سه شنبه 20 اسفند 1398
Ferrero ؛ جمع‌آوری اطلاعات و پیش‌بینی تقاضا

Ferrero ؛ جمع‌آوری اطلاعات و پیش‌بینی تقاضا

شرکت Ferrero شرکت شیرینی و شکلات سازی در ایتالیا است که مالکیت آن خصوصی بوده و توسط خانواده Ferrero اداره می‌شود.

سازمان اعتبار سنجی در سال ۲۰۱۴ این شرکت را به عنوان بیست­ و دومین شرکت معتبر و معروف در دنیا معرفی کرد. شرکت Ferrero ، ۸ درصد از بازار شکلات دنیا را در اختیار دارد و با سهام ۱۸/۹ درصد به عنوان پیشرو در این بازار در اروپای غربی است. درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۳، ۱۰/۶ میلیارد دلار بوده ­است که رشد ۵/۶ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌­دهد. این شرکت بالغ بر ۲۵۰۰۰ نفر کارمند در ۱۸ کارخانه خود در سراسر دنیا دارد.

داستان این شرکت بزرگ و موفق از سال ۱۹۴۶ با یک شیرینی ­پزی کوچک در شهر آلبا کشور ایتالیا شروع می‌­شود. درآنجا Pietro Ferrero یک شیرینی جدید ابداع کرد که شامل ۵۰ درصد فندق و ۵۰ درصد شکلات بود. پس از جنگ جهانی دوم به دلیل اینکه در ایتالیا مالیات دانه‌­هایکاکائو به شدت افزایش یافته بود، تهیه شکلات خالص  به راحتی امکان­پذیر نبود. شهر آلبا به خاطر شکلات‌ها فندقی و کرم‌ها شکلاتی معروف شد که همه از مواد در دسترس و آسانی تهیه می­‌شدند و دوستداران غذاها شیرین را از محصولات خود راضی می‌کردند. این کرم‌ها شکلاتی به موفقیت بزرگی تبدیل شد و خانواده­ Ferrero در سال ۱۹۵۱ تصمیم گرفتند این کرم‌ها شکلاتی را به تولید انبوه برسانند و در همه جا پخش کنند. در سال ۱۹۵۱ این محصول تحت عنوان Supercrema (بهترین کرم شکلاتی) روانه بازار شد. در سال ۱۹۶۳ Michele Ferrero پسر Pietro، مدیر عامل شرکت شد و دستور تهیه و نحوه بازاریابی آن را تغییر داد و امروزه ما آن را به عنوان Nutella می­‌شناسیم. شرکت Ferrero تنها سالانه ۶۷۰۰۰  شیشه Nutella در ایتالیا به فروش می‌رساند. در حالی ­که این محصول تنها بخشی از محصولات این شرکت است. محصولات دیگر این شرکت از محصولات صبحانه گرفته مانند ( Nutella ) تا دسر مانند ( Ferrero Rocher) و انواع محصولاتی همچون (Kinder chocolate-Bueno and Surprise-Tic Tac) را شامل می‌شود. تاکید این شرکت و مجموعه بر کیفیت است و این موضوع به طور قطع، بخشی از راز موفقیت شرکتFerrero  است.

شرکت Ferrero در سال ۱۹۵۶ با تاسیس کارخانه‌ای در آلمان؛ کشوری که شکلات در آن بسیار پرطرفدار و معروف بود، گسترش یافت. آگاهی از روند جهانی این محصول موجب شد تا شرکت به سرعت بتواند وارد بازار کشورها فرانسه، استرالیا، کانادا، پورتوریکا، قاره آسیا و در نهایت آمریکا شود. شرکت Ferrero در سال ۱۹۷۴ اقداماتی را در استرالیا با هدف ارائه محصولاتی با کیفیت ویژه به مشتریان و با هدف تامین سلامت کارکنان و مشتریان انجام داد.

شرکت Ferrero بدنبال رسیدن به استانداردها بالا است؛ بدین ترتیب شرکت کارخانه‌­ها خود را در مکان‌هایی بنا می­‌کند که مطمئن باشد همواره محصول با سرعت هر چه بیشتر دست مشتری می­‌رسد و از این طریق زنجیره فروشی ایجاد می‌کند تا رضایت همه مشتریان را به دست آورد. Craig Barker مدیریت کارخانه Ferrero واقع در استرالیا گزارشی را در اواخر سال ۲۰۱۳ با هدف بررسی و نشان دادن کیفیت بالا، تازگی و خلاقیت در محصولات Ferrero انجام داد. هدف شرکت ترویج رژیم غذایی سالم و سبک زندگی متعادل در مردم بود که این سبک زندگی شامل انجام ورزش به صورت منظم و به طور  همزمان ارائه محصولات با کیفیت به مردم  از طرف شرکت بوده است.

توجه و تمرکز شرکت  Ferreroبر مشتریان خود همراه با توجه و تمرکز شرکت به کیفیت، برتری محصول و خلاقیت در تولید محصولات و داشتن انگیزه در ادامه کار خود بوده است. شرکت در تلاش است تا از سلیقه و نظر مشتریان در انتخاب محصول اطلاع پیدا کند. کارخانه Ferrero در استرالیا بر روی همه محصولاتش پیش از ورود آن ها به بازار، آزمایشات زیادی انجام می‌دهد. این شرکت ابتدا آزمایشی را انجام می‌دهد، به این صورت که مشتریان در کارخانه این محصولات جدید را آزمایش می‌کنند تا شرکت ببیند از نظر مشتریان طعم این محصولات با استانداردها بالای این شرکت همخوانی دارد یا خیر. سپس، شرکت پیش از ورود محصولات به بازار این آزمایش را در سطح یک ایالت یا منطقه انجام می‌دهد. شرکت Ferrero سه محصول خود را در خط تولید Kinder در Victoria  به مدت دو سال پیش از ورود به بازار مورد آزمایش و بررسی قرار داد. از دهه ۴۰ تاکنون، این شرکت از این طریق توانسته رشد مداوم خود را تضمین کند.

زمانی ­که شرکت Ferrero در سال ۲۰۰۴ وارد کشور هند شد، این کشور هنوز پذیرای شکلات با کیفیت و اعلاء نبوده است. مصرف­کندگان هندی نسبت به قیمت بسیار حساس بودند. در طول ۱۰ سال شرکت Ferrero توانست ۲۷ درصد از بازار شکلات را  به شکلات‌ها با کیفیت و اعلاء اختصاص دهد. رقبا اصلی Ferrero در کشور هند شرکت‌ها Cadbury، Nestle، Hersey، Lindt و Mars هستند.

شرکت Ferrero حدود ۶ درصد از بازار شکلات را در هند در اختیار دارد و این شرکت از طریق تولید و فروش شکلات اعلاء و برتر در این کشور توانسته پول زیادی به دست آورد. شرکت Ferrero در سال ۲۰۰۷ محصولات جدیدی به نام‌ها Rocher و در دو سال بعد Tic Tac و Kinder Joy را روانه بازار ساخت. این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۱، اولین کارخانه خود را در زمینه تولید این محصولات تأسیس کرد که هم اکنون روزانه ۲۰ میلیون بسته Tic Tac و ۱ میلیون تخم مرغ Kinder Joy تولید می­‌کند.

در سال ۲۰۱۳، فعالیتی ۶۰ میلیون دلاری در زمینه کشت و برداشت فندق در New South Wales در استرالیا انجام شد. شرکت مدت‌ها در این زمینه در حال فعالیت بوده است و به همین منظور یک میلیون درخت در دو مزرعه کاشته است. پیش بینی می‌شود اولین محصول تجاری در سال ۲۰۱۷ بدست ­آید و این مزارع در سال ۲۰۲۱ به بهره ­برداری کامل برسند. این اقدام بخشی از تعهد بلند مدت شرکت Ferrero به دولت استرالیا است و با این کار زمینه ایجاد شغل‌ها مهمی را در این منطقه ایجاد کرد.

پیش بینی می‌شود در زمان بهره­ برداری کامل از این مزارع حدود ۵۰۰۰ تن فندق بدست­ آید. این ابتکار عمل موجب می‌شود که کشاورزان به کشت سودآور و پردرآمد این محصول توجه کنند و آن را مد نظر قرار دهند. بطور بالقوه صادرات فندق سالانه درآمدی بالغ بر ۱۷۰ میلیون دلار را برای استرالیا بدنبال دارد.

شرکت Ferrero از روش‌ها بازاریابی خود به منظور ارتقاء میزان فروش استفاده می‌کند. برنامه ارتقاء شرکت در سال ۲۰۱۰، حمایت از فدراسیون فوتبال استرالیا و Socceroos، گروه ملی فوتبال امریکایی استرالیا بوده است. این اقدام بزرگترین فعالیت شرکت در حمایت از یک برنامه در تمام تاریخ فعالیت این شرکت محسوب می‌شود. همچنین این اقدام مشخص کرد که Nutella، معروف‌ترین و پر طرفدارترین نام تجاری برای مردم استرالیا است که توانست از طریق ارتباط با ورزشی محبوب بین مردمان استرالیا، شناخته شود. برنامه حمایت از فوتبال ملی استرالیا موجب شد تا فروش محصول Nutella از ۱۵/۱ درصد به ۱۶/۳ درصد افزایش یابد.

در سال ۲۰۱۳ شایعه‌­هایی مبنی بر این که شرکت Nestle می‌خواهد با خرید شرکت Ferrero  دست به اقدامی جسورانه و پر هزینه‌ای بزند، منتشر شد. شرکت Ferrero همواره این شایعات را رد ولی در عوض شرکت Nestle در این مورد سکوت پیشه می‌کرد. با گذشت زمان، به جای انتشار خبر واگذاری شرکت Ferrero، اخباری منبی بر خرید یک شرکت ترکیه‌ای توسط این شرکت در همه جا پخش و شنیده شد. در ماه جولای ۲۰۱۳ خبر خرید گروه Oltan؛ شرکت  ترکیه‌ای که در زمینه بازاریابی، فرآوری و تهیه­ فندق می باشد، در همه جا پیچید. گروه Oltan در شمال کشور ترکیه واقع بوده که در مناطق حاصل خیز فندق فعالیت می‌کند. این شرکت پنج بخش تولیدی داشته و هر ساله فروش آن بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار بوده است. در نهایت با این کار، شرکت Ferrero توانست منبع و موقعیت مناسبی برای تهیه مواد اولیه محصولات خود به دست آورد.

 در نهایت باید گفته شود که این شرکت در بسیاری از فعالیت‌ها اجتماعی نیز دخیل بوده است؛ همچون بانک تامین غذا که مواد غذایی و خوراکی را به سازمان‌ها خیریه جهت سیر کردن گرسنگان اهدا می‌کند. شرکت Ferrero به خیریه Brainwave، که شرکتی در راستای حمایت از بیماری‌ها مغزی و اعصاب در کودکان است، کمک می‌کند. همچنین شرکت  Ferreroنوع جدیدی از Tic Tac با عنوان Pink Tic Tac را در جشن Pink Ribon Month معرفی کرد. این مراسم جشنی در راستای حمایت از تحقیق و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سرطان سینه همگام با بنیاد ملی سرطان سینه (NBCF) است. Ferrero همچنین از برنامه‌ها درخت کاری و مبارزه با کودکان کار نیز حمایت لازم را به عمل می‌آورد. این شرکت کاکائو را تنها از عرضه کنندگانی می­خرد که در فرایند رشد و فرآوری آن از کودکان کار استفاده نمی­‌کنند و روغن پالم را تنها از کشورها و مناطقی می­خرد که دچار جنگل­زدایی نیستند و خود دست به این کار نمی‌زنند. شرکت Ferrero با تاکید بر نقش Nutella در صبحانه‌ای سالم، مغذی و مناسب برای کودکان و با تعهد خود در مخاطب قرار ندادن کودکان در تبلیغات، همواره با معضل چاقی در کودکان مبارزه کرده است.

منبع: مجله نویان‌تیم، منتشر شده در کتاب مروری بر مطالعات موردی بازاریابی

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی