکلات احتراق بسیار ناچیز است، اما در سال ۱۸۸۳ دایملر سیستم جرقه‌زنی قابل اعتماد خود را با استفاده از یک لوله رشته‌ای در سرسیلندر توسعه داد و به ثبت رساند.

دایملر در سال ۱۸۸۳ یک مجموعه موتورهای بنزینی را طراحی کرد و در همین سال حق ثبت اختراع آلمانی را در خودروهای بنزینی سه چرخه دریافت کرد. دایملر در سال ۱۸۹۰ شرکت تولید موتور (Daimler Motoren Gesellschaft) را تشکیل داد تا خط اتومبیل خود که به سرعت در حال رشد بود را توسعه دهد.

ایده اصلی او ایجاد یک موتور کوچک و سبک و همچنین به اندازه کافی قدرتمند بود تا بتواند در همه‌ی  وسایل نقلیه مختلف، مثل واگن‌ها، وسایل نقلیه ریلی، قایق یا هواپیما‌ها استفاده کند. ایده توسعه دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه ارزان قیمت در کار، احتمالاً از ویلهلم میباخ سرچشمه گرفته است که او نیز به عنوان راننده خودروی سواری در تصاویر نمایش داده شده است. اینکه کدام دستاوردها را می‌توان به گوتلیب دایملر و کدام یک را به ویلهلم میباخ نسبت داد، سوالی است که تحقیقات تا به امروز نتوانسته است پاسخ قطعی بدهد؛ زیرا همکاری تنگاتنگی بود که در آن، شخصیت‌های مختلف یکدیگر را به خوبی تکمیل می‌کردند و همچنین موفقیت خود را تضمین می‌کردند.

دایملر و میباخ یکی از اولین موتورهای احتراق داخلی با سرعت بالا را ثبت کردند و همچنین یک کاربراتور تولید کردند که امکان استفاده از بنزین را به عنوان سوخت فراهم کرد. دایملر و ویلهلم از موتورهای بنزینی اولیه خود در دوچرخه استفاده می‌کردند که شاید اولین موتور سیکلت در جهان بوده است.

سیله نقلیه آزمایشی بعدی یک قایق بود؛ در سال ۱۸۸۶، در رودخانه نکار  در نزدیک کانستات ، دایملر و میباخ یک موتور قایق را که توسط موتور "ساعت مادر بزرگ" -(دایملر و ویلهلم به دلیل شباهت آن با ساعت آونگ بزرگ این موتور را موتور ساعت مادربزرگ (استندرو ) نامیدن نیرو می‌گرفت را آزمایش کردند که با علاقه مردم نسبت به آن روبرو شدند. برخلاف بقیه‌ی وسایل نقلیه که اکثر مردم به سختی متوجه آن می‌شدند، دایملر با موتورهای دریایی و ثابت خود از موفقیت فوری برخوردار شد.

ویلهلم و دایملر رابطه پیچیده‌ای داشتند زیرا دایملر در پی ترویج وسایل نقلیه موتوری در اروپا و کشورهای دیگر بود و ویلیام سعی می‌کرد تا شرکت موتور دایملر را در نیویورک به موفقیت برساند. در بعضی مواقع، ویلیام می‌گفت که دایملر تقریباً مرا به ناامیدی از ایده‌های خود سوق می‌داد.

اولین مرسدس و همکاری با کارل بنز

تلاش‌های این دو مرد به یک وسیله نقلیه چهار چرخه که از ابتدا به عنوان یک اتومبیل طراحی شده بود به اوج خود رسید. این وسیله نقلیه تجاری دارای چهارچوبی از لوله‌های سبک، موتور نصب شده در عقب، چرخ‌های محور، کمربند و همچنین سرعت بود.

رزیابی کنندگان شرکت دایملر، موتور ایالات متحده را بی‌ارزش اعلام کردند. تقریبا دو سال پس از این اتفاق، در سال ۱۸۹۸ شرکتی جدید تشکیل شد، یعنی شرکت تولیدی دایملر که مدیر آن فردریک کابلر  بود، در سال ۱۸۹۹ این شرکت اولین ماشین مرسدس را ساخت.

دایملر-بنز در سال ۱۹۲۶ با ادغام دو شرکت خودروساز آلمانی پیشگام تشکیل شد که یکی توسط کارل بنز تأسیس شد و دیگری توسط گوتلیب دایملر؛ هر دو نفر یعنی بنز و دایملر ادعا کردند که موتور اتومبیل بنزینی را اختراع کرده‌اند. بنز اولین اتومبیل خود را که از یک موتور بنزینی یک سیلندر استفاده می‌شد، در سال ۱۸۸۵ ساخت و در سال ۱۸۸۷ شروع به فروش اتومبیل کرد.

اولین خودروی لوکس که دایملر تولید کرده بود در سال ۱۸۸۹به سلطان مراکش فروخته شد. در سال ۱۹۰۱ دایملر اولین مرسدس را که به یک موتور چهار سیلندر مجهز بود فروخت. امیل جلینک (emil jellinek)، دیپلمات و سرمایه‌گذار مهم دایملر، پیشنهاد کرده بود که این خط به نام دخترش مرسدس نامگذاری شود زیرا او می‌ترسید نام آلمانی دایملر باعث عدم فروش آن شود.

نقش دایملر در جنگ جهانی

شرکت دایملر-بنز، کامیون و اتومبیل تولید کرد. قبل از جنگ جهانی اول، بنز تولید کامیون‌هایی با موتورهایی که باعث صرفه جویی در سوخت می‌شد را آغاز کرد.

ر طول جنگ جهانی دوم، از موتورهای دایملر-بنز در تانک‌ها، بمب افکن‌ها و هواپیماه‌های جنگنده آلمانی استفاده خیلی زیادی شد. در سال ۱۹۴۴ کارخانه‌های دایملر-بنز تقریباً بطور کامل با بمباران متفقین نابود شدند اما در نهایت دوباره بازسازی شدند. در اوایل دهه ۱۹۸۰ تقاضای زیاد برای مرسدس در آلمان و خارج از کشور باعث شد تا این شرکت بزرگترین خودروساز از نظر ارزش فروش شود.

در اوایل، هر دو نفر یعنی گوتلیب دایملر و کارل بنز تلاش کردند تا اختراعات خود را در سطح بین‌المللی به بازار عرضه کنند. برخلاف کارل بنز، که در ابتدا فقط نماینده‌ای در فرانسه داشت، گوتلیب دایملر توانست از چندین تماس خارجی استفاده کند. وی موفق به انعقاد قراردادهای مجوز به‌ویژه در فرانسه و انگلیس شد. پس از درگذشت دایملر، برند مرسدس از شرکت دایملر-بنز در صنعت خودرو تاسیس شد.

در آینده به بررسی استراتژی‌های این شرکت می‌پردازیم و آن‌ها را به صورت مفصل توضیح می‌دهیم.

منبع: مجله نویان تیم

پدیدآورنده: نگین پرورش

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی