سه شنبه 9 مهر 1398
۲۵ میلیاردر خود ساخته ـ بخش یک: دنیا تکنولوژی

۲۵ میلیاردر خود ساخته ـ بخش یک: دنیا تکنولوژی

در جهان امروز ما نحوه کسب‌و‌کار و راه رسیدن به ثروت توسط میلیاردرها تغییر زیادی کرده است. ما ۲۵ میلیاردر دنیا که با فکر و کار این ثروت را خلق کرده‌اند و در واقع میلیاردرهای خود ساخته هستند را، در دو بخش دنیا تکنولوژی و دیگر کسب‌وکارها دسته‌بندی کرده‌ایم. در این بخش به میلیاردرهای خودساخته حوزه تکنولوژی میپردازیم که شامل ۱۳ فرد می‌شود. در حال حاضر بخش زیادی از گردش‌های مالی دنیا در این حوزه است و جهش زیادی داشته است؛ و نکته جالب توجه این است که میانگین سنی افراد ثروتمند دنیای تکنولوژی تقریبا پایین است و همگی تقریبا از در سن جوانی توانسته‌اند به ثروت خود را کسب کنند.

دو نوع میلیاردر در دنیا وجود دارد: کسانی که ثروت خود را به ارث برده‌اند و کسانی که آن را از هیچ بدست آورده‌اند. پس تفاوتی اساسی میان این دو دسته وجود دارد. ما یک لیستی ۲۵ نفره از میلیاردر‌های خود ساخته ایجاد کرده‌ایم که آن‌ها لزوما جز ۲۵ میلیاردر اول دنیا نیستند، ولی افرادی هستند که توانسته‌اند با فکر و توانایی خود از هیچ، میلیارد‌ها دلار برای خود ایجاد کنند. در این بخش به آن دسته از میلیارد‌ها می‌پردازیم که این ثروت را از بخش فناوری بدست آورده‌اند.

ایلان ماسک  (Elon Musk)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۲۲.۳ میلیارد دلار

ایلان ماسک در تلاش است انقلابی در حمل ‌و ‌نقل زمینی و هوایی ایجاد کند. خودروسازی او، تسلا موتور، كه در سال۲۰۰۳ تأسیس شد، خودروهای کاملاً برقی را به بازار بصورت انبوه عرضه می‌كند. شرکت  SpaceX، که یک نام تجاری در ضمینه موشک‌های فضایی است، اکنون بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارزش دارد. وی در آفریقای جنوبی بزرگ شد، سپس در سن۱۷ سالگی به کانادا مهاجرت کرد. او به عنوان دانشجو به دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا منتقل شد.

لی کا ـ شینگ  (Li Ka-Shing)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۳۱.۷ میلیارد دلار

کا-شینگ یکی از ثروتمندترین مردان آسیا است. اما قدرت او به مراتب از ثروتش فراتر رفته است. وی به سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های جدید و شکوفایی فناوری شناخته شده است، همچنین او پشتیبان اولیه فیس‌بوک بود. اخیراً، کمپانی Hutchison Whampoa که ریاست آن را بر عهده دارد، دومین اپراتور بزرگ موبایل انگلستان و O2 را خریداری کرد.

 مایکل دل  (Michael Dell)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۳۴.۳ میلیارد دلار

مایکل دل رئیس و مدیرعاملDell Technologies است، که در سال۲۰۱۶ و هنگامی که Dell با غول ذخیره سازی کامپیوتر EMC ادغام شد، تشکیل شد. ۶۰ میلیارد دلار ارزش ادغام Dell-EMC بود که در سال۲۰۱۶ نهایی شد، از بزرگترین فعالیت‌ها در ضمینه فناوری بود. شرکت Dell Technologies در ژوئیه ۲۰۱۸ اعلام کرد که از طریق یک بازسازی مالی پیچیده به دنبال بازگشت به بازارهای عمومی است. بیشتر ثروت دل در شرکت سرمایه گذاری خصوصی وی MSD Capital نهفته است، که در هتل‌ها و رستوران‌ها دارای امتیازاتی است.

جک ما (Jack Ma)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۳۷میلیارد دلار

جک ما علی رغم ابتکارات فروتنانه خود به عنوان یک معلم زبان انگلیسی، در سال ۱۹۹۵ در جریان سفر به ایالات متحده به اسارت اینترنت درآمد و زندگی او برای همیشه تغییر کرد. وی چندین فرصت تجاری را در اینترنت دید و سرانجام در سال ۱۹۹۹ سایت تجارت الکترونیکی خود را تأسیس کرد. او همچنین موسس alibaba است. جک ما یکی از چهره‌های برجسته تجارت دنیا و همچنین به عنوان یک سفیر جهانی برای تجارت چین شناخته می‌شود، به همین دلیل غالباً به عنوان یکی از قدرتمندترین افراد جهان توسط مجله فوربس(Forbes) ثبت می‌شود. او همچنین به عنوان الگویی برای مشاغل نوپا شناخته می‌شود. در سال ۲۰۱۷، او توسط مجله Fortune در فهرست سالانه۵۰ فرد از بزرگترین رهبران جهان" قرار گرفت.

ما هواتنگ (Ma Huateng)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۳۸.۸میلیارد دلار

ماهواتنگ (متولد ۲۹ اکتبر ۱۹۷۱) یک مدیر کسب‌و‌کار چینی، سرمایه‌گذار، سیاستمدار، انسان دوست، مهندس، کارآفرین اینترنتی و فناوری است. وی بنیانگذار، رئیس و مدیر اجرایی هلدینگ Tencent، با ارزش ترین شرکت آسیا، یکی از بزرگترین شرکت‌های اینترنتی و بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری در زمینه بازی و سرگرمی در جهان است. این شرکت بزرگترین سرویس پیام رسانی فوری موبایل  WeChat را در چین کنترل می‌کند. در مقایسه با رقیب او که خارج از کشور است و شرکت Alibaba را اداره می‌کند، ما‌هواتنگ سبک کم سابقه و متفاوتی دارد که متناسب با پیشینه مهندسی وی است.

استیو بالمر (Steve Ballmer)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۴۱.۲میلیارد دلار

بالمر پس از کنار گذاشتن برنامه MBA دانشگاه استنفورد، در سال۱۹۸۰ به عنوان کارمند شماره ۳۰ به مایکروسافت پیوست. بالمر همیشه معروف به انرژی زیاد و جنب‌و‌جوش وصف نشدنی بود؛ همین ویژگی وی بود که سبب شد او از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۴ که بازنشست شد، مدیر عامل مایکروسافت باشد. اگرچه او هنوز بزرگترین سهامدار مایکروسافت است. بالمر پس از ترك دنیای فناوری، در همان سال باشگاه بسکتبال لس آنجلس کلیپرز را با قیمت ۲ میلیارد دلار خریداری كرد. این بیشترین مبلغی بود كه تاكنون برای یک تیم لیگ NBA پرداخت شده است و ركورد دار است.

سرگئیی برین (Sergey Brin)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۴۹.۸ میلیارد دلار

برین هنگامی که کودک بود همراه والدینش از مسکو به ایالات‌متحده مهاجرت کرد. پیش از ملاقات با شریکش به عنوان بنیانگذاران گوگل یعنی لری‌پیج در دانشگاه استنفورد، برین مدرک ریاضیات و علوم رایانه را از دانشگاه مریلند کسب کرد. شرکت برین با تأسیس موتور جستجوی Google همراه با لری‌پیج در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد. برین و پیج در هنگام تحصیل در مقاطع پیشرفته علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد با یکدیگر ملاقات کردند. گوگل در سال ۲۰۰۴ عمومی شد و در سال ۲۰۱۵ نام خود را به Alphabet تغییر نام داد. سرگئی برین به عنوان رئیس شرکت غول فناوری Alphabet، شرکت مادر گوگل فعالیت می‌کند. او قبلاً بخش مخفی GoogleX را اداره می‌کرد، که عینک‌های ناموفق گوگل را ایجاد کرده بود.

لری پیج (Larry Page)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۵۰.۸ میلیارد دلار

"BackRub" نام پروژه سال ۱۹۹۶ بود که پیج و سرگئی برین در حالی که کاندیدهای دکترا در علوم رایانه در دانشگاه استنفورد بودند در اتاق خوابگاه خود ساختند. این زوج استنفورد را ترک کردند تا شرکتی را که گوگل شد، شروع کنند. وی در سال ۱۹۹۸ گوگل را با همكاری دانشجو دکترا سرگئی برین در دانشگاه استنفورد تأسیس كرد. آن دو موتور جستجو قوی گوگل را راه‌اندازی کردند. پیج اولین مدیرعامل گوگل تا سال ۲۰۰۱بود. پس از خدمت به عنوان رئیس محصولات گوگل، وی مجدداً در سال ۲۰۱۱به عنوان مدیر عامل انتخاب شد.

مایکل بلومبرگ (Michael Bloomberg)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۵۵.۵میلیارد دلار

بلومبرگ ثروتمندترین فرد در نیویورک کار خود را در برادران سالومون آغاز کرد، جایی که به عنوان یک معامله‌گر پیوست و بعداً شریک شد. او در سال ۱۹۸۱شرکت Bloomberg L.P را تاسیس کرد. این شرکت برای دسترسی به اطلاعات بازار در زمان واقعی طراحی شده است. بلومبرگ به مدت سه دوره متوالی به عنوان شهردار نیویورک خدمت کرد. او یک خیرخواه فعال است که، بیش از ۵ میلیارد دلار برای کنترل اسلحه، تغییرات آب و هوایی و دلایل دیگر اهدا کرده است. وی قصد دارد حداقل ۵۰۰ میلیون دلار برای شکست دونالد ترامپ در سال۲۰۲۰ هزینه کند.

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۶۲.۳میلیارد دلار

زاکربرگ در سال ۲۰۰۴ فیسبوک را در هاروارد در سن ۱۹سالگی شروع کرد تا دانشجویان بتوانند اسامی را با چهره‌های کلاس هماهنگ کنند. در سال ۲۰۰۶، وی پیشنهاد یاهو برای خرید فیسبوک با ارزشی برابر ۱ میلیارد دلار را رد کرد، که می‌توان هوشمندانه‌ترین اقدام او دانست زیرا در سال ۲۰۱۲، IPO فیسبوک به ارزشی برابر با ۱۶میلیارد دلار رسیده بود. مارک زاکربرگ پس از مواجهه با سالی پر از انتقاد از اخبار جعلی و سوءاستفاده در فیسبوک بود، گفت که اولویت وی در سال ۲۰۱۹مقابله با موضوعات اجتماعی است.

لری الیسون (Larry Ellison)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۶۲.۵ میلیارد دلار

لری الیسون شرکت نرم افزاری اوراکل را همراه دو همکارش در سال ۱۹۷۷تأسیس کرد تا نیاز روز افزون به بانکهای اطلاعات مدیریت مشتری را افزایش دهد که سازمان سیا آمریکا از آن استفاده می‌کند. الیسون تا سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیرعامل خدمت کرد، سپس از این سمت کناره‌گیری کرد؛ اما همچنان به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر ارشد فناوری فعالیت می‌كند. او همچنین دارای پرتفوی گسترده‌ای از املاک و مستغلات است که بیشتر این املاک در جزایر هاوایی قرار دارند. در ماه مه سال ۲۰۱۶، الیسون متعهد شد ۲۰۰میلیون دلار برای یک مرکز درمانی سرطان به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اختصاص دهد. همچنین الیسون پس از خرید ۳میلیون سهام تسلا در اوایل سال جاری، در دسامبر سال۲۰۱۸ به هیئت مدیره تسلا پیوست.

بیل گیتس (Bill Gates)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۹۶.۵میلیارد دلار

گیتس هنگامی که تنها ۱۳سال داشت، برنامه نویسی رایانه را آغاز کرد. او مایکروسافت را با دوست کودکی پاول آلن در سال ۱۹۷۵پس از رها کردن از دانشگاه هاروارد تأسیس کرد. بیل گیتس با همسرش ملیندا، بنیاد بیل و ملیندا گیتس، بزرگترین بنیاد خیریه خصوصی جهان را به عهده دارند. این بنیاد برای نجات جان انسانها و بهبود سلامت جهانی کار می کند، و با Rotary International برای از بین بردن فلج اطفال همکاری می‌کند. تا به امروز، گیتس ۳۶میلیارد دلار ارزش مایکروسافت به بنیاد گیتس اهدا کرده است.

جف بزوس (Jeff Bezos)

تخمین ارزش خالص دارایی‌: ۱۳۱میلیارد دلار

جف بزوس در سال۱۹۹۴ تجارت الکترونیک آمازون را از گاراژ خود در سیاتل آغاز کرد. او مدیرعامل و سهامدار تقریباً ۱۲٪ از آن است. وی پس از ۲۵سال زندگی مشترک، در ژوئیه ۲۰۱۹همسر خود مک کانزی را طلاق داد و یک چهارم از سهام آمازون خود را به وی منتقل کرد. بخش ۴ درصدی آمازون که به مک کنزی داده شد او را به یکی از ثروتمندترین زنان جهان تبدیل کرد. در سال ۲۰۱۸، آمازون ۲۳۰میلیارد دلار درآمد و رکورد خالص ۱۰ میلیارد دلار سود خالص داشت که نسبت به سال قبلش ۳ میلیارد دلار افزایش داشت. بزوس صاحب واشنگتن پست و همچنین در سال ۲۰۰۰، شرکت Blue Origin که یک شرکت هوافضا است و در حال ساخت موشک برای استفاده تجاری می‌باشد. به علاوه آمازون در حال حاظر در زمینه تلوزیون و برنامه‌های تلوزیونی هم فعالیت دارد.

 

منبع: مجله نویان

پدیدآورنده: نوید شریفی (برگرفته از سایت مجله forbes و سایت business insider )

 

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی