سه شنبه 6 اسفند 1398
آشنایی با IKEA بزرگ‌ترین خرده فروشی مبلمان خانگی جهان با استراتژی و محصولاتی خاص

آشنایی با IKEA بزرگ‌ترین خرده فروشی مبلمان خانگی جهان با استراتژی و محصولاتی خاص

IKEA شرکتی اصالتا سوئدی و از بزرگ‌ترین خرده فروشان مبلمان در جهان است که مبلمان ارزان قیمت را با این هدف که همه‌ی اقشار جامعه بتوانند از آن استفاده کنند، تولید می‌کند. این شرکت با بهره گیری از فناوری‌هایی که هزینه‌های انجام شده برای محصولات را کاهش می‌دهد، قادر به ارائه‌ محصولات ارزان قیمت می‌باشد. IKEA از طراحان خود در سراسر جهان برای طراحی محصولاتی منحصر به فرد استفاده می‌کند، به مشتریان و کارمندان خود احترام می‌گذارد و همین امر بازاریابی مثبتی برای شرکت ایجاد کرده‌ است.

ایکیا یک خرده فروشی مبلمان خانگی است که از بزرگ‌ترین فروشندگان مبلمان در سراسر جهان است و با بیش از ۳۰۰ فروشگاه در سراسر جهان فعالیت می‌کند. IKEA در تولید کالاهای ارزان قیمت تخصص دارد و هر زمان که لازم باشد در فرم FLAT (بسته بندی مسطح) محصولات خود را با بسته ‌بندی‌ها کم حجم و با قابلیت مونتاژ داخل خانه و توسط مشتری تولید می‌کند.

 IKEA  در سال ۱۹۴۳ توسط Ingvar Kamprad در سوئد تأسیس شد و هنوز هم نشانه‌های تعلق خاطر این فروشگاه به زادگاهش در نمای بیرونی فروشگاه‌ها آن که در سراسر جهان به رنگ پرچم سوئد (آبی و زرد) تزئین شده‌اند، در رستوران‌هایی که در فروشگاه‌ IKEA غذاهای سوئدی سرو می‌کنند و محصولات این شرکت که دارای اسامی سوئدی هستند، وجود دارد.

یکی از دلایل تاسیس رستوران‌های IKEA نقل قولی از موسس این شرکت است که می‌گوید: انجام معامله با کسی که گرسنه است، دشوار است. این احتمالا یکی از دلایل تاسیس اولین رستوران IKEA در سال ۱۹۶۰ در فروشگاه Älmhult بوده است. امروزه، این شرکت دارای رستوران‌ها بسیاری است و فروشگاه‌ها IKEA دارای رستوران‌ها و کافه‌هایی هستند که غذاهای معمولی سرو می‌کنند و همچنین مغازه‌های کوچکی نیز دارند که مواد غذایی سوئدی (از گوشت گرفته تا مربا) می‌فروشند. گرچه بسیاری از رستوران‌ها این شرکت غذاها محلی خود را تهیه می‌کنند، اما بسیاری از آن‌ها کباب‌های کلاسیک سوئدی را هم سرو می‌کنند.

بسته بندی تخت محصولات (FLAT) عامل اصلی کاهش هزینه‌های این شرکت و در نتیجه کاهش قیمت محصولات آن است. در اواخر دهه ۵۰، رقبای IKEA بر تولیدکنندگان سوئدی فشار آوردند تا منابع این شرکت را قطع کنند. بعد از این تحریم، IKEA طراحی محصولات را خودش انجام داد و با عقد قرارداد با تامین کنندگان خارجی از لهستان و دانمارک شروع به فعالیت کرد. بعدا این شرکت یک شرکت تولیدکننده مواد اولیه به نام Swedwood را تاسیس کرد که از شرکت‌ها تابعه IKEA است.Ingvar Kamprad بنیانگذار IKEA، که پدربزرگ و مادربزرگ پدری وی از مهاجران آلمانی‌زبان به استان Småland در جنوب سوئد بودند، یک تاجر باهوش بود که در سال ۱۹۴۳ و در سن ۱۷ سالگی این شرکت را تاسیس کرد و نام آن را از حروف اول نام و نام خانوادگی خود (Ingvar Kamprad) و مزرعه‌ای که داشتند (Elmtaryd) و دهکدهای که در آن زندگی می‌کردند (Agunnaryd) ایده گرفت. او در ابتدا کالاهای کوچک و متفرقه مانند خودکار و فندک می‌فروخت. در سال ۱۹۴۸ شروع به فروش مبلمان کرد و در سال ۱۹۵۱ اولین کاتالوگ سالانه IKEA را منتشر کرد. در سال ۱۹۵۳، در شهر Älmhult، نمایشگاهی افتتاح کرد که در آن به مشتریان این امکان داده می‌شد که مبلمان را امتحان کنند و بعد تصمیم به خرید آن بگیرند. وی اولین فروشگاه خرده فروشی را در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۸ در Älmhult افتتاح کرد.

IKEA با افتتاح اولین فروشگاه خارجی خود در نروژ در سال ۱۹۶۳، به یک خرده فروش بین المللی تبدیل شد. IKEA در سال ۱۹۷۳، با تاسیس فروشگاهی در سوئیس، در سراسر کشورها شمال اروپا گسترش یافت. پس از آن فروشگاه‌ها IKEA در بسیاری از کشورها از جمله آلمان (۱۹۷۴)، استرالیا (۱۹۷۵)، فرانسه (۱۹۸۱)، ایالات متحده (۱۹۸۵)، انگلستان (۱۹۸۷)، چین (۱۹۹۸) و روسیه (۲۰۰۰) افتتاح شدند.

استراتژی شرکت IKEA متعلق به سهامداران نیست و از طریق تعدادی از شرکت‌ها هلدینگ و بنیادها غیرانتفاعی اداره می‌شود. ساختار پیچیده این شرکت تا حدودی برای مقابله با مالیات بالا در سوئد ایجاد شده است.

IKEA با این هدف شروع به فعالیت کرد که طیف وسیعی از محصولات مبلمان منزل را برای بسیاری از افراد و نه فقط عده‌ای خاص به گونه‌ای مقرون به صرفه تولید کند. این هدف در همه‌ فعالیت‌ها شرکت مثل طراحی، مواد اولیه، بسته بندی و توزیع خود را نشان می‌دهد.

نکات زیر عناصر اساسی استراتژی تجاری IKEA را تشکیل می‌دهند:

۱. ارائه پایین‌ترین قیمت: این شرکت کلیه عناصر غیرضروری را که منجر به افزایش هزینه‌ها تولید می‌شود شناسایی کرده و از بین می‌برد. در نتیجه با کاهش هزینه‌ها تولید، قیمت تمام شده محصولات نیز کاهش می‌یابد و این یکی از مزیت‌ها رقابتی IKEA است. این فروشنده جهانی مبلمان همچنین با به کار گیری فناوری‌ها جدید در مراحل مختلف تولید قادر به ارائه محصول با قیمتها پایین است.

۲. تنوع گسترده محصولات: یکی دیگر از مزیت‌ها رقابتی IKEA، طیف گسترده‌ محصولات تولیدی این شرکت است. ۹۵۰۰ محصول در سبد کالاها IKEA وجود دارد و این شرکت طیف محصولات خود را با راه اندازی تقریبا ۲۵۰۰ محصول جدید در هر سال دائما گسترش می‌دهد. این شرکت همچنین در حال افزایش حضور خود در صنایع غذایی و مبلمان پذیرایی است.

۳. استراتژی گسترش بازار به صورت بین المللی: زنجیره بهسازی و اثاثیه منزل درگیر توسعه بازارهای جدید با روشی تهاجمی است. IKEA Group با ۴۲۲ فروشگاه در ۵۰ بازار در سراسر جهان فعالیت می‌کند. ۱۹ فروشگاه جدید IKEA تنها در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد. علاوه بر این، IKEA دارای ۴۱ مرکز خرید در ۱۵ کشور و ۳۸ سایت توزیع در ۱۸ کشور است.

 ۴- استفاده از شراکت‌های استراتژیک : این خرده فروش جهانی مبلمان از شراکت‌ها استراتژیک به طور حداکثری بهره می‌برد و تشکیل شراکت‌ها استراتژیک در هسته استراتژی تجاری IKEA قرار می‌گیرد. لیست موفق‌ترین همکاری‌های این شرکت شامل همکاری با Apple، مشارکت با LEGO برای توسعه محصولات جدید و همکاری با Adidas در به اشتراک گذاری دانش‌های دو شرکت در مورد رفتار مشتریان است. تجربه و شایستگی در شکل گیری شراکت‌های استراتژیک را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی IKEA معرفی کرد.

نقاط قوت و مزایای فعلی IKEA در حال حاضر، IKEA در حال ایجاد تغییر و تحولاتی در مدل تجاری خود است که باعث موفقیت بیشتر آن در مقیاس جهانی شده است. به طور خاص، برای چندین دهه استراتژی تجاری IKEA عمدتا مبتنی بر داشتن انبارها بزرگ در خارج از شهر و در جایی که خریداران، مبلمان خود را انتخاب کرده و سپس آن را در خانه مونتاژ می‌کنند، بوده است. اما اکنون به طور فزاینده‌ای به فروشگاه‌ها مرکز شهر، خرید آنلاین، تحویل در خانه، مونتاژ و ایده‌ها جدیدتر مانند اجاره مبلمان و فروش در  سایت‌هایی مانند Alibaba می‌پردازد.

قدرت اصلی و نیروی محرکه‌ای که IKEA را تحت فشار قرار می‌دهد، زنجیره ارزش است. زنجیره ارزش ابزاری است که برای شناسایی ارزش افزوده در یک تجارت استفاده می‌شود. پورتر مقوله‌ها مربوط به زنجیره ارزش را در دو فعالیت توضیح می‌دهد: فعالیت‌ها اصلی که با ایجاد و عرضه محصولات ارتباط مستقیم دارند، در حالی که فعالیت‌های ثانویه مستقیما در فرایند تولید دخیل نیستند بلکه می‌توانند کارایی و اثربخشی را افزایش دهند. IKEA با تغییراتی که در زنجیره ارزش ایجاد کرده است قصد دارد تأمین کنندگان را تحریک کند و با متقاعد کردن مشتریان در انجام حمل‌ونقل و مونتاژ محصولات توسط خودشان، از زنجیره ارزش در راستای افزایش ارزش افزوده استفاده ‌کند.

استراتژی بازاریابی IKEA

هماهنگی این شرکت با طراحان در سراسر جهان و استفاده از ایده‌ها آن‌ها برای تأمین نیازهای روز افزون مردم، یکی از بزرگ‌ترین مزایایی است که IKEA را در بازار موفق‌تر از سایر رقبا قرار می‌دهد. تولید مبلمان با طرح‌های هنری و زیبا، سازگار با محیط زیست، با قیمتی مقرون به صرفه و با هزینه کم همواره باعث رشد و برتری این شرکت نسبت به سایر رقبا در بازار بوده است. IKEA در نگاه مردم جامعه و همچنین کارکنان خود مورد احترام واقع می‌شود و همین امر بازاریابی دهان به دهان مثبتی را ایجاد کرده و به شرکت کمک می‌کند که در سبد کالاهای خانوار سهم بیشتری را داشته باشد.

IKEA با ذینفعان زنجیره تأمین مانند طراحان، تأمین کنندگان مواد، توسعه دهندگان محصول و فروشگاه‌ها خود در سراسر جهان هماهنگ است تا محصولات خود را به راحتی در دسترس مصرف کنندگان قرار دهد. IKEA در ۵۱ کشور جهان با بیش از ۱۰۰۰ تأمین کننده همکاری دارد که این ارتباط به شرکت در حفظ کیفیت اثاثیه منزل، وسایل آشپزخانه و لوازم خانگی در ۳۸۰ فروشگاهی که در سراسر جهان دارد، کمک می‌کند.

منبع: مجله نویان تیم

پدیدآورنده: فاطمه وحیدی

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی