چهارشنبه 20 فروردین 1399
google؛ تعریف بازاریابی با توجه به واقعیات جدید

google؛ تعریف بازاریابی با توجه به واقعیات جدید

در این مطلب نویان‌تیم به معرفی شرکت google و همچنین بررسی نقاط عطف این شرکت می‌پردازد.

در سال ۱۹۹۸ دو دانشجوی دکتری دانشگاه Stanford به نام‌های Larry Page و Sergey Brin شرکت موتور جستجوگر را راه‌­اندازی کردند و نام آن را Google نهادند. گوگل برگرفته از نام googol است - که نشان دهنده عدد ۱ به همراه ۱۰۰ صفر می‌باشد - و اشاره به حجم عظیمی از اطلاعات در دسترس آنلاین دارد که کاربران به کمک این شرکت آن‌ها را می‌یابند. ماموریت Google این است که "اطلاعات جهانی را سازماندهی کند و آن‌ها را به صورتی جامع در دنیا دسترس پذیر و سودمند سازد." به این ترتیب هدف اصلی شرکت، ساخت یک موتور جستجوگر بی نقص است. دلیل برتری نرم افزار جستجوگر Google این است که از میلیون‌ها لینک در دیگر وب سایت‌ها استفاده می‌کند و تعیین می‌­کند که کدامیک از آن‌ها با ارزش‌ترین محتوا را ارئه می‌­دهند. این شرکت با به قطبیت در آوردن تجارت راهبردی خود و نوآوری دائمی محصولاتش، توانسته رهبری بازار جهانی موتورهای جستجوگر  را به دست بگیرد.

Google محصولات خود را به طور رایگان تولید و عرضه می‌کند که این‌ کار باعث جذب گروهی از تبلیغ کنندگانی شده که به صورت آنلاین در پی فضای تبلیغاتی هدفمند می‌باشند. ۹۶% از درآمد‌های این شرکت از طریق تبلیغات آنلاین به دست می‌آید و این بدان معناست که ایجاد یک فضای تبلیغاتی جدید برای رشد و ترقی هر شرکتی لازم است. شرکت گوگل فضای تبلیغاتی را توسط برنامه ای به نام Adwords در صفحات جستجویش می‌فروشد، برنامه‌ای که با صفحه کلید‌های مخصوصی مرتبط است. صدها هزار شرکت با خرید "search ads" از برنامه Adwords  استفاده می‌کنند. "search ads" مکعب‌های کوچک حاوی متن هستند که در کنار اطلاعات جستجو شده مربوطه ظاهر می‌شوند و تبلیغ کنندگان تنها زمانی برای آن‌ها هزینه می‌پردازند که کاربران روی آن‌ها کلیک کنند. همچنین شرکت Google برنامه‌ای تبلیغاتی با نام AdSense را راه اندازی کرده که به تمامی وب سایت‌ها این امکان را می‌دهد که تبلیغات هدفمند شرکت گوگل را که با محتوای سایت آن مرتبط است، نمایش دهند. وب سایت‌های میزبان زمانی کسب درآمد می­کنند که کاربران، تبلیغات را مشاهده کنند.

علاوه بر عرضه آنلاین املاک و مستغلات برای تبلیغ کنندگان، گوگل با فراهم نمودن ابزار کار، قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین شرکت‌ها می‌توانند تبلیغات خود را تاثیرگذارتر کنند و درک درستی از اثر بخشی بازاریابی‌شان داشته باشند.

برای مثال برنامه Google Analytics که برای تبلیغ کنندگان رایگان است، یک گزارش سفارشی از جزئیات اینکه کاربران اینترنت چگونه سایت آن‌ها را پیدا کرده‌­اند، کدام تبلیغ را دیده یا بر روی آن کلیک کرده اند، چه رفتاری در سایت داشته اند و چه مقدار تردد در سایتشان به وجود آمده است، فراهم می‌کند. گوگل با قابلیت گسترش اطلاعات خود که در یک برنامه بازاریابی اینترنتی اصلاحات یک دقیقه ای را فراهم می‌کند، سبکی از بازاریابی را که از طریق آن منابع تبلیغات و بودجه را می‌توان همواره مورد نظارت قرار داد و بهینه‌سازی کرد، حمایت می‌کند. Google این رویکرد را "مدیریت سرمایه بازاریابی" می‌نامد و معتقد است که تبلیغ باید همچون دارایی‌ها در یک سبد سرمایه گذاری، مدیریت شود و متکی به شرایط بازار باشد.

از زمان راه­‌اندازی Google، این شرکت با استفاده از محصولات، نرم افزار‌ها و ابزارهای بی‌شمار دیگری که برای مشتری و تجارت سودمند هستند، از قابلیت‌های جستجوی خود فراتر رفته است. هدف از ارائه این محصولات کمک به کاربران برای یافتن اطلاعات مورد نیازشان بود تا امور اینترنتی خود را به نحوی بهتر، سریع‌تر و آسان‌تر از قبل انجام دهند. امروزه طیف گسترده خدمات و محصولات گوگل در طبقه بندی زیر جای می‌گیرد:

وب: Web Search ، I Google ، Google Chrome

موبایل: Mobile ، Search for Mobile ، Maps for Mobile

رسانه: Picasa ، Google Play ، Youtube.com( که Google آنرا در سال 2006 با قیمت 1.65 میلیارد دلار به تملک خود درآورد.)

جغرافیا: Maps ، Earth

خانه و اداره: Docs ، Gmail ، Calendar

اجتماعی:Google+ ، Blogger

جستجوی تخصصی: Patents ، Finance ،  Scholarly Papers و نوآوری

همانطور که دنیا به سمت استفاده بیشتر از تلفن همراه پیش می‌رود، Google نیز سرمایه‌گذاری عظیمی در بخش تلفن همراه می‌کند. در سال ۲۰۰۸ این شرکت سیستم عامل خود را به نام Android به مرحله اجرا در آورد و رقیب جدی گوشی Apple’s iPhone شد. بزرگ‌ترین تمایز میان این دو این بود که Android رایگان و دارای منبع در دسترس بود و با یک سرمایه گذاری­ چند میلیون دلاری حمایت می‌شد. این بدان معنا بود که گوگل از شرکایش می‌خواست تا طی سال‌ها به ساخت و طراحی Android کمک کنند. سرمایه‌گذاری انجام شد و در سال ۲۰۱۰، Android در صدر بازار سیستم عامل موبایل قرار گرفت.

همانطور که Google در صنعت تلفن همراه توسعه یافت، به سرعت به رهبر بازار پیام‌های بازرگانی مرتبط با تلفن همراه تبدیل شد. ضمن اینکه ۷۵% از سهام بازار در بازار تبلیغات وابسته به جستجوی مطالب و همچنین ۵۰ درصد از سهام کل تبلیغات تلفن همراه را از آن خود کرد. در سال 2012 زمانی که Google سهام شرکت  Motorola را خرید و Nexus 7 را که مستقیما با ipad و Kindle در رقابت بود روانه بازار ساخت، وارد صنعت تجهیزات تلفن همراه شد. شرکت Google به پیشرفت‌های بیشتر در آینده فکر می‌کند و تمایل دارد تا راه حل نهایی تلفن همراه را ارائه دهد، یعنی عرضه تلفن‌های همراه گوگل در کنار ارائه خدمات تلفن همراه تا مشتریان بتوانند همیشه از گوگل استفاده کنند.

هدف نهایی Google جذب افراد زیادی در وب است چه از طریق کامپیوتر شخصی و چه بوسیله تلفن همراه. هر چه کاربران بیشتری در وب باشند، Google هم می­تواند تبلیغات بیشتری بفروشد(در اوایل مطلب به تبلیغات هدفمند اشاره شد). محصولات جدید Google نه تنها این هدف را اجرایی می‌کنند بلکه وب را نیز به یک تجربه شخصی سازی شده تبدیل می‌کنند.

Google طی مدت زمان حیات کوتاه خود از موفقیت عظیمی به عنوان یک شرکت و همچنین به عنوان یک برند برخوردار بوده است. از ابتدا تلاش کرده تا یکی از "موفق‌ترین" شرکت‌های بزرگ جهان باشد، از محیط کاری که افراد آن روابط صمیمانه ای با یکدیگر دارند، اصول اخلاقی قوی و شعار غیر رسمی خود: "شرور نباشید"، حمایت می‌کند.  Googleبه تازگی67 درصد از سهام بازار پژوهش‌های هسته ای را در ایالات متحده به دست آورده که مشخصا از ۱۷ درصد سهام Microsoft و ۱۵ درصد سهام Yahoo بیشتر است. Google در سطح جهانی رهبریتی برتر با سهام بازار ۸۵ درصدی نسبت به ۸ درصد سهام Yahoo و ۳ درصد سهام Microsoft دارد. درآمد Google در سال ۲۰۱۳ از مرز ۵۹ میلیارد دلار گذشت و همچنین در جایگاه دومین برند قدرتمند دنیا به ارزش ۱۰۷ میلیارد دلارقرار گرفت. به علاوه با سرمایه ۴۰۰ میلیارد دلاری در بازار، شرکت‌هایی مانند Walmart و Microsoft را از صحنه رقابت حذف کرد تا به دومین شرکت مطرح جهان تبدیل شود.

منبع: مجله نویان‌تیم؛ منتشر شده در کتاب مروری بر مطالعات موردی بازاریابی

پدیدآورنده: دکتر رحمن عابدین‌زاده نیاسر

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی :

:.:نظرات کاربران:.:

کد امنیتی